Бихте ли споделили какво масло се слага в климатици , които се зареждат с фреон 410 А. Единственото което научих е, че е полиолестерно. А вискозитет, марка?
Бихте ли споделили какво масло се слага в климатици , които се зареждат с фреон 410 А. Единственото което научих е, че е полиолестерно. А вискозитет, марка?
tio, Информация за това което те интересува може да намериш в сервизната документация на съответната марка и модел климатик.
Daikin RXS-G2V1B - фреон R410a - compressor oil type: FVC50K
Panasonic CU-XE12EKE - фреон R410a - compressor oil type: RB68A
Благодаря! Сега видях за RB68A, че се слага и в LG и други. Предполагам това е вид копресорно масло, но не видях кой го произвежда, внася, продава. Могат да се използват заместители... и те от къде?
Видях темата за маслото! Ако може някой да ме насочи как да разбера с колко масло работят различните компресори, и как става доливането им ?
По принцип си пише в сервизната документация на конкретния модел колко точно и какъв модел масло се слага.
... Добре де, като фреона изтече по някаква прчина и маслото ли изтича с него? Като се пълни пак само фреон ли се слага или и масло?
Маслото и фреона са две различни неща.Първоначално публикувано от Mega
Препоръчвам, Ви да прочетете нещо за хладилната техника. След това ще Ви е по лесно да питате.
Аз питам от любопитство Не се занимавам с хладилна техника Просто ми е интересно как става!
При стандартните ремонти рядко се налага доливане на масло обикновено количеството което изтича при пропуск в с-мата е незначително или ако е изтекло повече обикновено и компресора е заминал а новите компресори са си заредени заводски...
И аз да питам за маслото . Преди малко се прибирам и ми се вижда една мъгла и мириз някакъв - според мен на масло в стаята с климатика , който оставих да работи уж да ни е топличко като се приберем с жената и бебето , пък то се наложи да проветрявам ако . Не знам как мирише фреона но от масло някакво понятие си имам , топоообменника също ми се струва мазен . Преди около 20 дни климатика беше дозареден с фреон щото найстина беше изтървал , но според монтажниците е липсвала една капачка на иглата за дозареждане , което ще рече че теча е от вън . Свързах се днес с човека от който съм го купил и той ми каза , че вътре масло нямало и може да е омазнен от препарата , с който е мит климатика . До колкото си спомням от курса по хладилна техника , който карах преди бая години понеже трябваше да работя на хладилна амонячна инсталация е една от основните разлкики м/у фреона и амоняк - а тя е че фреона и маслото вървят заедно без проблем и не се налага тяхното разделяне , а при амоняка се улавя маслото веднага след компресора. Да речем, че не си спомням правилно , но ми е интересно как точно се отделя маслото при това голямо налягане и къс тръбен път и наистина ли е невъзможно да избие през вътрешното тяло заедно с фреона . И втория въпрос , той вече от жената можем ли да си гледаме там бебето - вредно ли е това масло , ако е възможно да излиза де .Климатика е шарп - 2-ра ръка , фреона е 410а , маслото не го знам - дано да не е много по-различно от тия дето ги познавате .
Мерси за отговорите.
Разбира се,че може да избие масло ,ако вътр.тяло има пропуск на фреон.Не е вредно,все пак добро проветряване няма да е излишно. И да провериш откъде е теча и миризмата. Препаратите за почистване в никакъв начин не миришат на масло...
А това с капачката е дежурния отговор,ако ги е мързяло да открият пропуска.
Верно казва Ванко, отговора за липсващата, пукнатата или не добре затегнатата капачка винаги минава. Ако климатика ти работи нормално няма проблем, ако не работи и няма фреон, пропуска е точно там където казваш че имало мъгла и омазняване. Просто трябва да се отремонтира пропуска, а не само да се пълни.
На въпроса за амонячната инсталация, там трябва да отделяш маслото понеже то не се разтваря в течния амоняк в кондензатора. И затова хората слагат маслоотделители, маслосъбиратели, по кожухотръбните изпарители отдолу имат маслосъбирателно гърне. Тъй като маслото не се разтваря, следва да върви на отделна фракция по тръбите, което има неблагоприятно действие спрямо топлообмена в апаратите. Обаче при фреоновите инсталации нещата не седят така. Фреона разтваря маслото много добре в течно състояние и при високи температури и налягания и затова не е нужно то да се отделя след компресора. Още повече при тези малки инсталации каквито са домашните климатици. Но пък при ниски температури всеки фреон си е специфичен и разтваря маслото в различна степен. Като цяло малка част от маслото циркулира заедно с фреона в системата. Когато фреона изтича от някъде, много често има омазняване там където изпуска. Има случаи когато няма омазняване - ползваме пропускотърсач. Това зависи и от големината на пропуска, от това дали е на високото или ниско налягане пропуска, от количеството масло което циркулира в системата, което пък зависи от това колко е износен компреесора и др. При по-големи хлабини се увлича повечко масалце, същото както при колите когато почнат да горят масло Само, че тука не изгаря ами тръгва на разходка
Да избие масло през вътрешното тяло не е нищо необичайно. В режим отопление там ти е високото налягане, при наличие на пропуск става идеална маслена мъгла както си го описал. Според мен е добре ако климатика ти е отново празен, да проверите добре вътрешното тяло
А най добре да им поискаш нов стар климатик...