Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 43

Камина с водна риза

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    5
    #1

    Камина с водна риза

    Искам да монтирам камера (герканд гк-18) с водна риза за отопление на етаж от къща. Камината ще бъде в стая 21 кв. м. с изолация само на тавана. Водната риза е п-образна до долния край на камерата,
    трябва ли да монтирам радиатор в стаята с камината? Спалня 12 кв. м. изцяло изолирана с 4 сантиметра стиропор и кухня 16 кв. м. облепена с корк 5 мм. Банята е с размер 3 кв. м. и височината е 2,50м.
    При положение , че мощността на радиаторите е зададена за пълна мощност на камината (80-90С) трябва ли да добавя по-голяма площ на радиатора при камина на жар (50-60С) зада ми е топло (22-23С)?
    На последния въпрос не можаха да ми отговорят в нито една от фирмите към които се обърнах. Комина ще бъде 20х20 с дължина 6м. С каква номинална мощност при 60С на водата трябва да са панелните радиатори на които сме се спряли за тези помещения? Благодаря на всеки който даде съвет!


    пс: Забравих да добавя и бойлер със серпентина и моля за коментари за качеството на камерата ако някои има опит с нея.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #2

    Re: Камина с водна риза

    Грубо "майсторите" слагат глидер на квадрат от площа на помещението. От тебе си добавяш и 2, 3 наум и получаваш броя на глидерите. В стаята с камината радиатор не трябва. Серпентината на бойлера дърпа и тя 2-3 kW в зависимост от изпълнението. В твоя случай виж данните за панелните радиатори и то най-вече при каква температура са снети. За алуминиевите са ооколо 300W на глидер и то в зависимост от модела. За да е топло водата трябва да е над 60* , така е поне при мен. Ако гори денонощно си приготви и 20 куб. дърва.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re: Камина с водна риза

    Голяма е тази камина за това жилище според мен - 14 кВт водна риза с какви радиатори ще я натовариш, че да не прегрява?

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    229
    #4

    Re: Камина с водна риза

    Имам опит с http://www.prity-bg.com/produkti/kamini/prity/2-p.htm и мога да кажа,че е много добра камина.За изчисленията на радиаторите грубо/даже леко завишено/ приех 70 W кубически метър.Използвам радиатори на http://www.korado.bg/products/files/22_classic.html дадени са характеристиките на радиаторите.
    Успех при изчисленията.

  6. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    5
    #5

    Re: Камина с водна риза

    Благодаря на отзовали те се! към Лазар/хол-3700вт, кухня 2500вт,баня 600вт,спалня 2000вт,бойлер 3500вт=12300, и предполагам че се смята и някаква загуба 1-2кв/.камерата е с водна риза отвсякъде и ще излъчва само от стъклото и затова съм предвидил радиатор в хола при нея.Освен това ще бъде и облицована така че няма да топли директно.Досега се отоплявах с печки прити 2бр./10кв -6кв/ и ми стигаха 8кубика на сезон не ми се вярва че камерата ще вдигне разхода повече от двойно до 20кубика.По въпроса за радиаторите,номинална мошност ли трябва да смятам за да получа размерите? Идеята ми е камерата да се разпали хубаво и след това да я затворя и заредя и да топли предимно с подържаната жар.Дали е възможно и дали ще ми е топло така?С печките правехме така и беше екстра.Водната риза не е отгоре а обхваща чугунената камера отвсякъде до долу и отгоре има тръби които да отнемат топлина от пушека.ЛАЗАР ако мислиш че камерата е голяма какво ще ме посъветваш? Всъшност я избрахме защото е с такава водна риза и горивната камера е от чугун.Изчисленията за мошността която съм дал на всяка от стаите са по 70вт на м3,дали е добре като се вземе под внимание факта че съм на 500 м над равнището на София.Давайте съвети докато не съм почнал и не съм оплескал нещата.
    И пак благодаря!

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re: Камина с водна риза

    Тази камина е с обща мощност 18 кВт (14+4). Хола се отоплява с тези 4кВт - не му трябва радиатор. На бойлера не знам колко му е серпентината, но мощността и е променлива и колкото повече се загрява водата, толкова мощността и пада. Знаеш, че 3 кВт ел. нагревател го загрява за половин час, така става и със серпентина със същата мощност и спира да дърпа мощност от ризата през останалите 23 часа от денонощието. За останалите стаи добре си заложил 70 Вт, ама това прави общо 5 кВт. Какво ще правиш останалите 9 кВт на водната риза?

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    5
    #7

    Re: Камина с водна риза

    В една от всички фирми които обиколих ми обясниха че когато водната риза обхваща камерата излъчването на топлина става само от стъклото защото водата дърпа топлината и за да излъчва 4кв стъклото трябва да е по голямо от 1квм.Колкото до бойлера нали цял ден черпим топла вода от него и тя се охлажда.Лазар какво ще ме посъветваш?Да взема по малката на Герканд/ГК-15КВ/ ли? А не се ли калкулират и някакави загуби от камерата и нали все пак кпд-то не е 100%. Ако е 70% не трябва ли да се намали заявената мошност с 30%?Камерата харесва на жена ми защото има голямо стъкло, ако е малко голяма за мен не може ли да се монтира някакъв клапан който да вкарва студена вода от водопровода или това ще е излишен разход на дърва за затопляне на голямо количество ненужна вода?Лазар дали са прави тези специалисти които казват че водата от водната риза ще дръпне температурата и за стъклото ще остане малко, все пак тя наистина обхваща цялата камера а не е отгоре както е при Прити например?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re: Камина с водна риза

    Верно ли още има такива такива парашутисти на пазара, които хвърлят боб за да ти кажат коя камина да вземеш? Все пак предполагам, че си попаднал на неподходящ човек във фирмата - на човек, който не му е работата да прави консултации. Тръгва се точно по обратния ред - определят се мощносттите на радиаторите за всяка стая (имайки предвид различни фактори), сумират се и тогава се избира камина или котел. Вярвай, че щом по каталог производителят дава, че камината излъчва 4 кВт, то това е истина! КПД-то няма значение в случая - от него зависи колко дърва ще изгориш за да получиш тези мощности(14+4). Най-добре е да поставиш термостат, който да управлява помпата за да гарантираш оптималната работа на камината.

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    229
    #9

    Re: Камина с водна риза

    За серпентината на бойлера-аз съм монтирал по един кран на входа и изхода на серпентината/бойлер Дипломат с фабрична серпентина/ и при достигане на необходимата ми температура просто затварям единия кран и спирам цирцулацията на топла вода през серпентината.Сега за камерата/камината/-оказа се,че тези на ПРИТИ са най-добри.Сравнявани са с други камини/монтирани в колеги и приятели/-е ПРИТИ най-добре се справят.Сега за терморелето/не бих го нарекъл термостат/ се монтира на тръбата на изходящата топла вода-навремето струваше 18-20 лв/досвидяха/ми и вече 7 години съм без него.Недостатък на това реле е,че след като се охлади водата -релето изключва помпата-следва загряване на водата -включва- и така няколко цикъла докато се загрее водата до константна температура.Аз лично предпочитам като включа помпата да я изключа чак на сутринта.През деня камината не работи.Обаче при тази цена на дървата и очакване на по голяма се чудя дали е разумно да се инвестира в това начинание.Но всеки си знае.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re: Камина с водна риза

    naydenov69, не знам защо наричаш функциите на релето недостатък. Това реле се грижи камината по най-бързия начин да достигне оптимален режим на горене и да го подържа - то е точно като термостата в автомобилния двигател. Без него горивната камера бързо трупа нагар, особено при недобре оразмерена отоплителна инсталация.

  13. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    5
    #11

    Re: Камина с водна риза

    Газификацията се бави при нас и вече губя търпение,иначе мисля че на газ е най чисто и лесно но къде ти газ.Всъшност почвам да се разколебавам по отношение на камината но вариантите ми са само дърва или въглища на този етап.За камина или котел на въглища все ми се вижда много голяма инвестиция за малката площ с която разполагам.Печките ми вършат чудесна работа но става мръсно около тях и жената налита на бой.За съжаление на нея не и харесва нито една от камерите на Прити . Геркандските пък са чугунени и се успокоявам с надеждата че поне скъпата инвестиция ще е по дълготрайна макар че нищо вечно няма .Някой да има впечатления от Герканд?Мошността която изчислих е 9кв+3кв за бойлер=12,ако взема водна риза с мошност 11кв ще се справи ли или е по добре да е малко по голяма /13-14кв/ от колкото да е по малка?Има един модел ГК-13Д който е 11кв на водната риза и с вентилатор и въздушна риза дали ще е по удачен за мен и въобще някой ако има опит с тези камери/герканд/ да сподели.


  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Re: Камина с водна риза

    За площите, които даваш е напълно достатъчна 11 кВт риза. Щом чакаш газификация, изграждането на отоплителна инсталация с радиатори не е хвърляне на пари на вятъра и няма нужда да се занимаваш с въздуховоди. Като дойде газта ще добавиш само едно котле и радиатор в хола и ще минеш тънко, а камината пак може да си остане за уют - да я палиш от време на време. Камините на Герканд са добри и много красиви, но двойно по-скъпи и затова са по-рядко купувани, не че са по-лоши от тези на Прити. Дори напротив - мисля, че са по-добри, но не искам да споря с никого - нямам голям опит с камини на дърва, занимавам се основно с газ. Ако позволява разположението, направи колекторна отоплителна инсталация, която позволява по-лесно превключването на дърва-газ, но ако няма възможност и правиш последователна инсталация - трябва мястото на включване на газовия котел в инсталацията да е определено отсега, както и мястото на радиатора в хола! Успех!

  16. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #13

    Re: Камина с водна риза

    Цитат Първоначално публикувано от k.ivanov
    .Печките ми вършат чудесна работа но става мръсно около тях и жената налита на бой.

    Ако мислиш с камина да се отървеш от мръсотията, определено се лъжеш .Бонуса е единствено че ,мръсотията ще е в една стая.Ако наистина чакаш газификация, изгради отоплителната инсталация предвид поставянето на газово котле ,и тогава мисли за някакво елегантно решение за временно отопление.

  17. Novice
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    5
    #14

    Re: Камина с водна риза

    Благодаря, на всички които споделиха опит и дадоха съвет! Ако задвижат проекта за газ по скоро отново ще моля за съвети

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    10
    #15

    Re: Камина с водна риза

    извенети за нахалството но можели ниакои дами обесни каква камина даси зема харесх си 2 камини еднатае 18 кв а другатае 20кв апартаментамие 100 квдрата многолиса /18 кв и 20кв и далие проблем а/
    искам да отоплавам 2 спални и една баниа с толетна и един болер 120литра
    на последен етаж съм вътрешен апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Камина с водна риза и ел .нагревател
    От tanchoo във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-19, 11:41
  2. Отговори: 108
    Последно: 27-01-18, 13:05
  3. Проблем с камина с водна риза
    От husqvarnah142 във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 01-02-11, 20:18
  4. Камина с водна риза проблем
    От smolls във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 04-01-10, 00:42
  5. Отново камина с водна риза
    От ninanb във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 25-11-09, 01:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе