Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 37

Компютърното минало на България

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #16

    Re: Компютърното минало на България

    Crossfire-а беше първата и сигурно за още поне 5 години единствената игра, която се играеше с 8 клавиша...

    а моят Moon Patrol беше прецакан в средата на 2-ро ниво

    Gold Rush-а беше маниакална - бягай от мечките, бягай от индианците... ииихааа!

    тези са за 8-ците... за 16-ките вече имаше повече, по-добре изглеждащи и не по-малко зарибяващи. King's Bounty ме подготви за Heroes of Might and Magic манията (м/у другото всеки момент се чака излизането на King's Bounty: The Legend).

    на дискетата с Defender of The Crown си драсках с молив колко пъти съм я минал

    наскоро си хвърлих всичките 5.25" дискети, но не и преди да си изтегля всичко, което имаше на тях - Airborne Ranger, Sun Tsu's Art of War (може би първата RTS), Archon, Barbarian, Impossible Mission II и най-добрият Prince of Persia - първият

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    123
    #17

    Re: Компютърното минало на България

    Какво ли не съм правил и обещавал за достъп до компютър по онова време... Като петокласник направих първата нощна (10 часа) играейки ... в една банка. Накрая машината прегря тотално. Като се прибрах, не си познах очите в огледалото. След време свикнах с гледката (само дето не беше от игра).

    Един приятел имаше Правец 82 и естествено аз мнооого трудно си тръгвах от тях Развали ни се дискетата с Conan кракната версия с безброй животи на шесто ниво - не се четеше, но пък имахме работеща с некракната версия. Откачихме едното флопи и с Locksmith 6.0 копирахме на пасове от кракнатия. На четвъртия от общо пет паса (май така бяха), сложихме оригиналната и така се сдобихме с нова, напълно функционална кракната версия. Това е пример, че и без знания (само със силно желание и късмет) нещата могат да се получат.

    Играта с тухличките се казва Load Runner и майсторските нива са ме докарвали до полуда. Други любими игри: CrossFire, Serpentine, Diamond Mine, Gold Rush, Conan (с крайни животи така и не можах да го превъртя), BOLO. Още ги имам на диискети, имам и софт, имам и Правец82, но нямам време

    @FearMe
    Имам версия на DOC за съвременни компове (нова графика - ~400MB), ако те интересува. Заменям я срещу инфо с условията (тип войска, територия, националност на замъка, турнир ли, и т.н.), за да мога да спася някоя принцеса.

  4. bufo
    Guest
    #18

    Re: Компютърното минало на България

    Цитат Първоначално публикувано от Vandal
    А оня я с тухличките дето се копаеше ,че не и помня името.. мале мале.
    На една дискета се побираха около петнайситина игрички
    Май че за Lode Runner говориш.
    А относно дискетите,трика беше да си купиш SS\SD и със перфоратора да си я направиш DS\SD.Спестявах пари за още една дискета.
    Все още имам във шкафа Правец 8С (8А според мене беше по-добър) със 2 работещи флопита и 20 не/работещи дискети.Монитора нещо си пращеше последния път.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #19

    Re: Компютърното минало на България

    Аз почнах от "wolfenstein " ( събрах я цялата на дискета модната ( уголемена ) със Стакер
    Баси времената 1,44 мб дискета я разпъвах на 2,88мб и слагах миди фаилове и тоз Wolfensthein

    Super Мario & Dave кой ги помни. Dave е баси трудната игра.


    Не всички дискети издържаха мода на перфоратора

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    152
    #20

    Re: Компютърното минало на България

    А Били Гейтс/преди 20-ина години май/ беше казал,че 640кб са напълно достатъчни за всеки!
    Смътно си спомням едно предаване по първа програма на БНТ,/80-те години/в разговор със колектива,създал 10мб.хард диск-гордостта на социалистическото ни общество,и мъдрото ръководство на другаря...еди-кой си....
    А представяте ли си след..10г.къде ще са IT технологиите?!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #21

    Re: Компютърното минало на България

    Славни времена бяха, имаше една хвърковата реплика от един колега по въпроса за дисковете:

    "Винчестеровски дискове за банковски операции..."

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re: Компютърното минало на България

    Цитат Първоначално публикувано от ipsilan
    .....
    Смътно си спомням едно предаване по първа програма на БНТ,/80-те години/в разговор със колектива,създал 10мб.хард диск-гордостта на социалистическото ни общество,и мъдрото ръководство на другаря...еди-кой си....
    Миналата седмица, във връзка с една задача имах щастието да се запозная с част от този колектив, който продължава да работи в областта на микро моторите, при това със завидни постижения.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #23

    Re: Компютърното минало на България

    shturak, майката на спасяването на принцеси е добрата фехтовка, следователно трябва да играеш с Geoffrey Longsword (само че трябва да избягваш турнирите, че хич те няма с копието, но пък и всеки рунд можеш да ограбваш замъци) . иначе съвременната версия я дръпнах преди няколко години, но беше нещо прецакана и отказваше да върви. освен това тук http://www.cinemaware.com/browser/dotc/final.asp можеш да я играеш онлайн във флаш вариант и изглежда 1:1 с оригинала

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #24

    Re: Компютърното минало на България

    Първата ми диалогова игра беше Larry, събираше се на една 5.25 инчова дискета заедно със сейвовете и я разнасях по лабораториите на МЕИ-то.
    Нямаше нито 1.44 дискети, нито 3,5" флопита още

  12. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #25

    Re: Компютърното минало на България

    Жалко че нямам снимка на един от трите Wang-a, които успяха навремето да вкарат през някаква африканска държава, защото хамериканците не даваха да се изнася такава техника за страните от СИВ. По някакъв смътен спомен струваше към 200,000 валутни лева. Да видите хард-диск с големината на Перла-03...

  13. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #26

    Re: Компютърното минало на България

    Правец 8 Д - класика , предшественика на лаптопите.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #27

    Re: Компютърното минало на България

    Благодаря за темата!

    От игрите забравихте Azteca, ей. И та се играеше на четири ръце.
    Върнахте ме в '85-та, когато на един 8М я разцъквахме с един приятел.
    А бяхме научили наизуст къде да "пийк"-неш и "поук"-неш всичките 64KB памет.

    После колко усилия докато свикна да не пиша CATALOG

  16. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #28

    Re: Компютърното минало на България

    Хрумна ми нещо интересно - от стоене пред онези жалки монитори с мижава резолюция и груб образ НИКОГА не са ме боляли очите! За разлика от дзверенето в съвременните с високата детайлност и многото информация по тях - сълзи, сълзи и пак сълзи! Май тогава повече се чудехме с главите, вместо да се пулим с очите По екрана нямаше кой-знае какво...

    (ПП Дистанцирам се от всякаква носталгия - времето, в което най-интересното нещо, което да правиш с компютър беше програмиране ИЗОБЩО не ми липсва Иначе най-якия ТЕТРИС, който съм виждал беше за Правец82 )

  17. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #29

    Re: Компютърното минало на България

    Ако си спомняте, имаше две приложения - текстообработваща УИНДОУС 83/не знам дали не беше началото на МАЙКРОСОФТ/ и електронна таблица АГРОПЛАН/българска/, за 8-ците.Бяха "върха", защото пишеш, коригираш и разпечатваш на РОБОТРОН-а......Направо беше чудо...........
    Иначе още пазя ПРАВЕЦ-82 и 20-30 дискети.Даже има и две флопи-та.Не знам дали още работи, не е пускан от 15 години.Имам много игри, даже НЕ СЕ СЪРДИ ЧОВЕЧЕ - елементарна версия, мое производство.

  18. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #30

    Re: Компютърното минало на България

    Текстообработващата програма май се казваше ПАРИС
    Иначе Ексела беше наистина xxxПЛАН

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 15-12-12, 19:26
  2. EON България
    От mitko715 във форум Черен списък
    Отговори: 8
    Последно: 31-01-12, 11:35
  3. Кой в България?
    От dedo pop във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 30-12-06, 20:32
  4. Отговори: 11
    Последно: 05-12-06, 18:34
  5. Какво мислите за компютърното пиратство?
    От komando_boy във форум Коментирай новина
    Отговори: 30
    Последно: 11-08-04, 19:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе