Резултати от 1 до 11 от общо 11
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By tony34al

Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. ko2
    ko2 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    2
    #1

    Question Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Здравейте!

    Искам да постигна комфорт (23-24-25C) с ниски месечни сметки за отопление:

    Хол-о-кухня – 23 кв.
    Спалня – 13 кв.
    Коридор – 6 кв.
    Баня – 3.4 кв.

    Таван: 2.65 см
    Под: 9мм ламинат
    Изложение: запад;
    Етаж: 3. Заобиколен съм от съседи. Апартаментите ще се ползват и най-вероятно ще се греят на газ. Дограмата изглежда много читава. Сградата е нова, изолирана външно. Газ все още няма. Очаква се

    (Град: София – в близост до Витоша (хладно е))

    Радиатори не съм избрал. Разстоянието от пода до прозорците е 87см. Т.е., ако не бъркам – имам място за глидери с височина 80см. Засега имам само лира – 400/900мм – 400W.

    Най-вероятно ще прекарвам доста време в апартамента и определено ме интересува комфортна температура в цялото жилище.

    Доколкото разбирам идеалния вариант е едноконтурен котел (+ бойлер) с ниска минимална мощност (2kW ?). Колко ниска ? 4.7kW добре ли е или трябва да гоня 2kW ?

    Имам бойлер – Tesy GCV 503820 B11 TSR

    Мога ли да ползвам котлето само за отопление а топлата вода от горния бойлер?

    Има ли някава драма да ползвам котлето само студените (октомври ~ март) и топлите месеци изобщо да не се ползва ?

    Моля, препоръчайте котле и някакъв ориентировъчен брой глидери ?

    Благодаря !
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от ko2; 10-09-18 в 15:24.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Извинявай, ама ми е трудно да разбера логиката ти. Правиш инвестиция за хиляди левове, но искаш да запазиш 50л ел. бойлер и да се лишиш от комфорта и ниските сметки за БГВ? Ами бойлерът струва 200лв, продай го за 100, а разликата ще я избиеш за не повече от година

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Сложи си панелни радиатори тип22, като си ги изчислиш при 50Вт/м3 за всяко помещение и после си търси необходимия размер за мощности при 50С на водата. Търси си радиатори с височина 60см., 80см няма да ти се съберат под прозорците. Вземи си, както ти каза и Лазар, нов, комбиниран котел със серпентина и на ток и го включи към котела, да ти го подгрява. Не знам какво имаш предвид под ниски сметки.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #4

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Сложи си панелни радиатори тип22, като си ги изчислиш при 50Вт/м3 за всяко помещение
    50Вт/м3 за блок беше преди 10-15 години когато почти не се слагаше изолация и дограмата беше с лоши характеристики. За съвременните многофамилни сгради е около 50W/m2 средно за цялата сграда, като за ъгловите с 2 външни стени е 65-80W/m2. Да избира радиаторите на 50 градуса при 50W/m3 направени сметки е леко казано двойно презапасяване. Не ми е целта да се заяждам казвам го чисто добронамерено. Иначе за малки апартаменти с газови котли правилото на Мечо пух важи с пълна сила.
    Този пост е редактиран от bobivg; 09-09-18 в 22:05.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Съгласен съм напълно. Всичко е въпрос на смятане. Аз му дадох прост способ да си предвиди или поне да се ориентира какви радиатори му трябват. Ако иска прецизни изчисления, наема си проектанти. Това е форум.
    П.С. То пък сега една изолация се слага....
    bobivg одобрява това.

  7. ko2
    ko2 е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    2
    #6

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Благодаря!
    За минималната мощност имам груб ориентир – 46 кв * 50W = 2.3 kW при 50C на водата.
    Едно питане – защо да избера стоманени радиатори (тип22) пред алуминиеви глидери ?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Извинявай, ама ми е трудно да разбера логиката ти. Правиш инвестиция за хиляди левове, но искаш да запазиш 50л ел. бойлер и да се лишиш от комфорта и ниските сметки за БГВ? Ами бойлерът струва 200лв, продай го за 100, а разликата ще я избиеш за не повече от година
    Искам комфорт Не разбирам и питам за съвет какво да направя? ОК, котлето за всичко и always on Моля, за твоя съвет какво да направя ?

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Всичко е въпрос на смятане. Аз му дадох прост способ да си предвиди или поне да се ориентира какви радиатори му трябват. Ако иска прецизни изчисления, наема си проектанти. Това е форум.
    То пък като се обърне към проектант, на какъв ли ще попадне? Ето един ОВК проект направен от специалист (чудех се дали да сложа кавички, но се отказах, защото човека си има печат и проектът е официален). Колкото и да е любителски този форум, има поне 50 човека, които веднага ще преценят, че този проект на този проектант не става и за чеп за зеле. Добре, че човека не го е дал директно за изпълнение от строителя, а е решил предварително да се допита! Далеч съм от мисълта, че всички проектанти са такива. Тези, които работят на свободна практика не могат да си позволят такъв проект, но има такива, които са на заплата при строители и са длъжни да се съобразяват с техните изисквания за икономия на материали.(в случая - глидери)
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Цитат Първоначално публикувано от ko2 Виж публикацията
    Едно питане – защо да избера стоманени радиатори (тип22) пред алуминиеви глидери ?
    Защото, подчертавам според мен, не виждам смисъл да се дават двойно повече пари за алуминиеви глидери в домашни условия, още повече, че според домументациите панелните радиатори имат по добро топлоотдаване. Разбира се и тук стои въпроса с харесване, предпочитания и т.н....

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #9

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Лазаре, коя година е правен този проект? От няколко години насам е забранено да се оразмерява радиаторите с повече от 60 градуса входяща температура дори и да са на твърдо гориво или тец.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    Ами не знам коя година е правен, но е актуален, в момента жилището се строи (в София). Изпрати ми го собственика преди няколко дни с молба за консултация. Така че случаят е съвсем пресен.

  13. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #11

    Отговор: Избор на газово котле за двустаен апартамент ? (+ няколко въпроса)

    То хубаво е забранено ама кой да го контролира - държавните и общински институции са толкова оголени откъм кадри, че... Технически контрол на ОВиК няма. Освен това и за това с градусите си има чалъм - съвсем скоро ми показаха каталог, в който топлоотдаването на глидерите беше два пъти над всички останали, които се предлагат на пазара (бяха около 8 cm дълбоки). Аз не съм специалист по ОВиК, но физика съм учил пък и мъничко топлотехника. Викам му на въпросния кадър, че все пак да съобразява, че говори все пак с колега, а не с домакиня ама.....
    С други думи - не е зле да се обърнете към проектант по част ОВиК, но гледайте да не е обвързан със строителя. В БГ, за съжаление, всеки си прави каквото си иска без да се консултира с проектанти - бутат се стени, променят се инсталации и т.н., но подписът под проект не винаги е гаранция.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с газово котле Теси
    От peterpan123 във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 31-12-15, 17:32
  2. Електросхема на двустаен панелен апартамент от 1984-85 год.
    От jorbon във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 12-08-15, 13:41
  3. Отговори: 24
    Последно: 24-11-14, 11:21
  4. проблем с газово котле
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 30-09-10, 22:23
  5. Климатик вместо газово котле
    От too_stupid_one във форум Отопление
    Отговори: 22
    Последно: 05-01-07, 14:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе