Резултати от 1 до 8 от общо 8

Може ли BIOS ....

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    348
    #1

    Може ли BIOS ....

    Имам едно дъно със скапан BIOS, да кажем прецакано от CIH, примерно. Мога ли да използвам друго дъно като програматор, естесвено ако е същия цокал за BIOS-a. Досега съм сменял BIOS на дъно с CIH, като съм намирал същото и съм го вадил докато здравото дъно бачка, слагам разваления чип и флашвам, но искам да знам дали ще стане ако дъното е друго. Просто мога ли да ползвам друго дъно само като програмaтор, пускам с неговия си BIOS, махам го слагам разваления и флашвам(при работещ комп). Естествено като включвам Cache BIOS in RAM.




  2.  
     
  3. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2

    Може ли BIOS ....

    И на мен ще ми е интересно да разбера. Звучи логично и не би трябвало да има проблем... Но не съм пробвал.

    Абе давай - нищо лошо не може да стане...




  4. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    348
    #3

    Може ли BIOS ....

    Язък, оказа се че на дъното му няма нищо. Като го пуснах и то си тръгна като ново. А ми го донесоха да му флашвам BIOS-a щото имало уж CIH.




  5. Member
    Тук е от
    Sep 2001
    Мнения
    194
    #4

    Може ли BIOS ....

    Може, но има две условия.

    1. И двете дънни платки да използват един и същ BIOS (Award, AMI и т.н).

    2. И двата чипа да са с един и същ обем (128kB, 256kB и т.н.)



    И не на последно място. Разбира се има рискове, особено когато чиповете (Flash) са с квадратен корпус (трябват специални клещи) и не е ясно кой пин ще започне да контактува пръв. Съвсем естествено за предпочитране е това да бъде Gnd. В другият случай - DIP корпус просто нямаш грижи.




  6. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    372
    #5

    Може ли BIOS ....

    Здрасти!

    По въпроса на hipo и Admin - става си супер, правил съм го многократно. Само че, всички кешове трябва да се изключат, а не да се включват...

    И King, няма значение какъв е BIOS-а, просто трябва да флашваш винаги с програмата за дъното, на което работиш - AMI или AWARD, независимо от файла, който записваш.

    И още нещо - добре е да се ползва дъно с регулатор на напрежението на чипа на BIOS-а, защото има два вида - 5V и 12V. Това трябва да се знае предварително и се сменя в движение, ако е необходимо.

    Има и други особености, но сега ме мързи да пиша - ако някой се интересува, ше му пратя подробна инструкция...

    Успех!




  7. Member
    Тук е от
    Oct 2001
    Мнения
    348
    #6

    Може ли BIOS ....

    <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>quote:<hr height=1 noshade id=quote>

    ... се интересува, ше му пратя подробна инструкция...

    <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

    E как няма да се интересуваме. За подробната инструкция, ако можеш я постни тук ,a ако смяташ че е по добре не e-mail. Давай на моя hipo@mail.bg




  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    220
    #7

    Може ли BIOS ....

    може и няма никакво значение обема на паметта на биос-а. просто трябва да става на цокъла.




  10. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    372
    #8

    Може ли BIOS ....

    Здрасти пак!

    Изпълнявайки желанието на hipo, ето как се прави записване на чужд BIOS върху дадено дъно:

    Значи, това се прави когато пропадне ъпдейта на някой BIOS (грешна версия, грешка по време на флашването, спиране на тока и т. н.). Понякога има дефектни дъна, които сами си трият BIOS-а при определени обстоятелства, често на пръв поглед изгоряло дъно може просто да е с изтрит BIOS.

    Добре е дъното, на което ще сезаписва да е с такъв дизайн, че да има лесен достъп до чипа и до регулатора на напрежение за чипа, в противен случай едно невнимателно движение по време на процедурата може да доведе до наистина изгоряло дъно.:-) Аз използвам за целта TX-PRO. Това иначе много дървено дъно от близкото минало, се оказа идеален програматор за всякакви BIOS-и, пък си има и видеокарта...

    Другото много важно нещо е, да се подбере по-стара версия на флашващата програмка, нещо под пета и даже под четвърта версия, защото по-новите версии правят прекалено много проверки и ако нещо не им хареса, просто те изхвърлят. Има и универсални програми, с които уж се записват всякакви BIOS-и, но и с тях не винаги става.



    Ето и самата последователност:



    1. Изваждане на чипа, който ще се записва - става със специални щипки. Ако няма, друг вариант е с две метални пластини от гърба на компютърна кутия, от тези, които се чупят за да се постави някоя платка. Поставят се от двете страни с огънатия край под чипа и едновременно се повдига като с лост. Ако няма място, се дърпа нагоре, но това е по-лошият вариант. В никакъв случай да не се човърка с отвертка, защото може да се повреди някоя писта на дъното.



    2. Проверка на волтажа на чипа - ако даденото дъно няма регулатор, от който да се види по фабричната настройка на колко волта е чипът, трябва да се свали лепенката. Най-честите означения са 28Fxxx - това е чип на 12V, 29C(Е)xxx - чип на 5V. Имам подробен списък на такива чипове, така че ако някой има нужда, да пита... Има ги и из нета.



    3. Подготовка на дъното, върху което ще записваме - изважда се неговият чип на BIOS-а по горния начин и се поставя обратно, но съвсем леко - колкото да прави контакт. Включва се компютърът и от SETUP-а се изключват всички възможни кешове, иначе има опастност части от новия BIOS да попаднат из тях.



    4. Самата процедура - стартира се в чист DOS без екстендети е експандети памети, добро решение е SAVE MODE COMMAND PROMPT или както там беше, от първоначалното меню на Windows. След това се изважда внимателно оригиналният чип и се слага (пак леко) този, който ще се

    записва, като, ако е необходимо, се сменя волтажа преди слагането на втория чип. Стартира се флаш-програмката, като: ако дъното, върху което се записва е с AMI-BIOS, се пуска AMIFLASH, ако е с AWARD-BIOS - AWDFLASH, НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА, КАКЪВ BIOS ЩЕ СЕ ЗАПИСВА! При универсалните флаш-програми това няма значение. Самия запис протича като обикновен ъпдейт на BIOS, като след като приключи програмата, компютъра се изключва, а не - рестартира. Сменят се отново чиповете и волтажа и - готово! Стартира се и се връщат настройките в SETUP-а, а другият чип - където му е мястото.:-)



    Май това е всичко, ако нещо съм забравил - ще отговарям на въпроси.

    Успех!




Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 11
    Последно: 08-11-14, 18:30
  2. BIOS
    От vladoto96 във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 07-08-10, 21:42
  3. GeForce и Radeon заедно - може, може :)
    От Cko във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 4
    Последно: 31-08-08, 11:17
  4. BIOS & HDD HELP
    От angelborisov във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-05, 16:31
  5. Не може да бъде ... или може...?!?
    От mxkolev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 09-09-04, 13:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе