Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 255
Like Tree40Одобрявам

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #46

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Lazar кратко и точно. Хареса ми.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #47

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Да напиша и аз едно мнение като проектант на ОВК инсталации като няма да се опитвам да обяснявам на всякъде защо мисля така а по скоро ще се опитам да изложа изводите и които съм си направил през практиката.
    Ниско температурна инсталация – много хубаво на теория, но с много недостатъци приложима ако имате ГАЗ (термопомпите (не включвам тук въздух - въздух) въобще няма да ги коментирам толкова висока инвестиция, че преди да си я изплатите ще трябва да я смените), радиаторите се отписват директно следователно вариантите са два:
    1. Подово лъчисто отопление – обикновенно се получава така, че няма достатъчно място да се навият серпентините без да се превиши максималната допустима температура на пода, прахта се вдига от пода, няма как да стоплиш бойлера от същата инсталация, голяма инертност която е вредна ако сградата не се налага да се използва 24ч. на ден 7 дни в седмицата.
    2. Вентилаторни конвектори - добро решение за офис особено когато се изисква и климатизация, но не и за жилищна сграда.
    Високо температурните инсталации, както вие ги наричате са всъщност средно температурни (t*в.и=70-105 ОC, t*и.и=50-80 ОC) само за справка го казвам са си класика в жанра.
    Основния им недостатък е - хората са свикнали с тях и са на всякъде така, че няма как да се демонстрира лукс (писнало ми е да препроектирам на гъзарите в полите на витоша къщурките по 100 пъти понеже искат всичко а после като видят офертата почват да ги сърбят вратовете и да разправят, че вече не искат пълна климатизация и тези подови конвектори са наистина много красиви и дискретни ма видиш ли ако сложим обикновен радиатор ма се боядиса рал Nо( е.. май.. ти ) пак става.
    За ефективност на вътрешната инсталация е смешно да се говори освен, ако в сградата няма голяма част неотопляеми помещения и сутерени в които минават тръбите.
    Може би не съм (правил анализ) си заслужава система която е съвкупност от двете това ще рече система на базата на ниско температурен котел или кондензационен леко занижени параметри на топлоносителя 70/50 радиаторно отопление и управление по външна температура (задължително). С такава система се сблъсках преди няколко години в заданието на инвеститора (Кауфланд) се искаше точно това. А по стечение на обстоятелства след около една година и попаднах на една презентация в която хората много чинно си бяха направили труда да експериментират с реална сграда да обобщят резултатите колко енергия се пести при различни максимални температури на топлоносителя уравнение по външна температура с един кондензационен котел. Представиха и резултати за срок на откупуване на инвестицията кондензационен котел спрямо обикновен котел пак тяхно производство, но тя разбира се е коректна само при техните цени на енергоносителите и конкретно за тази сграда.
    Понеже се предполага че тук ще влезе някои човек който се интересува по скоро какво ще му струва на него екстрата да стои на топло накрая ще напиша от къде трябва да тръгне за да направи най-добър избор за себе си.
    1. Колко ще му струва 1MW/h от различните енергоносители на входа на инсталацията след котела.
    2. Колко струва инвестицията на дадения тип инсталация с това гориво.
    3. И трето да погледне в енергийния паспорт на сградата колко енергия харчи сградата на един квадратен метър за година (това последно е при положение че ние проектантите схванеме как се смята пустата му ефективност дето ни я забодоха ма нали е уж във ваша полза и трябва да ни очернят живота още), ако пък ползвате старичка сграда има една доста проста сметка в 1-ви том ОВК която дава приблизителна стойност на енергията и поне ще хванете порядъка.
    п.с Мое мнение ако имате възможност за пиролизен котел това е оптималното като разходи за отоление на година и сравнително малко неудобство по обслужването му. Държа да отбележа, че камината с водна риза няма нищо общо с котела и май е добре да вземат да я махнат от учебниците като начин за отоление и да я метнат в УАСГ като елемент от интериора (дето пуши).

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #48

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    bobivg,
    добре дошъл в раздел "Отопление"! Това е твоят раздел - къде ходиш и се размотаваш във "Видеотехника"та ? Много истини си написал, ама има и неща с които не съм съгласен(позволяваш ли?).
    - Например не съм съгласен( а и не само аз), че радиаторите са аут от нискотемпературните системи. В повечето случаи те добре се вписват в схемата с кондензен котел (не говоря за термопомпи)
    - грешиш като твърдиш, че не можеш да си стоплиш бойлера - бойлера не се връзва като радиатор в кръга на отоплението, а се връзва директно към котела като втори контур с отделна температура на подгряване. Другият начи е да се ползва БГВ на проточен принцип, чиято температура пак не зависи от температурата на водата в отоплителния кръг.
    - това, че прахта се вдига при подово отопление, а при радиаторно не се вдига също не съм съгласен. Прахта се вдига от движението на въздуха, предизвикано от температурните разлики между въздуха и отоплителното тяло. При отопление с радиатори има по-голяма температурна разлика и конвекцията е по-голяма. Освен това по и около радиатора е трудно да се почиства от прах, а пода така или иначе се чисти (поне се предполага), така че може да се каже че при отопление с радиатори се вдига повече прах. При отопление с конвектори изобщо е несравнимо - там прахта принудително се върти във въздуха.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #49

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Благодаря за топлото посрещане, ако се задържи кризата може по честичко да влизам тук .
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    - Например не съм съгласен( а и не само аз), че радиаторите са аут от нискотемпературните системи. В повечето случаи те добре се вписват в схемата с кондензен котел (не говоря за термопомпи)
    Да така е имах в предвид чиста схема на нискотемпературно отопление с ниски параметри на топлоносителя не, че не може да се направи и да работи добре примерно при 60/50 (да се постигне икономия на газ), а по скоро от естетическа гледна точка стават огромни радиаторите затова съм описал и някакво компромисно решение „....70/50 радиаторно отопление и управление по външна температура (задължително)...”.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    - грешиш като твърдиш, че не можеш да си стоплиш бойлера - бойлера не се връзва като радиатор в кръга на отоплението, а се връзва директно към котела като втори контур с отделна температура на подгряване. Другият начи е да се ползва БГВ на проточен принцип, чиято температура пак не зависи от температурата на водата в отоплителния кръг.
    Да твърдия, че не може да го стоплиш (финасово обосновано) при положение че имаш топлоносител който ти е с температура около 500С и става въпрос за малка инсталация примерно до 50KW.
    Никъде не съм твърдял, че бойлера се връзва като радиатор, но има частни случаи когато това може да се направи и не е лош вариант реален пример за който се сещам не че аз съм я направил така но я видях как си бачка без никакви ядове. Та ситуацията беше следната котелно с сутерена на едно училище захранва няколко сгради от котелното тръгва подземен топлопровод за физкултурния салон влиза в салона отклонява се за бойлера и след захранва и радиаторите. Помпата е в самото котелно и на практика бойлера се явява като радиатор, но със доста стратегическо положение при хидравличното пресмятане се оказа че е напрактика изравнен спрямо радиаторите поради няколко причини първи е на този клон а след това и доста тръби до радиаторите бойлера незнайно защо беше в пъти по голям нуждите им (ма на вренето не са ги мислели много тези неща) и най-важното може би бойлера е кожухотръбен (с доста малко хидравлично съпротивление). След отклонението са сложени два вентила на тръбите за може лятото да се спират радиаторите. Така на практика от дефекта се е получил ефект доста парички са спестени от полагането на още един тръбопровод и е само една помпа. В никакъв случай не искам да се заяждам просто споделям интересна ситуация с която съм се сблъскал и която до сега в практиката ми се е повторила само два пъти. В крайна сметка всичко опира до хидравлика но такива ситуации са 1 на 1000 затова и в практиката се е наложило и правилото че бойлер се връзва отделно а не към радиаторите. Абе още доста може да се напише по въпроса ма поста почна да ми става доста дълъг и отегчителен може би.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    - това, че прахта се вдига при подово отопление, а при радиаторно не се вдига също не съм съгласен. Прахта се вдига от движението на въздуха, предизвикано от температурните разлики между въздуха и отоплителното тяло. При отопление с радиатори има по-голяма температурна разлика и конвекцията е по-голяма. Освен това по и около радиатора е трудно да се почиства от прах, а пода така или иначе се чисти (поне се предполага), така че може да се каже че при отопление с радиатори се вдига повече прах. При отопление с конвектори изобщо е несравнимо - там прахта принудително се върти във въздуха.
    Относно прахта си прав за принципите и причините, но аз искам на база казаното от теб да продължа още малко. В единия случай с радиаторите прахта си се носи от въздуха, но навлиза в зони (близко до пода и други) в които скоростта силно намалява тогава малко по тежките частици се отлагат върху пода да кажем, и човек лесно може да ги отстрани с парцалчето. Втория случай при подово отопление като цяло подвижността на въздуха е по-ниска в обема на помещението така, че прахта във въздуха би трябвало да се отложи по лесно, но на пода и е трудно, защото подът е с по-висока температура и съответно тя пак поема нагоре така докато не достигне подходящото място което е по-студено примерно бюро, секция и т.н които се чистят по трудно. Да речем, че се прибирам вкъщи и влизам в коридора с обувките пада калта и прахта в единия случай съм с радиатори час от нея отлита, която е по лека другата си остава на пода. В другия случай с подовото освен тази, която я имаме при радиаторите и една допълнителна прах която е малко по-тежка и иначе не би се вдигнала нагоре ама тези 10 градуса бонус са и достатъчно за да я преместят от пода до секцията. Това е моето лично мнение по темата с прахта, но е добре някой, който има подово да каже дали има повече прах през лятото от колкото през зимата по пода.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #50

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    bobivg, Здравей колега.
    Радвам се, че има с кого да си поговорим. Гледам, че Лазар е развил темата перфектно и е отговорил на любопитните. Аз съм съгласен с теб за праха, болера и радиаторите, но и Лазар е прав. Относно:
    Цитат Първоначално публикувано от bobivg
    И трето да погледне в енергийния паспорт на сградата колко енергия харчи сградата на един квадратен метър за година (това последно е при положение че ние проектантите схванеме как се смята пустата му ефективност дето ни я забодоха ма нали е уж във ваша полза и трябва да ни очернят живота още), ако пък ползвате старичка сграда има една доста проста сметка в 1-ви том ОВК която дава приблизителна стойност на енергията и поне ще хванете порядъка.
    Имам с какво да ти помогна, ако не си се справил още. Направих електронни таблици, с които се правят тези сметки. Ако проявяваш интерес пусни ми съобщение на лични.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #51

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg
    Благодаря за топлото посрещане, ако се задържи кризата може по честичко да влизам тук .Това е моето лично мнение по темата с прахта, но е добре някой, който има подово да каже дали има повече прах през лятото от колкото през зимата по пода.
    Аз съм бил 4 години с подово на електричество 1996-2000год.
    Според мен има еднакво прах лято и зима.лятото така или иначе оставям прозорците отворени за проветрение и макар да бях на 6 етаж прах си влизаше...
    Зимата поради подовото отопление се усеща един тежък и задушен въздуха, но пък е несравнимо когато си бил навън при -5 -9 и се върнеш-събличах се гол, лягах си на пода и се завивах с един китеник.за 6 минути кокалите ми се сгорещяваха, на 10 минута бях потен...

    Подовото е идеално, нищо не пречи да има леко проветрение при непълно затваряне докрай на ПВЦ дограмата остава около 1-2 милиметра през които влиза свеж въздух отвън.Минусите според мен на подовото са 2:
    -въздуха през ноща став амного сух и обикновенно сутрин устата и гърлото ми бяха изсъхнали и искае едно 15 минути жабурене и гаргари за овлажняването.
    -пода нагрява леглото и матрака/дюшека който е топъл и се потиш докато спиш или от горещината спиш неспокойно със събуждания или въобще не спиш, а вместо тов аправиш проветрения на стаята и спареният въздух и се опитваш да охладиш пода, за да не нагрява леглото на което спиш..

    всичко останало е прекрасно, но то идеален начин на отопление не знам да е изобретен...

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #52

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    justify, подовото не изсушава въздуха повече от останалите видове отопление. Изсушаването се дължи на леко открехнатият ти прозорец – вентилацията ти. Студеният (външен) въздух поема в себе си по-малко влага – примерно при външна температура 0°С и относителна влажност 50% той съдържа малко над 1,5 gr/kg (gr-водни пари на kg-въздух). Когато този въздух проникне в стаята и се загрее до 20°С относителната му влажност става 10%. За да е 50% относителната влажност във въздуха трябва да има при 20°С – 6,5 gr/kg. водни пари. Понеже въздуха е дошъл вътре само с 1,5 gr/kg., няма как да не е сух.
    С това проветряване ти си разваляш съня! Изсушаваш си въздуха и караш подовото да се мъчи на по-високи температури, за да покрива топлината необходима за загряването му и така ти загрява излишно леглото... Знам, че е приятно да спиш в топло легло и дишаш студен въздух, но ти си го докарал до крайна фаза...
    Аз не препоръчвам подово за спални помещения. Не толкова заради изброените по-горе ефекти (те с радиатори пак са си такива), а заради праха. По-горе Лазар и Боби поспориха по тази тема. Това, което мога да кажа аз по въпроса е, че подовото наистина вдига прах. То има много по-слаби течения от тези, които се получават с радиатори, но те са на най-лошото място - пода. Създават се малки вихри над пода, които са с височина 30-50 см. Праха се върти в тези вихри и не пада на пода. В спално помещение височината на главата (възглавницата) е горе долу на това ниво. Цяла вечер, докато се спи се диша този прах...
    Аз лично нямам у дома подово, но съм проектирал много такива инсталации. Най-точното описание, което са ми давали клиенти, които са си сложили такива инсталации е: „Много е хубаво, но жена ми не оставя парцала – непрекъснато бърши секциите и телевизора.”. Но забележете - на пода прах няма! Там някой си опъват прането и то за 20 минути е сухо и почти изгладено...

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #53

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Вижте, при едно правилно сметнато и изпълнено подово отопление, температурата на пода е 27-28, максимум 29°С. Аз преди 15г. също подобно на justify съм имал ел.подово отопление, но беше съвсем аматьорско изпълнение и не са съблюдавани никакви правила, така че имаше подобни горещи зони. А като има горещи зони и конвекцията естествено е по-голяма.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #54

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Така е. Такива температури са необходими при екстремални външни изчислителни условия (най-ниската температура за зоната). Обикновено те са по-ниски от тези стойности, които ти си дал. По принцип няма действащ норматив, който да определя максималната температура на пода. В справочника на Стамов дават препоръчителна температура на пода:
    25°С за дневни,
    28°С за коридори, бани и помещения, където не се застояват много хората
    35°С за зони около прозорци (където също не се застояват много хората).
    На мен в изчисленият ми излизат към 26-28°С, но съм слагал и до 32°С пред прозорците на заведения.
    Това, че температурите на пода са ниски и има малка температурна разлика с вътрешният въздух не означава, че няма подови вихри. 2° температурна разлика са достатъчни, за да започне това завихряне.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #55

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте и от мен , много хубава тема браво.Според мен бъдещето ще е с нискотемпературни инсталации , но в изолирани сгради .

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #56

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Добре дошъл на filmatoplo в нашия форум ! Несъмнено това един специалист с дългогодишен богат опит в сферата на отоплението - соларни инсталации, котли на твърдо гориво, подово отопление, радиатори, конвектори - а бе спец . Не го жалете с лесни въпроси!

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #57

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Добре заварили , Лазаре благодаря -ще помагам колкото мога , също ще науча и аз доста неща от вас.

  16. tor
    tor е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    5
    #58

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Тук прочетох доста интересни неща http://geotok-bg.com/indexFrames.htm

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    52
    #59

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ако към една газова високотемпературно изградена инсталация се добавят две подови на стаи които не са спални и едно стенно на банята дали ще се подобри начина на работа на котела който е с по висока минимална мощност от необходимата. На банята е стенно защото пода често е мокър и ще се изпарява постоянно водата правейки сауна. Дали ще има проблем да се реализира естествено с съответните вентили за подово.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #60

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Разбира се, подовото е голям комфорт! Но в банята ти препоръчвам да сложиш на пода задължително за да го подсушава, а и като стъпиш бос е супер. Като искаш слагай и на стената. Трябва ти помпа, трипътен вентил, термостати...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе