Резултати от 1 до 7 от общо 7

Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #1

    Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Здравейте,
    преди 1 година сложихме в климатичната инсталация на 12 годишен хотел пропиленгликол с цел хотелът да се зазимява без да е необходимо
    да се точи водата от цялата система всяка есен, защото процедурата е трудоемка, освен това винаги някъде оставаше вода, която в последствие замръзваше и пукаше тръби, връзки и т.н.

    Тръбите на системата са от черен метал /голямо малоумие, но това е положението/, които за тези 12 години са си тръгнали да ръждясват, а по-ускорено са ръждясвали точно поради причината, че системата е точена всяка есен, което е ускорявало ръждясването при навлизане на повече кислород. Както и да е, бяха ме уверили, че няма да е проблем да ползвам пропиленгликол, даже щяло де е добре, че ще намалее скоростта на ръждясване и ще се спечелят няколко години преди да се наложи да се подменят всички тръби по системата с PVC....

    Та така, и
    змина 1 година откакто сипахме пропиленгликолв системата, но за нещастие се яви странен проблем, който ще опитам да опиша накратко, прилагайки и снимков материал.

    През изминалият летен сезон имаше необичайно много пробиви в системата за климатизация. Имаше пробиви в метални тръби, медни серпентини на нагнетателна вентилация,блокирала помпа(не е ясно дали е свързано с течността), повишаване на налягането в системата и избиване на балансите, спукани обезвъздушители, теч от кранове и лира в баня.Не всички кранове затварят плътно и е почти невъзможно почистването на филтрите пред циркулационните помпи.
    При ремонтирането на един от течовете и заваряване на черни тръби се оказа, че в системата има образувал се горим газ. В края на сезона се забеляза проблем с охлаждането на стаите по високите етажи в следствие на газ в конвекторите. След обезвъздушаването им, стаята не можеше да се използва няколко дни поради силна и неприятна миризма.
    В търсене на решение на проблема и разговори с десетки фирми и лица, уж занимаващи се със системи за климатизация и химическа промишленост, обяснение за случващото се не получих.

    На снимките в синия бидон и кофата е източена течност при демонтирането на блокирала помпа. В горните слоеве се вижда образувала се пяна. Имаше източено количество в пластмасова туба, която беше затворена плътно, и с течение на времето тубата се наду.

    Имате ли някаква идея защо се получи това чудо и какво бихте посъветвали да направим. В момента обмисляме да източим цялата система и да я напълним отново с вода. Ще съм благодарен за всяко едно мнение.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #2

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Според мен това не е било пропиленгликол. Самият пропиленгликол наистина предпазва системата в някаква степен, тъй като е агресивен само към каучукови и подобни връзки, каквито ти най-вероятно нямаш в тази система. Действително може да забави ръждата, тъй като е разтворител на кислорода.

    Вземи проби от "мъзгата" в чисти съдове и се изтреляй за тест в ХЕИ. Сигурен съм, че там ще успеят да разнищят какво всъщност е попаднало в системата или поне ще дадат жокер за това кой материал би могъл да влезе в такива реакции и да причини такава беля.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #3

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Ами да, имаме съмнения, че са ни пробутали някаква смеска от различни течности, която съдържа и пропиленгликол, но и разни други флуиди, някои от които сигурно са виновни за тази реакция.
    Имаме намерение да дадем проба в някоя лаборатория, но не на самата гняс, ами на все още неизползван "пропиленгликол", който е останал.

    В ХЕИ ли правят такива тестове или да търся някъде другаде?
    Този пост е редактиран от dddilian; 10-01-15 в 19:16.

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #4

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Дайте проби от всичко налично според мен. Да, в ХЕИ правят такива изследвания, аз съм правил по други поводи.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #5

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Здравейте отново.

    Дадохме проба в една лаборатория само на остатък от неизползваната течност, а не от тази гняс в кофите, и резултатите показаха, че реално пропиленгликола се явява примес, докато главният компонент е глицерол, каквото и да означава това.

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #6

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Това е по-научното на глицерин. Явно много кофти са ви преметнали последните герои по тази система. Не съм химик, но някой такъв може да обясни как по-точно взаимодействат всички тези алкохоли, метали и тн, за да се получи въпросната гняс.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #7

    Отговор: Проблем с пропиленгликол в климатичната инсталация на 12 годишен хотел

    Да де, аз се надявах тук някой да даде компетентно мнение, тъй като форума е доста специализиран в това отношение, ама май никой, който е много в час с химията, не е видал темата....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Нова инсталация на апартамент - с карта като хотел или не?
    От nikolayvarna във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 27-03-11, 14:29
  2. полагащ се годишен отпуск?
    От homeoflove във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 11-02-07, 10:29
  3. Работа за 17-годишен Варненец Wanted
    От genhack във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 07-06-06, 09:26
  4. 21-годишен американец се самоуби в наш сайт
    От IvO™ във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 25-01-06, 16:00
  5. 15 годишен хакер :)
    От CreatoR във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 29-09-05, 19:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе