Резултати от 1 до 14 от общо 14
Like Tree2Одобрявам
  • 2 Post By emil vasilev

Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    315
    #1

    Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Здравейте! Преди всичко се чудех къде да поставя темата и искам да се извиня ако не съм уцелил секцията. По пътя на логиката става въпрос за хардуер все пак и за това тука. Потърсих и сродни теми но намерих само в раздел купувам/продавам и то конкретни оферти. Извинявайте ако не съм я поставил на правилното място.

    Бих искал да се допитам до вас преди да действам. Заглавието ми изчерпва доста темата всъщност.
    Става въпрос за компютърни компоненти от ерата на оптерон 144. Спомняте си когато имаше все още "далавера" в оувърклока. От този тип са ми компонентие p4 2.4 ~ opteron 144.Имам също така и монитори включително 21" CRT. Стари неработещи видео карти cd-rom устройства рутери (някои на бтк) хард дискове рам памети.
    Въпроса ми е по-скоро - има ли смисъл да се опитвам по форуми и сайтове да ги обявявам за продажба или да се обърна към специализирана фирма която ще ги изкупи на килограм. Моето мнение е че пазара за стари компоненти прелива от такива и дори да почна да ги обявявам за продажба ще отнеме месеци преди евентуално някой да прояви интерес за някоя и друга част.
    Вие какво ще кажете ? Има ли смисъл да се занимавам или направо на килограм и толкова?

    П.С. Ако имате конкретна фирма която ще ми даде по-добра цена моля напишете ми я на ЛС за да не се приеме като реклама. Благодаря!

    П.С.2 Не е честен живота - тия компютри са ми стрували стотици дори хиляди левове а сега ще ги разпродам за стек цигари...

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    a това че си ги ползвал в ония времена колко струва?

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    315
    #3

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    прайслес А сериозно... е имахме и забавни моменти с тях Но сега като погледна от камбанарията на по-зрял човек... Не мога да повярвам че съм давал 6-7-8 стотин лева... за видео карта примерно... Вече пазарувам компоненти на старо. От такива психопати какъвто бях и аз. Продават се страхотни видео карти само защото на детето не му върви най-новата 3д пуцална на 120 фрейма... Абе смятай щом търся някой лев от стари компоненти... Да добавим и че най-новия ми процесор струваше 50лв. Разбираш Тия деца които мрънкат за новата видео карта никога няма да разберат какво е да клокваш оптерон 144/6 и да отваряш прозореца през зимата че да се охлажда по-добре. Но да се върнем в настоящето ще продам 50 кила техника за да си купя едно SSD най-много... И никога повече няма да си помислям дори да пазарувам нови компоненти. (освен дребни неща - клавиатури мишки двд-ром) Обещавам!

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #4

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Щом си намерил фирма,която ги изкупува на килограм давай ги. Няма смисъл да си губиш времето да търсиш купувачи на компоненти на 12-13 години. Пък и едва ли ще се намерят купувачи.Като си ги купувал ,трябвало е да си дадеш сметка ,че ще дойде и този момент. Аз за себе си съм го решил този проблем.Моментално непотребната вещ отива на боклука.
    kod и qazxsw харесват това.

  6. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #5

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Ако можеш да се върнеш 10-12 години назад - продавай! Но надали ще можеш - в случая не знам дали някой изобщо ще изкупи нещо такова... И аз имам стари части - дори външни модеми от преди 20-тина години
    Минава ли са ми мисли да си направя пано с различни процесори, хардове и други PC части - ама още го мисля това изкуство

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    315
    #6

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Еми да прави сте. Всъщност фирми и хора има много които се занимават с изкупуване на стари части. Не знам какво ги правят. Примерно за дъната знам че има злато в тях но докато го изсмучеш от дъното... До колкото знам за тая цел събират количества и ги пращали някъде в Германия явно там смучат златото. За другите компоненти не знам. Гугъл предлага възможности там ще търся някакво сносно предложение. При всички случай не е добре да ходите при тези които изкупуват на килограм. По-добре да се търсят фирми които изкупуват конкретни части защото те биха дали повече пари. Ще ги видим. Благодаря ви за отговорите потвърдих това което мислех време е за пролетно разчистване през лятото

  8.  
     
  9. Member Аватара на Shienar
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    460
    #7

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Ако го правиш, за да освободиш място - да, решението е само едно.

    През всичките тези години (от 1991г.) през ръцете ми са ми минали толкова компютри, че съм им загубил бройката, но има определени екземпляри, с които не бих се разделил, въпреки че вече не струват нищо. Носталгията е лош съветник - знам, но понякога ти се иска да избършеш праха, да натиснеш големия квадратен бутон и да си пуснеш нещо, на което си се забавлявал като дете. И то не на емулатор, а на оригиналният хардуер.

    Дано да не звуча прекалено сектантски

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    315
    #8

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Всъщност го правя чак сега по подобни подбуди. Точно защото ми е било тръпка да събирам с месеци за да си купя нещо и после да го клокваш за да сравняваш как върви някоя игра или по-често за да видиш как се държи на тестовете.
    Спомням си компютъра ми от студентски град - имаше 9 вентилатора по едно време 3 светеха в прозрачната кутия имаше и 2 неона син и зелен.Бърза вметка - тука някъде в по-старите ми постове имаше шеговито подмятане към друг потребител с прекалено много вентилатори...I guess the joke's on me И съквартиранта беше на тема оувърклок та си ги тормозехме много след като най-накрая се сдобиеш със заветняи процесор примерно. По-горе споменах за оувърклока на отворен прозорец - стигахме ако не се лъжа до 7 градуса температура на клокнат процесор. Но навънка беше минус не знам си колко.Имаше и един през 2 стаи колега имахме еднакви п4 -2.4 той успя да мине 4ГХз - 4.16 мисля аз успявах моята бройка само до 3.88 стабилно да я подкарам. Също така там успях да постигна скорост на сваляне 12.3 мб/с което е 0.2 по-малко от максималното на лан картата (100мбит). А конкретно за игрите - каква носталгия аз още играя цс 1.6 от както илезна та чак до ден днешен. Иначе живота започна с дори не знам как се казваше играта за DOS екзето беше "TD" едно ферари (сбор от пиксели) се кара по едни пътища и по-модерната версия (май) с булид по писта (пак борбата на пикселите) на служебния на Мама 286 още 92-а.После аркадните после ерата на конзолите (не знам една от първите - терминатор май ) после нинтендо... и рязко спирам защото живота започна с кармагедон 2 и queen но това сега са само спомени които не хранят. Времето няма да върнем дай поне някой лев да изкараме от тия спомени - няма да се забравят ако продам конфигурациите.
    Локумите.. исках да ти кажа че да - носталгията напъва но уж се уча да не живея с миналото а е толкова трудно...

    Дебел офтопик надявам се модератора да си затвори очите.

    П.С. Още една луда история от шкафа със спомени: Нинтендото ми по едно време си замина (не си спомням защо май без причина) Почна да дава артефакти. И интересната част как го лекувах - сипвах му солена вода в слота където се поставят дискетите ли бяха? После го оставях на слънце малко да поизсъхне и после каго го пуснеш вървеше известно време без артефакти докато е влажно. Във форум пълен с IT грамотни хора някой да ми обясни това как е възможно? However един ден го изпуснах от балкона и всичко приключи...

  11. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    2
    #9

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Здравейте, ще се възползвам от темата, някои въобще занимавали се с изкупуване на видеокарти? Понеже сегашната карта, започна да дава "артефакти" и тръгва, след което само остава черен екран.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #10

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    С този бизнес най-вероятно се занимават 3-4 занаятчии в София и никой друг.
    По принцип геймърството не е за бедни хора

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #11

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Цитат Първоначално публикувано от gubarnig Виж публикацията
    Здравейте, ще се възползвам от темата, някои въобще занимавали се с изкупуване на видеокарти? Понеже сегашната карта, започна да дава "артефакти" и тръгва, след което само остава черен екран.
    Каква е картата? Какви са температурите? Охлаждането и вентилаторите почиствани ли са скоро, сменял ли си термопастата? Тези артефакти още при включване ли ги вади?

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    2
    #12

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Термопастата не, иначе всеки месец си почиствал, т.е продухвам компютъра. Обичайно при игри вдигаше 60-66( при тежките, които ми вървят), през другото време 55-59. С картата компютъра тръгва, изкарва ми едно мяню, че системата е повредена и да се стартира процедура за възстановяване или за нормална употреба, избирах и двете опция, след което казва, че всичко е наред, показва иконката на майкрософт на черния екран и след това екрана остава изцяло черен. Не е от драверите, защото ги изтрих. След което с видеокартата се изкара и старния декстоп на Windows 7, но по целяи екран имаше артефакти( цели черти от горе до долу). След инсталиране на драйверите на картата, същата ситуация. Цялата ситуация стана, когато си играх една игра. Изведнъж, започна едно пищене от тонколоните, сив екран и го рестартирах. След това, все ми показва тези две опции. Пробвах да възстановя, показва че е възстановено успешно системата, но пак черен екран. В менюто за възстановяване, което е в син екран, пак показва един цели малки черти от край до край. Картата е HD7870, а едва ли някой във В.Търново, прави профилактика на видеокарта.
    Този пост е редактиран от gubarnig; 28-06-18 в 06:47.

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    мани windows-а

    влез в bios и остани така едни десетина минути, след това кажи какво се е случило...

  17. Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    438
    #14

    Отговор: Какво да правя със старите си компютърни компоненти ?

    Ами картата си е изкарала гаранцията, че и отгоре, като гледам е модел от преди 6 години. Втора употреба струва около 150 лева, така че на повредената едва ли ще и вземеш нещо съществено. Сигурно с професионален ребол може да се оправи, но за тези пари ще вземеш нова, а и след това не се знае колко ще изкара. Сегашния и еквивалент е GTX 1050, която струва малко под 300 лв. Пускай я в продавалник като повредена, някой може да я хареса за 10-20 лв. Може да пробваш и да я изпечеш във фурната. Ти не писа ли и в един друг форум?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Ново Onkyo - TX-SR508. А старите какво ще ги правят?
    От SongBird във форум Аудиотехника
    Отговори: 2
    Последно: 19-03-10, 20:54
  2. ами не знам какво да правя...
    От lorams във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 9
    Последно: 21-05-09, 10:44
  3. Директории,- какво да ги правя?
    От cristo във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 19-10-07, 22:35
  4. Какво да правя си тоя нет
    От spun във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 08-12-03, 19:33
  5. Какво стана със старите теми?
    От ivo80 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 09-01-02, 01:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе