Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 25 от общо 25

Кредит "Енергийна ефективност" и дилема - какво отопление?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    123
    #16

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Най-евтино ще ти излезе с климатици
    Ще спетиш и място и ще ти е чисто.
    Тези Fujitsu са добри, но имай на предвид че климатици за нашия пазар произведени в Япония няма.
    Това дето са ти казали е търговски трик. Но това да не те притеснява, за качествата на климатика може да съдиш по цената
    Ако искаш по-добри се насичи към митсубиши и дайкин. Ако искаш да не ти духа климатика, тогава избери подов климатик те са специално за отопление. Допълнителен + за климатика е че ще та спасява и в жегата. По въпроса че климатика изсушава, има вече климатик на нашия пазар който подържа и влажноста. Имай предвид чве 12-цата е за 25-35 м2 така че ако ти са по-малки стаите може и 9-ка.
    Относно дограмата за 2 месеца цената се вдигна с 50% и ще се вдига още ... Така че действай
    Наистина локалното парно си е хубаво нещо, но тези с дървата са по-удобни за къща. Виждам съседа как се бъхти и на него му е писнало. Той е смалко дете, вярно детето се научава че там не трябва да пипа ...ама дявола и той си знае работата.
    Така че най-добре е на газ, ама щом не се прекарали не се знае кога ще е това, на мен от 1,5г. ми казват че ще прекарат но така и не са. А газ има на 10м на съседната улица
    И аз преминах на климатик иначе смятах с газов котел. Специално за котлите има вече нови модели кондезни с повишено КПД ао не знаеш




  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    30
    #17

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Пиролизните котли започват от 25 кW топлинна мощност и е добре да работят на номинал. Те са за едно и повече фамилни жилища. А вместо дърва аз използвам еко брикети 200 лв/тон в чували по 25 кг. и почти няма боклук.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #18

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    @jbmmm,
    кажи повече за локалното си парно - каква площ отопляваш, колко стаи, колко радиатора, мощност на котела, каква t поддържаш нормално и колко ти струва това на месец/зима?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    30
    #19

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    97m2, камина с водна риза Стандарт 12kW, 8kW на водната риза и 4кW директно, 2 панелни радиатора по 2.5кW (спалня и детска), 1 радиатор около 700 W в коридора, бойлер със серпентина (3.5кW), лира 700 W в банята и самата камина във всекидневна и столова /съединени/. Работи при температура на водата около 55-60 deg/C. Във всекидневната има климатик 17-ка /Осака KFR-45JNV/, денем след училище детето се топли с него. Паля камината вечер след работа. Гори средно 2-3 часа да стопли къщата и да има топла вода в бойлера. Миналата година изкарах с половин тон еко брикети и 3 кубика разпалки. Тази си взех 1 тон еко брикети /200 лв/ и 2 кубика разпалки. Апартамента е с вътрешна изолация на външните стени /3 см XPF/. Това е.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #20

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    И аз се замислих за камина с водна риза. Плюсове:
    + такава камина струва 200 - 300 лв, а пиролизен котел - 2300 лв.
    + няма да правя котелно помещение.
    + по-малко на брой радиатори.
    но има няколко неща, които ме спират:
    - не се субсидира от кредита по енергийна ефективност. Ако е пиролизен котел - тогава да.
    - нямам особено голяма стая, където да ползвам такава камина. В смисъл - ако искам в другите стаи да е наистина топло, то в стаята където ще е камината ще става сауна.
    - казаха ми че ако ползваш такава камина - това значи всяка година да боядисваш таван и стени, които пожълтявали от пушека.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    30
    #21

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Камината с водна риза е временно решение, (ИМХО) но е едно добро начало. Аз лично мисля догодина да съм на газ. Ще сменя само камината с котел /Има една нова серия Проксима на МОРА./ http://www.mora.ru/catalogue/page1_proxima_20kt.html

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #22

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Цитат Първоначално публикувано от roumen68

    - не се субсидира от кредита по енергийна ефективност. Ако е пиролизен котел - тогава да.
    Това е бял кахър, като сравняваш цените
    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    - нямам особено голяма стая, където да ползвам такава камина. В смисъл - ако искам в другите стаи да е наистина топло, то в стаята където ще е камината ще става сауна.
    При добре подбрани параметри на камината и радиаторите - не е съвсем тъй!
    Цитат Първоначално публикувано от roumen68
    - казаха ми че ако ползваш такава камина - това значи всяка година да боядисваш таван и стени, които пожълтявали от пушека.
    Зависи много от комина, но да си готов и на това. Зависи и от фактори като налягане, температура, но се свиква със съблюдаването им

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #23

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Тия въпроси и преди сме ги обсъждали. Стигнахме до извода, че за апартамент при една добра изолация и дограма, 2-3 добри климатика вършат идеална работа. Но за еднофамилна къща с двор като моята стават само за преходните периоди. При мен локалното парно е най-доброто. Аз имам чешко котле Дакон, което е доста малко по размери, добро на външен вид и ефективност, с терморегулатор и върши добра работа. Разположено е в мазата. Но си остава проблема с хамалогията и Донбаските въглища. Едно котле, което става и за пропан-бутан и природен газ е още по-малко и компактно и с естетичен външен вид. В природния газ е истината. Но още мрежата за него не е много развита.
    Само винаги съм се чудил на хората, които се топлят само с 1 климатик. Тия хора само една стая ли ползват. Аз трябва да топля спалня, детска, хол минимум. Банята също е важна за моето семейство. На жената винаги и е студено. И тия въпроси сме обсъждали. Имаше предложения за оправяне на проблема с употребата на добро вино или друго питие за стопляне на жените.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    103
    #24

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?


    Хубава тема, наистина.
    Камината е вариант за хората, които не се притесняват от хамалогията с дървата - търсене, доставка, СКЛАДИРАНЕ, ежечасова занимавка с камината, почистване, пребоядисване на пролет. Виждал съм 110м2 етаж от къща да се отоплява така. Обаче хората си имат и дворче за дървата, и дедо, който да се занимава с тях.

    За котел трябва място, най-вероятно в избата. Зарежда се по-рядко и апартаментът не се замърсява. А радиаторите са си радиатори и климатикът не може да се сравни с тях. Лично мнение.


  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #25

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Благодаря на всички за изказаните мнения и идеи!

    Ето какво нахвърлих като схема при варианти камина с водна риза и с пиролизен котел:

    1. Нещата в момента както са: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=80184&photo=1

    2. С камина с водна риза във всекидневната: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=80184&photo=2

    3. С камина с водна риза в спалнята с разширяване на стаята с терасата: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=80184&photo=3

    4. С котел в обособено котелно помещение, на мястото на спалнята - кухня с трапезария: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=80184&photo=4

    Очаквам коментари и идеи относно тези планове, предварително благодаря

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Кредит енергийна ефективност - как стоят нещата?
    От boiski във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 292
    Последно: 06-11-17, 23:11
  2. Кредит енергийна ефективност от техномаркет
    От dinko69 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 53
    Последно: 24-10-12, 19:34
  3. Климатици по програма Енергийна ефективност
    От ivo75 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 31-10-11, 19:05
  4. Samsung AQV12MSA с кредит енергийна ефективност?
    От rumo във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 12
    Последно: 18-12-07, 17:04
  5. Отговори: 9
    Последно: 13-08-06, 13:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе