Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    632
    #1

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Някой може ли да ми каже каква е разликата между двете?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Аеб теоритичната разлика е огромна. Честотната лента на SACD беше май до над 50kHz. За да можеш иам смизъл от SACD трябва да имаш съответните колони, усилвател и плеър. Ианче няма смисъл а друг е въпроса дали ще усетиш някаква разлика. А динамиката беше доста по голяма от на ACD. Да не говорим колко трудно ще намираш записи на SACD и колко пари ще струват дисковете.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #3

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    А на какво се play-ват?

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    632
    #4

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Добре, а какъв е смисъла от честотна лента до 50 Кхц ако човешкото ухо възприема до 20?

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    И 20KHz са само теория. Младеж на 20-25 години възприема 16KHz. Тренираните уши на музиканти - 18KHz. Другото до 22 KHz са обертонове, които дават тембъра, но нетренирано ухо не усеща разликата. Това е техника за професионалист. Виж добрата динамика е нещо друго. Тя обаче има смисъл ако си запален по класическата музика. Тогава си струва да си дадеш парите за наистина качествени тонколони и добър усилвател.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #6

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Eto ti tuk da 4ete6 - mnogo e po dobre ot obiknovenno i mislya 4e e Dolby 5.1:



    http://www.superaudio-cd.com/

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Originally posted by gkirev


    А на какво се play-ват?

    <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">Ами play-ват се на специален player.

    А между другото аз чувам честота 19кХз за по голяма незнам защото соунд карата тотално изкривява звука. А динамиката на CD хич не е малка. Разлика в звуак можеби би се осетил на Hi-End система.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    11
    #8

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    До Julian,

    Сигурен ли си че чуваш до 19 KHz. Веднага трябва да кажеш на колко години си :-) Може да чуваш и повече ако си достатъчно млад и ползваш МНОГО добри колони (цена над 500 $ от производител KEF, Cervin Vega, JBL но не и Jаmo) или слушалки - за препоръчване. Аз не съм чувал до сега SACD но това което се дава като характеристики е забележително - дали има смисъл - Ами според теб как Маркетинг и реклама ще накарат хората да се изръсят още 1000 или повече $ за нещо което вече имат. Да не говорим че самите дискове са около 2 пъти по-скъпи и много малко изпълнители правят и от двата вида (за записа се иска по-добро обурудване). Подчертавам не казвам, че не е по-добро само питам има ли смисъл. Разликата мога да е определя горе долу така от МР3 до ЦД така както от ЦД до САЦД. Както и други писаха по-големия динамичен обхват има смисъл, но ти трябва много много добър усилвател (отдавна не съм преглеждал подробно характерстики на усилватели но всичко над 100 dB динамичен обхват се постига Много трудно освен на хартия) както и колкони за които споменах вече. Ако си наясно с теория на звука най-общо мога да ти дам пояснения ако искаш или ако някой друг иска в рамките на разумното. Надявам се да съм бил полезен.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Да PhilipZ, изключително смислено и навременно мнение. Струва си да се изяснят някои понятия от акустиката, за да се разсеят много широко разпространени заблуди. Не знам колко от четящите тук знаят какво е динамичен диапазон, електрическа и акустична мощност на един усилвател, "транзисторен ефект" и другите характеристики на акустичната апаратура, както и характеристиките на човешкия слух. Мисля, че за всички ще е интересно да разберат какви са динамичните диапазони на различните жанрове в музиката - от симфоничния до хевиметала и диското...(да ме извинят знаещите). Така че поясненията ще са от полза за всички.


  12. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    855
    #10

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    един два въпроса [:D]

    Има ли по-добро от плоча?



    И как се тества до колко се чува?

    Някакъв специализиран софт. ли има?

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">един два въпроса [:D]

    Има ли по-добро от плоча?



    И как се тества до колко се чува?

    Някакъв специализиран софт. ли има?



    <div align="right">оргинално мнение на Pa3KaTaH</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Зависи от плочата - най-качествените са мраморните. За това най-добрите тонколони се правят от мрамор. И надгробните плочи също..[]

    Ако искаш да ти тестват слуха отиваш в аудиометрична лаборатория. Във военната болница във Варна май имат такава. За софт не знам ама има специална апаратура.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #12

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    <blockquote id="quote"><font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Originally posted by PhilipZ


    До Julian,

    Сигурен ли си че чуваш до 19 KHz. Веднага трябва да кажеш на колко години си :-) Може да чуваш и повече ако си достатъчно млад и ползваш МНОГО добри колони (цена над 500 $ от производител KEF, Cervin Vega, JBL но не и Jаmo) или слушалки - за препоръчване. Аз не съм чувал до сега SACD но това което се дава като характеристики е забележително - дали има смисъл - Ами според теб как Маркетинг и реклама ще накарат хората да се изръсят още 1000 или повече $ за нещо което вече имат. Да не говорим че самите дискове са около 2 пъти по-скъпи и много малко изпълнители правят и от двата вида (за записа се иска по-добро обурудване). Подчертавам не казвам, че не е по-добро само питам има ли смисъл. Разликата мога да е определя горе долу така от МР3 до ЦД така както от ЦД до САЦД. Както и други писаха по-големия динамичен обхват има смисъл, но ти трябва много много добър усилвател (отдавна не съм преглеждал подробно характерстики на усилватели но всичко над 100 dB динамичен обхват се постига Много трудно освен на хартия) както и колкони за които споменах вече. Ако си наясно с теория на звука най-общо мога да ти дам пояснения ако искаш или ако някой друг иска в рамките на разумното. Надявам се да съм бил полезен.

    <hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">На 25 години съм и колоните ми са JAMO. Може да не са от класа на останалите марки които си изброил но за парите си биват. Тука става въпрос дали ще изкарат дадена честота а не колко качествено свирят. Иначе според мен смисъл от SACD няма.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    855
    #13

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    E щом Юлиан е тествал на домашната си уредба, значи има как да се определи все пак... без да ходя до болници []

    В нас съм с доста качествена музика и бих искал да е тествам, както и себе си []



    Лупус - мраморна грамофонна плоча? [] ps писах ти мейл, ако решиш нещо на icq съм за сега []

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    Ами генерираш си звук с компа и го пускаш на уредбата. Но по този начин няма можеш да си направиш аудиограма както биха ти направили във болницата но пък там май въобще не работят с високи честити.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    11
    #15

    Ралика между Audio CD и Super Audio CD?

    do Julian,

    Не е правилно да си тестваш слуха с ПЦ - колкото и да ти е качествена звуковата платка за честота например 20000 Hz при честота на семплиране 48000 Hz имаш 2.4 семпъла за период или понеже не може да имаш дробни числа се приема 2 семпъла което означава по един за положителния и един за отрицателния полупериоди с две думи си много далече от синусоида или казано по друг начин много големи изкривявания. За тестове на слуха се ползват синусоидални генератори с много нисък клирфактор. В противен случай ти може да чуваш нещо но дали това което чуваш е звук с честота 19000 Hz или някакви обертонове никой не може да каже или най-вероятно според мен шум от звуковата палтка.

    Колко е динамичния обхват - труден въпрос на музиката ли; на усилвателя ли; на колоните ли или на изпълненито на живо. Мога да ви дам данни за различни видове шум и сами да си направите преценка - в тиха стая от порядъка на 30 dB; в работна атмосфера не много шумно около 60 dB; на един метър от самолетен двигател при излитане между 120 и 130 dB; добра концертна зала с културна публика която не говори и можеш да чуеш кога музикантите си разгръщат партитурите - 35:36 dB и сътветно целия оркестър свири с пълна мощност около 100 dB. Тоест имате динамичен обхват около 70 dB. Тук трябва веднага да уточня че производителите на Hi-Fi дават динамичен обхват с крива "А" (крива която моделира човешкия слух) което им позволява да завишат някой чисълца така както им е удобно - сещате се в каква посока. Ако искате да разберете дали усилвателя ви както и останалото ви обурудване покрива достатъчно голям динамичен обхват си пуснете усилвателя вечер след 10-11ч на затворени прозорци и сравнително нисък шум от вън на положение на потенциометъра за сила на 5-6 от 10 (малко над средата) както и корекции за ниски /високи такива каквито ползвате когато слушате музика. Ако не чувате НИКАКЪВ шум значи има смисъл от следващите стъпки. В противен случай се примирявате с действителността и не търсите SACD или някакви подобни изгъзици :-). Следващата стъпка е малко по-трудна трябва ви музикално произведение с ниски нива да не кажа направо пауза, но подчертавам не пауза на ЦД-то а момент в който секундите се сменят (производителите са хитри и при пауза дават изхода на късо за да елиминират шума от ЦАП-а). Опита може да се направи и с касетофон/дек но който позволява работа без касетка на PLAY. Другия вариант е да сложите Празна касета НЕЗАПИСВАНА до този момент (при запис и последващо изтриване се появява шум). Усилвателя отново на 5-6 и отново не трябва да се чува шум. За касетофона/дека това е невъзможно (най-добрите декове с излючена шумоподтискаща система имат динамичен обхват по-малък от 60 dB, съответно с Dolby B <70, s Dolby C < 80, s dbx < 100) Компакт диска работи с 16 битова дума което означава 65536 различни нива или 96 dB теоритечен максимум. Всичко над тази стойност е лъжа и измама. SACD работи с 24 битова дума което означава 16777216 различни нива или 144 dB но тук има една малка подробност - за битова техника е прието за входен сигнал с максимално ниво да се ползва сигнал с амплитуда с ефективна стойност 0.5 V, за професионална апаратура се ползва 0.775 V или 1.5 V в зависимост от това кое е избрал производителя. Сега ако разделите тези нива на 16777216 ще видите колко ниски нива на сигнал се получават - 89 nV - това е НЕПОСТИЖИМО - с две думи електрическия шум в проводниците е с по-високо ниво да не говорим за вътрешния шум на ЦАП-а или стъпалата след него. Ако има още нясноти питайте. И не се лъжете да си давате парите на вятъра. Не казвам че SACD не е по-добро просто не е това за което се опитват да го представят.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. DVD-AUDIO
    От harislav във форум Аудиотехника
    Отговори: 38
    Последно: 21-04-17, 22:01
  2. onboard audio + ATI (video) audio
    От bright във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 30-09-07, 19:15
  3. Можели някой да ми даде инфо за Super Video/Audio Cart
    От Freestyle във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 0
    Последно: 17-09-06, 23:34
  4. dvd audio
    От ender във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 3
    Последно: 07-08-03, 14:25
  5. CD Audio Rip
    От pjMarvin във форум Windows
    Отговори: 19
    Последно: 27-01-02, 12:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе