Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

Бойлер за БГВ - оптималния вариант

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #1

    Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Здравейте, колеги,
    проучвам как мога да топля водата по-ефективно, че с тези електрически бойлери не е добре работата.
    Ситуацията обаче е малко специфична. Апартамент с доста отдалечена баня от кухня. Т.е. в момента имам 2 електрически бойлера - единия загрява вода за банята, другия, който е в тоалетната - за кухнята. В банята е 80 л, в кухнята - 50 л. Дели ги хол и два коридора...
    С един бойлер ми се струва, че трудно мога да мина. Ако е в банята, докато стигне топлата вода до кухнята по тръбите, трябва да източа сума ти вода. Единственото хубаво нещо е, че съм на последен етаж.
    В тоалетната едва се побира 50-литровия бойлер на заложеното място. В банята е хоризонтален, там е малко по-широко.
    Отоплявам се на климатици, така че някакво комбинирано решение отпада. Остава само отделно топлата вода.
    Най-лесно ми се вижда термопомпен бойлер с външно тяло на покрива точно над самия водосъдържател. Но ще трябва да са два малки, а това си е цифра.
    Имате ли по-подходящи предложения?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Соларен не е ли решение - на последен етаж си?

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #3

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Не е ли по-голяма инвестицията? Не съм наясно още, проучвам. А и соларен зимата... в термопомпата сякаш имам по-големи надежди, след като успява да ме топли успешно и при -20°. Лятото при нас е горещо, така че вероятно и двата варианта ще са супер икономични, но зимата?

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #4

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Приеми, че инвестицията е еднаква в двата случая. А и термопомпите, нямат навика да се представят блестящо при отрицателни температури. На твое място бих заложи на термосифонна система, пък колкото - толкова.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #5

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Термосифонна система - това с водосъдържателя горе при слънчевите колектори ли е? Т.е. вътре нямаш бойери?
    И остава въпроса с разстоянието между двете помещения обаче.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #6

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    сложи проточен в кухнята ще гори ток само докато ти дойде топлата вода от соларния или от основния.
    всъщност обаче не съм сигурен дали има датчик за температурата. някой прекарвал ли е гореща вода през проточен?

    термосифон е точно това - вакумни тръби, водосъдържателя е на покрива, системата не е под налягане. може да се ползва от март до ноември декември.
    зимните месеци трябва да се източва.

    и аз се чудя точно колко голям да си взема.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #7

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Предполагам се източва за да не замръзне горе водата. В такъв случай не е ли по-добре пак соларни панели, само че самия водосъдържател да е вътре на топло? Тогава обаче май ще ми трябват два панела горе и два бойлера долу...

  10. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #8

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Аз съм прекарвал топла/вода през проточен.При мен системата е такава подобна на Деян.Имам 3 бойлера 2 проточни на теси и 1 хоризонтален на теси.На теси не изключват дори да минава топла вода през тях-те нямат електронно регулиране н а мощността.

    Проточните бойлери на теси не са хубави, тоест топлят водата и зимата при -15 има топола вода(тези от 8.5кв), но реотана е запоен за дъното на оновата с калай който издържа 5 години и започва да тече.Точно там където е запоен за основата.Техници по заяпояване и бойлери ми казаха, че при запойката а калай е така, а на теси всич1ките им запойки за с калай.Пробваха да го запояват със сребърен припой, но нищо не стана.

    На мястото на Деян бих купил проточни, но трябва да са 8.8кв -има такива на стибел елтронhttp://www.balmax.com/product.php?sr=1&r=26&r1=53&p=178 и на clage Проточни бойлери | проточен бойлер clage crx 9 с електронен контрол | clage | монофазни проточни бойлери (само не купувай от тази фирма, че само лошо се чува напоследък за тях).Можеш да го купиш и от: http://www.technopolis.bg/b2c/detail...er-CLAGE-CRX-9 имат и един друг : http://www.technopolis.bg/b2c/detail...er-CLAGE-CEX-9 по техническа спецификация от производител искат жица 4квадрата.Добре е да имат дефектнотокова защита, но иска 6 кв жица-тройна или да спе прекара ище едно жило меден проводник.

    Аз бих купил от по евтините немски Clage.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #9

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Абе, Джъсти, къде ме хвърли ти, аз ти говоря за икономия, ти ми даваш 9 kW бойлер.

  12. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #10

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Цитат Първоначално публикувано от deian Виж публикацията
    Абе, Джъсти, къде ме хвърли ти, аз ти говоря за икономия, ти ми даваш 9 kW бойлер.
    Виде ли, че трябваше да гласуваш с "ДА" на референдума.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Алуминиев турски панел е 200лв с помпата подарък. Трябва ти още един контролер за 120лв, малко тръби и кранчета и си готов, не се занимавай с термосифони. Един клиент ме вика декември да му пълня системата с пропиленгликол - като му я правихме лятото смяташе да я източва преди замръз, но после видял, че си работи и декември в хубави дни и си я направи целогодишна.

  14.  
     
  15. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #12

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Алуминиев турски панел е 200лв с помпата подарък.
    Лазаре кажи къде ги има

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Търсиш дистрибуторите на Ерато - панела е с цена 217лв, по време на промоция има подарък помпа - предните 3 лета беше така, дано пак да има. Иначе помпата е 70лв - китайска.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #14

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Лазаре, а към какъв бойлер се връзва този турския панел?

  18. zzz
    zzz е офлайн
    Member Аватара на zzz
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    БУРГАС
    Мнения
    405
    #15

    Отговор: Бойлер за БГВ - оптималния вариант

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Търсиш дистрибуторите на Ерато - панела е с цена 217лв, по време на промоция има подарък помпа - предните 3 лета беше така, дано пак да има. Иначе помпата е 70лв - китайска.
    как са от към сцепвания по заварките щото медните дори и да се сцепят става на място а за тези си трябва аргон и най вече Аргончик а и евтино и турско нещо не мисе връзва Ти имаш ли някакви наблюдения от към качество за панела най вече говоря

    Дидо извинявай чети навлязох в темата но тези неща ще те интересуват и теб

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Кое е по-добрият вариант за CD
    От vencifcl във форум Аудиотехника
    Отговори: 10
    Последно: 26-03-13, 18:05
  2. Оптималния избор на видеокамера до 600 лв.
    От naasko във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 2
    Последно: 28-05-12, 18:57
  3. Вариант на вируса Bagle
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 15-03-04, 01:50
  4. нов вариант на Opasoft
    От Ha във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 17-06-03, 14:32
  5. Предоложете вариант за ...
    От hipo във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 14-03-02, 01:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе