Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 29

Какъв да е цветът на радиатора?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    2
    #1

    Какъв да е цветът на радиатора?

    Някой ще изкаже ли мнение за това, какъв трябва да бъде цвета на ел.радиатора за да бъде най-ефективен.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #2

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Цитат Първоначално публикувано от vernam
    Някой ще изкаже ли мнение за това, какъв трябва да бъде цвета на ел.радиатора за да бъде най-ефективен.
    Естественно - червен та жълт ( имам предвид нажежен )

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Черен!
    Не ми се обяснява сега теорията за абсолютно черното тяло, ако се интересуваш, потърси в лекциите по физика от някой технически ВУЗ...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #4

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    А може ли по оребряването да има и власинки, за по-добро топлоотдаване ? :knuppel2:
    А, щях да забравя - с каква оптимална дължина да бъдат ?

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    2
    #5

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Да ама нали черният цвят поглъща лъчите,а радиатора трябва да излъчва лъчи.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #6

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Аз имам радиатори бели отвън и метално-сребристи отвътре (не можах да бръкна да ги боядисам черни там)...Та отвън отблъскват всякакви лъчи - връщат слънчевите в стаята, светлината от лампата се отразява от радиаторите, а топлината на въздуха в помещението се отразява и отразява. Така, в следствие брауновото движение на всички видове частици, стаята се затопля, дори когато радиаторите не са включени.
    Когато ги включа, металният сребрист цвят отвътре поглъща много малко топлина, защото отразява по-голяма част от лъчите обратно към реотаните. Така имам два проблема:
    1. Реотаните ми прегряват и горят, заради което се принуждавам да ги пускам на по-ниска мощност.
    2. Малкото топлина, погълната от метала, се отразява от вътрешната страна на бялата боя (която се явява външен слой за радиатора) и нагрява само ребрата. Това пък води до допълнително нагряване във вътрешността на радиатора и никакво излъчване към помещението. Не съм експериментирал кога натрупаната топлина ще доведе до топене на ребрата.

    Как ги реших: Не включвам радиатора. Така бялото отвън топли, макар и недостатъчно, а металът отвътре не изгаря реотаните. Физика rulezz

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Небесно кафяв! Имаше такива на времето и топлеха най-добре.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #8

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Цитат Първоначално публикувано от vernam
    Да ама нали черният цвят поглъща лъчите,а радиатора трябва да излъчва лъчи.
    Това е така. Но е едно от свойствата на абсолютно черното тяло. С приближение за реален пример може да се вземе сфера с малък отвор - за лъчите, влезли през този отвор, може да се смята, че не излизат от сферата. И това е така дори ако този отвор е доста голям. Разширяването на отвора ни довежда до примера на стая (дори и светла) без пердета на прозорците - отдалеч тя изглежда тъмна!
    Другото свойство на ИЧТ е това, че излъчва в целия спектър. Най-близкия до нас реален обект с такива свойства е Слънцето.
    Та доколкото зависи от инженерите, доближаването на тяло до параметрите на ИЧТ става и с помощта на цвета му - колкото по-черен (ако изобщо може да има такава квалификация), токова по-добре. И тъй като черната боя е все пак термоизолатор, радиаторите се елоксират - още имам охладители за слот1 процесори с такава "окраска"...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #9

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    emos, склонен съм да не се съглася с теб... ИЧТ (идеално черно тяло, както аз си го превеждам) не би могло да
    излъчва в целия спектър
    По-скоро вярвам, че ИЧТ въобще не излъчва, а поглъща всички вълни от целия спектър. Би ли могъл да подкрепиш твърдението си с формули

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #10

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    абе вие сериозно ли говорите?

    дори и да има подобрение в КПД-то при промяна на цвета на радиатора тя от какъв порядък ще бъде???

  13. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #11

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    @ Edin_Lud
    В реалния живот няма абсолютни категории. Единствената за мен донякъде постигната е тази на абсолютната нула - 0K (-273,15°С). Някъде четох, че са достигнали температури с няколко градуса над нея, но идеята е друга - щом няма реално достижими абсолютни величини, то те преспокойно могат да се нарекат идеални. Затова и неволно снощи именувах АЧТ като ИЧТ.
    По въпроса за излъчването - не си прав. Или не са ти чели още лекции по физика, или си спал на тях. Не мога да фиксирам срок, в който да се докопам до тези лекции, или учебник...
    В горния си пост ти въвеждаш една абсолютна величина, и тя "оправдава" ситуацията. Тази величина е абсолютната непропускливост и отражателни свойства на всякакви лъчения на слоя бяла боя върху радиатора ти!

    @ dark
    Рядко не съм сериозен! Една от причините Тополофикация да иска такса мощност са тръбите, преминаващи през апартамента. Дори и с изключени радиатори, често затруднени хора се изхитряват да си ги оребрят с капачки от буркани. И на практика се получават онези радиатори, които допреди 10-15 години можеха да се видят по соцпредприятията - тръба, оребрена като спирала (шнехт). Е те защо бяха черни?!?
    За повишаването на коефициента - ами сигурно не е малък. Защо цитираните от мен кулъри са с такъв цвят още от времето на 486? Такива са и иглените радиатори на марковите РС-та - и сега използвани, всеки е виждал....

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #12

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    @emos
    това с капачките е друго... говорим за цвета
    колкото до прословутите "кулъри" аз лично имам азъско дъно с въпросния иглен "кулър" на чипсета, който е си е с оригиналния за алуминия сребрист цвят.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #13

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Ами ето някои формулировки:
    Тук е най-ясно казано:
    Излъчвателната способност на абсолютно черно тяло е максимална (в сравнение с всички други тела със същата форма).
    Тук:
    За източници на топлинно лъчение са най-подходящи онези тела, които изцяло поглъщат падналите върху тях електромагнитни вълни независимо от дължината им. При термодинамично равновесие тези тела, наричани абсолютно черни, най-интензивно излъчват електромагнитно лъчение. В природата съществуват тела, които се доближават по свойствата си до абсолютно черно тяло, например Слънцето.
    Така, че ако искате приближение към АЧТ - трябва черна окраска!
    Има и формули: http://www.shtrakov.net/Heat_Mass/Lect_09.pdf,
    http://elearning-phys.uni-sofia.bg/f...lecture_3n.htm,
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%...B0%D0%BD%D0%BA

    А че не са елоксирали алуминия - защо да го правят? Ясно е, че вече е стандарт за кутиите да имат допълнителни вентилатори, осигуряващи необходимия въздушен поток. Защо Асус да си осъпяват продукцията, като прехвърлят някои от тези дейности на други - в случая производителя на кутиите...
    Разгледай радиаторите на РС-та за индустриална употреба - те са черни на цвят, поне 10-ната, които аз съм виждал.

  17. Moderator
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,180
    #14

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    Бялото отразява,черното излъчва.Черен бойлер няма-по - бързо ще изтива.Ама и тая тема е една.....супер полезна

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,029
    #15

    Re: Какъв да е цвета на радиатора?

    и все пак никой досега не каза с колко процента ще се подобри КПД-то на един радиатор който е черен, спрямо същия такъв син. (да приемем , че и двата примерно са със мощност 1кВ и площ 1кМ, ако това е от значение)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Как да свържа два радиатора
    От harry81 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 6
    Последно: 04-02-14, 20:41
  2. Отговори: 14
    Последно: 17-04-12, 14:38
  3. Два радиатора по 2 kW всеки със различна дължина
    От maddog9 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 74
    Последно: 09-12-09, 21:09
  4. Избор между два радиатора Zalman
    От saint056a във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 17-12-07, 16:58
  5. Как да "отлепя" радиатора на видеокартата ми?
    От afterburner във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 19
    Последно: 14-02-03, 10:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе