Страница 36 от 181 ПърваПърва ... 2634353637384686 ... ПоследноПоследно
Резултати от 526 до 540 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    99
    #526

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от toni Виж публикацията
    Не съм наясно как се образуват цените, но има много голямо значение за кой град става дума. Някой може да отоплява къща 200 кв.м. за 170 лв. но е добре да се уточни за кой град е това. Колежката ми има къща в Ловеч и там живеят родителите й. Оказа се че там сметките за отопление на газ са много по -високи от тези в София. Затова тя реши да се откаже ,защото все пак тя плаща сметките.
    Потвърждавам за високите цени на газта в Ловеч! Да не говорим, че и най-ниските температури все около Ловеч се измерват!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #527

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    1. отоплението с локално парно на газ би могло да конкурира ценово климатиците ако е изпълнено с подов вариант на отопление.Тогава според мен сметките ще са с поне 1/3 по-малки.

    2. Не виждам как
    поради ниската цена на тока /все още/
    това(никата цена спрямо газа) би могла да се промени.От лятото имаше 14% увеличение на тока и сега за едни 33-40 дневни сметки хората излезнаха на бунт, замеряха министри със снежни топки, палиха им чучелата, палиха автомобили на EVN ... Какво би станало ако ел.енергията беше увеличнена с 50% ... Според мен щеше да последва ... това което се случи през февруари 1997 година и тогава ... или ББ щеше да вземе погрешно решение да използва сила... или щеше да си отиде от властта ...
    Та в този ред на мисли ТОК-а "бута" правителства ... А газа досега за последните 2 години с колко процента е увеличен и има ли някой който да е излезнал на протест ...???
    Това че няма протестиращи говори само едно- могат да си увеличават газа с колко процента искат и никой нищо няма да каже ... всички ползватели ще се спотайвайт = те са "доволни" от увеличението...

    3.За мен най-големият комфорт е подово отопление и ако е съчетано с термопомпа ще е и едно от най-евтините и ефективни отопления.Може и с газа да е приблизително толкова евтини, но не съм убеден че би си си струвало така инвестиция с оглед на постоянно и почти безконтролно увеличаващата му се цена през последните 3 години.

    4. не би могло да се сравняват зимните с лятните температури и да се твърди, че едва ли не е вредно да се поддържа 23-25 градуса зимата.Зимата не стоите навън по пейките и/или кафенетата с часове, а бързате да се "шмугнете" на някъде вътре на топло, така че организма не му се налага да преодолява големи температурни амлитуди, още повече зимата когато е студено е абсурно да стоиш на едно място почти неподвижно за повече от 20 минути навън на открито било на пейка или в кафене, а се движиш и следователно организма се затопля.Лятото е съвсем различно- сотиш си навъм при 35-38 градуса и изведнъж влизаш запотен на 23 граудса-няма как да е здравословно.По-малко от 25 граудуса с климатик лятото не е здравословно, дори бих казал, че 26-27 градуса е нормална температура за охлаждане.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    99
    #528

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    1. отоплението с локално парно на газ би могло да конкурира ценово климатиците ако е изпълнено с подов вариант на отопление.Тогава според мен сметките ще са с поне 1/3 по-малки.

    2. Не виждам как това(никата цена спрямо газа) би могла да се промени.От лятото имаше 14% увеличение на тока и сега за едни 33-40 дневни сметки хората излезнаха на бунт, замеряха министри със снежни топки, палиха им чучелата, палиха автомобили на EVN ... Какво би станало ако ел.енергията беше увеличнена с 50% ... Според мен щеше да последва ... това което се случи през февруари 1997 година и тогава ... или ББ щеше да вземе погрешно решение да използва сила... или щеше да си отиде от властта ...
    Та в този ред на мисли ТОК-а "бута" правителства ... А газа досега за последните 2 години с колко процента е увеличен и има ли някой който да е излезнал на протест ...???
    Това че няма протестиращи говори само едно- могат да си увеличават газа с колко процента искат и никой нищо няма да каже ... всички ползватели ще се спотайвайт = те са "доволни" от увеличението...

    3.За мен най-големият комфорт е подово отопление и ако е съчетано с термопомпа ще е и едно от най-евтините и ефективни отопления.Може и с газа да е приблизително толкова евтини, но не съм убеден че би си си струвало така инвестиция с оглед на постоянно и почти безконтролно увеличаващата му се цена през последните 3 години.

    4. не би могло да се сравняват зимните с лятните температури и да се твърди, че едва ли не е вредно да се поддържа 23-25 градуса зимата.Зимата не стоите навън по пейките и/или кафенетата с часове, а бързате да се "шмугнете" на някъде вътре на топло, така че организма не му се налага да преодолява големи температурни амлитуди, още повече зимата когато е студено е абсурно да стоиш на едно място почти неподвижно за повече от 20 минути навън на открито било на пейка или в кафене, а се движиш и следователно организма се затопля.Лятото е съвсем различно- сотиш си навъм при 35-38 градуса и изведнъж влизаш запотен на 23 граудса-няма как да е здравословно.По-малко от 25 граудуса с климатик лятото не е здравословно, дори бих казал, че 26-27 градуса е нормална температура за охлаждане.
    И съм съгласен и не съм съгласен с теб! Не искам да се впускам в обяснения...

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #529

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Аз съм напълно съгласен по точка 2, другото е въпрос на възможности, предпочитания и усещане за температура. А голямата истина се крие в доходите ни <<<
    metaxa19 одобрява това.

  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #530

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Хората излязоха да стачкуват защото им е писнало по принцип. В случая с високите сметки отново е глупава причина. Също както с високите цени на горивата.
    Хубаво е да оказва натиск и контрол на управляващите по подобен начин, но нека е по принципни и важни неща.
    Цената на тока ще се вдига тепърва и ще е поне с още 30% за да стигне средни европейски нива.

  7. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #531

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    При това състояние на доходите на огромното болшинство от българите, вдигането на цената на тока с още 30% ще стане, ама на куково лято.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #532

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Добре е човек да вярва в нещо,това укрепва духа. То затова има толкова много религии - явно има потребност. И ние 45 години вярвахме в една от тях:rolleyes:

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    45
    #533

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Добре е човек да вярва в нещо,това укрепва духа. То затова има толкова много религии - явно има потребност. И ние 45 години вярвахме в една от тях:rolleyes:
    Да вярва ,ама в какво? Увеличаване на тока,газта,бензина,нафтата?
    Понеже в нищо невярвахме 45г. е сега вярваме в по горното.
    А и то само с вярване няма нищо да се направи. То си требе нечегарена тояга.

    - - - Обновено - - -

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Хората излязоха да стачкуват защото им е писнало по принцип. В случая с високите сметки отново е глупава причина. Също както с високите цени на горивата.
    Хубаво е да оказва натиск и контрол на управляващите по подобен начин, но нека е по принципни и важни неща.
    Цената на тока ще се вдига тепърва и ще е поне с още 30% за да стигне средни европейски нива.
    А КАКВИ СА НИ НИВАТА НА НАШИТЕ ЕВРОПЕЙСКИ ЗАПЛАТИ?

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #534

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    To тази игра е играна в историята много пъти и края е винаги един и същ.
    В случая:
    средоевропейски цени + среднобългарски заплати = социален взрив + безредици + жертви. Рано или късно...

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,828
    #535

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Какво значение има какви са заплатите? Има световни цени на енергоносителите и с времето все повече се доближаваме до тях.
    Като са ни ниски заплатите тука да не ни продават колите 3 пъти по-евтино отколкото в Германия?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    45
    #536

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Огромно ЗНАЧЕНИЕ. Повервай ми.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #537

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Да не превръщаме темата в обсъждане на доходи, цени и социално положение. Иначе на всеки му е ясно, че цената на тока засяга много повече хора и ако се повишава, ще е по-бавно и плавно. Потребителите на газ сме много малко и проблемите ни нямат особено значение от политическа гледна точка за управляващите. Наистина ми е почти невъзможно да си представя увеличение на тока със 100-120% в рамките на 2-3г., както се случи при нас. Но истината е, че не цените са проблем, а доходите. Още не съм видял да има супер-евтино, и същевременно качествено и комфортно отопление. Няма такъв филм. Всичко си има цена, която някой трябва да поеме. Или вложение в скъпи качествени климатици, добри изолации и дограми, термпомпа вода-вода, радиатори и котел и т.н.
    Колкото до "нормалните" температури - 22-23гр. е стандарт за стайна температура. Поне така пишеше в учебника ми по Хигиена за обучение на студенти по медицина. Вярно минаха 16г. от дипломирането ми, но не съм го забравил. Пък всеки да си седи на колкото му харесва и колкото му позволяват възможностите.
    И аз имам същия пример като на Лазарус18 - семейство с ниски финансови възможности. Той е домакин на спортната зала на МУ-Плевен. В залата (централно парно) не се оплаква от 22-23гр и седи по къс ръкав, но в къщи му е супер на 18гр. от клими и всички са с якетата. Един път отивам да му оправям компа и се чудя като влязохме, защо не се събличат. Аз по навик се разхвърлях и след 30мин. ми протече носа, а не съм студенлив.
    Този пост е редактиран от VanDan; 15-02-13 в 14:34.

  16. Member Аватара на zhelko
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    300
    #538

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Отдавна се каня да напиша нещо в темата, макар да не ползвам газ, но посоката на разговора тръгна в посока сравнение с друг вид отопление.

    Каква калоричност има 1 куб.м природен газ? По данни в Интернет 1 куб.м се равнява на 9-10 киловатчаса. Друг е въпроса дали газта, която получавате е качествена. По цената за кубик лесно може да си сметнете колко ви излиза 1 кWh отопление.

    Все повече се убеждавам, че данните на http://otoplenie.info-mix.info/tablica-0.htm са доста реални.

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #539

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Ще направя малко
    с цел да изясня някои заблуди и термини в тази така наречена "таблица" и за да не се въвеждат в заблуждение четящите форума!

    Таблицата вече е коментирана доста по-напред в тази тема и не виждам как "газ" ще се сравнява с отопление на "ток с климатик с COP 3.6 " ...Изобщо не може да се сравнява само енергоносителя(газ) с "друг вид отопление" с различен енергоносител(електричество) прекаран през точно определен уред.Дори и така да е би трябвало да приемем данните за газ-а само ако тя се изгаря в жилището директно от тръбата чрез която постъпва в това същото жилище като "гол" пламък, тоест да приемем че изобщо няма газови котлета или каквито и да е други уреди които да "пренасят/преработват" енергията в енергоносителя при изгарянето в топлинна такава.Аз досега все още не съм видял някой да си е "запалил газа директно от тръбата" която влиза в жилището без да използва какъвто и да е уред ...
    Дори и така да е обаче тръбата тогава също се явява "уред" -защо я няма посочена каква "ефективност" има и "спрямо ел.печка" как е? :rolleyes:

    Изобщо тази таблица е най-некоректното сравнение на отопление което съм виждал, именно защото точно тази тема и още други теми са пълни с потребители с неправилно оразмерени и проектирани/изпълнени системи-котлета, брой и вид радиатори и ламели, площ на тези радиатори, ФИ на тръбите и т. н. поради което вместо да се използва цялата тази калоричност на газ-а една немалка част просто "отлита" през комина на котлето за "отопление" на околната среда ...

    Те затова и не са посочили че уред с който да се оползотворява газа, защото няма как да обяснят как така загубата от преотопляне е 0%, пък една част от топлината на изгорения газ отлита в околната стреда през комина на котлето ...
    Да не говорим, че за отоплението с климатик е "дадено"(някой е "дал":rolleyes: ) "загуба от преотопляне" 3%, а за "отоплението" с газ "загубата от преотопляне" е 0(нула) процента ... е това ако е обективно ...
    Отделно не разбирам, как "ефективността" на отоплението ел.печка спрямо друга ел.печка е 100%, а на термопомпата е 26%, на климатика 28% ... от тази на ел.печка...???
    Тази таблица напълно "омешва" понятия като "преобразуване на енергията от климатик, чрез добавяне на допълнителна топлоенергия от околната среда" и "коефициент на полезно действие" на уреда.В единият случай имаме добавяне на топлоенергия(при термопомпата и климатика) от околната среда, а при всички други печки ел. и на дърва нямаме такова "добавяне" на придобита от околната среда енергия.Е тогава как тяхната "ефективност ще е 100%", тя може да = само на 0%.

    Ако това се отнася до коефициент на полезно действие, то дори тогава ел.печката има 1 или 2% загуби които не преобразува на топлинна енергия и нейната ефективност е 98-99%, а на климатика дори да е 28%, той компенсира с COP-a или с други думи казано с добавената от околната среда енергия.
    Какво обаче е записано за ел.печката в графата "ефективност"е записано 100% в същата графа вместо ефективността на климатика е записан неговия COP от 3.6% умножен по 100=360% , тоест заблуждават като за печката в графата дават коефициента на полезно действие(оплозотворяване на ел.енергията при превръщането й в топлоенергия), а за климатика дават COP.Ами тя ел.печката няма COP, никоя печка няма COP, COP имат само термопомпите ...


    От друга страна там в крайната графа "спрямо печка" за климатика е дадена коефициента на ползено действие 28%(това е каква част от консумираната ел.енергията климатика на практика изпозва за да направи топлоенергия, защото има и загуби от менични търкания и съпротивления, отделно има ел.енергия която не се изпозлва пряко за производство на топлина или добив на такава от околната среда, за се консумира от електрониката на климатика било за управление на компресора, било за управление на различнио негови функции нямащи пряко отношение към отоплението-например ел.мотор за клапите и задвижването им, плазма филтър и други), а за ел.печката отново е даден коефициента на полезно действие 100%.Ел.печката е първият уред с КПД=200% ...едиnият път е "даден" от съставителя на таблицата като "ефективност", а другият път като графа "спрямо ел.печка" ...По същият начин на така нареченото отопление на "природна газ" тоест(демек), без използване на какъвто и да е уред коефициента на полезно действие е = на 161% ...
    Пита се обаче в задачата може ли на енергоносител да му се "дава" кофициент на полезно действие или такъв имат само уредите които преобразуват един вид енергия в друг вид енергия :rolleyes:

    некоректна и за&#1.jpg

    А защо не и на уредите да им "дадем" калоричност както и на енергоносителите/горивата сме им дали "ефективност" и COP:rolleyes: .Ми така е много удобно и е без значение кое какво е.Важното е да се намери кой да ни вярва и ние "да продаваме", а бре "търговийката да върви" ...

    Така и така сме тръгнали с "големи шепи" да раздаваме/присвояваме най-различни качества да "даваме както на нас ни изнася" без да събразяваме с общоприетите правила и норми и най-вече откритите досега природни закони.

    Излиза, че докато за климатика и термопомпата ако приемем че в таблицата "ефективност" = COP, a графата "спрямо ел.печка" =КПД таблицата е вярна, то за всичко останало не е вярна защото просто никой друг уред/енергоносител спред нашето и европейското законодателстово няма COP ...
    То така е и според законодателството на държавите прозивеждащи климатици, ама ние нали не сме от тези държави, та за нас това не важи ...

    Според Бай'Ви Ганя Български обаче всичко е възможно, защото за него невъзможни неща няма на този и онзи свят ..

    Аз досега някой от голям и преоразмерен климатик не съм видял/прочел да се е оплакал в климатичния раздел, но от преоразмерено газово котле с по-голяма мощност от необходимата има доста "ревящи" в този раздел ...

    В моята кооперация отначало всички с изключение на моя милост бяха на отопление с локално парно на газ, сега всички прежалиха 5000-7000лв -кой колкото е похарчил за котле и радиатори и т.н. и си накупиха осаки, хаери и всякакви други нискоефективни климатици и си ползват тях.Защо ли?!!Хората прости/тъпи ли са, та не си ползват локалното парно на газ или просто с климатици е по-евтино?

    Не правя сравнение и темата наистина се наблъска с не на място мнения, но считам, че не бива да се въвеждат в заблуждение бъдещите потребители. Локалното парно на газ е за хора които имат доходи с които могат да си позволят поне 3.40 лева на месец на квадратен метър от жилището при височина на тавана 2.6 метра, тоест да отделят поне по 300 лева месечно за отопление на газ за 86 квадрата жилище.На който не му "понася" тази цена се ориентира към друг вид отопление. Казвам "поне" защото толкова са сметките на моите съседи с еднакви жилища и то става въпрос за сметки под средната цена която са плащали за месец отопление зимата-обикновенно от 250лв до 480 лева на месец.Приемам, че 300 лева е нормално за поддържане на температура от 22-23 градуса когато има хора, а когато няма и през ноща 18-19 градуса.
    При подово отопление с локално парно на газ предполагам сметката ще спадне с 15% до 30% в сравнение с отоплението с радиатори.

  18. Member Аватара на zhelko
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    300
    #540

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Направил си много голям пълен с объркани разсъждения.

    "загубата от преотопляне е 0%, пък една част от топлината на изгорения газ отлита в околната стреда през комина на котлето ..."= това е загуба, но не от претопляне, затова ефективност е 90%

    "Да не говорим, че за отоплението с климатик е "дадено"(някой е "дал":rolleyes: ) "загуба от преотопляне" 3%, а за "отоплението" с газ "загубата от преотопляне" е 0(нула) процента ... е това ако е обективно ..." = знаеш, че климатиците изключват, когато достигнат 2 градуса над заданието си, т.е. има минимално претопляне, докато при отопление с газов котел е по-вероятно да няма претопляне заради свойствата на водата.

    От друга страна там в крайната графа "спрямо печка" за климатика е дадена коефициента на ползено действие 28%" - 28% ще са разходите в пари (цената) за отопление с климатик спрямо разходите в пари за отопление с ел.печка.

    "коефициента на полезно действие 100%.Ел.печката е първият уред с КПД=200%"- вкарваш 1 киловат, получаваш 1 киловат, полезно действие 100%, как ги сметна 200% ???

    Нататък се отказвам, защото се уморих от дългия ти пост. Голямата грешка е, че не си разбрал, че последната графа е % разход в пари спрямо ел.печка. Надолу и ти потвърждаваш данните от собствен опит.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 36 от 181 ПърваПърва ... 2634353637384686 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе