Резултати от 1 до 13 от общо 13

Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #1

    Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Здравейте,<br>За да няма невидели &nbsp;- котелът е Мотан Оптимус МТ 24 квт, двуконтурен, производство на Кьобер в Румъния, никога не съм успявал да държа налягане съществено и задълго над 1,2 бара, но пък при отсъствието на течове по мойта система ми се е налагало да доливам веднъж на месец приблизително и то защото съм забелязал че котела е паднал на 0,8 до 0,6 бара да речем. Да уточня, че котелът вече е на почти 10 год., веднъж преди 4-5 години виках за профилактика - да се сменят гумички , да се почисти топлообменник и т.н. , за това време не съм правил никакви ремонти по котела освен смяна на помпа - Данфос/Грундфос преди 3-4 години мисля беше. &nbsp;Отоплението е по външна температура, &nbsp;с едни сложни криви и коефициенти се контролира, помпата е на трета степен, обичайно отоплението затопля водата до не повече от 55-60 градуса, единствено при свръх студено време (За Варна - минус 10- минус 15 градуса) качва до над 70 градуса водата за отопление. БГВ -то е нагласено на 39-41 градуса според сезона..<br>Проблемът вероятно е започнал дълго време преди да стане толкова критичен, но преди около 10 дни, в Неделя изведнъж сутринта се оказа че няма налягане и отчита грешка 01, което е липса на налягане. Допълних и след няколко часа липсата на налягане пак спря котела. През вечерта проблемът се влоши, а на сутринта се обадих на монтиралия котела преди 10 г., който ме пренасочи към негов работник тогава. Пристигналия монтажник свали Разширителния съд , напомпа го в колата си, като се върна каза че държи, бил сменил някаква цедчица и т.н. То така ама аз забелязах че през шева на съда изпускат балончета съвсем бавно и се виждат с просто око. Диагнозата беше РС за смяна. Оказа се че тези котли са с много влошена поддръжка понеже ги внася само една добричка фирма и в техния магазин няма наличен, имало в Добрич... Моите монтажници вече работят без фирма, и съответно разполагат с изостанали количества резервни части на склад, но не от всеки вид и по 1-2 броя. ... Та в най-голямата виелица газ до Добрич да взема РС защото нямаме алтернативно отопление. На следващия ден с малко преправяне - огънахме една медна тръбичка която идва от помпата към РС &nbsp;да слезе малко по-надолу и една гъвкава връзка вързахме новия РС, който тествахме че е надут на 1 бар. &nbsp;Обаче проблемът остана - налягането падаше плавно , вече се задържаше повече време докато отчете грешка от 1,2 бара до 0,2 . Обадих се отново - диагноза и датчик налягане за смяна... Сменихме уж с нов датчик, в началото докато работи отоплението наблюдавахме час, час и нещо налягането не мръдна, монтажникът си отиде, но 1-2 часа по-късно пак почна да пада налягането... Държеше по няколко часа докато падне, което за мен не е опция понеже вечерта трябва да седя до късно, а сутринта да се събудя в 4-5 за да го подкарам понеже замръзвахме по стаите. Обадих се отново, монтажникът каза че е имало случай да сменя няколко такива датчика, но вече нямал такъв нов, затуй трябвало да си купя... Купих нов от вносителя този път на убийствената цена от 102 лв с новото кабелче, направи ми впечатление че този датчик е близо с два пъти по-малък корпус, единия цвят на кабела различен, сечението на кабелите и буксата на новия датчик също са много по-малки от предходния... Вчера сменихме тоз датчик, като просто по цветове вързахме кабелите без да пипаме нещо по платката.След като напълнихме системата изчакахме известно време , изпробва се БГВ, изчакахме да поработи помпата, цикли включено изключено, и т.н. и налягането не мърдаше..да речем 20-ина мин. &nbsp;Тръгна си монтажника и след няколко часа пак същия филм.... Вече дадох почти 400 лв по ремонти, нов котел е 1300 да го ева...Какво може да причинява тая работа... Прави ми впечатление че като пипна тръбата на топлата вода за БГВ и тя е топла (не колкото тази за отопление) сега затворих кранчето й да вида дали оттам нещо може да става, но нали налягането на водата от ВиК е по-голямо... как може да изпуска там.. Също така ми прави впечатление че докато работи помпата не пада налягането толкова осезаемо, освен това вчера докато децата и жената взимаха по един бърз душ ми направи впечатление че при превключването отопление БГВ за има - няма 10-ина мин. се губеха по 0,2 бара налягане...<br>Може ли пак да е датчик налягане, днес вечерта ще изпразня системата и ще пробвам с манометър РС дали има налягане, но поне като натисна с пръст клапанчето свисти силно въздух(съвсем за милисекунда естествено). Може ли проблемът да е някакъв винтил, или да има пробит топлообменник някъде?<br>Системата е от 6 &nbsp;радиатора и лира на 2 хоризонтални кръга без колектор, всички фитинги са открити, тръбите минават над естествен паркет, проверявах няколко пъти за теч - такова падане на налягането означава приблизително по 2 чаши вода загуба, а на естествен паркет това си личи веднага, пипах с ръка да не да е мокро и да сълзи пък да не виждам, обезвъздушавам редовно от лирата, чат пат и последователните радиатори. Първите три радиатора са с ръчни обезвъздушители, другите, които и са по-далеч по кръговете са с автоматични..На лирата и единия радиатор наподобява винтила на автомобилната гума, другите два са нещо странно дето тече, когато не му е завита капачката и съответно не тече, когато &nbsp;му е завита капачката. На всички радиатори обезвъздушителите се явяват най-горна точка, това го следя с непрофесионален нивел.... Освен тройниците по тръбите за радиаторите и ъгловите кранчета имам общо 8 90-градусови фитинги, които са на открито, и 2 90-градусови прес фитинги, които също са на открито. За това време един път сам си сменях едната двойка 90-градусови фитинги с по-хубави Honeywell, че тия турските не ми вдъхват доверие , краят на едните 90-градусови влиза в гипскартон и не са изцяло отвън, но пък ако има теч там поне гипскартона ще се навлажни... Когато тръба минава през стена - минава само тръба, няма закопани връзки... Общата вода в системата я изчислявам на около 45 литра.&nbsp;<br>Моля , братя, особено опитните инсталатори, дайте някакъв съвет..<br><br>

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #2

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Толкоз много приказки за един тъп теч в системата. И да ти имам майсторите.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #3

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    То точно от майстори съм на тоя хал.. и от поддръжка. и затова съм стигнал до извода, че по-добре сам, отколкото да плащам по 30-50 лв за безрезултатно идване. Вероятно ще се окаже комбинация от няколко неща - кран, РС и неадекватен датчик... и калпав "майстор".
    При смяната на единия датчик налягане се счупи врътката на крана за топлата вода на кръга за отопление. Майстора уж с една гарга го отвори... 100% е усетил че не се отваря както трябва. Още тогава вероятно сферичния кран е останал леко затворен и затова като допълвам бързо вдига налягане, пък после при разпределянето спада. Вчера реших да видя налягането на РС, затворих крановете, въпросния кран го стиснах и уж затворих, изпуснах водата от една врътка зад помпата и с вероятно неточен манометър, пробван на гумите на мойта кола, реших да вдигна налягането до 1,5 бара. (понеже ме съмнява че манометъра мери в повече). После обаче не успях да отворя крана на топлата вода за отопление, досчупих го, та се наложи да го сменя. Голям филм...Като го смених, видях че сферата беше изцяло затворена вътре, а отпред оста на врътката показва полуотворено положение - вероятно е счупена вътре... Напълних го, вероятно неправилно, понеже сега налягането ми играе класически със симптоми за наличие на въздух при охлаждане и затопляне.. но вече загрява водата за много по-продължително време спрямо преди, а и температурата й не спада толкова рязко.
    Остава загадъчна загуба на налягане когато има превключване отопление - БГВ- отопление, което или е някакъв много рядък проблем, или е заради въздух в най-високата част, или е неадекватен датчик. Гледам по схеми повечето котели имат обезвъздушител изведен най-горе над горивната камера, моят има обезвъздушител само на помпата, която е най-долу в котела, но горе не виждам ни тръба, нито обезвъздушител, дали там не се крие ключа от палатката... понеже като превключи на БГВ пък показва някакво друго налягане, което е по-височко от нормалното в системата.
    Междувременно писах и на Кьобер в Румъния какви трябва да са показанията на нов датчик към стара електроника в моя котел, имаше вече малко кореспонденция, да видим какво ще отговорят.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #4

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Пак ще го напиша. Всяка загуба на налягане в затворена система е свързана с теч в същата. Теча се търси при студена система и високо налягане в нея. В твоя случай вдигни 2,5 бара. Проверява се всяка връзка, всеки метър тръба.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #5

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Точно налягането и отчитането му ме притесняват в тоя случай. Трябва да купя някакъв манометър и да го монтирам някъде, за да съм сигурен какво е налягането. Каква е разликата между радиален и аксиален манометър и мога ли да го монтирам на излишния изход на лирата в банята, че там ще е най-лесно? Аз имам някакви вторични белези, че монтирания нов датчик не отчита драматично погрешно, но все пак не отчита вярно. Например при 1 бар налягане на екрана клапанчето на лирата намиращо се на 1,8 метра височина е хлътнало и като го натисна няма достатъчно налягане, за да пуска вода на струйка. При 3 бара ще се задейства един предпазен клапан, но под това налягане не мога да съм сигурен колко е под него...

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    А бе хващай Борката да си поддържа котела, а не да се прави на госпожица

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #7

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    А бе хващай Борката да си поддържа котела, а не да се прави на госпожица
    Борката... аз на него му звъня и за консултация от време на време, както и за части,и повреди и оценявам откровеността, когато не може да помогне, но... има и неща за които знам че ще ме препрати на друг да ги свърши и тогава работата се спича. Пък и като няма фирма за съжаление си остава добро желание тая поддръжка. При него сензора 45 лв, в Зизи ме опържиха за 102 лв за същия ш*бан сензор с кабелче уж евтино било..Вече 2 седмици ходя по мъките, и ми припомниха как преди години пак така виках същия "монтажник" за отстраняване на течове, дето накрая пак аз сам си ги оправих след като 2 пъти оправя един и същи теч безуспешно.. Та сега пак така.. Дето викат в Рувик, мисленето на майстора зимно време е друго- като го направи, да има за какво друго да го повикаш..
    Ей затуй се купува котел, който има оторизиран вносител, в който има дял и производителя на котлите.
    Ся аз се разправям с румънци, днеска мама им мамалигарска трябваше да науча някоя румънска попържня да пратят малко снимки на тоя сензоря, не са чували за клиентско обслужване още...

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov Виж публикацията
    Пък и като няма фирма за съжаление си остава добро желание тая поддръжка.
    Туй сефте го чувам и ми е трудно да го асимилирам
    Иначе си разбрал някои истини, макар и късно (за избора става дума)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #9

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Избора на котел навремето не беше толкова лесен. Битовата газификация в нашия град тъкмо беше почнала да се разпростира. Плащаш 400 лв и ти се прави вертикален щранг дори и да си единствен ползвател в кооперацията. Беше залято с всякакви марки италиански котли, измежду които видимо сега се откроява Имергаз. Имаше Вайлант, предлаган ми като мерцедес, но от фирма монтажник, на която не бих доверил 6000-7000 лв. Имаше още не толкова измислени, а по-скоро с неясно предлагане и сервизиране - Фагор, Едеса (от узунов) , чешките Мора, Теси не бяха почнали да правят бойлери още, и Виесман, овергаз предлагаха и още предлагат Аристон, тогава предлагаха и Мотан, а примагаз също предлагаха Мотан и Уникал, освен това Мотан го имаше на още 3-4 други места и думите на фирмите бяха, че не е лош котел. Избираш марка, която виждаш на много места, видимо се налага и поради това предполагаш, че поддръжка ще има каквото и да стане. И в интерес на истината до колкото се налагаше досега имаше такава, а и не се е налагало кой знае колко много за 10 години, което за мен, предвид цената на котела е повече от резонен срок на експлоатация. Сега ако знаех, че същата система ще остане моя собственост още поне 5 години, вероятно щях да реша проблема генерално, но сега такива са обстоятелствата. Междувпрочем по мои данни само във Варна има минимум 600-700 такива котела, отделно колко са изпродали Зизи из Добрич, а в североизточна България също има доста такива. Вече въпрос на ниша е някой да се усети, че Зизи не поддържат котли, които не са монтирали те, и че разполагат само с части на по-новите модификации.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov Виж публикацията
    Имаше Вайлант, предлаган ми като мерцедес, но от фирма монтажник, на която не бих доверил 6000-7000 лв.
    Интересно коя фирма визираш, щото Вайлант не предлагат продукцията си на случайни фирми. Всъщност от марките, които си изброил, това щеше да е най-правилният избор.
    Този пост е редактиран от Lazar; 25-01-17 в 19:41.

  13. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #11

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov Виж публикацията
    Избора на котел навремето не беше толкова лесен. Битовата газификация в нашия град тъкмо беше почнала да се разпростира. Плащаш 400 лв и ти се прави вертикален щранг дори и да си единствен ползвател в кооперацията. Беше залято с всякакви марки италиански котли, измежду които видимо сега се откроява Имергаз. Имаше Вайлант, предлаган ми като мерцедес, но от фирма монтажник, на която не бих доверил 6000-7000 лв. Имаше още не толкова измислени, а по-скоро с неясно предлагане и сервизиране - Фагор, Едеса (от узунов) , чешките Мора, Теси не бяха почнали да правят бойлери още, и Виесман, овергаз предлагаха и още предлагат Аристон, тогава предлагаха и Мотан, а примагаз също предлагаха Мотан и Уникал, освен това Мотан го имаше на още 3-4 други места и думите на фирмите бяха, че не е лош котел. Избираш марка, която виждаш на много места, видимо се налага и поради това предполагаш, че поддръжка ще има каквото и да стане. И в интерес на истината до колкото се налагаше досега имаше такава, а и не се е налагало кой знае колко много за 10 години, което за мен, предвид цената на котела е повече от резонен срок на експлоатация. Сега ако знаех, че същата система ще остане моя собственост още поне 5 години, вероятно щях да реша проблема генерално, но сега такива са обстоятелствата. Междувпрочем по мои данни само във Варна има минимум 600-700 такива котела, отделно колко са изпродали Зизи из Добрич, а в североизточна България също има доста такива. Вече въпрос на ниша е някой да се усети, че Зизи не поддържат котли, които не са монтирали те, и че разполагат само с части на по-новите модификации.
    Това за нишата са химери. 2017година има 248 работни дни по два обслужени котела са приблизително 500 и то с договор за обслужване и поддръжка. Ако фипмата сключи 500 договора / едва ли/ за по 50 лв. са годишен приход 25000 лв. наглед не-малко но тук са годишните заплати на двама човека кола и поддръжката и данъци и още много други разходи. Затова в България няма фирми за поддръжка на битова газова техника. Собствениците на такава се надяват единствено на добрата воля на монтажниците. Но те своята работа са я свършили и н ги вълнува много по - нататъшната съдба на уреда. Единствено Вайлант поддържат някакъв сервиз макар и на загуба. Пък и сервизните им техници обслужват няколко града и докато дойдат току виж зимата свършила. Няколко последователни зими като тази може би ще развържат кесиите на собктвениците и тогава би могло да се отвори ниша.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от I62 Виж публикацията
    Единствено Вайлант поддържат някакъв сервиз макар и на загуба.
    На много добра печалба си е даже сервизът на Газкомфорт

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #13

    Отговор: Загуба на налягане при котел Мотан Оптимус МТ 24 квт.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Интересно коя фирма визираш, щото Вайлант не предлагат продукцията си на случайни фирми.
    По спомен ми ги предлагаха в ЗиЗи, но може и да греша. Сега се сещам че на Полк.Свещаров имаше една фирма, която ми предлагаше котел Деу, който беше някакво електронно чудо. А не се спрях на ЗиЗи, защото държах фирмата извършила проектиране, рязане на замазки, заварки, полагане на тръби, монтаж на радиатори и котел и доставка, и поддръжка на котел, да е една и съща. С простичката идея, че ако и когато дойдат сметки, които са ми се кълняли, че не е възможно да ги има, да няма оправдания че инсталацията не била оразмерена, или че котела не бил оптимално изчислен или нагласен, нещо което си е типично българско. И тогава просто много ме подразни начина, по който ми се шибна "оферта" , в която не бяха включени множество операции и дейности, липсваха линейни метри медна газова тръба, на принципа гледаме в белия таван (по чертеж от моя страна) и въпреки всичко изкачаше с над 1000 лв над най-близкия конкурент. Не че не съм ги канил на място. Признавам си, че в Ерато не стигнах до оферта, понеже когато им отидох в сградата ме оставиха да чакам над 1 час без никой да ми обърне внимание, видимо бяха заети или се правеха на такива, накрая си казах че няма смисъл и да очаквам някой да ми дава оферта, не дай си боже да очаквам да ми свършат работа за 1-2 месеца.
    А договор за обслужване за 50 лв. на мен никой не ми е предлагал. То само гумичките за профилактиране на котела са поне толкова. Ако не включва профилактиране поне да включва едно -две посещения годишно. Под 150 лв годишно, аз не съм виждал. А нишата си е ниша, ако обслужваш не само тия котли и ако продаваш части с печалба. Тогава разликата е друга.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Високо налягане в газов котел
    От Kamen Antonov във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 04-02-16, 10:25
  2. Отговори: 13
    Последно: 09-01-14, 16:34
  3. Загуба на дисково пространство
    От ipnaid във форум Windows
    Отговори: 13
    Последно: 11-05-06, 20:22
  4. Загуба на качеството *.mp3//*.rm [?]
    От ru-boy във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 11
    Последно: 13-09-03, 14:30
  5. WAV->MP3 без загуба на качество!!!!!!
    От Baby Thomas във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 4
    Последно: 13-05-02, 08:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе