Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 46

Отопление от слънцето

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #31

    Re:Отопление от слънцето

    въпроса ми беше че дори и някакви 10тина градуса да вади от що годе не слънчево време на принципа на самозасмукване както каза Лупус все ще е от полза да не говорим когато пекне друг е въпроса че не всеки има възможност да кърти отвори на югозападна стена а някои дори нямат такава ако нему позволява мястото а по дългия тръбен път смятам че ще си губи смисъла

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #32

    Re:Отопление от слънцето

    Това " самозасмукване" ми се струва, че или ще доведе до изгорял вентилатор или в най - добрия случай до понижен дебит на преминаващия през питата въздух, което неминуемо ще се отрази негативно на работата на машинката или ще нулира ползите от цялата операция. За да се запази дебита е нужно не по-малко сечение на въздуховода от големината на питата, отделно нещо, което да засили топлия въздух от горе на долу или да кажем в желаната посока, което според Вълчо не е необходимо. И лекинко сигурно ще поизстива въздуха докато стигне там където трябва.
    Какво пък, докато не пробва човек ...

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #33

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1
    Това " самозасмукване" ми се струва, че или ще доведе до изгорял вентилатор или в най - добрия случай до понижен дебит на преминаващия през питата въздух, което неминуемо ще се отрази негативно на работата на машинката или ще нулира ползите от цялата операция. За да се запази дебита е нужно не по-малко сечение на въздуховода от големината на питата, отделно нещо, което да засили топлия въздух от горе на долу или да кажем в желаната посока, което според Вълчо не е необходимо. И лекинко сигурно ще поизстива въздуха докато стигне там където трябва.
    Какво пък, докато не пробва човек ...
    Ти или не четеш внимателно какво пишат останалите или просто си зле с физиката. Кой и къде е написал къде да стои нагревателя за въздуха??? И кой нормален човек би сложил такъв нагревател над климатика, с идеята топлия въздух да слиза надолу??? Колкото до намаления дебит на въздуха през питата - може и да е така, може и да не е. Ако има намаляване на дебита и скоростта на въздушния поток ще има по-добро топлоотдаване. Факта, че няма регулиране на потока на този въздух при климатиците за мен означава, че системата е достатъчно преоразмерена, за да не си струва.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #34

    Re:Отопление от слънцето

    Имам няколко чуденки относно тези панели. Как да се избегне развъждането на всевъзможна болестотворна гад, при положение, че ще имаме много благоприятни условия за развитието й - влага(конденз в панела) и топлина? При положение, че нямаме мини соларен фотоволтичен панел, който да задейства вентилацията, то как да се избегне ползването на 2 термостата - един за стайната температура и втори за Т° на входящия от системата въздух? Ако сме с дограма със стъклопакет и не е желателно/препоръчително да нарушаваме целостта му, то остава да жертваме някоя стена - тухлена или бетонна, а не като по клиповете в Ю Тюб - някакъв сандвичпанел+сайдинг, за да вкараме въздуховодите. Но как да разбием/разпробием стена, която може да е и с изолация за да тестваме нещо, което не се знае доколко ще е ефективно в нашите географски ширини? Последното го казвам, защото има голяма вероятност ефективността на работа на самоделката да се различава значително при тестовете преди монтаж и след монтажа на място. А колко съфорумци знаят как да изчислят тръбния път и вентилацията на системата, за да е тя максимално ефективна?

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #35

    Re:Отопление от слънцето

    И аз имам две питанки по поста ти:
    1.
    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    ... Как да се избегне развъждането на всевъзможна болестотворна гад, при положение, че ще имаме много благоприятни условия за развитието й - влага(конденз в панела) и топлина?
    .....
    Къде очакваш да се създаде конденз и да се развие плесен? В тръбите на панела ли, където минава нагрят до 40°-60°С въздух???
    2.
    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    ... При положение, че нямаме мини соларен фотоволтичен панел, който да задейства вентилацията, то как да се избегне ползването на 2 термостата - един за стайната температура и втори за Т° на входящия от системата въздух?
    .....
    За какво ще ти служи "мини соларния фотоволтаичен панел" ? И двата термостата? Изобщо как си представяш схемата на управление на една такава система?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #36

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    И аз имам две питанки по поста ти:
    1.Къде очакваш да се създаде конденз и да се развие плесен? В тръбите на панела ли, където минава нагрят до 40°-60°С въздух???
    Аха! Освен ако някой успее да поддържа тези Т на въздуха в системата 24 часа в денонощието и се използва 365 дни в годината. А в тази връзка горещо бих препоръчал на колегите, които са решили да си направят такъв панел: ако използвате дълги въздуховоди, то не забравяйте да нивелирате тръбите с наклон навън от помещението, а в най-ниската точка монрирайте нещо за източване на конденза - кранче или кондензно гърне.

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    И аз имам две питанки по поста ти:
    2.За какво ще ти служи "мини соларния фотоволтаичен панел" ? И двата термостата? Изобщо как си представяш схемата на управление на една такава система?
    На мен фотоволтичния панел няма да ми послужи за нищо, понеже няма да си купя такъв, но в Ю Тюб видях, че постават такъв панел, който изпълнява 2 роли - захранва вентилатора безплатно и изпълнява ролята на 2-ри термостат(вероятно с малко електроника): ако няма достатъчно слънчева е-я, то вентилатора не се включва и/или/ клапите не се отварят, ако изпълнението е с такива. Та това ми беше идеята: два термостата последователно - единия е стайния, а втория в панела. Ако стайната температура спадне под зададената на термостата в стаята, а температурата в панела е по-висока от зададената на термостата в панела, то се включва вентилатор, отварят се клапи или засвирва колонката в кенефа, за да разбера, ако съм там, че стаята изстива, а навън има достатъчно слънце, което да се използва.

    А, забравих да кажа: добре е стайния термостат да е с по-голям хистерезис, за да нямаме ядове. Все пак това е помощно отопление, а не основно

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #37

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    Аха! Освен ако някой успее да поддържа тези Т на въздуха в системата 24 часа в денонощието. А в тази връзка горещо бих препоръчал на колегите, които са решили да си направят такъв панел: ако използвате дълги въздуховоди, то не забравяйте да нивелирате тръбите с наклон навън от помещението, а в най-ниската точка монрирайте нещо за източване на конденза - кранче или кондензно гърне.
    .......
    1. Когато се говори за нивелация се разбира нещото да се постави водоравно, а такива системи (за загряване на вода или въздух или фотоволтаични панели за нашата географска ширина се поставят под ъгъл 30° спрямо земната повърхност.
    2. Системата от тръби е отворена и независимо от това дали е ден или нощ, през нея циркулира въздух, което не допуска образуването на конденз, а каквото се образува, благодарение на споменатия по-горе наклон се стича под действие на гравитацията.
    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    .....
    На мен фотоволтичния панел няма да ми послужи за нищо, понеже няма да си купя такъв, но в Ю Тюб видях, че постават такъв панел, който изпълнява 2 роли - захранва вентилатора безплатно и изпълнява ролята на 2-ри термостат(вероятно с малко електроника): ако няма достатъчно слънчева е-я, то вентилатора не се включва и/или/ клапите не се отварят, ако изпълнението е с такива. Та това ми беше идеята: два термостата последователно - единия е стайния, а втория в панела. Ако стайната температура спадне под зададената на термостата в стаята, а температурата в панела е по-висока от зададената на термостата в панела, то се включва вентилатор, отварят се клапи или засвирва колонката в кенефа, за да разбера, ако съм там, че стаята изстива, а навън има достатъчно слънце, което да се използва.

    А, забравих да кажа: добре е стайния термостат да е с по-голям хистерезис, за да нямаме ядове. Все пак това е помощно отопление, а не основно
    На фотоволтаика каквато и електроника да му сложиш няма да заработи като термостат! Не го ли огрява слънце - няма генериране на ток и вентилатора не се върти. Фотоволтаика е скъпа инвестиция, която за тази цел няма да се изплати никога от икономията на ток за вентилатора! Термостат (обикновен) по принцип няма да свърши работа. Трябва малко по-сложна електроника с вграден алгоритъм, която да следи температурата в стаята и тази на постъпващия отвън въздух и да взема решение кога да се включи и допълнителния източник на топлина, ако той не е климатик.
    Апропо, ако се върнем на идеята за отопление с климатик, чието външно тяло се подгрява от нагрятия въздух няма да е необходим нито допълнителен вентилатор, нито нова електроника. Това е възможно най-лесната и евтина реализация на идеята.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #38

    Re:Отопление от слънцето

    Lupus , ще ми е интересно да чуя твоето виждане за изграждането на такава система, но максимално евтина и достатъчно ефективна, понеже такава е идеята. Ще отговоря на предишния ти пост и оттам нататък приемаме, че моите идеи и препоръки са несериозни.

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    1. Когато се говори за нивелация се разбира нещото да се постави водоравно, а такива системи (за загряване на вода или въздух или фотоволтаични панели за нашата географска ширина се поставят под ъгъл 30° спрямо земната повърхност.
    Нивелация, освен изравнявам, означава определяне на разлика във височината. Не го твърдя аз, а тълковния речник. Като говорех за нивелация, имах предвид нивелиране на въздуховодите, а не на самия панел. Така съм го и написал в предишния пост.

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    2. Системата от тръби е отворена и независимо от това дали е ден или нощ, през нея циркулира въздух, което не допуска образуването на конденз, а каквото се образува, благодарение на споменатия по-горе наклон се стича под действие на гравитацията.На фотоволтаика каквато и електроника да му сложиш няма да заработи като термостат! Не го ли огрява слънце - няма генериране на ток и вентилатора не се върти. Фотоволтаика е скъпа инвестиция, която за тази цел няма да се изплати никога от икономията на ток за вентилатора! Термостат (обикновен) по принцип няма да свърши работа. Трябва малко по-сложна електроника с вграден алгоритъм, която да следи температурата в стаята и тази на постъпващия отвън въздух и да взема решение кога да се включи и допълнителния източник на топлина, ако той не е климатик.
    Ако аз се реша да направя такава система, то моите въздуховоди - входящ и изходящ ще са с клапи т.е. системата ще е затворена. Не искам проникване на студен въздух в помещението или изтичане на топлина от входящия въздуховод, когато самоделката няма капацитет за ефективна работа. Да припомня пак - търсим максимално евтино, но достатъчно ефективно изпълнение. Ако имаш идеи, ще ги прочета с интерес и ако нещо ми хареса, ще се възползвам безплатно, ако се реша да творя в гаража

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #39

    Re:Отопление от слънцето

    Явно тук настъпи объркване на двете идеи - за директно подаване на затопления въздух в помещението и за подаването му към външното тяло на климатик, за икономия на енергия. Извинявай, ако съм те засегнал, прочети какво имах в предвид аз.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #40

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Явно тук настъпи объркване на двете идеи - за директно подаване на затопления въздух в помещението и за подаването му към външното тяло на климатик, за икономия на енергия. Извинявай, ако съм те засегнал, прочети какво имах в предвид аз.
    O.K.

  13. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #41

    Re:Отопление от слънцето

    avast3 идеята едори когато има някакви +ви градуси в колектора ате са крайно недостатъчни за отопление на стая каквито сигурно са в по голямата си част през зимата да се подават към питата на климатика

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #42

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от zzz
    avast3 идеята едори когато има някакви +ви градуси в колектора ате са крайно недостатъчни за отопление на стая каквито сигурно са в по голямата си част през зимата да се подават към питата на климатика
    Именно това е идеята - да се оползотворява енергията от слънцето и чрез климатика да се "напомпва" в помещението. Това ще доведе до облекчаване работата на климатика и до икономия на ел.енергия.
    Междувпрочем, такава идея обсъждахме и за летните месеци - за оросяване на питата на външното тяло с водна мъгла. Тогава колегата antonfx сподели опита си и според думите му ползата е голяма.
    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,45933.0.html

  16. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #43

    Re:Отопление от слънцето

    Разликата в двете идеи е ОГРОМНА. Във втората е използван посредникът ВОДА и неговото изпарение в атмосферата. А само въздухът има слаба топлопроводност, от там и нуждата от големия дебит преминаващ и през двете пити на климката и малката разлика между температурата на входящия и изходящия въздух, особено при външното тяло. Ха намалиш дебита на обдухване и температурната разлика между въздуха и питата намалява -кажи сбогом на качествения топлообмен. Като доказателство прилагам фактът, че дори и при плюсови температури, да кажем +7, +20 ако щеш, външният вентилатор си върти. Така че, сключи ръце в обръч пред гърдите и измисли как ще осигуриш такова сечение, че и по-голямо и пак, това ще бъде по главния въздуховод, а сечението на всяка бирена кутийка, ъм извинявам се, фото клетка, е къде- къде по-малко, което ми изглежда, че ще наложи употребата на нещо което да нагнетява топлия въздух пътьом към питата. Това пък ще доведе до по-ниската му температура. И пак си идвам на моя.... ефект - обратен или никакъв, с повече касмет - до минимален, но пък външната " украса " -безценна.

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #44

    Re:Отопление от слънцето

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1
    Разликата в двете идеи е ОГРОМНА. Във втората е използван посредникът ВОДА и неговото изпарение в атмосферата. А само въздухът има слаба топлопроводност, от там и нуждата от големия дебит преминаващ и през двете пити на климката и малката разлика между температурата на входящия и изходящия въздух, особено при външното тяло. Ха намалиш дебита на обдухване и температурната разлика между въздуха и питата намалява -кажи сбогом на качествения топлообмен. Като доказателство прилагам фактът, че дори и при плюсови температури, да кажем +7, +20 ако щеш, външният вентилатор си върти. Така че, сключи ръце в обръч пред гърдите и измисли как ще осигуриш такова сечение, че и по-голямо и пак, това ще бъде по главния въздуховод, а сечението на всяка бирена кутийка, ъм извинявам се, фото клетка, е къде- къде по-малко, което ми изглежда, че ще наложи употребата на нещо което да нагнетява топлия въздух пътьом към питата. Това пък ще доведе до по-ниската му температура. И пак си идвам на моя.... ефект - обратен или никакъв, с повече касмет - до минимален, но пък външната " украса " -безценна.
    @kalcheff1,
    Пак се изказваш неподготвен! Изписа много приказки и не се приближи и на милиметър от истината за охлаждането. Там е заложен друг принцип от физиката - процеса на изпарение на водата е свързан с поглъщане на много топлина! Именно това охлажда рязко питата. Водата няма ролята на посредник в топлообмена. Именно за това става дума за водна мъгла, за да има бързо изпарение. Микроскопичните капчици, попадайки на питата се изпаряват почти мигновено. За това спомага и струята въздух от вентилатора.

  18. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #45

    Re:Отопление от слънцето

    Точно второто изречение от цитата, обобщава изписаното от теб под него. И да си жив и здрав, но водата си е баш ПОСРЕДник, щом с нейна помощ, ПОСРЕДством нея, ако щеш, питата отдава доста по-интензивно топлина, няма какво друго да бъде. Просто си сравнил две тоталноразлични изобретения, едното, от които е успешно приложено и то в промишлени мащаби, а другото - някаква мъглява, неиздържана теория, със съмнителен успех. И тъй като не можеш да докараш някакво сносно доказателство за успешното практическо приложение на тази теория се захващаш с някаква изчерпана стара тема.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  2. Отговори: 0
    Последно: 12-12-10, 09:49
  3. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47
  4. Луната скрива Слънцето днес по обяд
    От BerkStock във форум Коментирай новина
    Отговори: 18
    Последно: 30-03-06, 23:07
  5. Отговори: 7
    Последно: 14-09-05, 12:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе