Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 27 от общо 27

Суперкомпютър в България!?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #16

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Цитат Първоначално публикувано от patience
    Това, което разбрах от препратката на Pimpirlit направо ме потресе. Въпреки, че не може да сме сигурни, вероятно тази блейд система е една от 290-те блейд системи и ще се ползва от централата на НАП. Не стига, че не могат да натоварят тази система, ами са купили още 289 сървъра.
    аз пък разбрах че са 290 блейдки в клъстер, което не е чак толкова велико...

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Не, беее.
    Нали ще ни подслушват мейлите и телефоните.
    Там ще събират досиетата (в 3 екземпляра за всеки документ) и ще пуснат разбивачката за пароли да ги превърта бързо.
    че те и сега го правят... голяма работа като го легализират...

  2.  
     
  3. DES
    DES е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2005
    Мнения
    12
    #17

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Цитат Първоначално публикувано от patience
    Това, което разбрах от препратката на Pimpirlit направо ме потресе. Въпреки, че не може да сме сигурни, вероятно тази блейд система е една от 290-те блейд системи и ще се ползва от централата на НАП. Не стига, че не могат да натоварят тази система, ами са купили още 289 сървъра.
    Когато организация като НАП си купи такива сървъри, най-важното не е тяхното натоварване, а надежността, която предлагат. Нали се сещате, ако отидете да си подадете данъчната декларация и Ви кажат, че има проблем, който се дължи на някой скапан "жълт" компютър, как ще реагирате...
    Цитат Първоначално публикувано от Marvin
    На мен пък ми е чудно, как така никой (журналисти и пр.) не е разбрал за тази голяма покупка, а и не е оповестено официално от правителството. Все си мисля, че това ще да е била много скъпа покупка, разходите за която би било редно да се огласят (дискутират, оправдаят и т.н.)! А и не е нещо, което да може се скрие. Като се опитам да си представя и къде е разположена системата (сграда), с подходяща климатизация, осигурено захранване (трафопост, да речем) и пр, все си мисля, че трябва да е нещо доста прилично и построено специално за целта. Освен ако не са купени 640 ПеЦе-та за домашно ползване от дечицата на държавниците за сметка на данъкоплатеца.
    Няколко блейд сървъра нямат нужда от отделна сграда, в климатизацията не виждам нищо сложно, а колкото до захранването... и най-простия сървър си има приличен UPS.... така, че няма нужда от "нещо доста прилично и построено за целта..."

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #18

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Мой пазнат работи в НОИ и от нова година започва в НАП. Той ми каза, че са платени 14 милиона евро на някаква фирма да разработи софтуера, който да обслужва НАП и че от фирмата са казали, че няма да са готови до средата на 2006 та, а най вероятно и до есента, а може би по-нататъка. Освен това ми каза, че не са готови законите и правила по които трябва да работят и не знаят какво ще правят от нова година нататък. Всички тези компютри закупени с наши пари ще стоят и ще се обезценяват. В едно съм сигурен, че някои е бързал да направи зделката докато е на власт, за да си вземе комисионните. Относно това, че надежността е причина да се закупят толкова компютри, а не натовареността е странна логика, меко казано.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    102
    #19

    Re: Суперкомпютър в България!?

    сещам се за аккво са купили толкова компютри! за да запълнат онази игромна сграда дето се намира на окръжна болница! тази изоставена огромна постройкла е бъдещия офис на въпросната агенция!

    но да направим едни смерки затова какъв компютур е нужен за въпросната дейност (приходите):
    в България има 8000000 човека! тъй като сме мнгоо предприемчиви и всеки има по 10 фирми значи в българия има 8000000*10=80000000 фирми. закръгюме на 100000000 фирми.
    за съхранение на прихода от всака фирма са достатъчни 4байта, но приемаме 8байта!
    значи 800000000 байта или 1GB стигат.
    за да се изчисли прихода за цчлаат страна трчбва да се сумурат въпросните чиала. един 2GHz процесор изпълнява 4000000000 операции в секунда. значи прихода ще се изчисли за 200ms от компютър за 500лв. (може да се купи CRT монитор настаро вместо 19инчов LCD).
    (оффф... защо ли си губа времето да пиша глупости и вие да ги четете :-)


  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #20

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Цитат Първоначално публикувано от CALL-151
    сещам се за аккво са купили толкова компютри! за да запълнат онази игромна сграда дето се намира на окръжна болница! тази изоставена огромна постройкла е бъдещия офис на въпросната агенция!

    но да направим едни смерки затова какъв компютур е нужен за въпросната дейност (приходите):
    в България има 8000000 човека! тъй като сме мнгоо предприемчиви и всеки има по 10 фирми значи в българия има 8000000*10=80000000 фирми. закръгюме на 100000000 фирми.
    за съхранение на прихода от всака фирма са достатъчни 4байта, но приемаме 8байта!
    значи 800000000 байта или 1GB стигат.
    за да се изчисли прихода за цчлаат страна трчбва да се сумурат въпросните чиала. един 2GHz процесор изпълнява 4000000000 операции в секунда. значи прихода ще се изчисли за 5sec от компютър за 500лв. (може да се купи CRT монитор настаро вместо 19инчов LCD).
    (оффф... защо ли си губа времето да пиша глупости и вие да ги четете :-)

    Батка, не знам как го измисли това чудо, но и аз искам от тревата, която пушиш!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #21

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Разбира се че примера на Cal 151 е малко пресилен, но в общи линии е прав. Дори и да се влючат операции като търсене, сортиране и най-вече криптиране на данните, подобна система от 6500 компютри с 2,6 GHz-ви процесори не може въобще да се натовари. Не може да не смущава факта, че от Хюлет Пакарт се хвалят, че това е най-голямата им сделка цитирам "Това е и най-голямата единична доставка на подобни системи, направена от Хюлет-Пакард в Европа, Близкия Изток и Африка".

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #22

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Не е ясно какво точно означава "най-голямата единична доставка"...
    В същност забелязвам, че тази новина не ме дразни - можеше въпросните пари да идат за нови мерцедеси, нали така? Сега поне може да се фукаме пред разни чужденци, че в първобитна България си имаме машина, която влиза в топ 500. По този начин съвсем ще ги объркаме, защото и без друго им прави впечатление колко скъпи коли се разхождат по улиците и не могат да вденат как се получава този номер при сегашните ни заплати. ;-)

  10. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    954
    #23

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Па що е на Linux това дживотно.....нали купиха лицензиран Windows?
    Ма май Windowsa поддържаше до 639 процесора :-))

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #24

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Аз също не възразявам България да присъства в Топ 500, но мястото на основната блейд система от 640 процесора е в БАН и всеки, който има нужда да използва тази изчислителна мощ да има достъп до нея, а не в НАП, където не могат да я натоварят въобще. Относно надежността и "жълтите" компютри искам да добавя, че кокато някой чиновник се оправдае, че компютърът е блокирал, то в 99% от случаите му е блокирал некомпетентния мозък, кйто е подал грешна команда на недостатъчно "тъпакоустойчив" приложен софтуер. От 15 години използувам "жълти" компютри и единственото, което ми е горяло е захранване и то след 7 години работа.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    781
    #25

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Съгласен съм с patience, само че напоследък "жълтите" компютри стават "все по-жълти".... т.е. със все по-некачествени елементи (визирам особено захранванията).

  13. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #26

    Re: Суперкомпютър в България!?

    А пък според мен на БАН не му трябват 640 процесора, а въпросната сума от ХХ(Х) милиона евро в кеш. С две думи закупуването на тази машина е поредната тъпотия, извършена от нашите политици, с цел лична облага и нищо повече!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #27

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Ско парите вече са дадени и някой боклук си е напълнил джоба за наша сметка. Въпросът е да се използува тази система поне по-ефективно. Не искам да пиша тук каква сума са дали от НАП за реклама и консултанти. Някой по-нагоре беше писал за медийте, но тази четвърта власт си е просто "четвърто измерение" на една и съща корумпирана и некадърна власт.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. 4G LTE мрежа в България
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 45
    Последно: 07-12-15, 20:26
  2. EON България
    От mitko715 във форум Черен списък
    Отговори: 8
    Последно: 31-01-12, 11:35
  3. Карта на България за ТОМ ТОМ ONE
    От Tonyo във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 3
    Последно: 21-11-10, 05:26
  4. ebay -> България
    От DarkRose във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 02-05-07, 21:31
  5. Кой в България?
    От dedo pop във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 30-12-06, 20:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе