Здравейте,
Имам следният казус:
1) тухла 2008 г. строителство, София - Манастирски ливади-запад, 3-стаен, 100 кв. отопляема площ (160 кв. с общи и стени, 132 кв. със стени, 112 кв. светла с балкони), 2.50 м. височина на таван, заради 10 см. изолация + 1.25 см. гипсокартон. Южно изложение. Дограмата при нужда ще бъде сменена с 5/7 камерна с 3-ен стъклопакет, тъй като в момента е 5 камерна с двоен Brugmann без k-стъкла без аргон/криптон.
2) положена вътрешна изолация от каменна вата 10 см. + гипсокартон на целия таван + контурните стени (не само външни, а и вътрешни гранични за апартамента - общи със съседен апартамент)
3) ап. е купен със сложен от предходния собствени двуконтурен конвенционален газов котел Hermann Eura Top 24 SE, който е с висока минимална мощност и непригоден за нискотемпературни приложения: 9.0 - 23.1 kW (отопление), 10.5 - 25.6 kW (топла вода) (или обратното)
4) сложих радиатори Ferroli с обща отоплителна мощност 9.7 kW: два радиатора в хола, по един в двете стаи + лира в банята (без лира в отделната тоалетна или коридора, който е къс)
В момента имам чудене как точно да се отоплявам + БГВ и изводите са следните:
Исках да се отоплявам + БГВ с термопомпа, тъй като уж е финансово най-изгодния вариант по отношение сметки (не като инвестиция начална). Проблем - радиаторите не са подходящи за ТП, а подово или конвектори. Не искам подово поради няколко причини, а от конвектори смисъл няма - по-добре климатици. Все пак на климатичен принцип работи и термопомпата въздух-вода. Оттук най-бързият и един от най-ефикасните ми варианти за отопление + БГВ е климатици + да ползвам само единия контур на котела за топлата вода. Питах съседи с 3-4 членно семейство: 30-40 лв. средно е сметката за газта само за топла вода с този котел, а за климатиците - за 3 климатика токът е 140 лв. в най-студените месеци, което е 6. В момента обаче не искам да прибързвам с този бърз вариант, а имам чудене:
1) Мога ли да подпомогна текущия котел със солар (вакуумно-тръбен, но още незнам затворена или дрейнбек система - по-скоро първата), като сложа и двусерпентинен бойлер 200 или 300 л. (както се препоръчва тук и тук за 2-5 души), така че да минимизирам употребата на котела? Към този въпрос: виждам, че главно едноконтурни котли се ползват с двусерпентитен бойлер и солар, но не и такива, които на проточен принцип топлят директно водата. Изглежда ми логично да няма никакъв проблем текущия двуконтурен да топли вода в бойлера при недостиг на температура от солара. Ако ще има бойлер е много важно и искам още от сега да му предвидя място - до котлето например, така че да го затворя в едно помещение с котела (котела е в хола).
2) Ако взема едноконтурния кондензен Bosch Condens 7000 3.7 - 15.9 kW би ли излезло отоплението при добре оразмерени радиатори и със седмичен програматор и т.н. близко до климатичното?
3) Ако бъде добавен и солар, то той освен БГВ би ли могъл да подпомогне и отоплението (Bosch виждам, че имат и газ-соларни котли) така че да се доближи сметката до тази с климатици и да се възползвам от комфорта на радиаторите?
4) Оразмерени ли са правилно радиаторите и ако не, то бихте ли ми препоръчали фирма, която правилно да ги оразмери за нискотемпературна система? Виждам този начин на пресмятане, както и някакъв генерален такъв - 50W на кубичен метър, който не смятам за точен, с оглед факта, че вида на отоплителната система по отношение температура - ниско- или високо-температурна, не играе като променлива. Искам радиаторите да бъдат оразмерени за такава система, тъй като ако не сменям котела с едноконтурен сега, то може би завбъдеще ще го и искам всичко да е подготвено и къртено сега, а не след полагане на паркет. Сега съм само на саморазливна замазка, но не е проблем още някой канал да се изкопае при нужда от прокарване на улеи за тръби за допълнителни радиатори. Може и такива да не са нужни, а само още глидери към съществуващите.
5) От Bosch ми препоръчаха и Condens 2500, който е двуконтурен и отново с ниска минимална мощност 3-24 kW (отоплениe), 3-28 kW (БГВ), но предполагам едноконтурните за по-подходящи или? Дали този двуконтурен с правилно оразмерени радиатори + двусерпентинен бойлер и солар би могъл да е най-добрия вариант от газ-соларните такива, както за БГВ така и за отопление?
Съжалявам за многото въпроси. Доста четох и препрочитах по форума, както и говорех с фирми, приятели и т.н. и стигнах до горните изводи.
Благодаря