Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Здравейте има ли някой с котел Viessman Vitodens 100 и монтиран термостат(програматор + термостат ),които работи през Opentherm ? Проблемът е следния - снощи ми подвързаха Salus RT520RF(като термостата е безжичен) през Opentherm.Отворих всички термоглави на максимум,от термостата зададох,че искам температура от 21 градуса и котела почна да бумка от 60 до 85°,което ми се струва много като градуси на водата,както и в помещението стана осезаемо по-топло,което за мен означава и по висок разход на газ с тея градуси,помещението изстива осезаемо въпреки,че на термостата си показва зададената температура,когато температурата на водата изтине до 50-60 и тогава включва пак до 80. Нормално ли е и евентуално какво мога да направя - ако е възможно да огранича градусите на водата да не се качват повече от 60° примерно ?
п.с. до сега бях без програматор и задавах максимум 38-40° градуса на водата и в помещението си беше 21-22°.
Моля,ако въпроса ми не е за тази тема,да ме насочите къде да го постна :)
2 Прикачен файл(ове)
Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Цитат:
Първоначално публикувано от
Lazar
бойлера не се връзва като радиатор в кръга на отоплението, а се връзва директно към котела като втори контур с отделна температура на подгряване. Другият начи е да се ползва БГВ на проточен принцип, чиято температура пак не зависи от температурата на водата в отоплителния кръг.
Здравей Лазаре,
По повод изказването ти за бойлера, се замислих дали нещо не пропускам в схемата на връзване при мен.
Моля те да кажеш схемата на картинката как ти се струва и правилни ли са разсъждениета ми, как трябва да се довърши ? Виждаш ли нещо притеснително или сбъркано в нея?
1. Източника на студена вода (синия извод), трябва да се върже с медната тръба в посока газовия котел. Това ще е източника на вода за котела и подовото.
2. Предполагам трябва да се направи разклонение и за пълнене на бойлера?
2. Медната тръба от газовия котел посока бойлера, да се върже с бойлера, за нагряване серпентината на бойлера.
3. Бойлера трябва да се върже с червения извод, за захранване жилижето с произведената от бойлера топла вода.
4. В момента, в който трябва да се подгрее вода за отопление, вградения в котела трипътен вентил, ще затваря пътя на водата към бойлера и ще отваря пътя към колектора на подовото и обратно, когато трябва да подгрява бойлера ще затваря пътя към колектора на подовото. Към подовото ще подава 40-45 градуса, към бойлера 60.
Не знам до колко ясно го обясних, но не съм грамотен в тази област. Благодаря!
https://forum.setcombg.com/attachmen...id=33776&stc=1
Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Чакащите медни тръби се връзват към серпентината, като се прави и байпас за пълнене на системата
1 Прикачен файл(ове)
Отговор: Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Цитат:
Първоначално публикувано от
Lazar
Чакащите медни тръби се връзват към серпентината, като се прави и байпас за пълнене на системата
Не съм сигурен какво имаш предвид да се направи байпас за пълнене на системата? Но други тръби освен тези двете нямам, те са вкарани в пода и отгоре вече има замазка и плочки.
И още един въпрос ако позволиш. При подово отопление (със стайни термостати и ел. задвижки), необходим ли е Диференциален байпасен клапан? Четох, че той се използва за работата на помпата на котела. Нямам отделна помпа за подовото. Поводото е направено на 12 кръга (по 70 м на кръг) и се управлява с 5 стайни термостата. Отопляемата квадратура е 95 кв. м.
https://forum.setcombg.com/attachmen...id=33793&stc=1
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Според мен не е необходим такъв вентил, казах го вече. Има много по-добри начини за управление.
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Здравейте! Нов съм във форума и се надявам да пиша в правилната тема.
Имам къща (3 етажа, 70 кв.м. на етаж), като иска да топля два от етажите. Имам и изградено централно парно на дърва и въглища, като тръбите са прекарени из цялата къща и имам радиатори във всяка стая от трите етажа на къщата. На всеки етаж имам бойлер, като единият (този който най-много се ползва) е на серпентина. До тук добре, но искам да заменя котлето на дърва и въглища с термо-помпа. Предлагат ми два варианта:
Вариант 1 - Ниско-температурна Термопомпа въздух-вода Panasonic Aquarea WH-SDC16H6E5/WH-UD16HE5, 16 kW
Вариант 2 - Високо-температурна Термопомпа въздух-вода Daikin Altherma , 16kW
Разликата в цената (с вкллючена инсталация) е около 6.5 хил. лева.
Основният въпрос, който имам е: като нямам подово отопление, Ниско-температурна Термопомпа въздух-вода би ли ме топлила през студените зимни дни, или трябва да мисля за Високо-температурна Термопомпа въздух-вода?
Благодаря предварително!
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Всичко зависи от радиаторите ти.Най-вероятно (~99.9%) нискотемпературната няма да те топли.
И въобще тоя който ти я предлага знае ли каква е инсталацията ти?
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Твоят вариант е на пелети и никаква ТП не те оправя според мен
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Считам ,че най-добре е да се използва старата инсталация/тръби и радиатори/,като се смени котела с такъв на пелети или природна газ. Другите варианти са свързани с големи разходи/добавяне на радиатори, смяна на тръби/ и няма гаранция за успех!
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Има огромна разлика между отдаваната мощност от радиаторите при ниска или висока температура на водата. Съответно при ниска t броя на ребрата трябва да се увеличи. може би е добре да проверите данните на производителите за отдаваната мощност от радиаторите.
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Ниско-температурната ще иска много радиатори и големи. Това е разликата.
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Ниско температурна ТП работи най-добре и икономично с температура на водата 30-35гр. Максимум 40гр. Системата ти е с котел и е смятана и работила според мен на минимум 55-60гр., дори и повече. Прави сметка дали със същите радиатори ще постигнеш необходимата стайна температура при доста по-ниска температура на водата. Ниско температурна ТП е подходяща за подово отопление. Решенията с радиатори са компромис и често са трудно приложими.
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Цитат:
Първоначално публикувано от
gamper
Искам да помоля за малко помощ.Имам следния проблем.Отоплителна инсталация на два етажа.На втория газов котел отоплява с подово отопление навсякъде , като има и тръби към конвекторен радиатор на първия етаж, където има само офис, който се ползва само в работно време. Проблема ми е, че подовото само по себе си е инертно и след като е работило 3-4 часа, спира за 1-2 часа по стайния термостат, който е он-офф. През това време долу офиса си изстива(големи витрини) и се налага да пускам климатика да поддържа температурата.Правилно ли си мисля, че ако се смени стайния термостат с модулиращ този проблем ще отпадне?
Сега котела работи на 40 градуса и е ок отоплението с подовото.Котела е Риелло. Когато обсъдих проблема с инсталатора, нещо го притесни, предполагам, че е защото май трябва да се добавя някаква допълнителна платка към котела, за да работи предлагания модулиращ термостат на тази марка като такъв, а не като он-офф. Сигурно не го е правил или пък вносителя не държи платката на склад, не знам. Имал и някакви други идеи как можел да се реши проблема, които на мен не ми звучат много добре-за трипътен вентил да се добавя в системата. Не си представям смисъла от това, още повече, че водата в системата се върти само от вградената помпа на котела.Пък и като спре котела от термостата при достигане на зададената температура, каква би била ползата от това?
Преди време зададох този въпрос, затова предполагам, че е редно да споделя какво е развитието, може на някой да му е от полза.Понеже съм си магаре и съм свикнал да се водя и от вътрешното си усещане, освен от всички други разумни доводи, реших все пак да монтирам гореспоменатия модулираш термостат.И се получи много добре, сега котела си работи почти непрекъснато, дори и при външни температури около 10 градуса. Отначало трябваше да си поиграя малко с настройките, ясно е, че фабричните рядко вършат работа при по-специфични случаи.Особено беше важно да дам правилна стойност на влиянието на типа топлинна изолация на сградата и на влиянието на сондата за външна температура, нищо, че няма монтирана такава, коефициента участва в алгоритъма за изчисляване на нужната температура на водата от термостата.
Абе получи се добре,Котела спира понякога само нощем, предполагам, че понеже термостата е в спалнята, в която спим с жена ми,и топлината от телата ни е достатъчна, за да се вдигне температурата бързо над границите, които съм задал като температура на изключване на машинката, като в същото време съм го ограничил да не задава температура на водата под 35 градуса, за да работи все пак и конвектора в офиса с достатъчна мощност и да на спира по 2 пъти в минута, понеже е изстинала водата.
Най -вероятно ми се получи добре, защото минималната мощност на котела ми е 2,5-3 кВ (според различните източници, не съм много сигурен), а жилището и офиса са достатъчно големи, за да са ми топлозагубите по-големи от тези стойности.
И в крайна сметка, на третия отоплителен сезон, вече имам отоплителна система, която работи както трябва, дава ми комфорта, който искам, без да се налага да пипам нищо по нея, като и разходите са приемливи, особено при новите цени на газта.Като помня, че почнах от 450 м3 на месец, като се е налагало да вдигам температурата на водата в системата и над 53 градуса за подово, и да спирам потока към офиса на долния етаж през нощта, за да смогва да се стопля жилищния етаж, мога да кажа, че постепенно се получи добре-с подобряване на топлоизолацията на сградата, правилна настройка на помпата на котела и добавяне на модулиращ термостат.
Не успях само да подкарам управлението на термостата и котела през интернет, предполагам, защото сигнала от рутера е слаб, поне така показва приложението, но не ми е голям зор .Предпочитам да не го мисля и пипам изобщо.
Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?
Здравейте, желая да споделя своя скромен ПОТРЕБИТЕЛСКИ опит с отоплителните инсталации.От 2016 година имам изградена високотемпературна инсталация с панелни стоманени радиатори(оразмеряването на радиаторите е следното:Стая№1 -Дължина 160см,Височина60см,Стая№2 - Дължина 80 см,Височина 60см,Стая№3- Лира Височина 140 см,Дължина 50 см,Стая№4 - Дължина 180,Височина 50 см,Стая №5 - Дължина 240см,Височина 40см,Стая№6 Дължина 140см,Височина-60см).Инсталацията се подгрява от Конвенционален газов котел Bosh Gaz 3000 W 6 - 18kW.Управлявам котела със стаен термостат(20/21 градуса денем,19/18 градуса- нощем) ,разположен в хола.През първите два отоплителни сезона съм използвал вода с изходяща от котела температура 45 градуса,а през останалите четири 50 градуса,нямам представа колко е била връщащата поради липса на знания и желание за подобно измерване.Това което мога да споделя като наблюдение е ,че дори при тези не чак толкова високи изходящи температури на водата, инсталацията винаги е постигала зададените температури в стаята, за прилично като бързина време и на сравнително ниски цени(обща сметка за газ за цялата 2021 - 1083 лева - при положение, че всички уреди с голяма консумация са на Газ: Отопление,Бойлер,Котлони+Фурна, три членно семейство,жилището е в тухлен блок,южно изложение,добре изолирано от ВЪТРЕШНАТА страна и с частична външна изолация).Добавям , че температурните настройки съм ги правил АБСОЛЮТНО случайно и без какъвто и да било умисъл поради липса на познания в тази област. Надявам се да не съм ви отегчил и споделената информация да е интересна или полезна за читателите на темата.