Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

Топла вода - на газ или електричество?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    11
    #1

    Топла вода - на газ или електричество?

    Здравейте,

    При новите цени на газа, някой има ли информация как е по-изгодно да се топли обемен бойлер.
    Производителят посочва, че са необходими 2.1h за загряване на 300l от 12° до 65°C с 9kW нагревател, т.е. 18.9kWh.
    Серпентината към газовия котел топли само горната половина на бойлера, защото има още една серпентина за солара. Поради тази причина не мога директно да засека разхода на газ за затопляне на целия бойлер.
    Как да пресметна колко газ ще изразходва котела (MCR24) за същото количество вода?

    Предварително благодаря за отзивите!

    p.s. Като че ли, последната информация от Овергаз дава някакъв отговор. Излиза, че нощната ел. енергия и газът са почти на една цена. Може би и КПД на използваните уреди има значение, но за приблизителни сметки дали става?

    http://www.overgas.bg/Page.jsp?langu...256E5B0048D5D0

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #2

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Ако ще го топлиш през ноща само и ти е достатъчно да изкара деня мисля, че цената може и да доиде по ниска от газта предвид на предполагам липсата на загуби при ползването на тока. Ако ще се грее през деня тогава гаста ще е малко по добре. Аз за месец плащам 25 лева приблизително за газ заедно с таксата от около 3.5лв за 200 литров боилер двама човека и бебенце. Къпем се секи ден ама не прахосваме вода. Обаче не съм засичал колко е бил тока за боилера но сметката ми осезаемо падна като преработих боилера. С посоката на цените на газта обаче не си струва май да започва човек тази инвестиция сега.
    С помоща на колеги от форума преработихме един климатик и направихме термо помпа въздух вода, Ниско бюджетно решение, ще видим назима как ще е с него лятото обаче охлажда .

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Да, цената на топлината от природен газ е приблизително равна на цената на топлината от нощната тарифа на ел. енергията. Към момента това е положението. В момента обаче има много голяма разлика в цената на газа при различните дружества. Някои от тях не са вдигнали цената, очаквайки уж планираното намаление. Във Варна например има 2 газови дружества, като едното продава на 0,76лв, а другото - над 1лв

  5. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #4

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Истината е, че за сега газта се дига няколо пъти за последната година /поне два/ и се намалява също поне два пъти ама само на приказки. Освен цената която е почти колкото нощната енергия през по голямата част от годината отделно ти слагат и едни 5.6% върхо потребелнието за това че газта се свивала /тя лятото сигурно се разширява ама пак ти земат 1% да се не мине някой/. Земат ти и по 25-30 лева за надзор всяка година и отделно и се опитват да ти вземат и още поне толкова, че и двойно, за надзор на котела /ако мине/.
    Хубаво нещо си е газта, удобно и комфортно отопление и евтино. Само, че в българия изобщо не е евтино.

    Кои са тези две дружества дето продават така. На мен овергаз ми я продават на 0.90608лв за кубик което по техни сметки било 0.0974лв киловат /като не се слагат предполагам кпд-та и разните скрити добавки дето ти земат/

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    С тези доходи в Бг всичко ни е скъпо Деяне. Имаме най-евтиния ток в Европа и пак ние скъп. Газът също не е по-скъп, ама на нас ни е много, щото доходите са няколко пъти по-ниски.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #6

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Във Варна например има 2 газови дружества, като едното продава на 0,76лв, а другото - над 1лв
    Понеже ми стана интересно и проверих тази разлика. Едното дружество продава на 1.039лв кубик а другото 0.90608лв. И двете цени са обявени от 1 юли 2010г /след последното увеличенеи/ . Нама, чак такава голяма разлика колкото пишеш.

    Отмосно цените на горивата в европа да ти кажа и тук не си много прав. Ние верно сме в долната част на ценовата таблица но не сме с най-ниските цени и със сигурност пък не сме с някакви фантастично ниски цени както обичат да ни залъгват. Така, че да се ваикаме полза няма.
    И аз съм ползвател на газ ама не ми пречи да си търся и по изгодни източници на топлна и да ги бойкотирам малко братушките. Цени съизмерими с тока просто са безсмислени.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Информацията ми е, че до предната седмица работеха на старите цени от 0,76лв, но ще проверя утре пак

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #8

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Информацията ми е, че до предната седмица работеха на старите цени от 0,76лв, но ще проверя утре пак
    Ами излъгали са те бе човек. То с тия цени как по друг начин да си хванат някои клиент.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Добре де, ти къде проверяваш. Аз също проверих и ето резултата:
    Овергаз Изток (Варнагаз) - 0,93лв (934,92лв/1000 кубика) но това е средна цена за Овергаз, а не за Варна
    Примагаз - 0,74лв (743,98лв/1000 кубика)

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #10

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    А какво е таиз надценка на цените на Примагас??????????

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Може би печалба - не знам - може да ги питаш . Говоря за крайната цена.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #12

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Абе да ти кажа аз предположих че двете цени се сумират и се получава цената за краиния потребител. Тя като цяло таблицата им е много объркваща надценки от 80 до 260 лева, а крайна цена почти еднаква. Та таз омотана работа просто ми звучи като поредния прах в очите на хората. Понеже саита им е така понаситен с лажи та не се очудих. Ето една от тях:
    http://www.primagas-bg.com/prices3.htm
    Цена за 120 квадрата къща 86.90 лв на газ
    ООООООООООООООО ма много се извинявам това не е никаква лъжа. Просто това е цената ако искате да седите на 5 градуса вътре ако вън е 4.5 или може би ще си отопляваме кенефчето само.
    Абе стига са ни правили на балъци. Кажете, че е много чисто и удобно що казвате, че е евтино.
    Голям успех е и факта, че след 20 процентното намаление на газта сега има още цал процент бонус.
    И как става тъи, че едните продават на 0.75 а другите на 0.95 изкам да се префърля ей. За кво да ги питам като аз съм се оженил за другите.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Е, не знам тези цифри как са получени. За въглищата е 50лв - ти беше на въглища преди това - става ли с 50лв да стоплиш 120 квадрата?

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #14

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Е, не знам тези цифри как са получени. За въглищата е 50лв - ти беше на въглища преди това - става ли с 50лв да стоплиш 120 квадрата?
    Дали съм споменавал някъде вече, че заблуждават хората.
    Накои без опит като моя ще ги чете тия работи и току виж се подвел.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #15

    Re:Топла вода - на газ или електричество?

    Ето още една безценна информация за новите клиенти от старите търговци /примагас/:
    "За жилище с площ между 80 и 100 кв. метра, разходите са с около 4 лв. на ден по-малко в сравнение с отоплението с климатик или могат да бъдат спестявани приблизително 120 лв. на месец в отоплителния сезон. Тази сума от разликата покрива изцяло вноските по тригодишна кредитна линия за инвестиция от порядъка на 3 000 лв. По този начин семейният бюджет не се натоварва и на практика използването на тази благородна, зелена енергия, се изплаща самa.."
    При условие, че разхода на месец е около 80 лева, а се спестяват приблизително 120 излиза, че 40 лева ще ви връщат обратно ако позлзвате.
    Мило ми става "тази благородна, зелена енергия"

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 06-09-12, 23:21
  2. Офроуд любители помагат на село Бисер
    От glowndark във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 14-02-12, 21:05
  3. Отговори: 10
    Последно: 23-03-11, 23:27
  4. Тестове за професионална ориентация
    От Cko във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 04-06-09, 20:25
  5. Хакнаха Министерството на земеделието
    От wiseacre във форум Коментирай новина
    Отговори: 15
    Последно: 02-09-07, 18:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе