Питай ги дали са го правили или само са чували за това. Най-чиста схема за комбинация на газов котел и соларна система е чрез бойлер с 2 серпентини и едноконтурен котел. Вашия с една серпентина ли е?
Питай ги дали са го правили или само са чували за това. Най-чиста схема за комбинация на газов котел и соларна система е чрез бойлер с 2 серпентини и едноконтурен котел. Вашия с една серпентина ли е?
С две серпентини е и в момента само едната се използва за панелите. Казват, че са го правили и така било по-икономично.
Питай ги откъде идва икономията, пък аз ще ти обясня истината. СЛучи се така, че изгоря юнгата на бабата на жена ми и аз вместо 3кВт сложих 4кВт, уж за по-добре. Е да де, ама се получи така, че като пуснеш малка струя в кухнята, нагревателят не може да се охлажда и изключва, после пак включва и температурата на водата постоянно варира, а и за уреда не е добре постоянно да вкл/изкл. Имай предвид, че водата идва от водопровода примерно 10*С и трябва да се загрее до 40*С, т.е с дТ=30*С. Ами ако идва от соларния бойлер 30*С ще е нужно дТ=10*С или три пъти по-малко енергия!? За да е ОК температурата на проточен принцип ще са нужни не 3 или 4кВт, ами под 1кВт, а минималната мощност на котела всеки я знае - 5-6кВт. Така че котелът си пали и гасне, температурата варира в големи граници, но според твоите инсталатори всичко е ОК? Най-добре е соларен бойлер с 2 серпентини, горната е за котела и той си следи и подгява само горната част. Ако соларът е подгрял до нужната темпераура - котелът не се включва, ако има нужда се включва за малко, но има насреща си мощна серпентина, която го охлажда и работи не на минимална мощност, ана максимална (ако позволява сепентината). Пък ти си пускай от бойлера каквато искаш струя - малка, голяма, няма значение. Познавам човек, който си върна котела (двуконтурен), защото не можаха да излязат от този омагьосан кръг.
Благоадря ти за съвета, след празниците продължаваме с мъките и търсенето на най-добрия за нас варянт.
Весели празници
Здравейте, отоплявам двуетажно жилище с обща площ на отопление около 180 квадрата на 2 етажа. Втория етаж около 120 квадрата с вътрешна изолация и 1 етаж с изолация вътрешна само на външните стени. Първо бях на въглища и дърва, от 5 години някъде на пелети. Котела ми е Виадрус U22 и монтирана горелка за пелети Green ecoterm 4 генерация. Сега вече имам и опцията да се включа на газ. Въпроса е има ли смисъл? В момента за 1 отоплителен сезон използвам около 6 тона пелети. Купувам ги на средна цена 340лв. Какъв е вашия съвет да премина ли на газ или не? Благодаря предварително за отзиви на ползватели и мненията на специалисти като Lazar
Не. Ще трябва да вложиш значителна сума за присъединяване, газов котел и т.н. Няма да имаш особено по-ниски сметки, а при калпава инсталация може и да са по-високи. С вложените пари ще си плащаш пелетите няколко години. Ако от въглища да минеш на газ да, заради премахването на хамалогията и мизерията Но пелетите ако системата е добра са достатъчно чисто и автоматизирани. Ако имаш неограничени финанси тогава бъди на каквото искаш.
Пелетите са много по-скъпи, за отоплние спрямо газа, при неговия случай 2040 лв ,за газ няма да надвиши 1400 лв, кето дава сериозна разлика с която 3-4 години ще изплати газовата инвестиция , а топла вода целогодишно, което голям плюс.За хамалогията не ми се говори проблеми с горелки ,запалки, натрупване на нагар и др.
Аз пък съм на обратно мнение, но без да обвързвам никой с него. Аз също се отоплявам на пелети, но слънчогледови, чиято цена е двойно по-ниска - 160 до 200лв/тон. Котелът ми е проектиран специално за пелети, с КПД над 93%, доволен съм. Днес заредих пелетите, 8т.. Камионът ги стовари с кран точно пред котелното, с петката количка ги вкарах вътре - заделил съм 20м2 помещение, създал съм всички условия. Но ако дойде тръбата до мен изобщо няма да се замисля и минавам на газ.
Отоплението с газ е най-комфортно,затова две мнения няма.При положение,че имаш финансови възможности и няма да лишиш семейството си от нещо друго,заради газа.
Сменяй смело горивото.
Повечето неща в живота никога не се изплащат.
Животът е твърде кратък.
Щом човек има финансовите възможности,никога не трябва да лишава семейството си от комфорт.
Камо ли да си прави тънките сметки,кое и кога ще се изплати.
Този пост е редактиран от Viking72; 24-08-17 в 23:48.
Няма вариант на отопление (камина,локално парно (донбас/пелети),ток ..) който да не съм опитвал и ползвал.Безапелационно на първо място поставям отоплението с природна газ.Като комфорт и ефективност нищо не може да се сравни с него.
Аз написах, че ако няма проблем с финансите няма проблем да е на каквото иска отопление. По въпроса със сметките, когато цената на газа беше 1.26лв. м3 съм стигал и към 2000лв. за отоплителен сезон на еднофамилна къща по-малка от въпросната.
Не забравяйте, че еднофамилна къща 180-200м2 с доста повече външни стени, отгоре и отдолу никой, не може да се сравнява с вътрешен апартамент в диапазона 60-90м2 в разхода за отопление
Благодаря на Лазар и другите отговорили по темата. Безспорно финансовия въпрос е важен - затова е и въпроса тук. Идеята ми е, че ако е толкова колкото сега на пелети или почти толкова ще си заслужава. Въпреки че тук не е точното място, но съм се спрял на следните котли - Двуконтурен конвенционален газов котел Gaz 7000 WZWC24-3MF AE23 има минимална отоплителна мощност 7.3kw, максимална 24kw. Спирам се на този заради по-ниската минимална мощност. Другия ми избор е Gaz 3000 W едноконтурен с диапазон 10-24 kw. Прочетох темата за котлите - кондензни двуконтурни... топла вода от газовия бойлер не ми е необходима- ще продължа да ползвам бойлера със серпентина- доста далеч е разстоянието от мястото където ще е котела до мокрите помещения. Лятото съм на слънчеви колектори. Освен това имайки предвид че преправям изградена система ефективността на един кондензен котел може и да не я достигна заради температурните режими.... Като се има предвид че нищо не разбирам от това до момента дайте ми съвет правилно ли съм се насочил или бъркам някъде....
Сетих се още нещо по повод ефективността на преминаването на газ - при мен имам по-ниско КПД на сегашната система- котел на дърва и въглища с добавена горелка, а не оптимизиран котел за изгаряне на пелети.
Ще направиш най голямата глупост с тези двуконтурни котли,(друг е въпроса че вече май се предлагат само кондензни,тези сигурно са залежали в някой склад).Хората се чудят как да направят твоята система,а ти искаш да я съсипеш.Аз бях на пелети 3 години,после минах на газ,по препоръка на Лазар сложих Конденс 7000 едноконтурен 3,7-15 КВ и съм повече от доволен.Имам 300 литра бойлер с 2 серпентини,на горната е вързан котела,на долната слънчевите панели.Системата работи безпроблемно вече 3 години.От личният ми опит с пелети и газ, при мен на газ излиза с около 30 процента по евтино.За пелети давах около 900 лева на сезон сега на газ 600.Поздрави и дано съм бил полезен.
batspetar , може би аз не съм го описал правилно или погрешно съм разбрал за двуконтурните котли че може да не ползвам втория контур за горещата вода. Точно твоята система,която си изградил е целта ми само че с малко по-мощен котел. Благодаря ти за важното сравнение на цената на отопление с пелети и газ!