Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Изгорели PCI слотове

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. bx
    bx е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    49
    #1

    Изгорели PCI слотове

    Здравейте,
    Имам следния проблем. След буря ми изгоря ЛАН картата и заедно с нея и 3-те PCI слота. И сега искам да попитам дали мога да изкарам Ethernet от PC-то без PCI, някак си нещо през USB. Знам, че има някакви устройства от рода на USB Ethernet adapter, но незнам каде да си намеря. Надявам се да предложите нещо.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re: Изгорели PCI слотове

    Съветът ми е - ново дъно.
    Откъдето мине мълнията - трева не никне. След време ще се скапе.
    Аз не бих влагал пари в изгорял хамбар - опитал бих с нов. Така си мисля, а и съм видял кое-що....
    Все пак паричките са си твои.....

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #3

    Re: Изгорели PCI слотове

    Цитат Първоначално публикувано от bx
    Здравейте,
    Имам следния проблем. След буря ми изгоря ЛАН картата и заедно с нея и 3-те PCI слота. И сега искам да попитам дали мога да изкарам Ethernet от PC-то без PCI, някак си нещо през USB. Знам, че има някакви устройства от рода на USB Ethernet adapter, но незнам каде да си намеря. Надявам се да предложите нещо.
    И нямаше външна карта нали??? И не те ли предупреди никой да не си с вградената на дъното на кабелен нет.
    Не помагат и Лан протекторите вече съм накачил 2 последователно, засега да не ме чуе дявола само лан карти сменям и преинсталация на боза 98. Последният път ме удари яко на 20.05 и двете Лан карти. От Хъба който е преди компютъра излезе огън и дим. Целият беше опушен и черен.Гръмотевицата падна на покрива на около 60-70м от мен.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #4

    Re: Изгорели PCI слотове

    Roline имат такъв продукт - USB to Ethernet за 49лв, Chronos - за 78лв.
    Както и да го погледнеш, парите са поне половината, да не кажа колкото и цяло ново дъно!

    @ kris11
    Може и да съм с грешно впечатление, но ми се струва, че живееш в къща. Ако е така, си е просто "престъпна" небрежност това, че не си си направил заземяване - без него колкото и мълниезащити да наредиш, все тая. Просто енергията на мълнията няма къде да се отведе. По "добра" традиция, да сме по-различни от другите, си нямаме стандарт за трипроводни домашни инсталации. И на принципа "и рака е риба, като няма риба" - и зануляването е някаква защита, като няма заземяване....

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #5

    Re: Изгорели PCI слотове

    Интересно...аз пък си имам заземяване (не зануляване). И дефектнотокова защита си имам. И мълниезащита имах. И 3 (три) ланки смених + едно дъно.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #6

    Re: Изгорели PCI слотове

    Както kris11 по-горе написа, при такова близо "попадение" малко може да се направи... Но едно е да знаеш, че е можело да си го направил (заземяването), а друго - да знаеш, че каквото е трябвало да направиш, е направено.
    А за твоя случай - какво да ти кажа, ако е била направена като свят - е те т'ва се нарича мълния, дето те е праснала! Ако пък е била слабичка мълнията - толкова ти е била защитата...
    Нищо лично, разбира се! Искрено ти съчувствам, аз съм само с занулен UPS, на последния, 9-ти етаж съм, заземяване посмъртно не мога да си пусна... Лежа на кълката, че ако наблизо ще пада мълния, то съседния 16 етажен блок повече ще й хареса!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #7

    Re: Изгорели PCI слотове

    Досега не съм виждал изгорели PCI слотове , виж контролера на PCI шината е друго нещо - Чип с надпис "ITE 8*****"

    Проблема е в мрежовия/ кабелния доставчик - можеш да го подведеш под отговорност - да го осъдиш за тези изгорели карти ,- нямат право да пускат кабели свободно да се стелят от етажи и блокове- трябва да се окопават - един доставчик във Варна прави следното - стоманена кутия с лан протектор APC и от там тръгва към абоната - досега няма никакво оплакване за изгоряла лан карта , ама малко са тези които ис вършат работата като хората

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #8

    Re: Изгорели PCI слотове

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    Roline имат такъв продукт - USB to Ethernet за 49лв, Chronos - за 78лв.
    Както и да го погледнеш, парите са поне половината, да не кажа колкото и цяло ново дъно!

    @ kris11
    Може и да съм с грешно впечатление, но ми се струва, че живееш в къща. Ако е така, си е просто "престъпна" небрежност това, че не си си направил заземяване - без него колкото и мълниезащити да наредиш, все тая. Просто енергията на мълнията няма къде да се отведе. По "добра" традиция, да сме по-различни от другите, си нямаме стандарт за трипроводни домашни инсталации. И на принципа "и рака е риба, като няма риба" - и зануляването е някаква защита, като няма заземяване....
    Действително живея в къща и там да чукам на дървената си глава няма проблеми.

    Проблема с честите гръмотевици е на службата ми/намира се в район с големи сгради складове на 500м от езерото. Трасето с кабела върви по ппкривите на складовете.
    А заземяването на Лан протектора е с 4 кв.мм кабел е в нулата на контакта.
    И като настъпи буря , а често и само дъжд става адски зле. Трещи много здраво и често.
    През една буря имаше и хора от кабелният интернет и на тях им се изправи косата тресна точно на поляната пред офиса.
    Не си правя никакъв майтап.Истина си е.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #9

    Re: Изгорели PCI слотове

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    А заземяването на Лан протектора е с 4 кв.мм кабел е в нулата на контакта.
    Сори за уточнението, но ти си занулил протектора, свързвайки го към нулата. Ако го беше свързал към земята, щеше да си го заземил!
    А че няма майтап - ясно ми е. Коментирали сме какво е загряло светещ до тъмночервено мълниеотвод по фасадата на блок! :О
    А по въпроса за това:
    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Трасето с кабела върви по ппкривите на складовете..
    Е какво да ти кажа - ами че вие си имате подобие на хоризонтален мълниеотвод, само дето не е на определено разстояние от покривите и не е заземен, а влиза в мрежовото ви оборудване!!! Чиста проба гавара с клиента - на 100% съм съгласен с Mr.TECHNO по въпроса за подвеждане по отговорност! Една независима експертиза и са готови!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    44
    #10

    Re: Изгорели PCI слотове

    Познанията ми по защита от мълнии имам от един възрастен господин, който цял живот се е занимавал с проблема "защита от мълнии". По някакъв начин сега той е свързан с тази фирма *( http://www.svirski.net/dehn/p/privet.html ) , но ако се разгледат нейните каталози и идеология за защита, ще стане ясно на много хора, за какво става дума. Подкрепям колегите, които препоръчват подмяна на дъното!

    Понеже момента със защита от мълнии е много "деликатен" с няколко думи ще обясня сложността на проблема. Простото поставяне на LAN протектор между кабела от доставчика и LAN катрата, няма да върши почти никаква работа, поради неспазване изискванията на производителя на чипа вграден в протектора. За електронни комуникационни и електронни устройства от типа на компютри и мрежови модули допустимата горна граница на съпротивление към Земя е 2 ома. Протекцията трябва да се прави на минимум две нива - едното е в захранващата верига на уреда още откъм мрежата за 220 Волта, а второто ниво е откъм външната комуникационна мрежа. Малко хора знаят, че най-много работа върши третото ниво на защита, което би трябвало да се нарече Първо. Това е защита, която се поставя в главното електрическо табло на сградата. *Защитата поема основния "удар" на мълнята при затваряне на веригата през "Земя". Представете си един блок на 8 етажа. Уредите изгарят много по-често, когато мълнята удари до сградата, защото огромна част от енергията влиза през заземяването на таблото и безпроблемно се разпространява до всички консуматори в сградата. Ако трябва да се каже в проценти как се поема погасяването на удар от мълния при схема с три нива, може да се каже: 70%, 20%, 10%, гледано в посока - Главно ел табло, защита на входа на захранването на консуматор от съответния етаж, защита на кабела от Интернет провайдера.

    Имам колеги, които от практиката си, са стигнали до собствено решение на проблема. Те осигуряват безжични комуникации на корпоративни клиенти и частни лица. Опита им е показал, че ако заземителната и защитна система не е направена според всички изисквания, устройствата им "горят" масово и защитата се обезсмисля. Затова те монтират устройствата "висящо" като стремежа е да има пълна изолация спрямо всичко около устройствата и антените. Това е против всички правила, но действа отлично и авариите им са намалели с 80%.

    Най-неприятния момент със защитите от мълнии е, че струват повече от защитаваното устройство и не всеки може да си позволи лукса.

    Моя опит е следния: Независимо какви защити съм сложил на кабела идващ от Интернет доставчика, между кабела и компютъра включвам два протектора на APC, като задължително са заземени в обща точка с добро земно. После слагам един евтин суич 8 порта от 30 лв, а след него малък рутер. В масовия случай, протекторите предпазват от удар, като се налага само рестартиране на системата. Случвало се е да изгори суича, като само веднъж е изгарял и рутера. На практика рутера и суича ми играят роля на "допълнителни протектори". Искам да кажа, че ако тези две устройства са захранени през UPS, който има вградена защита за RJ45 плъг , те няма да изгорят. Сгурно е !

    Kris11, ако проблема е кабела , защо не го махнеш? Не разбрах дали техниката ти е служебна или лична, но помисли за безжична връзка или оптика, нека това не ти звучи кощунствено, въпрос на финансии е разбирасе...

  13. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #11

    Re: Изгорели PCI слотове

    Ами то си е просто като фасулена чорбица...
    Центнера може да претегли цял камион, но не може да претегли само един от чувалите вътре, камо ли една от мрежата с картофи в чувала. Кантара на пазара не може да претегли камиона, той ще го смаже, но може да претегли чувала, докато мрежата с картофи само ще му помръдне стрелката. Докато везната на сергията може да изтегли мрежата, (чувала и камиона са ясен - те просто ще смачкат везната).
    По същата аналогия се подхожда и при мълниезащитите - слага се първо ниво на таблото на сградата, като поема най-големите енергийни пикове, по-малките не могат да го задействат и преминават през него. Второто ниво на защита е по-чувствително, задейства се от далеч по-малки енергийни пикове, и се слага на етажното табло и гаси тези, които са преминали през първото ниво. Третото ниво, най-чувствително и гасящо най-малките енергийни пикове, преминали под праговете на задействане на първо и второ ниво, се слага преди самото оборудване. И всичко е много добре заземено. Не занулено.
    А сега някой да каже къде знае да има така изпълнена защита?

    Edit:
    -----------
    Като писах поста натраках "товари" вместо "енергийни пикове", щях да пояснявам, забравих, сега направо го коригирах!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    44
    #12

    Re: Изгорели PCI слотове

    Ми аз знам няколко офиса и малки заводи, но те са факт поради това, че шефовете им не са МУТАНТИ и разбират за какво става дума. Проблема в България с квалифицираните специалисти е огромен, но според мен по-голям е проблема с неграмотността на ШЕФОВЕТЕ. Това е дълга тема...

    Аз като си имам собствена къща, ще имам защита по всички правила, ама извън оня бюджет за 300 милиона, съгласно проекта "Какво да правя с останалите 3 милиона ?"

    Верно, че всичко е свързано с пари... Българите нямат навик да застраховат домовете си или селскостопанските си култури, на полето. Затова като падне дъжд или има буря, всички казват "аууууу каво ще правя сега, искам държавата да ми помогне", ама защо да взимат пари от мен, след като аз съм се застраховал (и съм мислил че може да ми се случи нещо такова), а други дето си веят оная работа се сещат за проблема, чак като ги изтреска природата. След като едни хора прилежно са си направили труда да предвидят защита срещу лоша природа, тези хора трябва да се стимулират, а тези които са по-мързеливи трябва да си носят последствията. Аз съм спокоен, дори много, колкото повече хора им гърмят уредите, толкова повече ще се научат да взимат под внимание проблемите поднасяни ни от природата. Ей, мечтая си за времето, когато някой нама да иска да си купи нов компютър без да притежава преди това резервирано захранване! Знам какво ще пишете...... мечтай си.

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re: Изгорели PCI слотове

    Малко извън темата
    Преди време ми се случи да открия потенциал (около 1.2V-1.5V) между две заземени точки на разстояние около 60-70м една от друга. Единствената особеност беше, че между тях минава някаква вада (канал). А на всичкото отгоре и двете точки показваха доста по-голяма разлика с "нулата" на тока (над 5V). Тогава много дълго време се чешах по темето, за да си обясня някак си това неочаквано за мен явление. В крайна сметка си промених възгледите относно заземяването, което винаги си бях представял, като някаква абсолютна нула.
    Мойта лична препоръка към тези които се стремят да направят перфектното заземяване и перфектната защита е да следят за напрежения между нулата и заземяването и (може би) има случаи, в които зануляването е по-удачно.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    44
    #14

    Re: Изгорели PCI слотове

    Големината на измерените разлики в потенциала не е от значение, а тока който може да протече във веригата. Дори в един аквариум от 100л, ако измериш с Волтметър, ще установиш подобен потенциал !

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #15

    Re: Изгорели PCI слотове

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    Сори за уточнението, но ти си занулил протектора, свързвайки го към нулата. Ако го беше свързал към земята, щеше да си го заземил!
    А че няма майтап - ясно ми е. Коментирали сме какво е загряло светещ до тъмночервено мълниеотвод по фасадата на блок! :О
    А по въпроса за това:Е какво да ти кажа - ами че вие си имате подобие на хоризонтален мълниеотвод, само дето не е на определено разстояние от покривите и не е заземен, а влиза в мрежовото ви оборудване!!! Чиста проба гавара с клиента - на 100% съм съгласен с Mr.TECHNO по въпроса за подвеждане по отговорност! Една независима експертиза и са готови!
    ОК за терминологията си прав .Имах на идея да кажа, че проводника който излиза от Лан протектора и е за заземяване съм го свързал към нулата, понеже няма друга алтернатива.
    Не мога да прекарам през целия офис и през алуминиевата* дограма / портална врата проводник за да го заземя.
    Е и при кого да си направя служебна застраховка срещу мълния ??
    Вече съм се ориентирал да минавам на БТК иначе няма спасение.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Haier HSU-09H03/R2(DB) Изгорели елементи от SPDU модула...
    От _Technics във форум Климатици Haier
    Отговори: 7
    Последно: 03-03-14, 15:24
  2. Въпрос за изгорели сателити на Z-2300
    От sw2v във форум Тонколони
    Отговори: 7
    Последно: 12-04-10, 11:50
  3. Отговори: 1
    Последно: 18-07-07, 19:24
  4. Трябват ми изгорели харддискове
    От HiFi във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 22-06-07, 13:01
  5. Защо ми горят платки на pci слотове?
    От alex_rangelov във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 11-05-06, 11:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе