Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 86
Like Tree13Одобрявам

Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #1

    Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Здравейте, предстои ми изкраждането на локално парно и след доста четене мисля, че е време да помоля за малко помощ. Някои от нещата ми се изясниха, други станаха още по неясни. Ще ви запозная накратко с моето начинание и ще съм ви безкрайно благодарен за всякакви съвети и насоки.
    Става въпрос за втори етаж от къща 77кв.м + 35кв.м пристройка към нея. Цялата къща и пристройката са с външна изолация 5см стиропор и обикновена ПВЦ дограма. Предстой изграждане на окачени тавани на всички помещения с 5см каменна вата.
    Спрял съм се на отопление с едноконтурен газов котел и панелни радиатори като въпростите ми са свързани прървоначално с изграждането на самата тръбна система и мощностите на радиаторите и предполагам ще стане ясно и от какъв котел имам нужда.
    Направил съм някои сметки за топлозагубите на помещенията по отделно и тук изникват и първите въпроси:
    1. Ако например стая има топлозагуби 2500 вата, значи и трябва радиатор с тази мощност. При температурен режим на водата 60/40С обаче ще са нужни грубо два такива радиатора. Въпроса ми е тръбата която захранва тези радиатори трабва ли да може да пренесе 5000вата енергия или 2500 колкото е нужно на стаята?
    2. Поради невъзможност да се изгради колекторна схема, ще пускам двутръбна по стените на стайте. Какви са недостатъците на тази схема спрямо колекторната, освен че се балансира по трудно и последователното затопляне на стаите от най близката към най далечната?
    3. Изчисленията за топлозагубите съм ги правил по отделно за всяко помещение, така прочетох, че се смятало. По този начин обаче топлозагубите през вътрешните стени са особено големи а реално те ще са доста по малки. Ако по този начин събера мощностите на всички радиатори при 90/70/20 се получава доста сериозна мощност котел който ще ми е нужен. Тук ми се струва, че бъркам сериозно?

    Прилагам и схема на къщата с някои данни на нея, за да добиете по добра представа с какво съм се захванал.
    Приемам всякакви съвети, критики и напътствия с благодарности!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 2.jpg‎ (191.2 KB, 5642 Прегледи)

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #2

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Няма особен смисъл от толкова подробни изчисления. Писали сме много пъти. Аз топля с локално парно вече 23г. стара еднофамилна къща с пристройка. 14г. с котли на твърдо гориво и 9 с газов котел. Слагаш най-големите по размер панелни радиатори, които мястото позволява. Взимаш котел с ниска минимална мощност. Максималната на всеки един на пазара ще ти е в повече за отопление. Дори при доста котли и жилища и минималната може да е в повече на моменти. Максималната е от значение основно за БГВ. Слагаш стайно управление на котела и филма приключва. Проблем може да се получи само ако нямаш място за големи радиатори и те не смогват. Тогава ще трябва да минеш на конвектори.
    Всичко това подкрепено с кадърни и съвестни майстори, които да изградят системата. Това е най-трудната част от задачата.
    Този пост е редактиран от VanDan; 12-09-17 в 09:40.
    Jack Krauser одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #3

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от delsol Виж публикацията
    .... По този начин обаче топлозагубите през вътрешните стени са особено големи ....
    Топлозагубите не вътрешните стени няма как да ги изкараш големи защото в сметката участват температурната разлика м/у двете помещения която клони към 0 при отоплени помещения. Малка разлика има към стълбище и незначителна към неотоплен коридор. Така, че моя съвет е да смяташ загуби от външни стени, под и таван. И то от пода само ако отдолу не топлят, ако топлят ще си на приход.

  5. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #4

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Топлините загуби изобщо не могат да се сметнат, защото се менят непрекъснато в зависимост от външната температура и външните условия.
    Тия топлинни загуби, дадени на картинката при каква външна температура са? - при -20° през нощта, или при 7° през деня и слънчево време??
    Няма смисъл да се мъчиш да изчисляваш топлинни загуби, и без това не може да се получи достоверен резултат. Ако искаш да се застраховаш калкулирай по 50 вата на кубически метър обем(или малко повече ако си зиморничав).
    И аз съм на същото мнение като VanDan.
    Като гледам на картинката ти добре си се ориентирал - по 2 радиатора в големите стаи и по 1 в малките би трябвало да е напълно достатъчно за отопление.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 12-09-17 в 16:52.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #5

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Място за радиатори реално има, но все пак трябва да имам някакъв ориентир какви да са те. Но стигнах и до въпроса с тръбите. Трябва ли да са с размери за максимална мощност на радиаторите. По голямата част от работата ще я върша аз и затова почнах да събирам и мнения и препоръки за да не преправя после всичко наново...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #6

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    И аз правих повечето неща сам с роднини в началото, пък после преправях, а някои неща така и останаха грешни, защото не ми се разбива всичко отново. Дано да разбираш какво вършиш.
    Големите радиатори са само от полза. Нямат проблем и в най-студеното време и котелът и тогава може да остане в кондензен режим. Нямат проблем и в по-топлото време, защото просто тогава ще се намали температурата на водата. Проблем се появява, когато радиаторите не стигат като мощност.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #7

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Топлозагубите на външни стени, под и тавани съм смятал при външна температура -15 и вътрешна 22. На вътрешните стени ги смятам при външна 0 и вътрешна 22. Нали има някакви стандарти за смятане. Но при такива сметки топлозагубата през вътрешните цени излиза доста по голяма от тази при външните. Освен стайте друго не се отоплява, нито отдолу нито отгоре...

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Смятай топлозагуби само на външни стени, дограма, под, ако е над неотопляеми помещения или земя и таван, ако под неотопляени помещения или покрив. На вътрешни стени - само към стълбища или -неотопляеми помещения, но вземи някаква средна вътрешна температура за сградата - примерно 8-10С

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #9

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    А по другите два въпроса. Как да ги смятам тия тръби?

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #10

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от delsol Виж публикацията
    Топлозагубите на външни стени, под и тавани съм смятал при външна температура -15 и вътрешна 22. На вътрешните стени ги смятам при външна 0 и вътрешна 22. Нали има някакви стандарти за смятане. Но при такива сметки топлозагубата през вътрешните цени излиза доста по голяма от тази при външните. Освен стайте друго не се отоплява, нито отдолу нито отгоре...
    Според мен би трябвало системата да има малък резерв при най-ниските възможни Т за региона. Това за максималната мощност на радиаторите извън кондензен режим. Другото е сметката оценяваща "реалните" прогнозни разходи - и тя се смята като вземеш средномесечните температури за региона през отоплителния сезон и си сметнеш месец по месец средния разход. после сметка кв*дни*24= квч за месец после тези квч ги обръщаш до м3 газ и съответно пари за региона. И знаеш че със сигурност бъркаш +-30 до 50%.

    След това изхвърляш сметките в коша и смяташ х50вт на м3.
    :-)
    pepitoff одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    31
    #11

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Здравейте,колеги,да напиша и аз нещо и същевременно да се похваля с вече готова инсталация, само че с двуконтурния бош 2500 3,7-28 кв вместо едноконтурния.Все още чакаме да пуснат газа, но и това ще стане все още не е студено.Та система е колекторна и е изградена през дезире като ползвах 20% отстъпка и въпреки това пак излезна по скъпо с1000-2000 лв ако я бях направил аз , но не съжалявам аз щях да се мъча месец , а момчетата от ситигаз я направиха за три дни, та пари срещу нерви.Радиаторите ми са панелни имам 3 стаи по 11кв и радиатори в тях 3 по 1600/600, 1 стая 15кв-радиатор 1800/600, кухня 7кв-1200/600 коридор 7,5кв- 2 радиатора 1000/600 и 600/600 като тези радиатори са по мое настояване иначе щяха да са с по 200мм по малки.Дано този пост да помогне на някого и ще помоля колегите да коментират радиаторите и инсталацията като цяло.Благодаря предварително

    - - - - - - - - - -

    пф май обърках темата ,трябваше да е за долната. Модератора да премести поста ако е нужно

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #12

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    Доколкото разбирам сметките които съм направил са с известен процент презапасяване което в крайна сметка не е лошо. Котел 15-16кв се предполага ще ми е достатъчен. То по малки и без това няма... Въпросите ми бяха повече свързани с тръбата схема, тъй като започвам с нея. Ориентирал съм се към ППР тръби , но не знам на коя фирма да са, ако имате предложения и в тази насока ще съм благодарен.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #13

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел

    18кв. котел Дакон на твърдо гориво преди 10г. постоянно ми прегряваше в еднофамилна стара къща с пристройка. 15-16кв. никога няма да стигнеш като нужди. Най-много до 10-12 в най-големите студове и ако имаш достатъчно радиатори. Масово, когато котлите бяха с по 10-12кв минимална мощност, хората се оплакваха, че работят в режим "цък-цък" (30-40сек. работи, 1мин. или колкото е настройката на котела за време между две запалвания, почива) през цялата зима.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    32
    #14
    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    И аз правих повечето неща сам с роднини в началото, пък после преправях, а някои неща така и останаха грешни, защото не ми се разбива всичко отново. Дано да разбираш какво вършиш.
    Големите радиатори са само от полза. Нямат проблем и в най-студеното време и котелът и тогава може да остане в кондензен режим. Нямат проблем и в по-топлото време, защото просто тогава ще се намали температурата на водата. Проблем се появява, когато радиаторите не стигат като мощност.
    При тази конфигурация къде евентуално мога да сбъркам?
    Никой не иска да каже нещо за тръбите

  18. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #15

    Отговор: Помощ за изграждане на локално парно с газов котел


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 13
    Последно: 27-03-17, 06:50
  2. Помощ при изграждане на парно и газов котел
    От abrakadabra във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 21-04-16, 18:38
  3. Помощ за избор на газов котел за отопление
    От v_iliev във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 10-12-15, 16:55
  4. Отговори: 176
    Последно: 11-06-12, 17:13
  5. Отговори: 4
    Последно: 09-11-11, 10:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе