Резултати от 1 до 14 от общо 14

Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. tio
    tio е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    32
    #1

    Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Бихте ли споделили какво масло се слага в климатици , които се зареждат с фреон 410 А. Единственото което научих е, че е полиолестерно. А вискозитет, марка?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #2

    Re: Масло за климатици

    tio, Информация за това което те интересува може да намериш в сервизната документация на съответната марка и модел климатик.

    Daikin RXS-G2V1B - фреон R410a - compressor oil type: FVC50K
    Panasonic CU-XE12EKE - фреон R410a - compressor oil type: RB68A

  4. tio
    tio е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    32
    #3

    Re: Масло за климатици

    Благодаря! Сега видях за RB68A, че се слага и в LG и други. Предполагам това е вид копресорно масло, но не видях кой го произвежда, внася, продава. Могат да се използват заместители... и те от къде?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    20
    #4

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Видях темата за маслото! Ако може някой да ме насочи как да разбера с колко масло работят различните компресори, и как става доливането им ?

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #5

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    По принцип си пише в сервизната документация на конкретния модел колко точно и какъв модел масло се слага.

  7. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #6

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    ... Добре де, като фреона изтече по някаква прчина и маслото ли изтича с него? Като се пълни пак само фреон ли се слага или и масло?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #7

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Цитат Първоначално публикувано от Mega
    ... Добре де, като фреона изтече по някаква прчина и маслото ли изтича с него? Като се пълни пак само фреон ли се слага или и масло?
    Маслото и фреона са две различни неща.
    Препоръчвам, Ви да прочетете нещо за хладилната техника. След това ще Ви е по лесно да питате.

  10. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #8

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Аз питам от любопитство Не се занимавам с хладилна техника Просто ми е интересно как става!

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #9

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    При стандартните ремонти рядко се налага доливане на масло обикновено количеството което изтича при пропуск в с-мата е незначително или ако е изтекло повече обикновено и компресора е заминал а новите компресори са си заредени заводски...

  12. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,686
    #10

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Благодаря колега

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    118
    #11

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    И аз да питам за маслото . Преди малко се прибирам и ми се вижда една мъгла и мириз някакъв - според мен на масло в стаята с климатика , който оставих да работи уж да ни е топличко като се приберем с жената и бебето , пък то се наложи да проветрявам ако . Не знам как мирише фреона но от масло някакво понятие си имам , топоообменника също ми се струва мазен . Преди около 20 дни климатика беше дозареден с фреон щото найстина беше изтървал , но според монтажниците е липсвала една капачка на иглата за дозареждане , което ще рече че теча е от вън . Свързах се днес с човека от който съм го купил и той ми каза , че вътре масло нямало и може да е омазнен от препарата , с който е мит климатика . До колкото си спомням от курса по хладилна техника , който карах преди бая години понеже трябваше да работя на хладилна амонячна инсталация е една от основните разлкики м/у фреона и амоняк - а тя е че фреона и маслото вървят заедно без проблем и не се налага тяхното разделяне , а при амоняка се улавя маслото веднага след компресора. Да речем, че не си спомням правилно , но ми е интересно как точно се отделя маслото при това голямо налягане и къс тръбен път и наистина ли е невъзможно да избие през вътрешното тяло заедно с фреона . И втория въпрос , той вече от жената можем ли да си гледаме там бебето - вредно ли е това масло , ако е възможно да излиза де .Климатика е шарп - 2-ра ръка , фреона е 410а , маслото не го знам - дано да не е много по-различно от тия дето ги познавате .
    Мерси за отговорите.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Разбира се,че може да избие масло ,ако вътр.тяло има пропуск на фреон.Не е вредно,все пак добро проветряване няма да е излишно. И да провериш откъде е теча и миризмата. Препаратите за почистване в никакъв начин не миришат на масло...
    А това с капачката е дежурния отговор,ако ги е мързяло да открият пропуска.

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #13

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    Верно казва Ванко, отговора за липсващата, пукнатата или не добре затегнатата капачка винаги минава. Ако климатика ти работи нормално няма проблем, ако не работи и няма фреон, пропуска е точно там където казваш че имало мъгла и омазняване. Просто трябва да се отремонтира пропуска, а не само да се пълни.
    На въпроса за амонячната инсталация, там трябва да отделяш маслото понеже то не се разтваря в течния амоняк в кондензатора. И затова хората слагат маслоотделители, маслосъбиратели, по кожухотръбните изпарители отдолу имат маслосъбирателно гърне. Тъй като маслото не се разтваря, следва да върви на отделна фракция по тръбите, което има неблагоприятно действие спрямо топлообмена в апаратите. Обаче при фреоновите инсталации нещата не седят така. Фреона разтваря маслото много добре в течно състояние и при високи температури и налягания и затова не е нужно то да се отделя след компресора. Още повече при тези малки инсталации каквито са домашните климатици. Но пък при ниски температури всеки фреон си е специфичен и разтваря маслото в различна степен. Като цяло малка част от маслото циркулира заедно с фреона в системата. Когато фреона изтича от някъде, много често има омазняване там където изпуска. Има случаи когато няма омазняване - ползваме пропускотърсач. Това зависи и от големината на пропуска, от това дали е на високото или ниско налягане пропуска, от количеството масло което циркулира в системата, което пък зависи от това колко е износен компреесора и др. При по-големи хлабини се увлича повечко масалце, същото както при колите когато почнат да горят масло Само, че тука не изгаря ами тръгва на разходка
    Да избие масло през вътрешното тяло не е нищо необичайно. В режим отопление там ти е високото налягане, при наличие на пропуск става идеална маслена мъгла както си го описал. Според мен е добре ако климатика ти е отново празен, да проверите добре вътрешното тяло

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #14

    Re:Какъв тип е маслото в компресорите на фреон R410a ?

    А най добре да им поискаш нов стар климатик...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 60
    Последно: 08-01-13, 14:11
  2. Осака CH-18-CN - с какъв фреон е?
    От Xfen във форум Климатици Osaka
    Отговори: 6
    Последно: 28-12-11, 21:09
  3. Какъв маркуч да си взема за фреон R410a?
    От ArabadzhievStanimir във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 2
    Последно: 17-09-10, 23:25
  4. OSAKA CH-24-CN - с какъв фреон работи?
    От kilimili във форум Климатици Osaka
    Отговори: 1
    Последно: 21-08-10, 14:54
  5. Carrier 24-ка на фреон R410a - четирипътен вентил
    От zarzalai във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 6
    Последно: 27-08-08, 23:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе