Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Отопление и топла вода с газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    13
    #1

    Отопление и топла вода с газов котел

    Здравейте,

    От извесно време ползвам газов котел DeDietrich MCR24 без допълнителен бойлер. С топлата вода криво ляво се оправям, но с отоплението ... много сложно ми се струва. Ако има някой който ползва подобен котел - може ли да каже какви температури задава на котела. Благодаря предварително

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Кое точно ти се вижда сложно? Ако нямаш стаен термостат, който да ти управлява котела имаш само една възможност - да зададеш температура на изходящата от котела вода и ако ти е топло - да намалиш тази температура, а ако ти е студено - да я увеличиш. Аз ти препоръчвам обаче да си вземеш хубав термостат със седмичен програматор от същата марка, който да ти управлява котела (чрез модулация на пламъка) в зависимост от температурата в помещението, което води до значителни икономии, както и до комфорт.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    13
    #3

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Имам термостат със седмичен програматор (easyradio & easimatic-или нещо подобно) и точно това ми е сложното - хем задавам температура от котела до която да се загрява вдата в радиаторите, хем задавам стайна температура. коя температура е водещата и с коя се съобразява котела ? и какво значи модулация на пламака. Може да ти се струва глупав въпросът ми, но нека да речем че мисленето ми не е чак толкова техническо. Благодаря предварително за отговора !

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Щом имаш това чудо, тогава завърташ потенциометъра на котела за топлата вода на МАХ и предоставяш управлението изцяло на програматора. Той сам преценява в зависимост от температурата в помещението, каква да е температурата на изходящата вода. Трябва да знаеш, че термостатите са два вида - евтини( ON-OFF), които изключват котела при достигане на зададената температура и скъпи, които модулират силата на пламъка така, че котела да не изключва, защото включването и изключването води до преразход на газ. Модулиращият термостат дава до 20% и повече икономия.

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    3
    #5

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Имам проблем с топлата вода.Бойлерът е Мора.Отопляваме се, готвим на газ и ползваме битова вода.Но топла вода тече само в кухнята и преминава през радиатора(без да е включен на зимен режим за отопление).А в банята тече само студена.Проблемът в бойлера ли е или във вътрешната инсталация?

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Ако може въпроса още веднъж и по-дробно, че малко трудно схащаме . Каква е тази битова вода, дето преминава през радиатора?

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    3
    #7

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    С газовия котел който ни монтираха се отопляваме (с радиатори), топли се и битовата вода (в чешмите) и готвим (с газова печка).Когато е на зимен режим т.е. радиаторите работят, ако пусна топла вода на чешмата, временно би трябвало да спре топлото в радиаторите.Така и става.Интересното е обаче, че когато е на летен режим т.е. само чешмите, ако пусна топла вода на чешмата, се стопля единия радиатор.Все едно преминава през него. А в банята през душа не тече топла.Само студена.С две думи на чешмите има топла вода.На душа не.Викахме техник, ама на него май много не му се работи и все си намира друга работа и така и не дойде.Та май сами трябва да се оправяме.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re: Отопление и топла вода с газов котел

    Колко водомера имате? Банята залепена ли е до кухнята. Досега с бойлер ли се отоплявахте? Сега ли правиха отоплителната система и какъв тип е - с колектори или с два хоризонтални щранга с отклонения към радиаторите? Другите въпроси - после.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #9

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Лазаре, в тази тема ще попитам и аз нещо. След като вече се отоплявам с газ и поне до сега установих една температура от около 42° - 46° на изходящия поток, която повярвай ми наистина топли стаите до температура 22° - 22.5° при външна темп. от -3 нагоре и 45° - 49° при по ниски външни температури. Опита ми се ограничава от 11.12.2010 до 21.12.2010. Явно топлозагубите са малки, преди време споменах за добра топлоизолация на къщата. Проблема е, че нямам топла вода, защото температурата на котела е ограничена и няма как да я докарам примерно до 50°. Обема на бойлера е 250 л и е свързан с горната серпентина. Долната серпентина е със слънчеви колектори, но сега слънце няма и съответно няма топла вода.
    Имам идея да повиша температурата на котела примерно до 53° и с термовентилите по стаите да регулирам желаната стайна температура или след като днес ще ми монтират и стаен термостат HONEYWELL CM927 бих опитал някакви варианти и с него. Но си мисля, че след като температурата достигне настроената от термостата, той ще изключи котела и водата в бойлера пак няма да е достатъчно топла. Пак ли трябва да използвам термовентилите за допълнително регулиране?
    В карайна сметка се получава добро и комфортно отопление, но липса на достатъчно топла вода. Посъветвай ме за евентуални възможности, ти си специалист и имаш повече от значителен опит в областа на отплителните технологии и системи.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Как е вързан бойлера - като радиатор или на втория кръг на котела?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #11

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Като радиатор, но има отделна помпа за него и се управлява от диференциален термостат при достигане на определена темп. се включва помпата. Датчика се намира в средата на общия разпределителен колектор където са и останалите три помпи. Ще трябва да направя снимки и да ви ги изпратя, за да се разбере по ясно.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Схемата ми е ясна, но при такова връзване не се използват възможностите, които дава газовия котел. Така се връзва бойлер при котел с твърдо гориво. При газов котел, бойлерът се връзва директно към втория кръг на котела и му се дава приоритет. По този начин работейки за подгряване на бойлера той вдига по-висока температура, отколкото работейки за отопление. Дано съм ясен

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #13

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Лазаре напълно те разбирам, но не трябваше ли фирмата изпълнител да ме предупреди и ако е имало вариант да преработи изнсталацията. Благодаря ти. Писах и на инж. Нейчев, защото той също се интересуваше, дано не съм ви дотегнал.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Вариантът за преработка винаги го има, стига да си настоятелен . Глупаво е серпентината на бойлера да е вързана като радиатор в нискотемпературна инсталация с газов котел. Дори е глупаво да се подвързва по този начин и към високотемпературна инсталация, защото котелът няма обратна информация за температурата на водата в бойлера и няма как да го управлява, а пък производителите са дали тази възможност. Гледай да доведеш нещата до края. Весели празници!

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #15

    Re:Отопление и топла вода с газов котел

    Има още един аспект в тази работа. Тъй като боилера е вързан вече към колектор на слънчевото и остава свободна само 1 серпентина. Понеже като се включи котела да заграва водата май се оказва, че пренасочва енергията на максимум и като е вързан към само едната серпентина която я има 15 киловата я не а котела е 30 /примерно/ то котела ще го отчете като грешка и нама да работи правилно. Може и за това да са си премълчали, а може и твоя котел да не работи така.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 21
    Последно: 24-01-15, 18:07
  2. Газов котел и водно отопление - проблем!
    От ivodivo във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 19-01-14, 23:39
  3. Отговори: 3
    Последно: 24-12-12, 17:57
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Отговори: 2
    Последно: 24-04-12, 11:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе