Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследноПоследно
Резултати от 226 до 240 от общо 255

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #226

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Max 30

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #227

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Предполагам, че Н500-25глидера ще е по-добрият вариант, спрямо Н350-30гл., връзването ще е по диагонал.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    11
    #228

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    Интересно ми какъв е разхда на газ за денонщие, ако може да споделиш.
    Здравей,
    Между 5-7 м3 на денонощие ( 24ч )

  5. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #229

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    ... връзването ще е по диагонал.


    Като стана дума за подвързване на радиатори се сетих, какво скоро бях гледал в един видео клип. Руснаците убеждават, че много по-добре е връзването на радиатора да става от долната стана на подаваща и връщаща вода, а не по диагонал. За мен лично никога не съм имал дилема как да си вържа радиаторите, затова съм ги изпълнил по диалонал, но сега се замислих. Доводите им бях, че винаги долния ъгъл под подаващата вода на вход на радиатора остава хладна и няма пълно отдаване на мощност от тялото - и да, това е така. Разбира се тяхния метод отхвърля долно подвързване на малък радиатор, защото както се казва, подаващата направо ще набива във връщащата тръба. Пък и с нискотемпературна инсталация кои има малък радиатор? Интересно ми е да чуя, някои изпълнявал ли е така отоплителната си система. Хубава вечер

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #230

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Без да съм чел руснаците си ги връзваме тъй отдавна.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #231

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    При долу-долу е препоръчително да се сложи диафрагма, особено ако радиаторите са по-високи. Аз ще имам и Н2000, така че ще слагам на тях, може и на ниския да сложа и да го вържа и него долу.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #232

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Къси и високи - или долу/долу с диафрагма/тапа, или едностранно, или комбиниран вентил за двутръбна система.

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    9
    #233

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Искам да помоля за малко помощ.Имам следния проблем.Отоплителна инсталация на два етажа.На втория газов котел отоплява с подово отопление навсякъде , като има и тръби към конвекторен радиатор на първия етаж, където има само офис, който се ползва само в работно време. Проблема ми е, че подовото само по себе си е инертно и след като е работило 3-4 часа, спира за 1-2 часа по стайния термостат, който е он-офф. През това време долу офиса си изстива(големи витрини) и се налага да пускам климатика да поддържа температурата.Правилно ли си мисля, че ако се смени стайния термостат с модулиращ този проблем ще отпадне?
    Сега котела работи на 40 градуса и е ок отоплението с подовото.Котела е Риелло. Когато обсъдих проблема с инсталатора, нещо го притесни, предполагам, че е защото май трябва да се добавя някаква допълнителна платка към котела, за да работи предлагания модулиращ термостат на тази марка като такъв, а не като он-офф. Сигурно не го е правил или пък вносителя не държи платката на склад, не знам. Имал и някакви други идеи как можел да се реши проблема, които на мен не ми звучат много добре-за трипътен вентил да се добавя в системата. Не си представям смисъла от това, още повече, че водата в системата се върти само от вградената помпа на котела.Пък и като спре котела от термостата при достигане на зададената температура, каква би била ползата от това?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #234

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Стайният термостат работи според температурата в помещението където е монтиран. Ако е в помещение, което е с подово и в него температурата е равна или повече от зададената, то няма никакво значение дали е модулиращ и с него да накараш котела да работи за офиса. Трябва разделено управление за различни зони. Тук специалистите като Лазар могат да ти обяснят как се прави. Точно с трипътен вентил нещо си беше.

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    9
    #235

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Мисля, че разбирам какво имаш предвид. По-скоро искам котела да работи непрекъснато и затова си мисля, че ми трябва модулиращ термостат, а не система, която да кара котела да работи само за офиса долу.Подовото да си работи, и без това поне засега не мога да предвидя кога ще има някой в къщи и кога не за повече от ден напред.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #236

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    И модулиращ термостат (моят е такъв) ще спре котела при достигане на зададената температура. При он-оф термостат самият котел модулира по температура на водата. Няма как да го накараш с термостат да работи непрекъснато ако е достигнал зададената стайна температура. Още повече, че с подовото ще вдигне още малко градусите след достигането, тъй като е инертно. Единствената възможност, която виждам е да зададеш повече градуси горе, за да изключва по-малко.
    Не съм специалист, но съм почти сигурен, че това, което искаш няма да стане по начина, който искаш. И човекът монтирал котела ти е дал правилното предложение за монтиране на допълнителни неща по системата за долната част.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #237

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    изглежда, че двата етажа не са балансирани и горният по-лесно достига заданието. Няма ли да стане ако се позатворят крановете на подовото и да стопля по-бавно, съответно котела ще работи по-дълго време?

  16. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #238

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Струва ми се, че това което искаш, няма да стане като имаш на един колектор и подово и радиатор, или поне по начина както са подвързани сега

  17. Novice
    Тук е от
    Jan 2020
    Мнения
    1
    #239

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте, предстои ми изграждане на отопление на къща ново строителства, 2 етажа, 125 квадрата, с 10 см външна изолация (не знам какъв тип). Строителят е сложил тръбна инсталация за водна риза за камина с пелети (не става за котел, защото е предвидена за средата на хола) с фи 16. Само че предпочитам да направя отоплението с термопомпа за да си спестя носенето на пелети и чистенето на камина. Желанието ми е да имам подово в частта на кухнята (около 8-9 квадрата), както и баните (2 големи и 1 малка), и радиатори в останалите 3 спални и хол (само отопление, без охлаждане), както и 200 литров бойлер.
    Говорих с няколко фирми и получавам различни отговори: от първата директно ми казаха, че не може с термопомпа, защото радиаторите се топлят на над 60 градуса, а тя не вдига такава температура. От втората ми казаха, че всичко може да се направи, но не успях да говоря с тях в детайли. От третата ми направиха оферта, която е с термопомпа Geotok 12 AW (10-13KW за отопление) с алуминиеви радиатори H500 с 10-15 глидера. След което видях, че друга фирма продава същата термопомпа за почти 2000 лв по-малко и, разбира се, им звъннах. Те пък ми казаха, че било добре бойлерът да е на отделна система със солари (тази фирма предлага и соларни системи), за да не товари термопомпата и да не трябва да я включвам и лятото за топлата вода. Сега чакам оферта от тях.
    А ровейки се днес, видях, че термопомпите се делят и на друг показател - ниско- и високотемпературни. Опитвам се да открия "истината" измежду всичката информация, преди да избера какво да бъде отоплението.
    Та въпросът ми е, съществуват ли радиатори, които да работят (ефективно) с нискотемпературни термопомпи или трябва да е задължително високотемпературна? Ако е второто, значи ли, че фирмите, с които говорих се опитват да ми пробутат термопомпа, която няма да ми върши работа (честно казано всички, с които говорих звучяха доста технически компетенти, а не комерсиално, но аз просто не съм запознат с материята)? Естествено, приемам и всякакви препоръки, предложения, обиди (ако са по-малко, по-добре).
    Обмислям също и възможността да инвестирам и в система с фотоволтаични соларни панели (май така се казват), но това много зависи от крайната цена, която ще ми излезе системата за отопление, а и не знам дали не е по-добре да изкарам първо една година там, за да знам точно колко ми е консумацията на ток.
    Предварително благодаря за отговорите и препоръките!

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #240

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Аз не бих "мешал" подово с радиатори. Двете изискват напълно различни температури на водата. Подовото е до 30гр , а радиаторите доста повече - зависи от големината им. Компромисен вариант е с конвектори, но в тях има движещи се части и може да има шум и веене. Направете си само подово и ще се възползвате от всички предимства на ТП. Има по-евтини модели нискотемпературни ТП, по-малки месечни разходи.
    Може специалистите да ти изградят различно решение с високотемпературна ТП и сложно управление на системата за различните отоплителни кръгове. Но това ще оскъпи значително цената на придобиване и като месечни разходи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 10:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 08:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 12:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 09-02-10, 00:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе