Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19
Like Tree5Одобрявам

Неработеща система - газов котел и парно

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    7
    #1

    Неработеща система - газов котел и парно

    Здравейте,

    Наскоро си закупих апартамент с вече изградена инсталация - двуконтурен газов котел и парно. Проблемът е, че имам високи сметки за газ и незадоволително отопление. Котелът ми е Termomax 628A. Парното е с подово отопление и радиатори. В момента котелът работи (почти постоянно) на режим on - off (изключва по температура на водата). Котелът се управлява от стаен термостат.

    Прилагам схема на парното и снимки. Не мога да кажа колко е мощността на парното, защото не знам колко е дължината на тръбите на подовото. Подово има във всички стаи. Двата радиатора, които са монтирани последователно към подовото са на 2-те спални, където следователно топли най - малко.

    Вече имам закупен нов котел Immergas Victrix Tera 28, който още не съм монтирал. При монтирането му ще има положителен ефект?

    Виках няколко майстора, които изказаха противоречиви мнения.

    Моля за съдействие какво трябва да преправя за да ми заработи парното както трябва!

    Благодаря предварително!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #2

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    За другото не знам, но как котела хем се управлява от стаен термостат и да изключва веднага по температура на водата. Поне малко би трябвало да влезе в режим модулация. Предполагам, че заради подовото е настроен на доста ниска температура на водата, но все пак трябва да поработи известно време. Отделно едновременно подово и радиатори, доколкото съм чел си иска по-специално управление. Тези работи с писане във форум няма станат. Иска си добри майстори.

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    7
    #3

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Не разбирам от парно, но за мен има нещо сбъркано в системата и в управлението на подовото. Ако видите схемата ще ви стане ясно. Както казах вече виках няколко майстора, но ми казаха различни неща и не бяха убедителни в разсъжденията си. Затова моля за повече мнения и разсъждения какво мога да подобря (поне временно) в системата.

    Относно котела - да, работи "поне малко" в режим включен, но в повечето време е on - off. Доколкото знам, не трябва да работи така.

    Управлението на подовото в момента е с трипътен термовентил (има го на схемата).

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #4

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Тази схема на мен ми се вижда тотално объркана.
    Половин час я гледам и се мъча да хвана някаква логика безуспешно.
    Казваш, че има някакво подово, но на снимките се вижда да слизат полипропиленови тръби! Трипътния вентил очевидно е вързан грешно.
    Сигурен ли си, че си начертал правилно схемата, както е изпълнена? Защото не е логично да се върже последователно първо серпентината, а след това радиатора.
    Тези два радиатора последователно вързани веднага след котела за къде са?
    Апартамента има ли външна изолация, коя година е строен?
    Мисля си за следния вариант, ако е възможно да го изпълниш:
    1. Слагаш новия котел махаш помпата и трипътния вентил и го настройваш на 45-50градуса изходяща директно да подава в колектора.
    2. Вдигаш глидерите на двата последователно вързани радиатора поне двойно и си ги захранваш всеки отделно.
    3. За което не съм сигурен дали е възможно (май не). На колектора си монтираш дебитомери за да си изравниш серпентините. Ако не може смени сферичните вентили на връщащия колектор със секретни или де да знам с какво, но нещо с което може да се регулира и да си подпираш кръговете за да ги изравниш хидравлично.

    Кажи все пак какво е и мнението и на хора дето са идвали на място. Как ги виждат те нещата.

    п.п То че инсталацията ти е батак мисля е ясно, но казваш "Проблемът е, че имам високи сметки за газ". проблема може и да е в очакванията ти и няма как да се разбере защото не казваш колко харчиш.
    Този пост е редактиран от bobivg; 17-12-18 в 19:39.

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #5

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Странно, радиатор вързан след кръг на подово.
    bobivg одобрява това.

  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    7
    #6

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Тази схема на мен ми се вижда тотално объркана.
    Половин час я гледам и се мъча да хвана някаква логика безуспешно.
    Казваш, че има някакво подово, но на снимките се вижда да слизат полипропиленови тръби! Трипътния вентил очевидно е вързан грешно.
    Сигурен ли си, че си начертал правилно схемата, както е изпълнена? Защото не е логично да се върже последователно първо серпентината, а след това радиатора.
    Тези два радиатора последователно вързани веднага след котела за къде са?
    Апартамента има ли външна изолация, коя година е строен?
    Мисля си за следния вариант, ако е възможно да го изпълниш:
    1. Слагаш новия котел махаш помпата и трипътния вентил и го настройваш на 45-50градуса изходяща директно да подава в колектора.
    2. Вдигаш глидерите на двата последователно вързани радиатора поне двойно и си ги захранваш всеки отделно.
    3. За което не съм сигурен дали е възможно (май не). На колектора си монтираш дебитомери за да си изравниш серпентините. Ако не може смени сферичните вентили на връщащия колектор със секретни или де да знам с какво, но нещо с което може да се регулира и да си подпираш кръговете за да ги изравниш хидравлично.

    Кажи все пак какво е и мнението и на хора дето са идвали на място. Как ги виждат те нещата.

    п.п То че инсталацията ти е батак мисля е ясно, но казваш "Проблемът е, че имам високи сметки за газ". проблема може и да е в очакванията ти и няма как да се разбере защото не казваш колко харчиш.
    Схемата съм я начертал "правилно", в смисъл, че така е изградена инсталацията. Както се вижда от снимките - да, дори и тръбите за подовото са "сбъркани" (ползвали са полипропиленови). За трипътния и аз мисля, че е вързан грешно.

    Двата радиатора, които са вързани последователно след котела се намират в хола (то е голяма стая с кухненски бокс, трапезария и хол) и те логично се нагряват веднага и топлят най - много. А другите два радиатора, които са вързани последователно след подовото се намират в 2-те спални и тяхната температура е ниска (няма как да е висока след като са така свързани). Интересно е, че на тези 2 радиатора (спални) има термоглави (не знам защо). Забравих да спомена, че всички радиатори са свързани долу - долу.

    Апартамента има частично външна изолация, строен е към 2000 година. Дали тогава е правено парното не знам. Хола е изток, спалните са запад. Квадратурата е 100 м2. За топла вода лятото плащам около 30 лв.

    1. За това решение си мислех и аз. В този случай трябва ли да оставя 2-та помпа? И ако да, защо?
    2. На този етап не мога да ги захраня отделно. Трябва да се направи голям ремонт за да се прекарат нови тръби.
    3. Това не го разбрах. Какво се цели с това?

    Хората, които идваха да го гледат, виждат, че не е както трябва, но ми предлагат различни неща - един ми предложи да махне всичко (вентил, помпа, редуцир вентил) и да се свърже топлото с дебела тръба директно в колектора. Аз попитах няма ли да ми се повдигнат плочките при по - висока температура - той каза не, няма проблем. Каза, че и 70 градуса да настроя няма да има проблем с плочките.

    За ноември имам 330 лв., като стайния е бил настроен през деня на 25 градуса и нощта на 23 градуса и ми е било топло и приятно.
    За мен проблема е неправилната работа на котела, за което е виновно парното. Но аз не разбирам и не съм компетентен.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #7

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    На 70*С плочките ще се надигнат та знае ли се... осонвно там, където има по-тънка замазка.
    Лично съм го изпитал на гърба си.

  10. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #8

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Старият котел има минимум 11 kW ако не се лъжа, та не е изненада как работи. Ако плочките са лепени с обикновен теракот е вероятно да се понадигнат.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #9

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Vail, какъвто и съвет да ти дам имай впредвид, че резултата може и да не е удовлетворяващ, защото има прекалено много неизвестни с това подово.
    След като всичко е под замазката как си сигурен, че е свързано първо подовото а след това радиатора?
    С това неясно подово на първо място бих изкъртил някъде плочка и замазката за да видя дали е сложена изолация под него за да не топля съседа.
    Стария ти котел е трябвало да работи на висока температура. Радиаторите които са в хола (последователните) сигурно и така са сметнати. Помпата и трипътния е трябвало да понижават температурата за подовото.
    С новия котел можеш да настоиш температурата директно да ти е по-ниска и поради тази причинна оня възел дето трябва да понижава няма да е необходим. Всичкото това е добре обаче при ниска температура на топлоносителя двата последователни радиатора за хола сигурно ще се окажат недостатъчни затова и предложих да се вдигнат глидерите там. Като не може да се пусне отделно трасе за всеки отклони подаването преди първия радиатор и захрани втория, съответно събери връщанията.

    "3. Това не го разбрах. Какво се цели с това? " В момента няма как да изравниш хидравлично различните клонове и водата си ходи където има най-малко съпротивление.
    На радиаторите, ако имаш сектерни вентили с тях може да регулираш дебита през тях. Щом ти е много топло в хола, а в другите стаи студено притвори ги малко така, че да отива повече към колектора за подовото.
    Продължавам обаче да си мисля, че имаш грешка в схемата след колекторите. Спирай последователно изводите изчакай достатъчно за да си сигурен на 100% коя тръба къде ходи и какво захранва.
    п.п Радиатори може да се връзват и долу - долу като се слага между първото и второто ребро непроходен нипел (запушва се) водата се качва по първия глидер до горе. Дали е така направено обаче?

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #10

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    За ноември имам 330 лв
    Определено е много объркана системата.
    При мен сметката е 270лв, но за 200кв къща
    и 24С.

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    7
    #11

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Bobivg, ако видиш на снимката 2 от тръбите излизащи от колектора са с по - голям диаметър. В спалните тръбите за радиаторите излизат през плочките и са със същият диаметър. Но както правилно отбеляза не мога да знам дали са след или преди подовото (не знам има ли значение).
    Според мен с новият котел и по - ниската температура на 2-та радиатора в хола + подовото, ще е достатъчно да топли. През почивните дни мога да направя опит да ги спра напълно и да видя дали само подовото смогва.
    Относно подовото и аз се чудя, дали има изолация под замаската. Но ако изкъртя плочка може да закача тръба от подовото.
    За радиаторите довечера ще ги проверя дали така са свързани (с непроходен нипел). Дано нещо да са направили както трябва.

    Vizi, да 11kW му е минимума и според мен загрява бързо 2-та радиатора в хола и започва да изключва по температура. Забравих да спомена, че допълнителната помпа е свързана директно към помпата на котела.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #12

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Може да си сигурен в това. Ще е интересно да видим какъв ще е резултатът от смяната на котела. Поне ще работи по-комфортно. Едва ли ще ти стане сметката 200 лв обаче.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #13

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Можеш ли да надпишеш на схемата коя серпентина и кой радиатор в кое помещение са, че тотално почнах да се обърквам кое къде отива?
    Ще изкъртиш полочката и замазката под нея внимателно, защото ако няма изолация не знам за каква икономия си говорим. Топлиш съседа или околната среда. Система е направена супер аматьорски, затова се чудя дали и изолацията не са я спестили. Ако не ти се занимава - каквото такова.
    п.п. виж колко място е необходимо (принципно) за възел като твоя, помпа, трипътен вентил и колектори. При теб е един килер.
    Този пост е редактиран от bobivg; 18-12-18 в 17:01.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #14

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Аз бих ти предложил кардинално решение. Намираш кадърни майстори. Разбиваш подовете и правиш чисто ново подово от нулата. Това е трудния вариант. По-лесния е да зарежеш подовото и да си минеш само на радиатори, като и за тях инсталацията да се направи от нулата. Почти няма да има майстор, който да ти гарантира резултати на неизвестна система правена от някой друг.
    bobivg и Vizi харесват това.

  18. Novice
    Тук е от
    Dec 2018
    Мнения
    7
    #15

    Отговор: Неработеща система - газов котел и парно

    Благодаря на отговорилите!

    В моя случай явно е било по - добре да нямам инсталация и да я направя от нулата. Така или иначе ще опитам с новия котел да подобря положението.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 85
    Последно: 20-04-18, 22:26
  2. Отговори: 10
    Последно: 29-12-16, 11:40
  3. Помощ при изграждане на парно и газов котел
    От abrakadabra във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 21-04-16, 18:38
  4. Отговори: 16
    Последно: 07-04-11, 19:47
  5. Отговори: 0
    Последно: 27-03-11, 08:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе