Резултати от 1 до 13 от общо 13

Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #1

    Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Здравейте,
    нека направим и такава тема. Моля хора отопляващи се с такъв тип термо помпа да споделят какви са им разходите. На етап проектиране съм, и се двоумя как да реша отоплението ( газ или термо помпа ). Къщата ще бъде 2 етажа по 100кв.м намираща се на околовръстното шосе на София. Смятам да бъде изградена с Proterm 35 + изолация.


    Поздрави
    Габи

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Някакъв ориентировъчен разход е около 1лв/м2, но това е много относително - зависи от местоположение, изолации, помпа, инсталация и още много субективни фактори.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #3

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Сметките, които аз правих показаха около 30% икономия спрямо газ на сегашните цени. Инвестицията е около 250%-300% по-висока. За мен в този вид не си заслужава термопомпа, защото възвръщането на инвестицията е прекалено дълго и може да надвиши живота на термопомпата. Но ако се добавят и климатици за охлаждане (зависи дали във всички помещения или на определени места) инвестицията става само около 150% спрямо газ и изглежда доста по-апетитно.

    Други съображения:

    - по-нестабилен пазар на газта и съответно плаваща цена
    - термпопомпата изисква нискотемпературна инсталация, докато при газта е препоръчително, но не задължително. Следователно трябва много повече радиаторна площ или конвектори ако няма място
    - за производството на топла вода газта и термопомпата са в различни лиги. На газ за по-малко от час могат да се подгреят над 100л до 60-70 градуса. С термопомпа задължително огромен бойлер, защото над 40-45 градуса трябва нагревател.

    Аз избрах газ + климатици, но все още имам колебания дали не сгреших.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #4

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Цитат Първоначално публикувано от atanasov Виж публикацията
    Сметките, които аз правих показаха около 30% икономия спрямо газ на сегашните цени. Инвестицията е около 250%-300% по-висока. За мен в този вид не си заслужава термопомпа, защото възвръщането на инвестицията е прекалено дълго и може да надвиши живота на термопомпата. Но ако се добавят и климатици за охлаждане (зависи дали във всички помещения или на определени места) инвестицията става само около 150% спрямо газ и изглежда доста по-апетитно.

    Други съображения:

    - по-нестабилен пазар на газта и съответно плаваща цена
    - термпопомпата изисква нискотемпературна инсталация, докато при газта е препоръчително, но не задължително. Следователно трябва много повече радиаторна площ или конвектори ако няма място
    - за производството на топла вода газта и термопомпата са в различни лиги. На газ за по-малко от час могат да се подгреят над 100л до 60-70 градуса. С термопомпа задължително огромен бойлер, защото над 40-45 градуса трябва нагревател.

    Аз избрах газ + климатици, но все още имам колебания дали не сгреших.
    Има "високо-температурни", които могат да работят и като ниско ?!? В същност могат до 60 градуса + вграден бойлер 190л. Ето пример:

    https://www.bulclima.com/product/ter...ellia-duo-ai14


    Поздрави
    Габи !

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #5

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Каквото и да избереш, не пести пари от ТИ, а напротив. Аз лани бях пред същата дилема, но за апартамент. Тази пролет направих 10см външна, преди това, понеже не съм на ниско, имаше и вътрешна. Като си гледам за сега сметките, може и да си остана само на ток .

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #6

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Има и хибриди - термопомпа в комбинация с газов котел(+/- бойлер).Задаваш си цени на енергоносител(газ,ток) и според външна t ползва по-евтиния.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    147
    #7

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Има и хибриди - термопомпа в комбинация с газов котел(+/- бойлер).Задаваш си цени на енергоносител(газ,ток) и според външна t ползва по-евтиния.
    Да - въпроса е да намеря мнения от ползватели...

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #8

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Като ползвател 10 години на газ мога да ти кажа ,че това с газта свърши.
    Вече е супер скъпо!
    В квартала където ми е къщата 90% минахме на газ и последните 2-3 години всички спряхме газта.
    Някой минаха на пелети,други на климатици( и аз стм в това числа) трети са на термопомпа.
    Единия комшия с термопомпата каза , че плаща 2 до 3. Пъти по-малко на ток.
    Аз с климатиците съм на половина.
    Ползвам газта само за топла вода ( така или иначе имам инсталацията)
    Ако съм на твое място или термопомпа или климатици с 2 бойлера примерн .
    Не ЗАБРАВЯЙ ИЗОЛАЦИЯТА .
    Тя е може би единственото нещо което се избива.
    Както казва мечо пух колкото повече толкова повече.
    Един познат топли къща с един климатик 18 ка ....... ти си прецени колко плаща ( 150 кв къща )

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #9

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Рафалиев няколко пъти ти пиша едно нещо, но ти си въртиш твоето. Не коментирам кое е по-изгодно. Само за движението на цената на природния газ ти казвам, че пишеш неверни неща. Цената на природния газ точно последните 2г. падна надолу в сравнение с преди 4-5. От 2008 до 2012-4г. поскъпна много над 120% 0.50лв. до 1.26лв. за м3. 2015г. тръгна надолу и стигна до 0.64лв. Сега е към 0.82лв. И твоята система котел и радиатори е или некадърно направена или има нещо много сгрешено в нея, защото вече има немалко потребители във форума с много прилични сметки за по 120-150лв. Аз топля (22.5-23.5гр.) изолирана отвън с 6см. стиропор, но освен хола и пристройката нямам на другите стаи на таваните изолация, стара еднофамилна къща 10-на външни стени - 4 стаи, антре, баня с пристроена до нея още една стая и баня, че и част от мазите отдолу (котела е там) със стар немодерен конвенционален котел и миналата година не съм минавал 300-320лв. за най-студените 2 месеца, при условие, че имаше период в Плевен с над 20 дни под -10 до -18гр. дори. Да не говорим вече за колегите с модерни котли и много добра изолация как са показвали сметки 120-150лв. Прави сметка колко е сбъркана твоята система с тези 500лв.
    На термопомпа трябва да е най-евтино, но почти задължително условие е да има изградено подово отопление.
    Този пост е редактиран от VanDan; 10-12-17 в 10:33.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #10

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    За подовото съгласен .
    За Цената до някаква степен ... зависи от доставчика!
    Моя котел е на 10 години и това е вярно!
    За мен най-голямото предимство е топлата вода.
    В къщата се ползва много едно джакузи което си дърпа много вода !
    Аз без котел няма как да го напълня или ако тръгна да се мъча ще ми трябват 2-3 проточни бойлера.
    Както съм казал лятото за топла вода плащам около 50 лв газ.
    Ти си направи сметка колко вода се ползва!
    п.п
    дори сега от около час жената е в джакузито и се напарва и котела бачка

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #11

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    Както съм казал лятото за топла вода плащам около 50 лв газ.
    Ти си направи сметка колко вода се ползва!
    Като гледам и аз съм в същата ситуация, Годишно разхода за топла вода надвишава разхода за отопление.

  14.  
     
  15. Member Аватара на mbirol
    Тук е от
    Dec 2017
    Живее в
    Izmir
    Мнения
    263
    #12

    Отговор: Цена на отопление с термо помпа въздух-вода

    Изграждането на въздушна термопомпа е много скъпа инвестиция. Първоначалната цена на природния газ е по-ниска. Термопомпената въздушна помпа има недостатък при много студен климат. Термопомпа за въздух, подходяща за подово отопление. Изолацията трябва да е много добра. Мисля, че най-добрият начин да загреете пелетата в студен климат.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 10:22
  2. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 20:21
  3. помощ за термо помпа от климатик
    От 4esto във форум Други начини за отопление
    Отговори: 8
    Последно: 17-12-17, 22:05
  4. Въпрос за термопомпа въздух-вода
    От Stern във форум Други начини за отопление
    Отговори: 18
    Последно: 17-12-17, 21:59
  5. термопомпи въздух-вода
    От climamarket във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 0
    Последно: 24-11-13, 21:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе