Резултати от 1 до 5 от общо 5

Комбинация от климатик + отоплителна инсталация + хладилник + бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    147
    #1

    Комбинация от климатик + отоплителна инсталация + хладилник + бойлер

    Здравейте.
    Интересувам се дали има такова нещо реализирано някъде -
    Хладилник + Климатик + Отоплителна инсталация. Евентуално със Термопомпена инсталация и Слънчева инсталация.
    Също така варианти излишната топлина през лятото да се преобразува във електричество, например елементи на Пелтие или по друг начин.
    Не съм специалист в областта обаче ме заинтересува тая идея.
    Възможно ли е принципно да се сглоби такава система и какви компоненти може да се използват.
    Също така какъв трябва да бъде балансът на мощностите и доколко оправдано ще бъде да се сглоби такава система.
    И в крайна сметка правят ли се икономии и икономически оправдано ли е да се реализира такова нещо.

    Например ако хладилник използва 300 вата за да работи, тези 300 вата може да идват от климатика.
    Печалбата на мощност е 2х - печелим 300 вата от хладилника и още 300 вата от мощността на климатика - това е през зимата.
    През лятото топлината от климатика спокойно може да се използва в бойлера, за загряване на вода за домакински нужди.
    Тук печалбата също е 2х - през лятото.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #2

    Re: Комбинация Хладилник - Климатик - Бойлер - Отоплителна инсталация

    всичко това е коментирано ,порови из темите ... като цяло е слабоефективно и финансово неизгодно някакво такова комбинирано устроиство

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #3

    Re: Комбинация Хладилник - Климатик - Бойлер - Отоплителна инсталация

    Почнах да го правя това,в смисъл че съм разучил всичко.Ще го реализирам есента най-вероятно.Колектор 2,7м,два бойлера единия за колектора ,единия за климатика.Първоначално се хвърлих на бойлерите -термопомпи на Ерато,но после реших да ползвам инвертор за външно тяло ,а бойлера ще ми го прави приятел,който е работил в завода им като заварчик.Мисля да купя 2 ръка японски инвертор и да го разклоня към бойлера.На хартия съм го направил.Само не съм решил какъв топлообменник да сложа в бойлера на климатика.Иначе системата я има готова от Дайкин,но както споменах в другата тема...дебело много.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #4

    Re: Комбинация Хладилник - Климатик - Бойлер - Отоплителна инсталация

    Това само като схема ли го имаш или с термодинамични и хидравлични пресмятания?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    126
    #5

    Re: Комбинация Хладилник - Климатик - Бойлер - Отоплителна инсталация

    Като ВиК го имам.Сметките после,в смисъл помолих колегите ако падне някой хубав инвертор 22-25 ца да се обадят и според параметрите на климатика ще оразмеря топлообменника в бойлера.предполагам ,че ще излезе по-скъпо отколкото бойлера на Ерато около 1100 лева е,но искам икономия и тишина.После селективния колектор се надявам да ми държи едни 15-20 градуса на водата и термопомпата да дозатопля.Ако входната студена е 10 градуса и колектора да добави малко слънце ..се файда...За лятото е ясно...превключвам термопомпата към вътрешното тяло и си го ползвам като климатик в коридора.Допълнително когато колектора тръгне да прегрява водата в бойлера ще пусна една помпичка да върти и през другия бойлер за да топли и него ,че иначе гърми предпазния колекторен клапан.Успях да придумам комшиите да си пусна тръбния път през отдушника на банята да му е по-топличко,а бойлера на термопомпата ще е на остъклената тераса.В общи линии е това .Ако може да се добави някоя идея като помощ сте добре дошли....апартамента все още е на груба замазка и може да се кърти спокойно

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 254
    Последно: 19-09-22, 12:58
  2. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  3. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  4. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  5. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе