Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 54

Въпрос за напреднали

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #16

    Re:Въпрос за напреднали

    Нееее, не ги сравнявам Явно не съм задал въпроса правилно. Интересно ми е дали компресорът на тая 7-ца ще се счупи и ще се износи бързо ако да речем я ползвам като инвертор, ако мога така да го нарека В смисъл ако работи нон-стоп и спира само за дефрост? А това може да се направи само ако се сложи по-малък климатик в голяма стая...

    Просто ми е любопитно дали и конвенционалният компресор може да издържа на такова натоварване, ако работи като инвертора нон-стоп.

    Та идеята ми беше да се сравни конвенционална машина с инвертор ако приемем че инверторът работи винаги по номинал - ще се сдаде ли багажа по-бързо този конвенционален компресор ако работи нон стоп и спира само за дефрост?

    Просто някакъв казус, теоритичен, като естествено съзнавам че е нереално инверторът винаги да работи на номинала си и да се направи такова сравнение.... Знам че иверторът теоритично е по-здрав защото работи и на доста по-ниски обороти през повечето време и така се изноства по-малко.

    А дори и да не го сравняваме с инвертор основният ми въпрос е може ли така да работи един конвенционален климатик по продължително време и това пагубно ли ще е за машината? Или си е изчислена добре и може и нон-стоп да работи както работят инверторите?

    Благодаря

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #17

    Re:Въпрос за напреднали

    По-горе съм сравнил единият ти климатик конвенционален MHI с конвенционалният за който питаш, а май е трябвало да ги сравня с инверторният ти Sharp.

    От гледна точка консумирана електроенергия и големина на топлообменниците това което съм казал по-горе за конвенционалният ти MHI важи и за инверторният ти Sharp. Има по-големи топлообменници и по-голяма консумирана мощност. От гледна точка отдавани мощности не вършат една и съща работа.

    Износването зависи от работата, кой е навъртял повече обороти. На конвенционалният нищо няма да му стане на компресора, ако работи денонощно с месеци и години. Ама при инвертора ако работи на максимум с месеци може или компресора да замине или електрониката, зависи от качеството и охлаждането им.

  4. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #18

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    На конвенционалният нищо няма да му стане на компресора ако работи денонощно с месеци и години.
    А, ето това точно ми беше въпросът! Благодаря много Много изписах, извинявай, трябваше да задам въпроса направо :P Доста локуми разтегнах

  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #19

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от babati
    А, ето това точно ми беше въпросът! Благодаря много Много изписах, извинявай, трябваше да задам въпроса направо :P Доста локуми разтегнах
    Е,Вален,ама и ти го каза-конвенционален да работи 24/7/12/365 без да изключва и да не изпляска с години.
    Бабати,еднакъв брой часове на конвенционалния и инверторния в номинал-по-ниско износване на инверторния.Еднакъв брой часове на конвенционалния и инверторния,но инверторния на максимал-по-бързо ще се скапе инверторния.Ако погледнеш конвенционали над 10 години са малко,инверторни-колко щеш,с ресурс за още толкова.

  6. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #20

    Re:Въпрос за напреднали

    Номинал, максимал, всичко е относително. При съвременните модели инвертори с цел да се постигне голям COP слагат маломощни компресорчета работещи на номинал 80 Hz, тоест номинала им е на 80% от максимално възможните обороти.

    При инверторите номинала не е на 50Hz на каквато честота работят конвенционалните. Животът на климатика зависи от оразмеряването, колкото в по-лек режим работи толкова по-дълго ще работи.

  7. Member Аватара на d_imige
    Тук е от
    Sep 2009
    Живее в
    Неустановено
    Мнения
    475
    #21

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от johny01
    Ако погледнеш конвенционали над 10 години са малко,инверторни-колко щеш,с ресурс за още толкова.
    Сигурно е така както казваш,ама има едно Хитачи (12 ка) в офиса на предишната ми работа (не му знам модела,помня само че компресора му е от ляво,а вентилатора е монтиран на решетката) от '99 до сега не е спиран почти никога ...само като спре тока.Въздушния филтър е чистен веднъж годишно,за профилактика не е ставало и дума.Обаче не ще да мре и т'ва си е.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1329589892[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Животът на климатика зависи от оразмеряването, колкото в по-лек режим работи толкова по-дълго ще работи.
    То затова много ми допада подхода на justify за оразмеряването.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #22

    Re:Въпрос за напреднали

    "до сега не е спиран почти никога"
    Работата беше не дали не е спиран,а дали е изключвал(конвенционален).

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    Казанлък
    Мнения
    364
    #23

    Re:Въпрос за напреднали

    Според мен не е много удачно да се сравняват модели с толкова голяма разлика в годините на производството.Най-вероятно подобрения софтуер, използването на сплави с по-добро топлоотдаване и т.н спомагат за по-доброто представяне на по-новата машина, а и е нормално да е така. Това е тенденция във всички видове техника (климатици, автомобили компютри) в по-малки обеми и с по-малко материали да се извличат по-големи мощности. Аз лично не смятам, че това влияе на живота на техниката.

  11. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #24

    Re:Въпрос за напреднали

    Топлообменникът и преди и сега все от едни и същи материали се прави. Нищо ново по ефективно, издръжливо и на ниска цена не е измислено. Тръбите са медни, а ламелите алуминиеви. Преди тръбите в топлообменника бяха с по-голям диаметър, а сега са с по-малък за да се спести от мед и фреон и да се намали по този начин стойността на изделието.

    Разликата според различните производители уж е в алуминиевите ламели. Кривят ги и ги щамповат по различен начин с цел уж по-голям топлообмен. Някой производители нанасят върху ламелите антикорозионно покритие, но това не го правят за по-голям топлообмен, а дори може и да го намаля.

    Кои са най-ефективните въздушни охладители при процесорите? - Изцяло медните. Тежат и струват двойно от смесените медно-алуминиеви. Ако имаше някакви супер извънземни и прочие метали и сплави нали първо при процесорите щяха да ги предлагат за маниаците да оувърклокват. Това би бил и най-ефективният топлообменник при климатиците с тръби и ламели от чиста мед, ама медта скъпа и хайде за по-евтинко алуминий.

    Thermalright TRUE Copper Ultra-120 eXtreme - 1900gr. - 145 лева

  12. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #25

    Re:Въпрос за напреднали

    Ето това е компресорът на Sharp LSR, ще ми е интересно да науча повече за него (SHarp LSR е с 32 кила външно тяло и 970 грама фреон ако това има значение, консумацията на компресора я дават 890W):

    http://www.alibaba.com/product-gs/49...OMPRESSOR.html

    Specifications

    Frame:50
    Model:43A23YB
    Electrical:30-120RPS, 180@60RPS
    Displacement(c.c.):9.0
    Capacity:9370Btu/hr

    Какво точно значи "180@60RPS" - по номинал работи на 60 оборота в секунда предполагам? А това "180@" какво означава?

    Ето тук има повече данни за него, оградил съм ги в червено, не че ми говорят нещо тия неща





    Благодаря отново Ще се радвам някой да ми разтълкува данните и да каже с две думи става ли тоя китаец или не става... (китайци, тайванци - все тая:P)

  13. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #26

    Re:Въпрос за напреднали

    180 / 60 rps = 3 rps
    Ъглова скорост на ускорение. Промяна на скоростта с времето. Компресорът може да увеличава оборотите си на въртене с 3 в секунда. Максималните обороти на модела са 120 rps, а минималните 30 rps.
    120 - 30 = 90 / 3 = 30 секунди е времето, за което компресора може да се ускори от минимум до максимум.

    При номиналната си честота 60Hz компресорът е с мощността на климатик 9-ка. За да го накараме да върши повече работа, като за климатик 12-ка трябва да го въртим с 80Hz. Разликата в оборотите между две 12-ки едната конвенционална, а другата инверторна с този компресор е 30Hz, ако трябва да вършат една и съща работа.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #27

    Re:Въпрос за напреднали

    valen1, много благодаря


  16. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #28

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    При номиналната си честота 60Hz компресорът е с мощността на климатик 9-ка. За да го накараме да върши повече работа, като за климатик 12-ка трябва да го въртим с 80Hz. Разликата в оборотите между две 12-ки едната конвенционална, а другата инверторна с този компресор е 30Hz, ако трябва да вършат една и съща работа.
    valen1,

    LSR ако не се лъжа трябва да работи на по-ниски честоти. 80-90Hz би трябвало да е развъртането при максимума на машината - 4.7 на отопление. Вероятно е софтуерно ограничен.

    При LSR предполагам по номинал машината работи на 60Hz. Компресорът има input 890W при 60Hz . Номиналът на машината от 4kW се достига при input 1075W, минус 75W за перките да речем = 1000W - 890W за компресора = 110 W - възможно ли е тези 110 W да са да в полза на инверторния контролер да речем?

    Още един пример. ME GE-35-VA има 650W компресор и за достигане на номинала от 4KW машината работи на честота 70Hz. ge35va има 33 кила външно тяло, а sharp 12lsr има 32 кила външно тяло, разликата е че ge35va е малко по-зареден с фреон. Щом ge-va-то работи на такива честоти с този малък компресор (кубатурата му да е максимум 9.2 cm3, по-голяма едва ли ще е.../ а дори може и да е по-малка) и при почти същото външно тяло, не би ли трябвало LSR да работи на по-ниска честота (да речем 60Hz) по номинал, а не 80Hz?

    Картинката, да речем, да изглежда така, в най-лошия случай:
    ge35va кубатура 9.2 - 1150 грама фреон - компресор 650 W - външно тяло 33 кила - номинал 70Hz
    Sharp LSR кубатура 9.0 - 970 грама фреон - компресор 890 W - външно тяло 32 кила - номинал ?

    LSR дори тласка по-малко фреон - 970 грама
    ge35va тласка 1150 грама

    Звучи ми логично да е така. Не ми изглежда малката разлика в номинал-максимал да се дължи на изпържен компресор както е при Дайкините. Компресорът е 890W все пак. А пък външното тяло е само 32 кила и машината има 970 грама фреон. Компресорът е 9.0 см3. Аз си мисля че 60Hz трябва да е по номинал.

    Извинявай че пак те занимавам:P Просто ми е любопитно за какво съм си дал парите и искам да го разнищя тоя климатик, а нямам точно тая част от сервизното :P Мерси

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #29

    Re:Въпрос за напреднали

    Бабати на кой Дайкин му е изпържен компресора?Ето ти да видиш,че на подовия 35-ца е почти със същите параметри като на ge35va.Разликата е 50гр. фреон.

    [img width=800 height=600]http://www.picvalley.net/u/1933/456688591838130671330161440t1B5cf7XejbeIJSraWnx.BMP[/img]

  18. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #30

    Re:Въпрос за напреднали

    Търсят се данни за компресора на Sharp AY-XP12LSR: електрическата мощност на мотора, обем на цилиндъра или цилиндрите, хладилен капацитет, минимални-максимални обороти и COP. Не се знае и номиналната мощност на климатика при какви обороти на компресора е постигната. Целта на задачата е да се прецени за колко време ще изгори свещичката на климатика, колко е заложеният от проектантите живот.

    Това са много неизвестни, които не могат да станат ясни с предположения, а трябва да се видят по документация, която аз не намирам, но пък може някой друг да има или да може да намери.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за напреднали
    От muzy във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 1
    Последно: 30-05-10, 19:43
  2. Skype Art, свалки за напреднали :P
    От [Rado] във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-06, 15:40
  3. CD Cop's - задачка за много напреднали...
    От Garu във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 24-04-06, 10:43
  4. Lan връзка - задачка за напреднали
    От getza във форум Мрежи
    Отговори: 15
    Последно: 12-01-05, 09:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе