Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Проблем при зареждане на компа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #1

    Проблем при зареждане на компа

    Здравейте!
    От около месец насам компютърът ми започна да не зарежда нито една ОС от първия път.Под "първия път" имам в предвид спрян комп-пускане-зареждане на ОС.Имам инсталирани две ОС - Дебиан и WinXP.Инсталирал съм си и буут-мениджър (XOSL),с който избирам коя ОС да се зареди.
    Какво всъщност се случва при първоначалното включване на компа:
    POST-а на BIOS-а минава без проблеми и се зарежда XOSL.Примерно избирам линукс,зарежда се GRUB,който е инсталиран на дяла,на който е Дебиан-а.Избирам ядрото,с което работя и след това,при опит за зареждане на ядрото ми изписва или "invalid compressed format (err=1) system halted" или "crc error system halted".Коя грешка ще изпише е без всякакъв ред или порядък.Една от двете.
    При опит за първоначално зареждане на Уиндоус,започват безкрайни по численост рестарти.Един след друг и то още в началото на зареждането и.Не знам точно,може би при зареждането на ядрото и.
    Нищо не се променя при студен рестарт на системата.Пак се стига дотам и толкова.
    За да се излезе от това положение,трябва да спра компа напълно (да изключа захранването напълно от разклонителя),да изчакам около 5 минути и след това да го включа отново.В повечето случаи след това тръгва,сякаш нищо не е било.В малка част от случаите се иска 3-4-5 пъти спиране и пускане.
    След тръгването на системата,повече не прави проблеми - нито при рестарт,нито при работа.Работила е и по 5-6 дни непрекъснато без никакви проблеми.Само когато е стояла,тогава прави проблемите.
    Четох доста в Гугъл,там информацията насочва за проблем с харда(лоши сектори).Не ми се струва да е така.Не съм специалист,но логиката го сочи.Някъде бяха писали,че може и проблем с паметта да е.

    Какво съм направил досега:
    Проверих си обстойно харда със инструмента на Seagate,който показа,че дискът си е съвсем наред (прави тест повече от час и половина).Няма лоши сектори.
    Memtest86+ вървя около 4-5 часа.Не показа никаква грешка.

    Инфо за системата:

    Процесор C2D@3GHz,1333MHz FSB,6MB cash (E8400)
    Дъно - Gigabyte EP35C-DS3R
    HDD - Seagate Baracuda 7200.11 SATA 3GB/s 500GB
    Памет - A-Data DDR2 800MHz 4GB (2x2GB Dual Channel)
    2 DVD-записвачки: NEC 3540A IDE-интерфейс
    LG GH 20NS10 SATA-интерфейс
    Видеокарта: NVidia GeForce 8500GT
    Захранване: Fortron SAGA PPA4500400 (450 W)

    Ще бъда много благодарен на помощта на всеки,защото уж всичко си работи нормално,а не е така.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #2

    Re: Проблем при зареждане на компа

    и на мен ми се струва проблем с хард диска или от дъното - провери го за надути кондензатори и тествай диска. Възможно е като вдигне температура да прави някакви проблеми също, но ако имаш под ръка друг диск пробвай може и да има резултат

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #3

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Аз пък бих пробвал с друго захранване най-напред.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #4

    Re: Проблем при зареждане на компа

    @glarus: Кондензаторите на дъното са тип "твърди",затова и рекламата на дъното е "Ultra Durable".Няма надути.Цялата ми система е на 6 месеца,купих я през юни миналата година.
    За харда - пробвах го на различни етапи на включване - в началото (студен),след 12 часа работа,след 36 часа работа...и нищо.Работи и това си е.Няма лоши сектори.Поне така показва тестовата програма.

    @Black Adder: Захранването го смених преди 2 седмици.Чисто ново е.Проблемът се появи преди да го сменя.И със старото и с това - все същото.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re: Проблем при зареждане на компа

    процесорът ти е на 1333 шина, а паметта на 800

    100 на 100 си оставил множителя й на (auto), но я вземи ръчно я докарай на 800 и виж дали няма да има промяна...

  7. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #6

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Преди време при същите "симптоми" се оказа че кондензаторите в захранването ми бяха "заминали". Смених го и се оправи. Но ти пък казваш че си го сменял..... Новото достатъчно "надеждно" ли е?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #7

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Понеже продължавам да търся в Гугъл,на много места има публикации (за други конфигурации,не като моята),че това е проблем с BIOS-а.Днес ми изписа при зареждане грешка,която не ми се беше изписвала досега "invalid compressed format (err=2)",което означава,че като почне да зарежда,въпреки,че в BIOS-а е зададено като първо буут-ващо устройство хард-диска,търси да зареди от флопи.Err=1,което описах по-горе означава,че търси да зареди от СД и не може.Защо се омешват така нещата,все още е загадка за мен.Започва от хард,продълава със СД или флопи...Не знам,ако това е вярно,какъв е този BIOS и какво прави...С последната (засега) версия на BIOS-а съм.На дъното има два чипа за BIOS.Единия може да се ъпдейтва,другия е резервен и не може,но възстановява главния,когато чек-сумата му не е вярна.
    Сега ще задам в BIOS твърдо всички настройки,няма да има никъде auto.Ако стане или не,пак ще пиша.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #8

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Kernel error, download new CD image (Check CD drive for errors,check MD5), reinstall linux

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #9

    Re: Проблем при зареждане на компа

    @dash:
    Ами ако имаш три ядра,и трите при зареждане ти дават една и съща грешка?
    И в същото време имаш имиджи на системата(при мен - 6),правени по различно време,дори и преди появяването на проблема и като сложиш и пак се явява същото?
    И ако си си проверявал харда до безкрай за лоши сектори и други неща и всичко ти е наред,тогава?
    Е,не мога да повярвам че всичко се дължи на лоши сектори,след като и с Уиндоус,която е на друг дял се случва същото.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #10

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Здр. pland, единствената при4ина да зарежда HDD=>CD/DVD=>Floppy е че има пролем призареждането от харда , не знам колко бут партишъна имаш, но всичко първоначално минава през Linux boot loader.

    Разкарай линукс бут селектора и виж дали ще ти тръгне ХП...

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #11

    Re: Проблем при зареждане на компа

    И при директно зареждане на Уиндоус,пак не тръгва и започват рестарти.

    Вчера реших да махна един от двата модула памет и да оставя системата на едноканален достъп до паметта.Днес зареди от първия път.Но все пак е само един път - и друг път се е случвало да зареди от първия път,макар и много,много рядко.Дали може да е модулите памет?И то при условие че съм ги проверявал с Memtest86+ около 5-6 часа и не са дали никаква грешка при това?Дали може да е от двуканалния достъп?Или двата РАМ-модула да не се погаждат с контролера?

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Re: Проблем при зареждане на компа

    трябва ли отново да си напиша предложението от по-горе, че барем този път го прочетеш?

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #13

    Re: Проблем при зареждане на компа

    Там е работата,че нищо не ми е на авто в биос-а.Всичко е зададено твърдо,но без овърклок.Т.е. за нормална работа на системата.Патил съм от авто и затова си конфигурирам нещата още в началото.Множителя на паметта е 2.4 и става точно 800.
    Извинявам се,че не го написах по-рано.
    А иначе аз чета всичко.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #14

    Re: Проблем при зареждане на компа

    с друг чифт памет пробва ли ?

  18. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #15

    Re: Проблем при зареждане на компа

    не е харда, нито захранването, не вярвам да е паметта, иначе биха ти излизали сини прозорци, по време на работа.
    Мисля си, бих казал,че залагам на биоса, виж сега, всичко си опитал, само ClearCmos.

    Намери си един джънпер, защото тези дъна имат само два пина без джънпер, или с отверка.
    После тествай да видиш, как се оправя, може да му просветне.

    P.S.
    Dual Bios значи, че е с два чипа, съдържащи данните на биос, единият служи, ако главният се скапе

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем при зареждане на ОС
    От VMVBG във форум Мобилни устройства
    Отговори: 1
    Последно: 02-09-14, 20:05
  2. Проблем с Компа
    От eror във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 18-10-09, 22:19
  3. Проблем с компа
    От shpaci във форум Общ - хардуер
    Отговори: 15
    Последно: 26-02-09, 11:37
  4. Проблем с компа
    От sssaaa във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 06-10-08, 23:15
  5. Проблем с компа
    От nniki във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 15-01-04, 23:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе