Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

ATA , SATA или PATA ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #1

    ATA , SATA или PATA ?

    Как да разбера твърдия ми диск кой от трите вида е? ATA,SATA,PATA . Искам да си взема преносим твърд диск или да ми сложат в кутията такъв с повече памет.Кой от двата вида е за предпочитане?пРЕНОСИМИЯТ ИЛИ ДРУГИЯ?Ще записвам филми от торентите с по-хубаво качество mkv формат.В стария диск се събират няколко филма а така и не разбрах как се работи с тия програми за разцепване на филмите че да ги събирам на два или повече нормални диска..В магазина ме питат от кой вид е твърдия диск.И тъй като не знам ще трябва да мъкна компютъра. В гаранционната ми карта пише HDD EXCELSTOR 8OGB 7200 сериен номер SXQ8.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #2

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    А този хард диск модел няма ли си?
    Как е свързан към дънната платка - с тесен червен кабел или широк?

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Отвори си компютъра и погледни кабела към дънната платка какъв е , ако е от широките (40 или 80 жичен) значи е PATA (същото е като ATA) , ако е тънък е SATA.


  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #4

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Искаш ли да получиш умен отговор, питай умно. (Гьоте)
    Умния обича да се учи, глупакът да поучава.
    А. П. Чехов

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #5

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Мерси за картинката ! Разбрах какъв е.Четох някъде че тия sata имали няколко пъти по-малко живот.Това вярно ли е или нещо не съм разбрал и това си зависи от конкретния модел и т.н. ? Ако реша да си взема външен хард диск с USB има ли значение дали ще е същата технология като този дето е в компютъра ми сега или може да са различни.

  7. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #6

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Не е вярно!Имат по-висока скорост на обмен на данни.
    Ако реша да си взема външен хард диск с USB има ли значение дали ще е същата технология като този дето е в компютъра ми сега или може да са различни.
    Няма никакво значение.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #7

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от shanto
    Не е вярно!Имат по-висока скорост на обмен на данни. Няма никакво значение.
    Значи мисля да взема външен хард щом няма значение, а пък и като сменя компютъра след време пак ще ми свърши добра работа.Филмите дето ще записвам са с битрейт около 10 000 kbps.Предполагам че няма да имам проблем тьй като гледам че на повечето хард дискове скороста им при четене е около 30МБ.Гледам че на някои пише *буфер 2мб*.Какво е това БУФЕР?? Сигурно съм чел нещо писано преди години.Сега видях че само буфера е около 30мб а преноса на данни стига до няколко гигабайта.Tова тук става ли http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=538203

  10. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #8

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    битрейт около 10 000 kbps.
    Да не би да имаш впредвид ~6000 kbps.
    Освен ако не е с резолюция 1920х1080.Само, че за тях не знам дали ще се възпроизвеждат добре от USB хард.
    За буфера - колкото по-голям обем памет, толкова по-добре.Според мен този е по-добър ->http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=535291

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #9

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от shanto
    Да не би да имаш впредвид ~6000 kbps.
    Освен ако не е с резолюция 1920х1080.Само, че за тях не знам дали ще се възпроизвеждат добре от USB хард.
    Цитат Първоначално публикувано от shanto
    Да не би да имаш впредвид ~6000 kbps.
    Освен ако не е с резолюция 1920х1080.Само, че за тях не знам дали ще се възпроизвеждат добре от USB хард.
    Ами всъщност наистина са около 6000кбпс но съм пускал и такъв с резолюция 1280 /720 на които битрейта е 10МB. Някакъв документален за австралийските рифове.Много не разбирам ама защо да не може филм 720 пиксела да е повече от 6000 кбпс.Искаш да кажеш че външните хардове са по-бавни и няма да върви филм с голям битрейт ли?

  12. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #10

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Дори и през USB , скороста ти ще е около 30 мегабайта в секунда което е повече от предостатъчно. Е, освен ако не си с старите USBта на компютъра но ме съмнява.Кеша (буфера както казваш) може да е 2,8,16,32 мегабайта като с първите два, дискове вече не се произвеждат. Общо взето са междинен склад между данните прочетени/записани от плочата и чипсета на дъното. Така, че колкото повече, толкова по-добре.

  13. Member Аватара на sad sack
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    Earth, Solar System, Milky Way, Laniakea
    Мнения
    409
    #11

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от zcezbpm
    Четох някъде че тия sata имали няколко пъти по-малко живот.Това вярно ли е или нещо не съм разбрал и това си зависи от конкретния модел и т.н. ?
    Това е абсолютна глупост,може да си го чел само в някой вестник като 24 Часа или Труд, където пишат такива дивотий. Или си объркал буквите със SSD (Solid State Drive), което има найстина по-къс живот със сравнение ПАТА или САТА хардовете.
    Ако си вземаш външен хард търси USB2 ,който по спецификации има скорост на трансфер 480Mbps,а САТА дисковете имат таван от 300MBps,но много рядко стигат до 100MBps.
    Само да ти напомня че 1 MBps=8 Mbps ,ще рече че вътрешните са доста по бързи от вътрешните.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #12

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Дори и през USB , скороста ти ще е около 30 мегабайта в секунда което е повече от предостатъчно. Е, освен ако не си с старите USBта на компютъра но ме съмнява.Кеша (буфера както казваш) може да е 2,8,16,32 мегабайта като с първите два, дискове вече не се произвеждат. Общо взето са междинен склад между данните прочетени/записани от плочата и чипсета на дъното. Така, че колкото повече, толкова по-добре.
    Досега съм го проверявал това 480mbps пренос на данни и се оказа че реално това са около 25MB.Значи остава да разбера какви са ми USB на комп. И затова четох досега и май че са 2.0.Пише в дивайс менаджер следното:0 UNIVERSAL SERIAL BUS CONTROLLERS 1 standaert enhanced PCI to USB Host Controler 2 Standart OpenHCD USB Host Controler 3 Standart OpenHCD USB Host Controler 4 USB Root Hub 5 USB Root Hub 6 USB Root Hub Това *standaert enhanced* според една статия на пампанистански значи че са 2.0 или съм в грешка??????

  16. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #13

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    ама защо да не може филм 720 пиксела да е повече от 6000 кбпс.
    A ... може, как да не може, но по вероятно да е анимационен филм.

  17. Member Аватара на sad sack
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    Earth, Solar System, Milky Way, Laniakea
    Мнения
    409
    #14

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от zcezbpm
    Досега съм го проверявал това 480mbps пренос на данни и се оказа че реално това са около 25MB.Значи остава да разбера какви са ми USB на комп. И затова четох досега и май че са 2.0.Пише в дивайс менаджер следното:0 UNIVERSAL SERIAL BUS CONTROLLERS 1 standaert enhanced PCI to USB Host Controler 2 Standart OpenHCD USB Host Controler 3 Standart OpenHCD USB Host Controler 4 USB Root Hub 5 USB Root Hub 6 USB Root Hub Това *standaert enhanced* според една статия на пампанистански значи че са 2.0 или съм в грешка??????
    Ами нормална скорост си получил,все пак във външните хардове се използват 2.5 инчови хардове ,който имат скорост на въртене на плочите 5400 оборота и 2 МБ кеш , а вътрешните работят на 7200 оборота и 16-32 МБ кеш.
    Отделно 2.5 инчовите хардове не са проектирани за постоянна работа,като сваляне и сиидване на торенти и се чупят по-често,но за съхраняване на информация стават.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    54
    #15

    Re:ATA , SATA или PATA ?

    Цитат Първоначално публикувано от sad sack
    Ами нормална скорост си получил,все пак във външните хардове се използват 2.5 инчови хардове ,който имат скорост на въртене на плочите 5400 оборота и 2 МБ кеш , а вътрешните работят на 7200 оборота и 16-32 МБ кеш.
    Отделно 2.5 инчовите хардове не са проектирани за постоянна работа,като сваляне и сиидване на торенти и се чупят по-често,но за съхраняване на информация стават.
    Едва от няколко часа чета за тия USBта .Нищо не успях да разбера от това което си ми отговорил.Ако може само да кажеш от това което съм написал по-горе дали ми е 2.0 USBто на компютъра ще съм много благодарен.0 UNIVERSAL SERIAL BUS CONTROLLERS 1 standaert enhanced PCI to USB Host Controler 2 Standart OpenHCD USB Host Controler 3 Standart OpenHCD USB Host Controler 4 USB Root Hub 5 USB Root Hub 6 USB Root Hub Това *standaert enhanced* според една статия на пампанистански значи че са 2.0 или съм в грешка?????? Както казах не разбирам много нокато се замислиох това което си написал за външните не е вярно.За инчовете за оборотите и за кеша.Виж тук http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=535291

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 20
    Последно: 10-08-12, 17:14
  2. Продавам SSD за лаптоп- SATA II/30gb добавен 2,5"-320гб SATA II
    От ivan74 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 09-04-12, 23:30
  3. Отговори: 0
    Последно: 14-11-11, 12:11
  4. Отговори: 7
    Последно: 10-07-10, 11:15
  5. Подкарване на SATA-2 диск на SATA-1 дъно
    От VPM във форум Общ - хардуер
    Отговори: 26
    Последно: 27-01-10, 15:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе