Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Помощ при сглобяване на комп

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    396
    #1

    Помощ при сглобяване на комп

    Значи в понделник пристигат частите на компа и понеже не знам как точно да ги сглобя има ли някаква последователност, която да ползвам. Всмисъл да тествам компонентите веднага след като ги сложа, а не да сглобя целия комп и да установя, че нещо не работи и да се чудя кое е.

  2.  
     
  3. bufo
    Guest
    #2

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    WOW_effect=ON
    По-добре плати на някой да ти го сглоби,за да не ти заминат частите заради статичното електричество или неправилно монтиране.
    Частите можеш да ги тестваш само на компютър който е работил, или на специални тестери ,който съм сигурен 100% x 100^20 че не съществуват в България.
    Лиготия=ВКЛ.
    Трябва да спомена че всички части се поставят само по един начин,ПРАВИЛНИЯТ.Ако нещо стърчи-НЕ РЕЖИ,ако нещо е късо-НЕ ЛЕПИ
    Относно последователноста се започва долу-горе така:
    Заземяваш се с проводник 1х2.5мм към водопреносната мрежа или арматурата на блока. SAFETY FIRST !!!
    Дъното и захранването се монтират в кутията,после процесора в/у дъното, вентилатора/радиатора в/у процесора като ги разделя тънка ивица топлопроводяща паста ,после паметта и другите карти в/у дъното.Монтираш хардове,флопита,цд/двд-та във кутията.
    Осъществяваш физическа/електрическа връзка м/у захранване и дъно,после м/у дъното и флопита,цд/двд-та със наличните кабели(внимавай със кабела да флопито че може да се сложи по два начина).
    И ето тука настъпва най-критичният момент- свързването на FireWire и USB портовете от кутията към дъното.Тука и най-добрите се огъват и посягат към упътването на дъното.Чете се много внимателно и се проклина много силно китаеца ,който е решил да направи 10 проводника на 10 отделни конектора и ти трябва да ги бодеш на най-трудно достъпното място в цялата кутия(надявам се да си жена,още повече с малки ръце и дълги пръсти).После набождаш останалите кабели за ресет,вкл./изкл. и фотодиодите към преждеспоменатото затънтено място.След като си се справил/а с това ,останалото е фасулска работа. Набождаш кабелите от клавиатурата и мишката към съответните одноцветни портове,свързваш и монитора и захранващият кабел към съответните им места.
    Сядаш пред така наречената "Направи си сам" компютърна конфигурация,затваряш очи и се молиш на избран от теб бог(да ти спомена че в този момент бога на късмета лови риба много успешно(голям късметлия е,все пак е бог!) на обратната страна на Земята и неговото влияние е равно на 0 в/у теб , ще се върне след една седмица).Забождаш втория край на захранващият кабел към контакта.
    Изпускаш последния наличен въздух от дробовете и натискаш с отсечено движение Power бутона.
    Ако чуеш само едно изпукване от пищялката на кутията,значи добре ,засега.
    Ако чуеш няколко изпуквания от захранването;
    замириши на прегоряла огранична химия,сещаш се за бакелита,нали;
    монитора те гледа с онзи тъп,празен поглед ;
    или ти се лигави с ония цветен надпис "Cable not connected.Check connections"
    тогава се сещаш за първия ред от това писание и плащаш повече отколкото първоначално си си мислел/а.
    Ако искаш още инфо,днес след мача МанчестърЮ-Лузърпул(на английски LOSERPOOL,НЕ LIVERPOOL) може да постна и снимки с не толкова лигав коментар.
    Нека силата бъде с теб !
    Само да спомена сглобяването отнема по-малко време,отколкото писането на това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #3

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от bufo
    WOW_effect=ON
    По-добре плати на някой да ти го сглоби,за да не ти заминат частите заради статичното електричество или неправилно монтиране.
    Частите можеш да ги тестваш само на компютър който е работил, или на специални тестери ,който съм сигурен 100% x 100^20 че не съществуват в България.
    Лиготия=ВКЛ.
    Трябва да спомена че всички части се поставят само по един начин,ПРАВИЛНИЯТ.Ако нещо стърчи-НЕ РЕЖИ,ако нещо е късо-НЕ ЛЕПИ
    Относно последователноста се започва долу-горе така:
    Заземяваш се с проводник 1х2.5мм към водопреносната мрежа или арматурата на блока. SAFETY FIRST !!!
    Дъното и захранването се монтират в кутията,после процесора в/у дъното, вентилатора/радиатора в/у процесора като ги разделя тънка ивица топлопроводяща паста ,после паметта и другите карти в/у дъното.Монтираш хардове,флопита,цд/двд-та във кутията.
    Осъществяваш физическа/електрическа връзка м/у захранване и дъно,после м/у дъното и флопита,цд/двд-та със наличните кабели(внимавай със кабела да флопито че може да се сложи по два начина).
    И ето тука настъпва най-критичният момент- свързването на FireWire и USB портовете от кутията към дъното.Тука и най-добрите се огъват и посягат към упътването на дъното.Чете се много внимателно и се проклина много силно китаеца ,който е решил да направи 10 проводника на 10 отделни конектора и ти трябва да ги бодеш на най-трудно достъпното място в цялата кутия(надявам се да си жена,още повече с малки ръце и дълги пръсти).После набождаш останалите кабели за ресет,вкл./изкл. и фотодиодите към преждеспоменатото затънтено място.След като си се справил/а с това ,останалото е фасулска работа. Набождаш кабелите от клавиатурата и мишката към съответните одноцветни портове,свързваш и монитора и захранващият кабел към съответните им места.
    Сядаш пред така наречената "Направи си сам" компютърна конфигурация,затваряш очи и се молиш на избран от теб бог(да ти спомена че в този момент бога на късмета лови риба много успешно(голям късметлия е,все пак е бог!) на обратната страна на Земята и неговото влияние е равно на 0 в/у теб , ще се върне след една седмица).Забождаш втория край на захранващият кабел към контакта.
    Изпускаш последния наличен въздух от дробовете и натискаш с отсечено движение Power бутона.
    Ако чуеш само едно изпукване от пищялката на кутията,значи добре ,засега.
    Ако чуеш няколко изпуквания от захранването;
    замириши на прегоряла огранична химия,сещаш се за бакелита,нали;
    монитора те гледа с онзи тъп,празен поглед ;
    или ти се лигави с ония цветен надпис "Cable not connected.Check connections"
    тогава се сещаш за първия ред от това писание и плащаш повече отколкото първоначално си си мислел/а.
    Ако искаш още инфо,днес след мача МанчестърЮ-Лузърпул(на английски LOSERPOOL,НЕ LIVERPOOL) може да постна и снимки с не толкова лигав коментар.
    Нека силата бъде с теб !
    Само да спомена сглобяването отнема по-малко време,отколкото писането на това.
    Respect
    Много добре написано , без излишни и неясни обяснения. Ти си за учител.
    П.С. Сериозно говоря. Не иронизирам. Отговора наистина е отличен.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #4

    Re: Помощ при сглобяване на комп


    Цитат Първоначално публикувано от izwerga
    Respect
    Много добре написано , без излишни и неясни обяснения. Ти си за учител.
    П.С. Сериозно говоря. Не иронизирам. Отговора наистина е отличен.
    Особено това за фотодиодите кърти мифки! И за къв чеп първо ще се монтира дъното в кутията, а после ще се слага процесора и охладителя? Че за то някои охладители трябва да се смъкне дъното, за да може да се монтират....
    И по отношение на НАЙ-КРИТИЧНИЯ момент: ако е толкова закучено мястото, дето се ръгат в пиновете на USB конекторите - що и те да не се набучкат предварително?
    Както и да е...
    По шестобалната система - 4, не повече... Май заради такива "компетенти" тръгват лафове като: "Абе кйато се знам какъв съм инженер, чак ме е страх да отида на лекар!"

    @ user25
    на "сглобяване на компютър", "How to build a PC" или "How to assemble a PC" - все ще намериш нещо, което те устройва и е на 100% вярно!

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #5

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от bufo

    Заземяваш се с проводник 1х2.5мм към водопреносната мрежа или арматурата на блока.
    И се молиш на някой да не му е офазил бойлера, та да светнаш като крушка

    + разширение на мнението на emos:
    аз бих сложил процесора, паметите, power бутона и говорителя и бих пуснал всичко така, пък после ще монтирам и слагам нещата в кутия, а връзването на USB портовете ще направя, чак когато видя че цялата система работи безпогрешно, щото иначе бая зор да разчвам, та да разбера кое съм включил обратно или с едно краче по-вляво

    И последен съвет към user25 - дал си една торба пари за платки, или викни някой другар на по чашка да го сглобите, или прежали още 10-15 лв да ти го сглобят в някоя фирма.

  7. bufo
    Guest
    #6

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    И по отношение на НАЙ-КРИТИЧНИЯ момент: ако е толкова закучено мястото, дето се ръгат в пиновете на USB конекторите - що и те да не се набучкат предварително?
    По шестобалната система - 4, не повече... Май заради такива "компетенти" тръгват лафове като: "Абе кйато се знам какъв съм инженер, чак ме е страх да отида на лекар!"
    Теб не те знам какъв КОМПЕТЕНТ си,но ако ми покажеш кутия с толкова дълги USb кабели,че тези кабели да се монтират по твоя начин ще те призная.Или ти си се надвесил над кутията с дъното в едната ръка,а с другата бодеш.И както казваш че използваш обемни=тежки охладители,това трябва да е доста къртофски труд.
    Все пак за едно място си прав-относно фотодиодите,всъщност те се светодиоди.Благодаря ,че НЕ СИ ГО СПОМЕНАЛ.Колко мил жест! Respect!

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    И се молиш на някой да не му е офазил бойлера, та да светнаш като крушка
    Е това не можах да го разбера.Искаш да кажеш че този човек никога не си е наливал вода,никога не се е къпал и т.н. от водопреносната мрежа??? Все пак не е етично да пишеш че потребителя е някакъв кирливец,който не се докосва до вода,без да го познаваш.Представи си сега,че страда от някаква мания за къпане,в тях банята на изсъхва,прочита твоя пост и си казва "Брях м.ма му стара,аз до сега съм си играл на руска рулетка със Узи".И настъпва една дилема.Гласовете в него му говорят че трябва да се изкъпи,или поне една лъжичка да измие.Но тука излиза твоят пост,като Чудовището от килера.И потребителя се разкъсва между гласовете и чудовището.И така цикли час,два,три.Не издържа човека на тази несправедливост и какво прави?
    Не знам ,аз вода пия и се къпя.
    Ти му отговори,явно знаеш отговора.
    Мен са ми казвали, че това е едно от най-добрите решения за заземяване,все пак водният разтвор на соли който пием е доста добър проводник,а пък тръбите са още по-добър.Ако в твоят свят това не е така,аз от къде пиша?
    Както и да е .
    Ако не сте разбрали,това беше ироничен/смешен опит да му кажа ,да се откаже от самостоятелното сглобяване на щайгата.
    Не си струва да дадеш сума ти пари и после да купуваш нови части.
    За това си има поговорка-Евтин на брашното,скъп на триците.
    Без лоши чувства,нали?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Sofia, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    90
    #7

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Асемблирал съм около 370-400 системи в КОНТРАКС, различните конфигурации почти винаги се събираха по различен начин - всяка за себе си. Предварително се правеше "техническа и безопасна последователност" и за компютрите и за асемблаторите... (по невнимание едно момче си завря една ламаринка от кутията, 2см. в ръката между палеца и показалеца )
    А относно връзването към тръбопровода си е 50% самоубииство... потърсете инфо за утечки на бойлери и др. домакински уреди и колко са "злополуките" точно от такива утечки...
    А за статичното електичество има специални графитни гривни с кабелче на пружинка и щипка, закачаш се за кутията, която е поставена на специално заземена маса (маса, в смисъл място на което се работи, а не "маса" като заземяване) и потенциалите са изравнени, а отделно компонентите се разнасят с оригиналните, антистатични пликчета или донапренчета, докато не се монтират на слота или сокета...
    То това си е цяла наука...
    user25, написано е много в няма нужда да го повтаряме тук, обърни внимание на първите две-три изречения в началото на всяко ръководство (обикновенно отделени от другия текст, за да се вижда добре): "ВЗЕМЕТЕ НЕОБХОДИМИТЕ МЕРКИ ПО БЕЗОПАСНОСТ!" или "СПАЗВАИТЕ ТЕХНИКА НА БЕЗОПАСНОСТ" знам, че в БГ почти никой не обръща внимание на това, затова отпадат гаранциите на компонентите и се срутват строежи и умират хора, затрупани от грешките на някой които не е взел мерки за безопасност на труда... малко се отклоних...

    Ако го сглобяваш в домашни условия, избягвай да работиш в/у изкуствени материи (мокет, мушама...) Като ги разопаковаш, не ги вади напълно от оригиналната опаковка (ако е пликче, извади платката от него и я сложи да легне на пликчето, докато не и намериш мястото), не ги слагай на изкуствени повърхности...

  10. bufo
    Guest
    #8

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от totonis
    А относно връзването към тръбопровода си е 50% самоубииство... потърсете инфо за утечки на бойлери и др. домакински уреди и колко са "злополуките" точно от такива утечки...
    Е ти сега искаш да ми кажеш че всеки път рискувам като си наливам вода ли? Как съм оцелял 32 години,не знам.Когато казваш на някого че не е прав,обикновенно се предлага някаква информация,а не ходи търси инфо,то има бол в интернЯта.
    От мойте наблюдения по строежите,там всяка вана и мивка в банята са свързани с зеленожълт кабел със тръбата.Има 2 възможни причини:
    1.) Водопроводчика е масов убиец
    2.) Водопровода се използва като допълнително заземяване
    А относно гривната,аз такава си имам.Антистатичен мат си нямам.
    Но както съм виждал т.нар. "сервизен техник" да ми се сурка лятото с джапанки по линолеум/балатум,така съм и виждал и такъв с вълнен пуловер тип"мама ми го изплети,модела е от списание лада" със шушляка да бърка в кутийте,пренебрегвайки така жадуваните правила.
    Темата стана много ОФФ-топик,ако искате открийте нова тема за безопастността в бита и на работното място.
    А утре ако не забравя ще питам мой приятел ,който работи като елтехник-тестер,как стой въпроса със заземяването през водопровода,има ли водопроводчици-убийци.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от totonis
    Ако го сглобяваш в домашни условия, избягвай да работиш в/у изкуствени материи (мокет, мушама...) Като ги разопаковаш, не ги вади напълно от оригиналната опаковка (ако е пликче, извади платката от него и я сложи да легне на пликчето, докато не и намериш мястото), не ги слагай на изкуствени повърхности...
    Колега ,ако сглобяваш компютър така както обясбяваш - честно изритал съм те на улицата. ( кажи ми какво става когато работника е с копринена риза и си свали якето, или пък над ризата има пуловер - ще ти кажа "lord Rayden" )
    личния ми рекорд е 12мин сглобка , и започване на инсталация
    Никога в домашни условия за 12 г не съм се съобразявал с тези твои условия и засега нямам нито един дефектирал компонен заради статично електричество.
    Мамка му - това не е радиактивен материал, една проста платка е. Вместо да мислите какво може да стане ако ... или други неща от типа "darwin Awards" - просто се вземете в ръце и мислете - затова имате глава.
    АКо искате да си сглобявате компютър по домашно му - има си доста клипчета и книжки - "надо читат"

    А относно какво си виждал - ще ти кажа аз какво съм виждал. Голям специалист с много изисквания и предпазни мерки , остава без работа и е принуден да пише глупави книги , които общо взето са като "виц парад"

  12. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #10

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    @ user25
    В домашни условия освен това, което Mr.TECHNO и totonis казаха, можеш донякъде да се разредиш само чрез проводимостта на водата. Т.е. измий си ръцете!



    @ bufo
    Линк към по-левашки изцепки от твоите ми е трудно да дам в момента... Типично за написал глупости и се мъчещ се да ги замаже с какви ли не приказки и вадене на вода от 9 кладенеца... Проблемът е, че колкото повече говориш/пишеш, толкова повече глупости казваш!
    В първия си пост, докато прочета линковете, дали стават, забравих да спомена "заземяването" към водопровода, но колегите нямаше как да не те засекат! Hint: какво става с великото заземяване, ако някъде по етажите комшията си е подменил тръбите с пластмасови?!?
    А че имаш гривна, а нямаш къде да си я заземиш е просто Остава да и кажеш, че си я носиш, когато сглобяваш компютри!
    Както и да е. На чужд гръб и 100 тояги са малко, просто го приеми като съвет да не се изцепваш така... Аз толерантно те оцених с 4, но Mr.TECHNO направо те натири... Не става така....

    Доколкото "какъв КОМПЕТЕНТ" съм - имам удостоверение за четвърта квалификационна група по безопасност и по електрообзавеждане с напрежение до 1000V

  13. bufo
    Guest
    #11

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    @ user25
    В домашни условия освен това, което Mr.TECHNO и totonis казаха, можеш донякъде да се разредиш само чрез проводимостта на водата. Т.е. измий си ръцете!
    До колкото мога да чета,totonis казва че едва ли не всеки път рискуваш да те удари ток ,като пуснеш водата,ти сега му казваш да си измие ръцете
    При твойта ситуация със сменени пластмасови тръби,предполагам все пак се намира вода в тръбата(независимо дали е пластмасова или метална) и тя играе ролята на проводник.Нали така? И тя изравнява потенциала между теб и земята.Така ли е?
    Цитат Първоначално публикувано от emos
    @ bufo
    Линк към по-левашки изцепки от твоите ми е трудно да дам в момента... Типично за написал глупости и се мъчещ се да ги замаже с какви ли не приказки и вадене на вода от 9 кладенеца... Проблемът е, че колкото повече говориш/пишеш, толкова повече глупости казваш!
    Дай линк към твойте глупости.Доколкото гледам ти отвеждаш темата към някаква друга посока,вадиш някакви частни факти,който пак работят.
    А пък относно това дали Mr.TECHNO ме е натирил,не видях никъде моят ник да се споменава,по-скоро е писал за totonis да не се изживява като голяма претенция.Относно гривната,ами до сега никога не съм я използвал и не съм имал проблеми със изгорели части.ФАКТ.
    Знам ,че яроста понякога замъглява съзнанието,но преди да почнеш да плюеш из нета ,седни,успокои се ,избистри съзнанието и чак тогава започни да изнасилваш клавиатурата със твойте мисли.
    А относно твойто "удостоверение за четвърта квалификационна група по безопасност и по електрообзавеждане с напрежение до 1000V" кажи колко струват-1 прасе и 200 марки ли?

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    хайде по темата и без обиди, че темата е прекалено хубава, за да я заключвам

    FearMe

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #13

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Относно статичното електричество освен дрехи, които не се наелектризират, според мене е достатъчно да се докосва нещо метално, като например кутията на компютъра отвреме навреме, в процеса на сглобяването. Стига да е метална де
    Засега нямам повредени компоненти в скромния си опит.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #14

    Re: Помощ при сглобяване на комп

    Аз не съ натирвал никого , особено @bufo - все пак e човек с опит и познания

  18. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #15

    Re: Помощ при сглобяване на комп



    @ FearMe
    Сори, но няма как:

    @ bufo
    Цитат Първоначално публикувано от bufo
    А относно твойто "удостоверение за четвърта квалификационна група по безопасност и по електрообзавеждане с напрежение до 1000V" кажи колко струват-1 прасе и 200 марки ли?
    Това дори фактически не е вярно - удостоверението важи до 2 години, а марката (пояснявам за още по-младите - марката е бивша валута на Федерална Република Германия, спряна от обръщение в началото на века и използвана като основна единица за оценка преди това) я нама от много отдавна.
    Второ - това просто е обида към изпитната комисия, която ме е удостоверила! Какво се крие зад 4-та категория - не виждам смисъл да пояснявам.
    Позволих си да коментирам от позицията на човек, подписвал се в инструктажни книги повече от 20 години. Не че това има значение за твоите колосални разбирания по въпроса, но няма как да не си копирам писанките ти в колекцията си от бисери... Благодаря за което, де!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 10-07-13, 18:44
  2. Разглобяване и сглобяване вътрешно тяло на CS-12DKEW
    От stanilm във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 0
    Последно: 25-06-11, 16:15
  3. нов комп
    От connect във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 26-04-06, 11:46
  4. Въпрос за сглобяване на по-тиха система.
    От cristo във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 10-02-05, 23:10
  5. Помощ - заключване на комп
    От get във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 22-05-04, 10:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе