Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Режим охлаждане - температура на струята и други въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Yas
    Yas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2001
    Мнения
    121
    #1

    Режим охлаждане - температура на струята и други въпроси

    Привет фенове!

    Имам наблюдения от моя климатик (инвертор е) през отоплителните сезони – температура на струята на изхода при различни външна/вътрешна температура, разход на ел. енергия и др.
    Любопитно ми беше сега в жегите да го изпробвам. Направих си следният експеримент:

    Начало: 17.30 часа, външна температура 35-36 градуса (измерена с обикновен термометър – руски), вътрешна температура 30 градуса (на около 150 см. от пода). Включих климата на охлаждане на възможно най-ниската температура (16 градуса) от дистанционното, вентилатора на вътр. тяло на макс. ( според каталога това означава дебит 480 куб. метра за час). Дебита на вентилатора на външното тяло е макс. 1890 куб. м./час. За съжаление не замерих температурата на въздуха на "входа" на вътр. тяло на климатика. (предполагам е била 31-32 град.)

    След един час положението беше следното:

    18.30 часа, външна 34-35 градуса. Вътрешна 26 градуса. („свалил” е 4 градуса – т’ва добре ли е?).

    Температурата на струята я мерих на два пъти, първият път беше 11-12 градуса (малко след началото), вторият 10-11 (към края).

    Разход на ел. енергия 700 вата (плюс/минус 20-30 - мерено чрез обикновен електромер – български, закачен е да мери само разхода на климата).

    Обем на стаята около 50 куб. м.
    Та питането ми към специалистите дали тези данни говорят за нормално състояние на климатика? Има ли нещо много важно, което да съм пропуснал при „експеримента”?

    Според каталожни данни EER = 3.91.
    Благодаря предварително!


  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #2

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Перфектен е , ръгай го здраво и да не ти пука.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #3

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    А каква всъшност бе целта на експеримента? В смисъл, какво трябваше да се докаже или опровергае?

    Ако е проверка дали климатика ти работи - очевидно да. И както казва blue1 - Газ до дупка на 16 градуса и слагай пуловера, че да не настинеш.

  5. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #4

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    @Yas

    Дай малко повече инфо. Какъв е климатика, какви са му параметрите... и т.н.
    На мен тези 4гр., при тези настройки, за час работа ми се виждат твърде малко!

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Момчета,

    На пръв поглед и на мен нещата ми изглеждат перфектно, обаче...
    Реших да посмятам като преди години и нещо се сбъгясах - кажете къде е грешката:

    Обема на стаята е Vroom=50m3
    Плътността на въздуха при 30*С е ρair=1.165kg/m3
    Следователно теглото на въздуха в стаята е Wroom air=Vroom*ρair=50*1.165=58.25kg
    Специфичния топлинен капацитет на въздух при 25* (тук са 30*, но ще го ползваме приблизително) е cpair=1.012J/g.K, т.е. са нужни 1.012 Джаула за повишаване на температурата на 1 грам въздух с 1 градус
    Значи за повишаването на Температурата на въздуха с 1* в нашата стая е нужна енергия Еroom/K=Wroom air*cpair=58.25kg*1000*1.012=58949J/K
    т.е. за намаляването на температурата с 4* са преместени навън (извършена е работа) A=4*58949J=235796J
    Понеже 1W=1J/1s, а свършената работа е за 1 час или 3600 секунди, следва че измерено в Wh работата е 235796/3600=65.5 W.h

    А сега ми кажете къде е грешката, при положение че само консумираната енергия е 700Wh!

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    И не мен ви се виждат твърде малко. Сега да кажа как се прави експеримента за да се разбере дали климатика работи както трябва. Ясно е че се пуска на пълна мощност. Това може да стане с бутона powerfull, ако го има. Навън трябва да е 35 градуса и външното тяло да е на сянка. След като в стаята достигне температура от 27 градуса(по точно 27 на сух термометър или 19 на мокър) се мери температурна разлика на въздушната струя. Така от тази температурна разлика и дебита на въздуха се смята отдаваната мощност. Разбира се данните за дебит на въздух трябва да вярни. На една Осака пишеше такъв дебите, че ако е верен климатика трябваше да е 18-ка, а не 12-ка. При марковоте числата са точни.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    Момчета,

    На пръв поглед и на мен нещата ми изглеждат перфектно, обаче...
    Реших да посмятам като преди години и нещо се сбъгясах - кажете къде е грешката:

    Обема на стаята е Vroom=50m3
    Плътността на въздуха при 30*С е ρair=1.165kg/m3
    Следователно теглото на въздуха в стаята е Wroom air=Vroom*ρair=50*1.165=58.25kg
    Специфичния топлинен капацитет на въздух при 25* (тук са 30*, но ще го ползваме приблизително) е cpair=1.012J/g.K, т.е. са нужни 1.012 Джаула за повишаване на температурата на 1 грам въздух с 1 градус
    Значи за повишаването на Температурата на въздуха с 1* в нашата стая е нужна енергия Еroom/K=Wroom air*cpair=58.25kg*1000*1.012=58949J/K
    т.е. за намаляването на температурата с 4* са преместени навън (извършена е работа) A=4*58949J=235796J
    Понеже 1W=1J/1s, а свършената работа е за 1 час или 3600 секунди, следва че измерено в Wh работата е 235796/3600=65.5 W.h

    А сега ми кажете къде е грешката, при положение че само консумираната енергия е 700Wh!
    Грешката ти е, че не отчиташ топлопритоците от стени и прозорци.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Грешката ти е, че не отчиташ топлопритоците от стени и прозорци.
    Така е, както и наличието поне на @Yas в стаята, но ме притеснява че при нужни 65,5 и пренесени 700*3,91=2737 (3.91 e EER) разликата е твърде голяма - егати загубите!?!
    Погледнете за грешка във формулите, моля!

  11. Yas
    Yas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2001
    Мнения
    121
    #9

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Значи ...Аз умишлено не казах какъв е климатика...За да няма субективизъм. Просто..., не знам защо имам някакво усещане (или съмнение), че май нещо не е много наред таз машинка. (за съжаление нямам преки наблюдения от други климатици).
    Климата е Митсубиши илектрик 25-ца стандарт инвертор. Ето данни:
    http://www.bgclima.com/articledetails.php?ArticleID=15

    За MSZ-GA25VA иде реч. (външното е MUZ-GA25VA)

    На около 20 месеца е. Още е в гарансион.
    Идеята на експеримента беше да разбера дали нормално работи. Сега съвсем се обърках. Едни казват добре, едни казват малко. А и с моите съмнения...
    Всъщност не може ли да пресметнете по-опростено:
    Например ако се знае се, че е превъртял 480 куб. м. ч. и средно на входа е било около 28 градуса, а средно на изхода около 11 градуса. Знае се, че е "похарчил" 700 вата.
    Та охлаждането на тези 480 кубика от 28 до 11 градуса на колко енергия се равнява? (без да се взема в предвид, че "само" 4 градуса в стаята е паднала температурата).
    Иначе ясно, че работи климатика - ако не работеше нямаше да намали температурата. Питанката е дали тези данни за намалението на темп. и разхода (700 вата) са добри (нормални).
    Нямам бутон пауърфул. А днес в града температурата е "само" 30 градуса и няма как при 35 външна да го изпробвам (както препоръчва Julian )
    Та кажете кво да правя и кво да меря? И изобщо има ли смисъл?
    (миналата година по време на профилактиката нищо не мериха профилакторите - то и аз ги хванах накрая на "процедурата"...според тях всичко било наред (ама на око погледнато), много чистичък бил и т.н...., а ве гамени)
    Та т'ва е горе/долу. Благодаря за отзивите и чакам съвети!

    Извинявам се, но като се разрових из сайтовете установявам, че има различни данни по отношение максималния дебит на вътрешното тяло. Не зная на кои да вярвам.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #10

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Нещата са ОК - не виждам проблем с климатика ти!

    Иначе 480м3 с разлика от около 15* са към 2400W.h работа, което си е повече от прилично.

    Ама ако видите грешка в сметката - свиркайте - нещо загубите много ми идват...

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #11

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Сметката е вярна, но ако помещението беше нещо като празен термос. Имам предвид, че се охлажда въздуха, който от своя страна охлажда стени, прозорци, мебели и т.н., като повърхността, при която се извършва този топлообмен е значително по-голяма. Или по друг начин казано - охлажда се индиректно и всичко в стаята, за което отива енергията, която не ти се връзва.

    Мисля, че това имаше предвид Julian.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #12

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Норамално ти работи климатика щом на изхода е 11градуса. Вече ще знаеш, че се мери температурна разлика. Между другото максималния дебит на въздуха е 10куб. м/мин.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #13

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Ам... благодаря за отговорите!
    Разбрах Julian още първия път, но разликата доста сериозна ми се виждаше. И понеже 3 пъти я проверих - поисках съвет.
    Благодаря още веднъж

  17. Yas
    Yas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2001
    Мнения
    121
    #14

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    И аз Ви благодаря ДРУГАРИ!!!
    Наистина...
    Полезна информация получих от Вас!!!
    Живи и здрави да сте!!! (Аз...такова...малко злоупотребих с една Пещерска,,,м@стик@А...)
    Но си мисля, че информацията получена от Вас много спомогна за възстановяване на душевния мир...в...моята объркана...душа.
    (ако може някой модератор..., да редактира по подходящ начин...моя пост!)

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #15

    Re: Режим - охлаждане, температура на струята и др.

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    Момчета,

    На пръв поглед и на мен нещата ми изглеждат перфектно, обаче...
    Реших да посмятам като преди години и нещо се сбъгясах - кажете къде е грешката:

    Обема на стаята е Vroom=50m3
    Плътността на въздуха при 30*С е ρair=1.165kg/m3
    Следователно теглото на въздуха в стаята е Wroom air=Vroom*ρair=50*1.165=58.25kg
    Специфичния топлинен капацитет на въздух при 25* (тук са 30*, но ще го ползваме приблизително) е cpair=1.012J/g.K, т.е. са нужни 1.012 Джаула за повишаване на температурата на 1 грам въздух с 1 градус
    Значи за повишаването на Температурата на въздуха с 1* в нашата стая е нужна енергия Еroom/K=Wroom air*cpair=58.25kg*1000*1.012=58949J/K
    т.е. за намаляването на температурата с 4* са преместени навън (извършена е работа) A=4*58949J=235796J
    Понеже 1W=1J/1s, а свършената работа е за 1 час или 3600 секунди, следва че измерено в Wh работата е 235796/3600=65.5 W.h

    А сега ми кажете къде е грешката, при положение че само консумираната енергия е 700Wh!
    А колко е теглото на водата в тези 50 кубика? Т.е каква е влажността на въздуха?
    Водата има доста по-голям специфичен топлинен капацитет.
    Това разказва играта на сметката ти плюс разбира се топлозагубите,но за тях виждам че е писано.Всъщност този въздух е бил изстудяван и нагряван отново при намаляваща влажност на въздуха и увеличаващи се топлозагуби(топлопреминаването се увеличава с увеличаване на температурната р-ка).
    Цялата комбинация прави тази сметката,а и другите в темата неточни.

    А климатика си работи повече от добре,така че Yas не бива да се тревожиш.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. С каква температура духат на охлаждане Вашите климатици?
    От bobovo във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 12-08-09, 14:03
  2. Panasonic CS/CU-RE12HKE - пуфти в режим охлаждане
    От dminkov във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 1
    Последно: 23-07-09, 23:26
  3. Osaka 12-ка - не работи режим охлаждане
    От jaga във форум Климатици Osaka
    Отговори: 5
    Последно: 27-05-09, 08:57
  4. Отговори: 3
    Последно: 27-05-08, 23:13
  5. Режим Sleep при охлаждане
    От DEF във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 3
    Последно: 23-07-07, 23:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе