Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19
Like Tree1Одобрявам

Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #1

    Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Здравейте,
    Чета постояно във форума (адмирации за хората, които помагат), но не пиша-не съм специалист по темите . Имам нужда от съвет, преди да започна търсенето на специалист за извършването на преработването.
    Ситуацията е следната: двустаен апартамент, ще се отоплява с газов котел De Dietrich 2.24ff (мисля с мощност 8,1kw-24kw) . Инсталацията е от 2008г. , но сега се пълни за сефте. След настройване на котела (от препоръчан специалист, благодарности на Lazar Ganev) и пълненето му всичко изглеждаше Ок, но след 2 дни като отидох да обезвъздуша (по съвет на човека, който настройва цялата история) отново, налягането беше на 0. Напълних отново системата и почнах да чакам...обезвъздуших отново. След има няма 10-тина минути от 1,5-1.6бара, налягането отиде на 0. И така няколко 5-6пъти да не кажа 10. Огледах всички радиатори , лири, около колекторите за теч , няма. Притесних се, че наводнявам съседите и ги очаквах да звъннат всеки момент . Викнах отново момчето и почна проверката на системата през колекторите:затоври всички кранове към радиаторите и така един по-един докато установихме, че когато е спрян крана на един от радиаторите в хола (под прозореца към терасата виж на снимката), налягането остана постояно повече от половин час (съответно беше ок и на следващия ден, когато отидох на проверка). Разровичкахме малко стената да видим дали вътре мазилката не е влажна, но не можахме да установим друго освен, че загубата е някъде по изходящата от радиатора тръба. Решението беше изолираме този радиатор и това е.Вариант да се търси проблема по трасето го няма, просто всичко трябва да се разбие а не м ога да си го позволя.
    Сега си идвам на въпросите: майстора ме посъветва да добавя още глидери под прозореца (в момента са 7бр. на H350),примерно 10-тина, които да компенсират тези на терасата. Да, може и да свърши работа до известна степен, но от това което съм чел тук, не е добър вариант, заради конденз и т.н, а и както се вижда на снимката това е кът за излежаване и гледане на мачове :rolleyes: и ми се иска да е уютно.Та' интересува ме:
    1. Може ли да се върже паралелно (външно с тръби ниско долу по стената) спрения вече радиатор с тройник към по малко фи - от 18mm към 16мм да речем. Ще работи ли както трябва или поне да топли било то и не на 100%. И какъв е варианта за преработване, ако от колектора излизат тръби на ф16 (ще проверя довечера с точност), тъй като знам че няма тръби с по малко сечение от ф16 !
    2.Варианта с глидерите на дългата стена ок ли е според Вас?
    3. Мин. мощност на котела е 8.1kw. Жилището е малко и няма как да балансирам системата,моля за съвети за най-добър вариант в тази насока! В момента в спалнята 12кв. има 9 мисля на H500, в хол-кухнята ~25кв.м 7глидера на H350+8 на H500, за които обясних ситуацията + коридор който е свързан с хола, т.е няма врата с размер ~5кв.м има 2глидера мисля на H450 или H500+ баня лира може би с 10ребра не съм 100% сигурен за нея, но мога да проверя.

    ПС: Тъй като скосенията са много е доста трудно да се сметне точно кубатурата, като аз смятам средно 2,2м. за височина. По мойте сметки:хол+бокс+коридор=30*2.3=66куб.м*60W/куб.м= ~4kw, спалня: 12*2.6=31куб.м*60= ~1,9kw, т.е правя Max:6kw

    Предварителни благодарности
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #2

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Ако проблемната тръба е положена както трябва в гофре не е никакъв проблем подмяната и без никакво къртене.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #3

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Би трябвало да е с гофре , поне при колектора се вижда гофрето, но май минава по пода и идеалния вариант е 15-тина метра тръба с чупки, незнам дали е възможно, поне майстора нищо не спомена

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #4

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Много са ти малко глидерите.
    Трябва да ги удвоиш /най-малко/.
    Навсякъде!
    tony34al одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #5

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Да и аз предполагам, че поне двойно трябва. По-важния въпрос е как да се справя с тръбата, тъй като ако въпросния спрян радиатор не го пусна да работи нямам площ на която да закача толкова много глидери за да се приближа максимално близко до мин. мощност на котела.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Къде се намира колектора, т.е. от къде се захранват всички радиатори? А дали стените и таваните са облечени с гипскартон?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #7

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Котела/колектора е в дъното на спалнята в едно помещение тип гардеробно. Възможностите, за това от къде е прекарана тръбата, според мен са както на снимката 1-ви вариянт червен, 2-ри през стените син.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от toxata; 29-04-14 в 09:48.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Ако стените са гипскартон, мисля, че можеш да пуснеш нови тръби /зад гипскартона/ до радиатора, доста безболезнено.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #9

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Забравих да отговоря за гипсокартона, ми не няма гипсокартон, всичко е на шпакловка и латекс.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #10

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Понеже трябва да увеличаваш броя на глидерите навсякъде, според мен вариантът с паралелното свързване не е за препоръчване.
    Първоначално би било добре да се опита подмяна на тръбата в гофрето, както казва espace.
    Вторият вариант е с разбиване. Според мен трасето трябва да мине по пода, между спалнята и хола /вероятно и сега минава оттам/.
    За съжаление не става без вдигане на ламината и разбиване. Ако намерите мястото на теча, тогава разбиването ще е малко.
    Трудното място ще е в черния участък, което може да е стоманобетонна шайба. Да не би пък черния участък да е баня+тоалетна?
    Този пост е редактиран от legaltk; 30-04-14 в 07:12.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #11

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Черно е стената между хола и спалнята - в апартамента се нанасят наематели и Къртенето е изключено, вариант е единствено през гофрето или паралелно. А каква е връзката с добавянето на глидерите и паралелното връзване, в смисъл ще се намали циркулацията към "допълнителния" радиатор ли? Помпата няма да може да смогне ли или...?Не разбирам много затова и питам
    И при паралелното връзване, в случай че тръбите са ф16 как се процедира, ако някой може да ми обясни. Основната идея ми е да затопля колкото може повече "къта" който е в близост до терасата така, че да не става конденз и т.н

  14.  
     
  15. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #12

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Дебитът на 16 мм тръба най-вероятно няма да бъде достатъчен, ако едновременно: 1) добавиш нови х2 глидери и 2) свържеш радиаторите паралелно.
    В случай, че не добавиш х2 нови глидери дебитът ще е достатъчен, но котелът непрекъснато ще включва и изключва поради прегряването на системата /заради малкото глидери/, а разходът на газ и сметките ще бъдат големи, без жилището да получи съответната топлина.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #13

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    T.е ако само вържа паралелно към спрения към момента радиатор, ще върна положението преди да се появи теча(поне приблизително)? Тогава топлината е достатъчна(имам приятел същия апартамент със същия брой глидери на долния етаж, наистина е много топло ), но сметките вероятно ще са значително по-големи от случай с глидери х2. А защо при положение, че помпата ще смогне при прави необходимия дебит при двойно повече глидери (без паралелно връзване), а няма да успее да смогне при добавяне на глидери + паралелно. Това, че ще са вързани на един изход много на колектора много наброй глидери ли оказва влияние?

  17. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #14

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Долният ап. ще топли и твоя ап.
    За помпата не мога да ти обясня теоретично, но практиката сочи, че за да има баланс 1 тръба 16 мм захранва добре приблизително 20 глидера на Н500.
    Преди 1 г. имаше във форума 1 таблица с видовете тръби, размери и мощност на отоплителните тела.
    Може да се опиташ да удвоиш поне глидерите Н350 на дългата стена + паралелно свързване с радиатора на късата стена /подобно свързване много условно може да се нарече паралелно след като са на 1 тръба/.
    Поне по още 2-3 глидера трябва да добавиш в коридора и в спалнята.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2012
    Мнения
    13
    #15

    Отговор: Теч по трасето, възможности за свързване на радиатор.Моля за съвет!

    Мда точно такова нещо мисля да направя Току що обаче наемателя ми се обади, че налягането продължава да пада до 0 бара по няклко пъти на ден Заподозрения радиатор е спрян- има ли начин да се хване със сигурност къде е теча, щото до гуша ми дойде

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Моля за съвет
    От armen във форум Телевизори
    Отговори: 12
    Последно: 29-04-13, 22:17
  2. Дайте съвет за свързване
    От hristoslav2 във форум Аудиотехника
    Отговори: 11
    Последно: 16-03-11, 22:43
  3. Съвет за свързване на лаптоп с tv за за 3D
    От GOLEMIA72 във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 1
    Последно: 19-11-10, 21:53
  4. Моля за съвет
    От Stealth във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 6
    Последно: 13-07-03, 12:36
  5. Моля за съвет!
    От Pinto във форум Общ - хардуер
    Отговори: 17
    Последно: 15-06-02, 11:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе