Страница 38 от 181 ПърваПърва ... 2836373839404888 ... ПоследноПоследно
Резултати от 556 до 570 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #556

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Честно казано аз ако съм в настоящия момент не бих минал на газово отопление и се чудя на акъла на минаващите,ама всеки си е луд за себе си,на мен ми е втори отоплителен сезон на газ,сметките ми са около 300 лв при първоначална инвестиция 9000 лв,това ме поставя в много неприятната поза наречена в борбата "партер" и държа всички минаващи на газ да знаят,че още с поставянето на котлето застават в тази поза,ей го тока,хората видяха зор, протестират и сега някой дали ще посмее да го качи в близките години,положението с газта обаче не е такова и ще ни клатят ,когато и както си искат,пък дали ще се откажем не ги бърка,големите общински потребители са техни-детски градини,училища,болници,самата община,те не я мислят цената на газта.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #557

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Някой дали може да даде малко статистика на цената на газта и тока за българия за последните 10 години. Както и такава за друга европейска държава по възможност няколко. Рових рових но или не мога да си задам правилно въпросите към гугъл или информацията е покрита.

    Мерси.

  4. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #558

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от felipe Виж публикацията
    Честно казано аз ако съм в настоящия момент не бих минал на газово отопление и се чудя на акъла на минаващите,ама всеки си е луд за себе си..........
    Представи си, че купуваш апартамент от строител в нова изолирана сграда с юг-югоизточно изложение и преди теб са изкупени съседните апартаменти. Съседите ти живеят вече и топлят. Строителят ти го продава за 700 евро/кв.м., но вместо на груб строеж и измислена отстъпка ти предлага довършителни работи с избрани от теб материали (фаянс, латекс, ламинат) и платени от него цена и труд. В цената влиза още и покупка и монтаж на Бош Газ 7000 6-21 кВт и 3 радиатора + лира. Строителят харчи допълнително до 3-4000 евро, а ти му плащаш цена от около 40 000 евро за двустаен апартамент. Котелът работи като кондензен такъв с 42 градуса подаваща вода, а е конвенционален. Температурата в помещението е около 21 гр., а навън 3-4 гр.
    .........................
    Аз бих приел такава оферта!
    Описаното по-горе е реална сделка в Сф, резултат от настоящата пазарна ситуация.
    Да не си помислите, че аз съм купувача или продавача - нищо подобно, само помагах на купувача при настаняването, че е жена и трудно се оправя с железата........

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #559

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    апартамент от строител в нова изолирана сграда с юг-югоизточно изложение и преди теб са изкупени съседните апартаменти. Съседите ти живеят вече и топлят.
    Никога не съм харесвал климатиците за отопление и продължавам да не ги харесвам. Живея от рождението си в еднофамилна къща и винаги ще бъда на отопление със система с топла вода. Но този хипотетичен апартамент ще се топли без грижи от добри модели маркови климатици и месечната сметка ще е без конкуренция. Същата оферта спокойно е можело да бъде и за 2-3 бр. маркови клими.
    Както виждаме цената на тока винаги ще бъде приоритет за населението. Ако нещо най-късно достигне европейски равнища това ще е цената на тока и хляба. Газоснабдяването и печалбите от него не зависят от домашните потребители. Отделно те нямат и политическа тежест и цената ще е даже над средноевропейската, поради малкия пазар и различни политически спекулации.
    Аз мога да дам движението на цената на газа за битови абонати за доставчик ЧТК за район Плевен. Цените не са еднакви за различните доставчици в различните райони на страната. Аз се вързах 2008г. Преди това други абонати са ми казвали, че са започнали от 30-35ст./куб.м. В началото на 2009г. аз плащах по спомен 55ст./куб.м. Всяка година цената започна да расте. Зимата 2010-11г. плащах вече по 1.06лв/куб.м. 2011-2012г. - 1.26лв./куб.м. Сега падна на 1.13лв./куб.м.
    Този пост е редактиран от VanDan; 19-02-13 в 14:07.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #560

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    Някой дали може да даде малко статистика на цената на газта и тока за българия за последните 10 години. Както и такава за друга европейска държава по възможност няколко. Рових рових но или не мога да си задам правилно въпросите към гугъл или информацията е покрита.

    Мерси.
    Питам и сам си отговарям:

    Тук има статистически данни за десетина години ЕВРОСТАТ.

    Нарастване на цената на електричеството за последните 10 години за БГ и ЕУ


    Това което си вадя като заключение за ситуацията е, че нарастването на цената на тока изостава от средноевропейското.

    Нарастване на цената на газта за последните 10 години за БГ и ЕУ



    За газта до колкото мога да преценя цената се е качвала по-бързо в БГ и от 2 год насам се променя равномерно на средно европейската. Дори да се опитваме да достигнем европейските цени го правим доста спокойно. Намалението на цените през 2010 предполагам се дължи на кризата и намаленото потребление.

    Реално не виждам причини да мрънкаме срещу повишаването на цените както на тока така и на газта. Като за тока даже бих казал, че е силно социално повлияна и би трябвало да движи нагоре по-бързо.

    Това което ми се видя като аномалия е цената на газта в Румъния. Какво ли се е случило там за да падне толкова много?

  7. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #561

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    .......... Но този хипотетичен апартамент ще се топли без грижи от добри модели маркови климатици и месечната сметка ще е без конкуренция. Същата оферта спокойно е можело да бъде и за 2-3 бр. маркови клими.
    ........
    Не е хипотетичен, а напълно реален апартамент!
    Собственичката е поискала газ. Тя сама ще си слага климатици.
    Така е решила жената......

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #562

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Много хора все още живеят с мисълта, че отоплението на газ е много евтино. Това е една от водещите причини да има кандидати за такъв тип отопление, а другата е, че е по-комфортно. Редица приятели и комшии са ме питали наистина ли е така и остават искрено учудени, когато им кажа за огромните си сметки. Много хора с малки апартаменти се връзват при покупката с мисълта, че може да правят икономии, като с климатиците, като топлят само една или две стаи и така ще имат малки сметки за газ. При масово предлаганите котли и въобще при система с вода, това не е никак лесно постижимо и изгодно. Хората хем стоят на студено, хем плащат не малки сметки. Единственият шанс (по моите скромни познания) за такова отопление е газови конвектори в отделните помещения и директно горене в тях. Аз лично не съм чул някой да използва подобен тип при домашна употреба.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    99
    #563

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    "газови конвектори в отделните помещения и директно горене в тях" - може ли повече информация за тях?

  11. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #564

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Аз също плащам високи сметки, но не съм съгласен с написаното от теб в последния пост.
    Нито искам да се сравнявам със съседите ми, нито искам да споря на тема климатици или друг уред за отопление (привърженик съм на ТЕЦ-а). Сам си нося отговорността за взетите от мен решения и никого не искам да убеждавам правилни ли са те или не са правилни.

    Според мен обобщенията и генерализирането на изводите трябва да се основава на обективна и представителна емпирична информация, каквато аз не видях (прочетох). Това не са данни на отделни участници в тази тема от форума или нечии персонални възгледи за една технология или за изкривената политико-икономическо-енергийна ситуация в БГ в момента. Многообразието в живота е такова, че всеки си има своя истина и представа за отоплението и неговата цена.
    По-горе, в примера с малкия апартамент, аз само съм дал един факт без да се опитвам да го интерпретирам. Всеки сам да си прави изводите за себе си. Не ми се спори, така че аз .

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #565

    Re: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Кое не е вярно в поста ми.
    1. Че отоплението на газ е сравнително скъпо за нивото на доходите в България (особено извън София).
    2. Че много хора са с представата, че това е един от евтините начини за отопление и сблъсквайки се с действителността, остават доста неприятно изненадани.
    3. Че на база на масово предлаганите на пазара котли, не е подходящо ценово решение за малки, топли жилища или за 1-2 стаи в жилище.
    4. Че за такива случаи, при добри климатици ще има по-ниски месечни сметки.
    Да не казваме на черното - бяло. Обсъждаме само критерият месечни сметки. За първото тримесечие на миналата 2012г. имам средно по 400-420лв. на месец сметка. За Януари 2013г. имам 388лв. сметка. За сега плащам (с огромни трудности и лишения), защото нямам друга алтернатива освен пак да мина на котела с твърдо гориво. Но към тази мизерия ще се върна само при тотален фалит.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #566

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Добре де VanDan, аз от няколко години все това чета от тебе - оплакване от цената на газа и че на климатици е евтино, както и на дърва, но и двете не са решение за тебе. Вярно е, че газът се вдигна много. Дизелът и той се вдигна тройно за няколко години, но продължаваме да караме - аз въртя по 30000км на година и то основно градско движение - на кого да се оплаквам? Мога ли да го сменя с нещо друго? На метан за мен не е решение по ред причини. На пропан-бутан бях дълго време - е, малко по-евтино, но с повече проблеми - мерси. По отношение на отоплението е същото. Не знам кой къде е твърдял, че е най-евтино на газ. Аз понеже си изкарвам хляба с изграждане на отоплителни инсталации с всякакви енергоизточници (газ, пелети, дърва, въглища, ток) мога да кажа че имам някакъв обобщен поглед - евтино гориво няма. Това, дето за 100лв на месец ще си отопляваш къщата, с твоите изисквания го забрави. Знам, че ти сам го разбираш. Абсолютно споделям мнението на legaltk:
    Многообразието в живота е такова, че всеки си има своя истина и представа за отоплението и неговата цена.
    Ако имаше идеален вариант всеки щеше да се стреми към него. За съжаление такъв вариант няма и всеки се спасява поединично - или търси най-евтиния, ли най-оптималния, или нещо средно, но от своя гледна точка. Един ползва 1-2 стаи, друг къща 300-400м2, един иска да му са топли краката, друг е доволен първо да му се стоплят ушите, един иска да му е топло цял ден в цялата къща, на друг му е достатъчна духалката за два часа пред телевизора, а в леглото - електрическо одеало - затова има разнообразие и смятам, че това е богатство. Смятам, че в тази тема е добре да се споделят сметки, квадратури, поддържани температури, а не за оплакване от цената на газа. На мене също ми предстои да влизам в ново жилище, подготвил съм подово отопление за да мога да ползвам всякакъв енергоизточник, включително и термопомпа, но още не мога да бъда категоричен в избора си и само мога да съжалявам, че газовото дружество не си изпълнява планграфика за развитие на мрежата и скоро газ няма да видя. Така че съм принуден се спасявам някакси, може би с комбинация от различни източници. Големи хора сме и всеки сам прави своя избор според своите желания и възможности. Ако в един момент човек сметне че е сбъркал - никога не е късно да се поправи. Хората по няколко партньора в живота сменят, жилище, работа докато намерят правилния избор, пък ние за избора на вида на отоплението се кахърим.
    Този пост е редактиран от Lazar; 20-02-13 в 21:03.
    JordanS одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #567

    Re: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Целта на подобните постове, които пиша в газовите теми е не да се оплаквам. Те са били провокирани от това, когато се стигне до ситуация, нови потребители да са шокирани от сметките си. И почва едно търсене на причината къде ли не, а тя в 90% е цената на газа, а не нещо друго. Или като чета за опити за топлене на само 1-2 стаи в апартаменти, които и без отопление не падало под 15гр или за търсени 18гр. нормална температура. За какво им е на тези хора отопление на газ??? Да, има и случаи, при които си заслужава и с някои оптимизации може да се вдигнат малко поддържаните температури на същата цена или да намалее леко сметката. Но истината е една - искаш ли топло и комфортно, трябва да плащаш. Да бъде ясно на хората и да няма изненадани. Или постоянно да вкарват още пари за оптимизации, тръби, радиатори, управления и накрая пак сметките да им се виждат големи.
    Това ми е целта, а не споделяне на моето лично положение. С моето жилище избор нямам. Удоволствието да си самостоятелен и да имаш двор струва пари. До когато мога да си го позволя няма да се откажа от него. А и жената е доволна от парното - според нея, това било единственото хубаво нещо, което съм бил успял да направя. Тя е израснала в апартамент, в който зимата се поддържаха по 27-28гр. от централното парно.
    Този пост е редактиран от VanDan; 21-02-13 в 09:06.
    zhelko и JordanS харесват това.

  16. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #568

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Да перефразирам - за тези, които искат да им топло и могат да си го позволят - газ или ТЕЦ. За тия, които предпочитат да живуркат на 18-19* - климатици.

  17. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #569

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    E..., ти па сега - отиде в другата крайност.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Живее в
    Русе, и малко у десно и малко у лево
    Мнения
    669
    #570

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Да перефразирам - за тези, които искат да им топло и могат да си го позволят - газ или ТЕЦ. За тия, които предпочитат да живуркат на 18-19* - климатици.
    Аз пък да перефразирам перефразираното - в сграда/блок с ТЕЦ да си сложат ХУБАВИ климатици Успех на всички!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 38 от 181 ПърваПърва ... 2836373839404888 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе