Резултати от 1 до 7 от общо 7

Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    5
    #1

    Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    Здравейте,
    предстои ми избор на термопомпа с капацитет за отопление около 20 kw. Става въпрос за къща на 2 етажа, всеки по около 150 кв. Навсякъде ще има подово и допълнително стенни конвектори за отопление и охлаждане. Към момента съм се спрял на 2 модела:
    - Mitsubishi PUHZ-SHW230YKA ERSE-YM9EC
    - Gree GMV-Pds224W/Na-M

    Не съм специалист, но това което разбрах е следното:

    При модела на Gree:
    - вътрешните тела може да са на фреон, като обикновенни климатици
    - лятото няма нужда да се обръща на отопление заради БГВ, има функция за използване на остатъчната енергия за нагряване на водата в бойлера (намам идея как работи). Заради тази функция, ми обясниха, че няма нужда да слагам слънчеви колектори.
    - вътрешните тела могат да контролират и подовото в помещението
    - не намерих спецификация, как работи при минусови температури, например -15

    При модела на Mitsubishi:
    - по-надежден производител, Gree се правят в Китай (ако има значение)
    - по спецификация, при -15 градуса почти няма загуби
    - при този модел, е добре да се сложат слънчеви колектори (за предпочитаве вакуумно-тръбни)
    - термостатите в стаите ще управляват само подовото, конвекторите ще имат отделно управление
    - вътрешните тела ще използват вода за отопление/охлаждане
    - БГВ ще разчита на нагрятата вода от термопомпата

    Въпрос за подовото - има ли значение подложката и марката на тръбите или може да се използват xps и да се наредят отгоре обикновенни тръби? До колкото разбрах, например за използване на Рехау подложки и тръби, инвестицията е значителна.

    Въпрос за конвекторите - предлагат ми на марка Innova от една фирма, но в друга ми обясняват, че понеже са тънки повърхността която ще се обдухва е по-малка и ще работи вентилатора на по-силни обороти, за да се стопли/охлади помещението. Друга марка, която ми предлагат е Olimpia Splendid.

    Ще се радвам на мнения и препоръки

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #2

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    На мен ми се струва нещо сбъркано 20kW за 300м2, освен ако къщата ти не изглежда като стъклен буркан това е много. Сравняваш две различни тип системи Грито е система на дирекно изпарение VRF (фреонова на която може да вържеш хидро модул). Другото си е типична термопомпа. Дай малко повече информация от къде ги знаеш тези 20kW. Колко и каква изолация имаш? подовото с каква стъпка е?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    kostanikolaev, както каза Боби, ти сравняваш 2 съвсем различни концепции. Доколкото се ориентирам в питането ти, моделът на Gree, който те интересува е Versati II GRS-CQ16Pd/NaB-K (това е най големия модел - 16кВт). Почти съм сигурен, че ще ти е малък, не знам защо Боби смята, че 20кВт е прекалено много за 300м2 .

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #4

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    не знам защо Боби смята, че 20кВт е прекалено много за 300м2 .
    Ми погледнах някои смятани къщета от мен и това което съм получил е с около 20% по-малко, като съм смятал на -16 и съм сложил 10% запас с нормативни коефициенти за ограждащите елементи. Всяка къща си е различна и ако неговата е с много дограма и френски прозорци може и да си трябват 20kW. Според мен е хубаво да погледне как са смятани нещата защото, ако са завишени с 20% това е разликата да мине на 16kW термопомпа и съответно ще има много варианти за машини и производители.
    Относно това, че ако вземеш VRF-a с хидро модула на Грии се обезсмислят соларите не съм съгласен, защото в преходните периоди от годината соларите ще си топлят водата, а ти няма да имаш нужда от охлаждане и тази рекуперация на топлина от VRF-a няма да я има за да си топлиш водата. Такива системи са удачна при офис сгради, където основния товар е от охлаждане и в същото време имат малък разход на топла.

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    Здравейте,
    прилагам информация от ОВК проекта. Изолацията ще бъде 10 см, дограмата ПВЦ Кьомерлинг 88 мм с троен стъклопакет - 44 мм Енерджи/Бяло/LowE + 2 Аргон, около 70 m2. Плосък покрив, ако има значение.




    Пишите, ако имате предложения.
    Благодаря

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    kostanikolaev, както каза Боби, ти сравняваш 2 съвсем различни концепции. Доколкото се ориентирам в питането ти, моделът на Gree, който те интересува е Versati II GRS-CQ16Pd/NaB-K (това е най големия модел - 16кВт). Почти съм сигурен, че ще ти е малък, не знам защо Боби смята, че 20кВт е прекалено много за 300м2 .
    Здравейте,
    модела който гледах е GMV-Pds224W/Na-M (http://gree-bulgaria.com/tag/homegmv/ най-долу)
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #6

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    При грито, как ще вържете подовото, с топлообменник ли, или и то ще е на фреон? Питай ги дали няма начин да се вържат 2 версатита в синхрон. Така, ако аварира едното, няма да да останеш съвсем без отопление.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    5
    #7

    Отговор: Мнения за инсталация с Gree GMV5 Home или Mitsubishi Zubadan

    Цитат Първоначално публикувано от vesod Виж публикацията
    При грито, как ще вържете подовото, с топлообменник ли, или и то ще е на фреон? Питай ги дали няма начин да се вържат 2 версатита в синхрон. Така, ако аварира едното, няма да да останеш съвсем без отопление.
    До колкото разбрах, подовото ще се свърже към hydro-box, където ще се нагрява водата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. FTXM35M или Mitsubishi Electric FH25VE ZUBADAN?
    От loszetas във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 09-09-17, 17:47
  2. GREE GWH12KF K3DNA6G CHANGE - Мнения
    От Любослав Иванов във форум Климатици Hisense, Gree, Chofu, Bard
    Отговори: 0
    Последно: 28-03-16, 14:39
  3. Климатик Mitsubishi Electric MSZ-FH25VE/MUZ-FH25VEHZ Zubadan и MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VEHZ Zubadan
    От jorkata49 във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 49
    Последно: 11-12-15, 22:40
  4. Климатик GREE GWH 12 KF - мнения и впечатления
    От BOSHIRO във форум Климатици Hisense, Gree, Chofu, Bard
    Отговори: 5
    Последно: 30-01-15, 21:05
  5. Технологично изпълнение Zubadan от Mitsubishi Electric
    От edi1 във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 43
    Последно: 20-01-12, 11:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе