Резултати от 1 до 12 от общо 12

Странно "скърцане" при HDD Seagate

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #1

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Здравейте на всички,

    прегледах темите, но не видях да има такава тема точно, или е имало, а аз не съм я видял - ако се повтарям, извинете.



    Та на проблема:

    Имам харддиск Seagate Baracuda ІІ 30GB ATA66 7200RPM 2MB Cash, който си го купих мисля в началото на 2001 година, януари месец (ако не ме лъже паметта), работи си идеално (освен че е малко по-шумен при четене/запис от сегашните, но все пак е старичък) и нямам никакви проблеми с него. Обаче от известно време насам (може би половин година) по време на работа, но не винаги, се чува едно "скърцъне" от него, все едно в кутията имам щурец, все едно на някоя стара машинария като й скърца някое зъбно колело, нещо подобно, не знам как точно даго опиша, скръц-скръц-скръц ..... [:D].

    Та въпроса ми е, дали вече е тръгнал да си ходи, или това може да се оправи?

    Откачих всички вентилатори, които имам (защото мислех че е някой вентилатор в началото), ама звука си остава, значи остава да е от харда [V]



    Моля, ако някой е имал подобен проблем да сподели.

    А не ми се ще да ме оставя харда, точно сега пък, а и имаме доста общи спомени с него []



    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    133
    #2

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Сложи го на друго дъно с друго захранване и с друг ИДЕ кабел, ако проблема съществува отново - вади инфото, докато още можеш.

    Но все пак можеш и да прегледаш от по-близо харда, да не му е опряно нещо в корпуса или да му е разтегнато някое винтче, набутай хубаво кабели, винтове, всичко. Може и самата кутия да ти се е поотворила от някъде и при вибрациите на харда тя да поскърцва някъде в близост.

  4. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #3

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Ами ще пробвам, макар че май съм ги правил тези манипулации преди време......

    Благодаря все пак, ама на мен най-ми мяза на харда......

  5. silverfox
    Guest
    #4

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Този звук "като от щурец" ми прилича повече на нещо хлабаво. Откачи харда от болтовете и го пусни свободно извън кутията и пусни компа. Ако се чува пак значи си е от харда.

    ПС. Освен това така със сигурност ще разбереш, че шума идва от харда, а не от някой вентилатор, защото ти си ги разкачил всички, но се съмнявам да си откачил на захранването [8D].

  6. HD
    HD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    271
    #5

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    На отговора на "silverfox" - ще пробвам довечера все пак да го откача и да го закача на друг компютър (защото вчера нямах време), а по въпроса на разкачането на вентилаторите - наистина на захранването не съм го откачал по обясними причини, обаче шума идва от областта на харда, т.е. в предната част на кутията някъде, изобщо не е изотзад.

    Ще пробвам и ще известя какво е положението.



    П.П. И забелязах, че това "скърцане" се появява след по-продължителна работа на компютъра, т.е. ако е стоял включен няколко часа и след това се появява, и то основно в процес на запис/четене, т.е. ако няма такъв процес не се чува този странен звук, и още в началото като включа компютъра също го няма. Ако това ви помогне нещо ....


  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    14
    #6

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Това че дискът шуми може да означава и износване. Все пак това не е като дебелите 5 мегабайтови хард дискове от преди 25 години

    Аз имам един Самсунг 20ГБ купуван по коледа през 2000. От 2 години му свирят лагерите, но това съвсем не означава, че си е тръгнал. И все пак му направих бак ъп.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    6
    #7

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    съветвам те да спасиш информацията за всеки случай, може и да не "загине" веднага. но знае ли човек. Моя точно толкова стар Maxtor 15Gb започна леко да цъка като мигач грубо казано, тихичко -тихичко и в един момент умря, но си изкара цъкащ доста време без да забива или да бави компютъра.

  10. Junior Member Аватара на milev
    Тук е от
    Apr 2005
    Живее в
    обл.Варненска
    Мнения
    51
    #8

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Мини го с HDD REGENERATOR може да има бат сектори.Нама да ти повреди информацията.

  11. Gadget
    Guest
    #9

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Бе не е точно така... аз съм с 2x120 и си скърцат от време на време редовно, все едно кешира нещо без да правя нищо. Двата са еднакви модели, но с различен firmware. Кво ли не правих, местех канали, кабели, драйвери, поединично... нищо не помага. Иначе си работят читаво без проблеми да чукна на дърво

  12. Novice
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    2
    #10

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    zdr

    dano ne se vklu4vam kysno

    problema ti e seriozen ako po vreme na tova skyrcane comp-a ti zabiva i kato spre si prodyljava rabotata vse edno ni6to ne e bilo.

    tova moje da e ot karetata na 4etq6tata glava. Prosto zaciklqt na edno mqsto.

    v nqkoi slu4ai tova se opravq v drugi ne

    pi6i mi kakvo to4no stava dokato skyrca na koko vreme go pravi

    abe opi6i mi sybitieto.

    4ao i uspeh

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #11

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Мини го с HDD REGENERATOR може да има бат сектори.Нама да ти повреди информацията.



    <div align="right">Originally posted by milev*-*06/07/2005*:* 22:33:55</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Не прави тази грешка - ще тизабави харда , а полза от тази програма няма да има - лъже че поправя секторите , а после пак са си там , а и отнема много време .

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #12

    Странно "скърцане" при HDD Seagate

    Колегите може и да са прави...

    Обаче с дискове Seagate, купувани 99-2000 съм имал същите `проблеми`...

    В смисъл - още като ги вземах /3-6-10ГБ бяха тогава/ си свиреха леко /поне ми напомня и на мен щурче/, а като се фрагментират - почват малко по-силно да свирят - до дефрагментацията[:D]

    А вече си работят зверски поне 5 години!

    ***

    та може и да нямаш проблем, ако си говорим за един и същ звук, но не е излишно да си застраховаш с backup...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. скърцане от електромотор на вътрешното тяло
    От madojean във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 1
    Последно: 08-01-14, 11:16
  2. Странно 'зависване' на Win XP SP2
    От hypperion във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 23-08-06, 14:39
  3. Странно
    От the_unique във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 26-01-05, 02:26
  4. Странно
    От nikolin във форум За Форума
    Отговори: 4
    Последно: 14-01-04, 02:48
  5. странно
    От nniki във форум Windows
    Отговори: 11
    Последно: 18-03-02, 09:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе