Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Разход на пелети ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #1

    Разход на пелети ?

    Някой може ли да ми каже какъв е приблизителния разход на пелети на 1kw ? Конкретно в моя случай е къща с котел 20 kw. Приблизителна площ за отопление 160 кв. Без приземен етаж и маза. Изолацията има, но не е цялостна. На бързо видях някакви печки на пелети и там за около 15 kw се споменаваше разход от 2 до 6 кг. на час. Ако ще харчи по 6 кг. на час по-евтино излиза да се топлиш на дизелово гориво.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Разход на пелети ?

    Котел 30кВт харчи около 7кг/час, но колко ще е твоят разход - зависи от моного фактори - знаеш предполагам

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #3

    Re:Разход на пелети ?

    Да, разбира се все пак исках някаква отправна точка. Понеже в магазина ми казаха, че 30 kw харчел около 40 кг. а 20 kw около 30 кг. Което прави около 1-2 кг. на час. Иначе къщата не е с най-добрата изолация и дограма, но не са и лоши. Някъде средно ниво бих ги определил.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #4

    Re:Разход на пелети ?

    до 4-5кг/макс на час за 20-КВ котел, което по днешни цени от 250-400лв/т средно по 330 лв/т прави 4 х 0.33 = 1.32лв/ч
    Единствено въглищата са по евтини или пиролизен котел...

    Една груба сметка показва обаче че за 160кв/м 20КВ котел е недостатъчна мощност, дори и в случай че няма бойлер със серпентина което е почти задължително!!!
    Успех от мен

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #5

    Re:Разход на пелети ?

    Ами ако трябва да съм точен котела ми е 23 кв и в момента е с нафтова горелка и нямам никакви проблеми дори и в най-големите студове. А пиролизния котел е приложим ако имаш два декара двор и една гора на разположение да си сечеш по 10 кубика дърва на месец.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Разход на пелети ?

    Цитат Първоначално публикувано от lube
    Една груба сметка показва обаче че за 160кв/м 20КВ котел е недостатъчна мощност, дори и в случай че няма бойлер със серпентина което е почти задължително!!!
    Ако става дума за котел на дърва си прав, но на пелети или газ тази мощност е прекалено голяма и няма да се ползва цялата.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #7

    Re:Разход на пелети ?

    Макаров, нафтовата горелка е ОК, искам обаче да те попитам оригинално котела за какво е произведен???
    Самото устройство на котлите на дърва/въглища, нафта и пелети е различно, не може свободно да се комбинират..., какво имам предвид 23 КВ котел с допълнително монтирана нафтова горелка може да е 27 или 30 КВ вече, отделно с пелетна горелка може да спадне на 17-18...
    От друга страна необходимата мощност се изчислява по формула, след внимателно вглеждане в особеностите на къщата, не може да се каже дали ще стига... едно е баба и дядо и неженен син( домакинство от 3-ма човека) или 2 млади семейства..., отделно жените консумират много гореща вода...
    Искаш да кажеш че на пелети/газ се контролирамного прецизно подаването на суровина и оттам и постоянното количество топлина, за разлика от дървата!
    И все пак не смятам че 20кв са достатъчни, (освен ако не ползваме различни формули), не забравяй и друго, че във времето КПД-то на котела е нормално да падне и той би трябвало да се справя!

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #8

    Re:Разход на пелети ?

    Котела е Dakon dor 23. Мисля, че е правен за дърва и въглища. Горелката е монтирана допълнително. Аз лично по никаква формула не съм смятал. За това питам тук. Горелката е Ламборгини, но не съм много на ясно с мощността и.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    88
    #9

    Re:Разход на пелети ?

    Какъв разход на нафта ти дава месечно,имам познат в Гърция и си отоплява апартамента с нафта,то там 90% от хората се отопляват с нафта,апартамента му е 100 кв/м.има 5 радиатора и котлето подгрява и водата за къпане,климата е като в София,градчето е планинско.разхода на нафта му е 100 л/на месец,което му е 200 лв.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Re:Разход на пелети ?

    Цитат Първоначално публикувано от procar
    Какъв разход на нафта ти дава месечно,имам познат в Гърция и си отоплява апартамента с нафта,то там 90% от хората се отопляват с нафта,апартамента му е 100 кв/м.има 5 радиатора и котлето подгрява и водата за къпане,климата е като в София,градчето е планинско.разхода на нафта му е 100 л/на месец,което му е 200 лв.
    Доста се посмях , и за климата и за разхода и за цената. Климата не е като в София - със сигурност! Разхода от 100л за месец - незнам, ама тая горелка с 0.42л/час е за нобелова награда, и накрая цента на червената нафта в Гърция за отопление доскоро беше около 1лв.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    88
    #11

    Re:Разход на пелети ?

    То хубаво е да се посмееш но преди това се пообразовай,Гърция не е само плажове,надморската височина на града е 700 м.и е заобиколен от планини,в момента имат 1 м/сняг.и температурата е -5С в 13:50 .В селата около града снега е между 1,5 и 2,0м.Има села откъснати от света в момента,нищо не може да стигне до там.Ако хващаш някоя гръцка ТВ и разбираш гръцки можеш да видиш какво става,същото е като в Шуменско и Русенско.А и ми е все тая дали точно ти вярваш на това,българина най-го бива в това да разбира всичко,само ще ти кажа че гръка обича да се хвали колко много е платил,точно обратното на българина,ние обичаме да казваме колко малко сме дали.До скоро цената може да е била 1 лв.но преди 5 дена е била 1 евро.

  14.  
     
  15. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #12

    Re:Разход на пелети ?

    До колкото си спомням предмета на темата е друг.
    Не видях смислен отговор за човека интересуващ се и пуснал темата.

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #13

    Re:Разход на пелети ?

    Разхода не може според мен да се съпостави защото при мен е къща. Ако все пак те интересува за квадратура от около 170 квадрата тоест два етажа без приземния е около 20 литра на ден средно. Много зависи разбира се от външната темепратура.

  17. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #14

    Re:Разход на пелети ?

    Мен и теб Макаров докалкото си спомням ни интересува разхода на пелети.

  18. Novice
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    2
    #15

    Re:Разход на пелети ?

    Топля къща на пелети /два етажа + приземен, където е котела/ Харча по 3 тона пилети на сезон. И съм доволен. Макар че се замислям за една термопомпа в по-топлите дни на зимата..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Пелети
    От AlexEnchev във форум Отопление
    Отговори: 50
    Последно: 27-10-15, 17:13
  2. Разход на ток на климатик.?
    От Лорд Йордан Ненчев във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 8
    Последно: 23-05-13, 14:30
  3. Разход на FTX50G
    От ops5 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 65
    Последно: 07-03-11, 19:12
  4. Отговори: 5
    Последно: 06-12-10, 08:14
  5. Моментен разход на гориво
    От peter_nn във форум Автомобили
    Отговори: 9
    Последно: 15-09-10, 21:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе