Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16
Like Tree1Одобрявам

Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    299
    #1

    Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Здравейте,
    размислих се дали да изхвърля старото си РС. Горкото, вече е на 7години и досега обслужваше идеално домашната AV система (свързано е с ресийвър) и неминуемите домашни нужди...но взе да се задъхва. Служеше за склад на филми и музика, но след като изгоря едниния от дисковете му (за съжаление 1,5 ТБ flac) ме накара да с е замисля за бъдещето му.
    Машината вече е разтоварена откъм нужди, тъй като за игри имам отделен PS4, за филми - HD Dune Base 3.0 d или BD player. От PC-то се иска да обслужва интернет комуникация, МС офис и да пуска flac към ресийвъра по старата връзка - все пак си е източник и има изградена връзка. Няма да се ползва за игри, видеобработки и тн. Идеята е да го закърпя до идването на наследника му, като ползвам разумно старите му части - т.е. с разумна инвестиция

    Компоненти му са: Дъно M3A, процесор AMD Атлон 6000+ 64x2, 4GB RAM DDR2 800, видео ATI Radeon 4770
    Моля за качествени съвети и дори оферти как да му вдъхна един нов живот. Мисля едно SSD 120 Гб, преинсталация на уиндоус 7 със забранени ъпдейти, смяна рам , някой вентилатор и др. ще го освежат доста. Захранването му е Fortron 400W, ако не се лъжа или 450
    Благодаря на всички, които ще пишат!

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    рам не смяна, а добавяне на още 4
    вентилатор - само ако загрява
    ссд-то принципно не е лоша идея, но ако само ще се слуша музика, разлика ще има единствено в първоначалното зареждане, така че на практика безполезно ще се "търка"

    платформата е стара, а когато е купувана очевидно е била висок клас, т.е. за ъпгрейд на процесор не може да се говори, а всичко друго е без значение, след като няма да играе на него

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,174
    #3

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Този компютър щом му е изгърмял единия диск, значи има друг. Повече инвестиции не си заслужава.Може да му удариш една прахосмукачка вътре и да сложиш Windows. И така да си работи докато не се скапе безвъзвратно.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    299
    #4

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Да, беше върхова конфигурация преди 7-8 години, купен при срива на долара тогава и разпродажба на части от компютърните фирми.
    Ударих му една прахосмукачка и точно така му видях частите, за да ги опиша коректно. Иначе след изгарянето на единия диск (WD Caviar Black - уж супер диск), зарежда уиндоус много бавно, чак изнервящо. Операционната система е на другия диск (Hitachi Baraccuda 500 Gb)- този диск няма никакви ядове, а го водят боклук
    Ако трябва да обобщим: насочвате ме да добавя РАМ и едно SSD (за C), Нитачито (за Д - архив) и нова преинсталация

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,174
    #5

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Да обобщим в парично изражение-
    SSD(120 GB) най-малко 100 лв.
    2GB RAM DDR2 800 -50-60-70 лв.

    Общо за 120 GB SSD + 4GB RAM DDR2 800 = 200-250 лв.
    Още малко и нов компютър.
    Не знам дали паметта ти е двуканална. Ако е ---> с добавянето на допълн. памет ще нарушиш двуканалноста. Ако сегашната е с ниска латентност. Новата може да е с по-голяма.Цялата памет става с по-голяма.
    Да видим съществуващия диск. На колко дяла е. Че е бавно ,има няколко варианта. Има области с грешки.Може да е силно фракментиран. Дяла на който е Windows , вече е недостатъчен и Windows започва да компресира системните файлове.Може да имаш много тежка антивирусна програма.Направи диск на 1 дял .Инсталирай Windows. Настрой диска седмично автоматично да прави дефрагментация. Един път в месеца ,ако си допуснал ъпдейти, прави Disk Cleanup. Сложи като антивирусна --> Microsoft Security Essentials(ако е Windows7) или Windows Defender (ако е по-висока версия на Windows). Page file го направи да не е вариращ. 4 GB RAM са достатъчно да шариш из I-net. Слабото място ти е диска. Ако и тогава положението продължава да е зле, може да купиш някое евтино SSD за около 100 лв.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    221
    #6

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Цитат Първоначално публикувано от emil vasilev Виж публикацията
    Да обобщим в парично изражение-
    SSD(120 GB) най-малко 100 лв.
    2GB RAM DDR2 800 -50-60-70 лв.

    Общо за 120 GB SSD + 4GB RAM DDR2 800 = 200-250 лв.
    Още малко и нов компютър.
    ...
    Ново SSD ~ 80 лв - ADATA SSD SP550 120G/SATA3 2.5 - цена.
    2x2 GB DDR2 800 - втора ръка - 40-45 лв макс.
    120-30 лв - макс за оптимален ъпгрейд.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,174
    #7

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    2x2 GB DDR2 800 (втора ръка) сигурно и за 5 лв. може да се намери.Стоя на мнението, че и 4 GB ще стигнат за i-net. Добавянето на допълнителна памет е безмислено и ще влоши производителноста(освен ако не е с същия Part №). Просто системата трябва да се остави на доизживяване.
    Този пост е редактиран от emil vasilev; 16-04-16 в 21:05.
    Lokoto одобрява това.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    не съм съгласен за рам-а

    под 7-ца мултитаскингът ще се подобри неимоверно много при скок от 4 на 8
    дори и да няма мултитаскинг, а хеви-браузване, отново полза ще има, защото свободни 2 от общо 4 гиги рам се пълнят при много малко отворени табове, дори да ползваш Хром...

    падането на скоростта е предимно на хартия/в синтетични тестове, така че обикновен юзър няма да го забележи, докато комфортът на повечето рам ще е очевиден

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,174
    #9

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Когато става въпрос за ъпгрейд на памет за това дъно много е важно да се види какво пише тук и тук, че понякога стават досадни грешки.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,193
    #10

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Изгорелия диск е с 5-годишна гаранция. Ако е добавян допълнително и ...

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    299
    #11

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Изгорелия диск е с 5-годишна гаранция. Ако е добавян допълнително и ...
    Здрасти, пиша ти по повод диска. Малко история...преди около 3г. ми изгоря текущия тогава WD зелен и с твое съдействие отидох в Солитрон на Летището (старата база). Пичовете нямаха наличен такъв, но ми го смениха с WD черен. Мислех си, че съм уцелил 10-ката и исках да те черпя бира (ако помниш). Ти отказа, но предложението си остава. И така, въпросния диск го накачулих с музика, предимно колекции .flac и забравих за всичко от кеф. Оказа се, че те са ми дали остатъчна гаранция и точно след изтичането и, дискът изгоря...подозрително е скапването веднага след изтичане на гаранцията, не искам да си мисля че е софтуерно заложено, но го приемам за съвпадение. Лошото е, че огромна колекция музика се затри. Дискът още не съм го изхвърлил, но не знам какво да го правя

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от emil vasilev Виж публикацията
    Когато става въпрос за ъпгрейд на памет за това дъно много е важно да се види какво пише тук и тук, че понякога стават досадни грешки.
    Вероятно засега няма да сменявам рам, може би ако изпадне нещо по-евтино отнякъде. Май наистина е разумно нещата да се оставят на доизживяване.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от TRENDS Виж публикацията
    Ново SSD ~ 80 лв - ADATA SSD SP550 120G/SATA3 2.5 - цена.
    2x2 GB DDR2 800 - втора ръка - 40-45 лв макс.
    120-30 лв - макс за оптимален ъпгрейд.
    Ориентирах се само за добавка на едно малко SSD и преинсталация. После...доизживяване, до идването на новата машина. Това, което много ми харесва в текущото PC е, че въпреки старостта, обслужва нормално домашната АВ система
    Този пост е редактиран от Bojidar_Iliev; 05-05-16 в 12:21.

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    на дискът най-вероятно е заминала електрониката, която се подменя
    отказва да върти? като върти, скърца? потраква? свири?

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,193
    #13

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Здрасти Bojidar_Iliev,
    Доста одъртях и помненето вече не ми е силна страна, три години помнене не са по силите ми. Има и други причини при мен да не помня, пак "обективни", ама не ми се пише за тях.
    Общо взето, има "счупени дискове", при които информацията се вади с пари, а има и "счупени дискове", при които информацията се вади без пари. Зависи как точно се е счупил.
    Ако може, напиши точния модел и капацитет на диска, а също и какви са симптомите на счупването.
    Не го изхвърляй току така, дори и да не може да се извади информацията сега без пари, може след половин или еднагодина да може. Ех, винаги има най-черен сценарий ...

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    299
    #14

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Здрасти Bojidar_Iliev,
    Доста одъртях и помненето вече не ми е силна страна, три години помнене не са по силите ми. Има и други причини при мен да не помня, пак "обективни", ама не ми се пише за тях.
    Общо взето, има "счупени дискове", при които информацията се вади с пари, а има и "счупени дискове", при които информацията се вади без пари. Зависи как точно се е счупил.
    Ако може, напиши точния модел и капацитет на диска, а също и какви са симптомите на счупването.
    Не го изхвърляй току така, дори и да не може да се извади информацията сега без пари, може след половин или еднагодина да може. Ех, винаги има най-черен сценарий ...


    Пробвах да го снимам, но е станало малко размазано

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    на дискът най-вероятно е заминала електрониката, която се подменя
    отказва да върти? като върти, скърца? потраква? свири?
    Преди време прехвърлих съдържанието на друг диск върху този, спомням си че стана много бавно...напълни 1,5Тб за 4-5 дни, но си мислех, че е от USB портовете (единия диск беше външен 3 Тб). И в един прекрасен ден уиндоус почна да му прави рекавари, може би трябваше тогава да го извадя, за да има шанс. После няколко пъти му прави рекавари и диска ту се виждаше, ту не се виждаше в експлорър. И в най-хубавия ден - просто изчезна. Мисля, че просто не върти
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  18. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #15

    Отговор: Съвет за ъпгрейд на стара конфигурация

    през USB минават 30 мб/сек, така че още тогава е трябвало да ти светне лампичка

    звук никакъв ли не се чува отвътре?
    някаква вибрация поне?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос и съвет за стара Мидея
    От emicha1 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 16
    Последно: 09-01-16, 18:52
  2. Стара PC конфигурация
    От zedikus във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 30-08-13, 17:41
  3. Съвет за ъпгрейд
    От GMIR във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 21-02-12, 16:13
  4. Съвет - ъпгрейд с нов процесор
    От Arthur Dent във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 32
    Последно: 18-05-09, 23:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе