Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 54

Въпрос за напреднали

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #1

    Въпрос за напреднали

    Здравейте,

    Доста неща за климатиците изчетох в този форум през последните 2-3 месеца и научих някои основни критерии, по-които човек може да се ориентира при покупката на климатик - килограми на външно и вътрешно тяло, шум на телата, количество фреон, COP коефициент, отдавана мощност - номинална, максимална, минимална и тн, и още куп други неща...

    Вчера срещнах нещо много странно, поне за мен, и все още не мога да разбера как е постигнато, т.к. противоречи на прочетеното досега.

    Сравнявах като параметри една on/off машина (MHI SRK40HG-S) с един инвертор (Mitsubishi Electric GE25VA). GE25VA има MAX input Heating 1200W и максимална отдавана мощност при отопление 4500W.
    SRK40HG-S има Heating input 1180W и макс може да извади 3920W топлинка на +7 външна.
    Теоритично GE25VA на +7 може да се "развърти" до 4500W при input 1200W, а SRK40HG-S само до 3920W при почти същата консумация. Само че второто има - много по-тежко външно тяло, повече фреон.

    Как е постигнато това? То противоречи на нещата, които съм прочел досега в този форум за климатиците. Някой, който е запознат с компресорите на тия машини, може ли да каже нещо повече за тях? В компресорът ли се крие разковничето? Ако с по-мощен компресор, поставен в по-малко тяло с по-малко фреон, може да се постигне по-голям капацитет, защо не правят всички климатици така, тоест да са по-компактни и същевременно по-ефективни? Обикновено всяко нещо е за сметка на друго нещо. Това "изпилване" на компресорите не води ли до съкращаване на техния живот?

    Оставете настрана използваната технология - инвертор или не. Погледнете фактите и параметрите на машините чисто обективно:

    SRK40HG-S
    Power input - Heating 1180W
    Heating capacity 3920W
    Weight: 8.5 / 38 kg
    Compressor 5KS150DBQ01 (Rotary type) × 1 (Motor kW – 1.1kW)
    Refrigerant R410A 1.15 kg

    Mitsubishi Electric GE25VA
    Power input - Heating (min. - max.): 260 - 1200 W
    Heating capacity 3200W (1300W - 4500W)
    Weight: 10 / 30 kg
    Compressor KNB073FFDHC
    Refrigerant R410A 0.80 kg

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #2

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от babati
    Ако с по-мощен компресор, поставен в по-малко тяло с по-малко фреон, може да се постигне по-голям капацитет, защо не правят всички климатици така, тоест да са по-компактни и същевременно по-ефективни? Обикновено всяко нещо е за сметка на друго нещо. Това "изпилване" на компресорите не води ли до съкращаване на техния живот?
    Никой не пише. Тъп въпрос ли зададох?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #3

    Re:Въпрос за напреднали

    Е кво да се отговори?Даден компресор си има дебит,не можеш да го пльоснеш където не му е мястото и да чакаш перфектен резултат.Пък и климатикът не е само компресор.Затова си има едни жълти твари с дръпнати очички,дето денонощно развяват бели мантички,за да намерят оптималният вариант откъм вложени материали,ефективност,икономичност и здравина.

  5. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #4

    Re:Въпрос за напреднали

    Тоест не винаги климатик с по-тежки тела ще е по-добър от такъв с по-леки? Не е чак толкова важно какви са топлообменниците и колко фреон има даден климатик? Важна е цялостната характеристика и изработка?
    Тези горе и двата са с EEV, а HEAVY-то е с повече фреон и по-тежко външно тяло, а е по-неефективен

  6. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1,384
    #5

    Re:Въпрос за напреднали

    Всичко е от значение,в плюс са големите тела и съответно повечето фреон.

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от babati
    Тоест не винаги климатик с по-тежки тела ще е по-добър от такъв с по-леки? Не е чак толкова важно какви са топлообменниците и колко фреон има даден климатик? Важна е цялостната характеристика и изработка?
    Тези горе и двата са с EEV, а HEAVY-то е с повече фреон и по-тежко външно тяло, а е по-неефективен
    За икономичността на климатика най-важна е именно площта на топлобменниците.
    Основно икономичноста зависи от температурните разлики.А по-голямата площ способства за по-голям топлообмен при по-малка температурна разлика.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #7

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    За икономичността на климатика най-важна е именно площта на топлобменниците.
    Основно икономичноста зависи от температурните разлики.А по-голямата площ способства за по-голям топлообмен при по-малка температурна разлика.
    Точно това ми направи впечатление и на мен. Теоритично, а вероятно и на практика ge25va-то на +7 ще топли малко повече от он/оф-ката, при същата консумация, въпреки по-добрите характеристики на он оф машината. Как е постигнато това? За сметка на какво е? С какво е по-добър инверторният компресор? (ако в него е причината...)

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    111
    #8

    Re:Въпрос за напреднали

    На инверторният компресор оборотите при Power input, са доста повече спрямо он-оф компресора.(повече прекаран фреон, повече ?????)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    10
    #9

    Re:Въпрос за напреднали

    Може би тук не е мястото но тъй като смятам да купувам климатик втора употреба искам да питам дали някой може да ми каже къде мога да проверя конкретен модел коя година е произведен за да не взема някакъв от 1996г.

  12. gnf
    gnf е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    3,093
    #10

    Re:Въпрос за напреднали

    @SStavrev, наистина не му е тука мястото на въпроса ти.
    За да ти се помогне, най-добре си запиши набелязаните модели на лист, след което ги сподели тука и ще получиш отговор. А най-добре е да отговориш на този "конспект", за да те насочим към нужните мощности.

  13. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #11

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от VASCH
    На инверторният компресор оборотите при Power input, са доста повече спрямо он-оф компресора.(повече прекаран фреон, повече ?????)
    И това вероятно в известна степен скъсява живота на този продукт? Така ли е?

    Друг пример са сегашните ми клими, с които се топля.

    Sharp 12LSR - 32 кила външно тяло, 970 грама фреон, input на компресора 220-1470W при макс отдавана мощност 4.7kW

    vs

    Конвенционално MHI srk408henf - 37 кила външно, 1300 грама фреон, max input, който съм виждал 1460 (на +8 външна t), отдавана мощност 4.1kW

    Тоест тоя Sharp, за да стопли колкото MHI-то, трябва да се убие от работа, докато MHI-то ще свърши работата с лекота поради големия си топлообменник. Теоритично, ако машините са поставени в еднакви условия (да речем в помещение 22 квадрата) и поддържани по един и същи начин, MHI то ще надживее LSR-а. Това така ли е? Прав ли съм?

    И явно от там идва и известната в този форум максима "По-добре добра конвенционалка, отколкото спънат инвертор." - вероятно поради по-дългият й живот, а не защото инверторът ще топли по-малко например? Иначе, поне на хартия, LSR топли повече - 4.7 vs. 4.1.

    При качествен инвертор с големи топлообменници е ясно как стоят нещата

    Грешни изводи ли си вадя? Тия компресори, сложени в телца по 30 кила, не се ли скапват по-бързо? Все пак казвате, че работят на по-високи обороти?


    Благодаря!

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #12

    Re:Въпрос за напреднали

    Роторният ON/OFF компресор за една секунда прави 50 завъртания на ротора при което пружината на разделителя на цилиндъра се свива 50 пъти. Ако инверторният компресор за да свърши същата работа трябва да завърти 60 пъти ротора то той ще се износи повече, но инверторният компресор днес може да върти ротора на по-високи обороти докато утре може да е на по-ниски.

    Максималната мощност на единият климатик е дадена при 50 завъртания ротора на компресора в секунда, докато при другия при 120 завъртания в секунда. Който работи повече по-бързо си заминава.

  16. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #13

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Роторният ON/OFF компресор за една секунда прави 50 завъртания на ротора при което пружината на разделителя на цилиндъра се свива 50 пъти. Ако инверторният компресор за да свърши същата работа трябва да завърти 60 пъти ротора то той ще се износи повече, но инверторният компресор днес може да върти ротора на по-високи обороти докато утре може да е на по-ниски.

    Максималната мощност на единият климатик е дадена при 50 завъртания ротора на компресора в секунда, докато при другия при 120 завъртания в секунда. Който работи повече по-бързо си заминава.
    Tnx

  17. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #14

    Re:Въпрос за напреднали

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Максималната мощност на единият климатик е дадена при 50 завъртания ротора на компресора в секунда, докато при другия при 120 завъртания в секунда. Който работи повече по-бързо си заминава.
    valen1, това означава ли че мога да сложа тази конвенционалка по-долу с капацитет на отопление 2.2 kW в стая 15 квадрата, да речем, тоест да я накарам да работи като инвертор и тя пак ще издържи повече или поне колкото инвертора без да се чупи?

    Mitsubishi Heavy Industries SRK20HG-S / SRC20HG-S:

    Heating capacity 2220 W
    Refrigerant control: Capillary tubes + Electronic expansion valve
    Refrigerant R410A 0.95 kg
    RM-B5077MNE4 (Rotary type) × 1
    Net weight 8.5 / 29 kg

    На -10 му остават около 1600 вата на това Mitsubishi. На моя Шарп в стаята ми от 16 квадрата при -10 консумацията му е около 850 вата, ако приемем че има COP 2 например, значи за стаята ми са необходими около 1700 вата на външна -10 за да поддържам температура 21 градуса в стаята - точно колкото ми е необходимо. Тоест това MHI според теб би ли вършило работа без да му се съкращава животът много?

    Просто ми е любопитно какво би се случило, не че съм тръгнал да сменям Sharp-а До -10 това MHI ще ме топли в моята стая според мен. Въпросът е дали бързо ще се счупи обаче, ако се ползва така Погледни казуса чисто обективно, без да отчиташ дефростите и тн тн, интересува ме само компресорът дали много ще се зори и дали ще умре по-бързо от инверторен такъв, ако приемем че инверторът си работи на номинала да речем, теоритично погледнато...

    Благодаря

    p.s. Имам едно Fujitsu 12UB монтирано в 24 квадрата и ситуацията е точно такава Работи си като инвертор в студа:P Просто се чудех дали не го разкатавам много по тоя начин, затова питам Иначе се справя и в най-големия студ.

  18. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #15

    Re:Въпрос за напреднали

    За това дали климатика ще върши работа (за отдаваните мощности). За това основно са важни два параметъра: големина на топлообменниците и хладилна мощност на компресора, когато не я знаем гледаме консумираната мощност на компресора и я умножаваме по СОР за съответният тип компресор.

    Външното тяло на климатика ти MHI 14-ка тежи 36 kg., а на 7-цата за която питаш 29 kg. По-голям топлообменник винаги е по-добре от по-малък. Няма значение, мощността на компресора, дали единият климатик се води 24-ка, 14-ка или 7-ца. Този, който има по-голям топлообменник взема повече топлина от външният въздух. На въпроса ти, ще има ли 7-цата същата мощност при еди каква си външна температура като 14-ката от гледна точка големина на топлообменниците, няма да я има, защото има по-малък топлообменник и спада в отдаваната мощност ще е по-голям със спадане на външните температури сравнено с по-големият топлообменник. Ако компресора беше по-мощен малкият топлообменник можеше да върши същата работа, като големият обаче за сметка на COP-а.

    Къде си тръгнал да сравняваш мощности на климатик консумиращ на отопление 0,61 kW с такъв консумиращ 1,46 kW. Единият има компресор на 7-ца, другият на 14-ка и да се чудим една и съща работа ли вършат компресорите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за напреднали
    От muzy във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 1
    Последно: 30-05-10, 18:43
  2. Skype Art, свалки за напреднали :P
    От [Rado] във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-06, 14:40
  3. CD Cop's - задачка за много напреднали...
    От Garu във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 24-04-06, 09:43
  4. Lan връзка - задачка за напреднали
    От getza във форум Мрежи
    Отговори: 15
    Последно: 12-01-05, 08:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе