Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Суперкомпютър в България!?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #1

    Суперкомпютър в България!?

    В класацията на 500-те най-мощни компютри в света, на 401 място се мъдри компютър закупен от нашето правителство тази година. Компютърът е на Хюлет Пакард и е с 640 Оптерона на 2,6 ГХц и работи под Линукс.

    Някой знае ли кой го ползва? За какви цели е купен и на каква цена?

    Дано за пореден път да не е само заради комисионната?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #2

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Все ми е на ума, че точно пък за 500-те най-мощни компютъра има явна класация, достъпна по целият свят...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #3

    Re: Суперкомпютър в България!?

    по-скоро става дума за 500-те публично известни по-бързи компютри :Р

    едвали наса и пентагона примерно си разказват какви са им системите...

  5. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #4

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Не знам защо ви е толкова чудно - не е военна тайна с какво изчисляваш - тайна е какво изчисляваш
    Ето органзиацията http://www.top500.org/
    Ето и класацията http://www.top500.org/lists/2005/11/basic

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #5

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Абе, Ско, ти наистина ли вярваш, че на този сайт са публикувани "Pеалните Top 500" ???


  7. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #6

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Ivo, може би това може да каже само някой "луд" японски учен или маняк-американски ракетен инженер (с индийски произход естествено).

    Но да се върнем на въпроса - зa какво му е аджеба такова чудо на българина?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    89
    #7

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Ще ловят разпространителите на филми и музика из фреетата и торентите с него

  10. Novice
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    1
    #8

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Най-вероятно става дума за закупените Blade-ове за НАП ( Национална Агенция по Приходи )
    фирмата, която го е продала също е достатъчно известен партньор на HP
    работи под Suse май..
    Не бих го нарекъл супер компютър, тъй като при случая с Blade машините, става дума
    просто за няколкостотин отделни компютъра в малко пространство,
    върху тях ще се таркаля Oracle база данни с незнам какво точно приложение


  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #9

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Система, която изчислява 2 Терафлопса е супер компютър откъдето и да го погледнеш, независимо от архитектурата й. Агенцията по приходите не може да натовари и процент от възможносттите на тази система. Донякъде може да се натовари от база данни с пръстови отпечатъци и биометрични данни, но пак едва ли ще я натоварят. Подобни системи изискват добри специалистти, които да могат да подготвят задачите за изчисление, а в правителствените служби и агенции такива едва ли има. Незнам, кой и за какво я е купил, но най добре ще направят ако я оставят на научните институти и университетите, за да се натрупа някъкв опит при работа с такива системи.

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #10

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Не, беее.
    Нали ще ни подслушват мейлите и телефоните.
    Там ще събират досиетата (в 3 екземпляра за всеки документ) и ще пуснат разбивачката за пароли да ги превърта бързо.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    77
    #11

    Re: Суперкомпютър в България!?

    На мен пък ми е чудно, как така никой (журналисти и пр.) не е разбрал за тази голяма покупка, а и не е оповестено официално от правителството. Все си мисля, че това ще да е била много скъпа покупка, разходите за която би било редно да се огласят (дискутират, оправдаят и т.н.)! А и не е нещо, което да може се скрие. Като се опитам да си представя и къде е разположена системата (сграда), с подходяща климатизация, осигурено захранване (трафопост, да речем) и пр, все си мисля, че трябва да е нещо доста прилично и построено специално за целта. Освен ако не са купени 640 ПеЦе-та за домашно ползване от дечицата на държавниците за сметка на данъкоплатеца.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    139
    #12

    Re: Суперкомпютър в България!?

    За какви цели е купен и на каква цена?
    Целта е сигурно за да оправдае средствата..Хоп парички в некое джобче...


  16. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #13

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Цитат Първоначално публикувано от Marvin
    На мен пък ми е чудно, как така никой (журналисти и пр.) не е разбрал за тази голяма покупка, а и не е оповестено официално от правителството. Все си мисля, че това ще да е била много скъпа покупка, разходите за която би било редно да се огласят (дискутират, оправдаят и т.н.)! А и не е нещо, което да може се скрие. Като се опитам да си представя и къде е разположена системата (сграда), с подходяща климатизация, осигурено захранване (трафопост, да речем) и пр, все си мисля, че трябва да е нещо доста прилично и построено специално за целта. Освен ако не са купени 640 ПеЦе-та за домашно ползване от дечицата на държавниците за сметка на данъкоплатеца.
    Разбрали са, но не коментират нещо. Примерно http://www.infoweek.bg/display.php?s...en_article=117

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #14

    Re: Суперкомпютър в България!?

    е те журналистите пишат квото пише в press-releas-a... каквото са написали от министерството това са написали ;Р

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    15
    #15

    Re: Суперкомпютър в България!?

    Това, което разбрах от препратката на Pimpirlit направо ме потресе. Въпреки, че не може да сме сигурни, вероятно тази блейд система е една от 290-те блейд системи и ще се ползва от централата на НАП. Не стига, че не могат да натоварят тази система, ами са купили още 289 сървъра.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. 4G LTE мрежа в България
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 45
    Последно: 07-12-15, 20:26
  2. EON България
    От mitko715 във форум Черен списък
    Отговори: 8
    Последно: 31-01-12, 11:35
  3. Карта на България за ТОМ ТОМ ONE
    От Tonyo във форум GPS - модели, софтуер, карти и трикове
    Отговори: 3
    Последно: 21-11-10, 05:26
  4. ebay -> България
    От DarkRose във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 02-05-07, 21:31
  5. Кой в България?
    От dedo pop във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 30-12-06, 20:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе