Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #1

    Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Пичове, ще почвам да правя парна инсталация. Идеята ми е на този етап да прекарам само тръбите. Ще са в пода и стените.

    Насочил съм се към тези тръби:
    https://eurotherm.org/produkt/%D0%BC...6%D0%B8%D1%8F/

    Котела ще се пада на единия ръб на къщата. Мисля да пусна отделни тръби към всеки радиатор.

    Въпрос 1: За радиатор на какво разтояние от котела е добре тръбата да бъде Ф20 за да има приблизително еднакво циркулиране с близките такива?
    Имам радиатор на 18м от котела и радиатор на 4м от котела. Колко процента ще е разликата в дебита ако са с еднаква тръба? А каква ще бъде ако далечния радиатор е на третия етаж?

    Въпрос 2: Колко W/m ще са загубите през тръбите?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #2

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Ти колко теми ще правиш не знам.Хората ти казаха повечето неща за и против газта и така нататък.Викай си фирма ,която се занимава с това и е сериозна.Идва на място ,вижда за какво става въпрос.Прави ти проект и оферта и ти си решаваш какво да правиш.Вадиш парите и това е.Тука и колкото и да питаш и като си нямаш и хабер как сам да си го направиш файда няма.Гледам имаш едни над 10000лв и както писах викаш точната фирма и си щракаш с пръсти.Ти не купуваш бойлер за 200лв .Ще влагаш сумати пари за дълго време и ти трябват хора на място дето разбират от това.

  4. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #3

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Парите ги нямам. С два кредита съм. Ще се отопляваме на климатици засега. Просто искам да си прекарам едни тръби. Имам си инструменти и ръцете не са ми в задника. 100м тръби са 400 лв. Няма кой да дойде да ми свърши тази работа по добре от мен, убеден съм. Ти си лошия трол, помня те. Get a life, dude!

  5. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #4

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Виж сега да ти кажа нещо философско ти ръце може да имаш ама нали се сещаш че онова което се намира в главата той командва ръцете те не действат независимо дори и двете да са ти десни демек само с ръце не става. Аз много пъти съм давал пример с форумите за електричество там хора като тебе станали сутринта погледнали се в огледалото констатирали че имат две ръце и решават да си сменят примерно апартаментното табло и започват да питат тази жица къде да се свърже какъв бушон да сложели и става пълна смешка защото те не осъзнават че щом питат такива неща няма смисъл да им се обяснява. Аз по рано ти казах ако става въпрос за някой по заплетен казус за някой акцент в самото изграждане ще ти се отговори но ти питаш основни неща и се радваш че не си седиш на ръцете ама това не е достатъчно. Ето примерно за тръбите има два варианта в твоя случай като и при двата варианта трябва да имаш вертикален щранг който да захранва втория етаж.Единия вариант ти е всеки радиатор да е захранен по отделно с разпределител като на всеки етаж имаш по един такъв който е свързан с неква широка тръба с котела/казвам го по просто щото колкото е по широка тръбата толкова е по ниско хидравличното съпротивление/. Другия вариант е пак вертикален щранг и паралелно попътно свързване но там ръцете да са ти яки щото ще даваш и повече пари за тетки към всеки радиатор. Това е най елементарното и основно нещо но ти сам не можеш да достигнеш до него от там на татък и 6 ръце да имаш ще ти е трудно.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #5

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Хайде, г-н философ, имаш нов проект, значи си архитект.



    - - - - - - - - - -

    Така,

    Първоналната ми идея е да пусна отделни тръби към всеки радиатор, колектор при котела. Котела е в нещо като мазе под нивото на първия етаж. Искам тръбите да са в пода и стените. Не искам да рискувам със замазани разклонения. Мисля до Р2, Р3, Р4 и над него да пусна Ф16, до всички останали Ф20. Отдбелязаните тръби вървят във пода, съответно към горните етажи в стените. Бъркам ли някъде? Бихте ли ми дали съвет как може да стане по-добре?

    Целувки
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от DDM87; 03-05-19 в 12:22.

  7. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #6

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Ами аз съм ти го написал само с един колектор няма смисъл, колектор на всеки етаж и щранг ама ти не четеш а разчиташ на ръцете така ще е най културно изпълнено всичко иначе ако всички тръби ти се събират до котела ще се изгубваш там ще трябва с полиция да те търсят. Ако го направиш грамотно даже няма да ти се налага да замазваш никакви връзки но както ти казах на тебе ти липсват основни познания иначе ръце имаш макар че от направената скица се съмнявам за броя на левите и десните ръце.Ако нямаш кинти за колектори можеш да си ги направиш с няколко тройника-муфи и нипели същата работа е

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #7

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Откъде си, хайде да те водя да ми помогнеш да го измислим. Ще почерпя скумрийка на скара. По принцип много трудно би било тръбите да минават по друг начин. Въпроса е какво губя ако пусна отделни тръби и има ли смисъл да пускам по дебели тръби към далечните радиатори?

    - - - - - - - - - -

    Или въпроса ми е: Решил съм да го направя така, ще работи ли с Ф16 към всички радиатори, може би с Ф20 само към дебелия, който може и 4kW да бъде, или е по добре да си пусна Ф20 за страх, а и защото е с по-дебела изолация?

  10. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #8

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    0884 105 539 - това е човекът, който може да ви помогне, в момента има обект в Божурище.
    Вие май бяхте в Божурище ?

  11. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #9

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Ако използваш колектор и до всеки радиатор отделни тръби нищо не губиш единствения проблем е че ако всички са на един колектор ще имаш хидравлични загуби и по бавен поток към далечните радиатори. Пример от един колектор тръгват тръби за първия, втория и третия етаж при еднакъв размер на тръбите на третия етаж ще имаш много ниска циркулация затова ще трябва да прекараш до далечните радиатори тръби с по голям диаметър за да се компенсират хидравличните загуби демек не че има смисъл ами е задължително ако искаш да го направиш само с един колектор. Аз затова ти казах че е най добре с колектор на етаж до колекторите върви тръба с голям диаметър примерно цол/това е пример зависи какви тръби ползваш ако са медни примерно 28 ако са стоманени цол ако са пвц си смяташ там външния минус вътрешния че аз не ги обичам тия тръби и не им знам означенията/. И така си решаваш проблема с хидравличните загуби на тръбите. Иначе ако го направиш с един и същи диаметър ще се пцуваш щото последните радиатори едвам ще греят и после философите ще те налазят и ще ти дават съвет какво да затвориш колко да го затвориш и т.н. за да изравниш хидравлично системата което няма как да стане или трябва да сложиш мощна помпа но ако ползваш алуминиеви радиатори ще има шум та според мен го прави с колектори на всеки етаж щом ще има копане и къртене няма да имаш кой знае какви затруднения. Според мен ф-16 до всички на първия етаж и ф 20 до останалите даже ако има по близък размер със светъл отвор около 18-20мм може и него да ползваш щом държиш само на един разпределител до котела.
    Този пост е редактиран от PPP1; 03-05-19 в 15:42.

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #10

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Благодаря. В Петърч съм. Ще се обадя, близко е наистина.

    - - - - - - - - - -

    Проблемът е, че на втория етаж тръбите няма как да минават в пода, затова единственият вариант е от долните радиатори нагоре по стената.

  13. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #11

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Защо какво му е на пода да не е някой дървен с греди и дюшеме

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #12

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    И ако не минават покрай стените тръбите, че ми е много тегаво като заливам пода. В момента е насип.

    - - - - - - - - - -

    Плоча е на втория етаж, правена на око. В едната стая има 7 см денивелация по диагонал. Няма как да плесна тръби отгоре, не мисля да трупам още замазка, освен за изравняване, а и няма как, защото искам да си запазя нивото на мозайката в коридора.

    - - - - - - - - - -

    Гледах в другата тема за ППР тръби с фибростъкло. Имам поялник, мога да лепя. Може би ще е по удачно с тях. Ф32 по пода на първия етаж. Разклонение на 1/2 към радиаторите на първия, разклонение на Ф25 нагоре и пак 1/2 към радиаторите горе. Проблемът е че ще ми трябва 6 пъти повече време, а наистина съм притиснат от него.

  16. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #13

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Няма проблем всички тръби фи 16 да ги събереш до котела, като си ги прекараш откъдето ти душа иска, стига да не правиш въздушни джобове, тоест наклона на тръбите по вертикала винаги да е в една посока. Балансирането на хидравличните загуби се правят със секретни вентили на изхода на радиаторите, като едновременно със хидравличните загуби се балансират и топлинните. За твое успокоение, за да не мислиш, че ще се загубиш из тръбите зад котела, както пишат преди мене, до моя идват 12 клона, за 12 радиатора, 24 тръби. Няма страшно, пускаш си ги, надписваш си ги, и после ги редиш на колекторите.

  17. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #14

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Благодаря! Какво представляват сектерните вентили? Нещо, което регулира дебита ли? Не шумят ли много?

    - - - - - - - - - -

    Това може да се направи и с колектор с кранчета. За близките по-затворени, за далечните по-отворени. Фина настройка и край, или греша?

    - - - - - - - - - -

    Момчета, просто искам да мина по най-лесния начин, но същевременно и надежден завинаги.

  18. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #15

    Отговор: Как ДА СИ НАПРАВИМ ПАРНО? Без дървени философи. Без спам.

    Не, не грешиш. Колектор с кранчета върши същата работа. Да ограничиш дебита, това е идеята, да внесеш допълнително съпротивление в клоновете с ниско хидравлично съпротивление. А секретни вентили в Гугъл колкото и каквито щеш.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Тема " Апел" към групата философи.
    От Symptom във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 43
    Последно: 20-01-14, 22:46
  2. Как от cd-rom да направим dvd-rom
    От ivanxxx във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 29-11-10, 15:34
  3. ПРЕМЕСТЕНО: Как от cd-rom да направим dvd-rom
    От fXOrange във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 25-11-10, 22:07
  4. Отговори: 5
    Последно: 30-11-06, 19:29
  5. Дървени и каменни компютри и периферия
    От hihimor във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 25-08-05, 20:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе