Резултати от 1 до 13 от общо 13

Управление на газова горелка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    Управление на газова горелка

    Най-често срещания начин на управление е чрез регулиране на потока газ, който се подава в пламъка за изгаряне и от това зависи количеството добита енергия. Това се прави или от човек чрез кранче или с вентил, управляван от сервомотор. И в двата случая имаме "аналогово" управление. Когато става дума обаче за ръчнопреносима горелка с малка бутилка газ това е обемно и неудобно ( изисква акумулатор за захранване на цялата електроника).
    Идеята е следната:
    Да се направи система с "цифрово" управление, като газа се подава на порции с паузи между тях (нещо като ШИМ), с вземане на сигнал за обратна връзка от нагряваното тяло и поддържане на константна температура.
    Някой срещал ли е нещо подобно направено или да има идея за малък вентил, с напрежение на управление 3.6V (от LiION батерия)?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #2

    Отговор: Управление на газова горелка

    На три клетки (10-12V) може да се ползва някой чаркаляк от газова уредба, клапан, инжектор, с преправяне, че са с голям дебит.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Отговор: Управление на газова горелка

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    На три клетки (10-12V) може да се ползва някой чаркаляк от газова уредба, клапан, инжектор, с преправяне, че са с голям дебит.
    И на мен ми се върти нещо такова в главата. Дебита (максималния) може да се задава с кранчето на бутилката, а регулирането да става импулсно от това начално ниво надолу. Другия проблем е паленето.
    Трябва или на всяко отваряне на клапана да се подава синхронно запалителен импулс или да има постоянно горене с минимален дебит.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #4

    Отговор: Управление на газова горелка

    Т.е. да има два успоредни клона-на единият с кранче/дросел се дава този постоянен дебит, а през вторият клон импулсно с клапан/инжектор се усилва пламъка.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #5

    Отговор: Управление на газова горелка

    С една батерия и DC - DC конвертор ще трябва.
    Газов клапан от кола(12V), ама харчат по 0,8А. (9,6W) - може да има и по-икономични.
    Множко идат за една батерия - над 2,66A при 4V или 2,96A при 3,6V.
    Най-икономичният който имам и съм виждал е на 24VDC/ 3,1W. По-малък е обаче.
    Този би трябвало да харчи от батерията под 0,95A при 3,6V.

    Или с 3 батерии, без конвертор и клапан на 12V.
    Не знам колко време трябва да изкара, но 3 батерии с реален капацитет 800mAh би трябвало да изкарат около час работен.
    Ако е 50/50 - два часа.
    Хитринка, която може да удължи малко времето е да се подава 12V на електромагнита през паралелна RC група.
    Примерно опитно трябва да се изберат R и C, да речем около 2200uF и 5 ома.
    В първият момент се подава 12V през кондензатора колкото да включи. После през съпротивлението колкото да го задържи включен - на около 9V. Тока ще е 600mA. Въпроса е на колко най-малко напрежение ще задържи електромагнита. - опитно.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Отговор: Управление на газова горелка

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    С една батерия и DC - DC конвертор ще трябва.
    Газов клапан от кола(12V), ама харчат по 0,8А. (9,6W) - може да има и по-икономични.
    Множко идат за една батерия - над 2,66A при 4V или 2,96A при 3,6V.
    Най-икономичният който имам и съм виждал е на 24VDC/ 3,1W. По-малък е обаче.
    Този би трябвало да харчи от батерията под 0,95A при 3,6V.

    Или с 3 батерии, без конвертор и клапан на 12V.
    Не знам колко време трябва да изкара, но 3 батерии с реален капацитет 800mAh би трябвало да изкарат около час работен.
    Ако е 50/50 - два часа.
    Хитринка, която може да удължи малко времето е да се подава 12V на електромагнита през паралелна RC група.
    Примерно опитно трябва да се изберат R и C, да речем около 2200uF и 5 ома.
    В първият момент се подава 12V през кондензатора колкото да включи. После през съпротивлението колкото да го задържи включен - на около 9V. Тока ще е 600mA. Въпроса е на колко най-малко напрежение ще задържи електромагнита. - опитно.
    Можеш ли да пратиш снимки и ТТ данни на тези, които имаш или за които имаш някаква информация? Особено полезни ще са ми и линкове към производители или доставчици.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #7

    Отговор: Управление на газова горелка

    Поръчвал съм само бобините. Имам информация за вносителя. Видях в сайта им че има бобини на 12V/3,1W.

    Сега се сетих, че има вентили с две устойчиви състояния, без напрежение. Управляват се с импулс само.
    С такъв е управлението на 4-пътният вентил при климатик Тошиба 365UDR.
    Този вариянт ще усложни електрониката, но ще удължи значително времето за работа при захранване от батерия.
    Примерно включена е за 1 мин, изключена за 1 минута и импулса ти е 250ms, ще удължи времето на работа на батерията 120 пъти!

    "Solenoids Mod. G93 (with memory) ...

    The stable functioning has the following advantages:- with an impulse of about 20 ms after which the valve alwaysremains in the controlled position.- the valve remains in the controlled position (opened orclosed) even if there is no power."

    Този е на 24VDC/4W.


    http://www.ld-gmbh.com/test_files/01...ENG_2_2_35.pdf

    ЛД ООД – Машини и компоненти за автоматизация


    PS: Не рабрах обаче къде точно се случва ефекта на "мемори". Във бобината или в механичната част е разликата (без пружина най-малко).
    Дали тази бобина, ще заработи с "мемори" като се забие на нормален магнетвентил?
    Този пост е редактиран от zxc0; 01-11-18 в 15:12.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Отговор: Управление на газова горелка

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията

    PS: Не рабрах обаче къде точно се случва ефекта на "мемори". Във бобината или в механичната част е разликата (без пружина най-малко).
    Дали тази бобина, ще заработи с "мемори" като се забие на нормален магнетвентил?
    До колкото виждам това са само бобините. Какви са обаче самите вентили? Нямам опит с този вид техника и не си представям нагледно цялата конструкция.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #9

    Отговор: Управление на газова горелка

    Нямам представа дали продават и долната част, не съм поръчвал.

    "This feature allows a Series "A" solenoidvalve to be converted from an monostable type to a stable type, without modifying any mechanical parts." - http://www.elhinel.com.ar/pdf/p2-01.pdf

    Доколкото разбрах от това изречение магията е в самата бобина, тя е и доста по-обемна от другите.
    Според мен с електромагнит и механика местят як постоянен магнит по стержъна на вентила. И така реализират "мемори" функцията на обикновен вентил който е възвратна пружина.
    В каталога на camozzi има бол вентили, но няма повече инфо за тоя тип.

    https://www.camozzi.com/sites/defaul..._en_LowRes.pdf

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #10

    Отговор: Управление на газова горелка

    lpg клапан
    Всъщност тази горелка с какъв газ ще се захранва.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Управление на газова горелка

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    lpg клапан
    Всъщност тази горелка с какъв газ ще се захранва.
    Точно с LPG. Имаш ли някакви каталози за такива вентили?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #12

    Отговор: Управление на газова горелка

    На първо четене се сещам за термостатични вентили, биметални или с изнесен силфонен осезател... защо непременно трябва да е сложно?

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: Управление на газова горелка

    Цитат Първоначално публикувано от luka Виж публикацията
    На първо четене се сещам за термостатични вентили, биметални или с изнесен силфонен осезател... защо непременно трябва да е сложно?
    Някакъв пример как изглеждат? Тук се търси нещо малко, което се носи и ползва с една ръка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. пелетна горелка
    От warm във форум Отопление
    Отговори: 64
    Последно: 24-09-19, 12:47
  2. Пелетна горелка
    От Hristian123 във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 12-03-19, 15:14
  3. пелетна горелка
    От mastexa във форум Други начини за отопление
    Отговори: 8
    Последно: 26-11-18, 10:07
  4. ИЗБОР НА ГАЗОВА ГОТВАРСКА ПЕЧКА С ГАЗОВА ФУРНА
    От Stanislav Slavov във форум Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 17-08-16, 16:32
  5. Избор на горелка за пилети
    От bozan във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 11-07-12, 09:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе