Резултати от 1 до 10 от общо 10

Избор на радиатори.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #1

    Избор на радиатори.

    Здравейте,

    Налага се да сменя радиатора в дневната у дома, понеже наличния е с недостатъчна мощност а нямам място за разширение. В момента имам 17xH500 глидери в помещение - дневна 26кв.м. x 2.50м.

    Освен воден конвектор какви са ми другите варианти? Ще ми се да е пасивен радиатор.
    Търсех подобен на тоя на снимката долу, но H500 и не намерих. Ако сложа 2 радиатора един пред друг, това как ще се отрази на топлоотдаването?



    Sent from my XT1635-02 using Tapatalk

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,232
    #2

    Отговор: Избор на радиатори.

    Колега,
    Честно казано нищо не разбрах от поста!
    Преди 6 години, когато аз търсех воден радиатор имаше голямо предлагане. Но почти нищо не беше налично.
    Поръчката се чакаше между 2 за Korado Стражица и 5-10 дни за турските марки. Цените също варираха доста.
    Не пиша за строителните хипермаркети, а за специализирани фирми и магазини.

    1.Търсиш радиатор за парно отопление или друг?
    2.Какъв е в момента радиаторът - алуминиев, панелен стоманен, чугунен? Размери и каква му е максималната отдавана мощност?
    Поне марката знаеш ли?
    3.Какъв е точният рамер на мястото, с което разполагаш? Дължина, ширина, височина.
    Предвидил ли си поне 40см пред радиатора за нормален топлообмен?
    4.Имай предвид, че отдаваната мощност силно зависи от входящата температура на водата.
    Освен това и от изолации, разположение, отопление от съседи, топлозагуби и т.н. на самото помещение.
    На пръв поглед ти трябва отоплително тяло с номинално топлотдаване поне 2500W. Да не напиша 3000W.
    По фирмените сайтове има калкулатори на мощност според обема на помещението и загубите.
    После избираш най-близката по-висока според размера на мястото и си готов.
    Успех!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #3

    Отговор: Избор на радиатори.

    За 26 квадрата ти трябва поне 180X60 тип 33,ако можеш да побереш 2 метра още по добре,но предполагам ще няма място за по голям,щом сте сложили само 17 ребра.Другият вариант е два радиатора един пред друг,виждал съм го направено, работи си идеално,но е доста грозно.По добре някъде другаде в стаята да сложите 2-ри радиатор може и да не е под прозорец.

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #4

    Отговор: Избор на радиатори.

    Става дума за парно отопление с конвенционален двуконтурен газов котел - по тази причина държа температурата на водата на 65 градуса. Системата става прекалено инертна с по-висока температура.
    Наличния радиатор - 17 x H500 - алумин, нямам идея за модела и марката.
    Всички останали стаи отоплявам с 50W/кубик (смятани по каталожни мощности на глидерите при 50 градуса) и климата е чудесен, за това съм се насочил към мощност в границите 3250-3500W за описаното помещение.
    Размерите на определената за радиатора повърхност е 180ш/75в, височината е от пода. Напред има 3 метра за топлообмен.
    Пространството действително е малко, за това и търся пасивни тела с нужната обиколка за осигуряване на добра мощност. В краен случай воден конвектор.

    Идеята на поста е някой ако има идея за подобни модели или друго решение да ме светне.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #5

    Отговор: Избор на радиатори.

    Цитат Първоначално публикувано от batspetar Виж публикацията
    За 26 квадрата ти трябва поне 180X60 тип 33,ако можеш да побереш 2 метра още по добре,но предполагам ще няма място за по голям,щом сте сложили само 17 ребра.Другият вариант е два радиатора един пред друг,виждал съм го направено, работи си идеално,но е доста грозно.По добре някъде другаде в стаята да сложите 2-ри радиатор може и да не е под прозорец.
    Благодаря batspetar, май точно тип 33 ще ми пасне.

    Sent from my XT1635-02 using Tapatalk

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,232
    #6

    Отговор: Избор на радиатори.

    Панелен тип 33 на Radik Clasik 1800/500 му дават номинал при желана температура в помещението 20 градуса 3742W при температура на водата 75/65 градуса, минимум 1899W за 55/45 и максимум 4768W при 90/70.
    Следващият размер по височина не знам дали ще ти пасне, защото е 1800/600мм. Параметрите му са: 4331W - 2180W - 5533W max при горните температури.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #7

    Отговор: Избор на радиатори.

    При алуминиевите H500 - 500 е междуосието за присъединяване, височината е 590-600, ако при панелните истинскиата височина е 600 - ще стане.

    Sent from my XT1635-02 using Tapatalk

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #8

    Отговор: Избор на радиатори.

    При панелните реалната височина е 600,а присъединителният 500.При алуминиевите реалната височина е 580,а присъединителния 500.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,232
    #9

    Отговор: Избор на радиатори.

    Трябва да се предвиди и поне 110мм от пода до долната част на радиатора за правилен топлообмен. Най-добре 150-200мм.
    Колкото до размера - най-сигурно е да се провери в каталога на съответния производител. А най-добре да се измери.
    Ако тялото е свързано с гъвкави тръбопроводи, присъединителния размер h не е от значение, Важен е габаритния H.
    Между другото при тази обща дължина на тялото за правилна циркулация, входящата вода трябва да е от едната страна горе, а изходящата - от другата страна долу. Т.е. странично диагонално захранване. https://www.korado.bg Това спазено ли е при теб?

    Не съм специалист, но си мисля, че температурата на водата в системата е ниска.
    Снощи от Топлофикация получих не достатъчно гореща вода. Не ми се занимаваше да я измервам точно, но беше около 50-55.
    Външните трмператури паднаха до -5, -6. Резултатът - от 2 позиция на термостата и 20 градуса в стаята отворих на 5 и стигнах максимум от 22 градуса след 2 часа. Просто на моя хубостник не му стигна мощността при тези условия. Става дума за 16кв. вътрешна стая и 1800/400 тип 22.
    Съветът ми е да се консултираш със специалист, за да не купуваш напразно тела, които няма да ти свършат работа.
    Успех!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    12
    #10

    Отговор: Избор на радиатори.

    Като най-близка намирам тази тема за въпроса ми:
    Трябва да закупя нов панелен стоманен радиатор тип22 600мм х 2000мм
    Коя марка бихте ми препоръчали от следните:

    Ferroli,
    Burnit (SunSystem),
    Comrad
    Korado
    thermofix
    Този пост е редактиран от MartinM; 13-07-19 в 22:35.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Обезвъздушаване на радиатори
    От felipe във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 29-05-15, 09:21
  2. монтаж на радиатори
    От orlincho във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 05-11-12, 13:50
  3. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  4. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 21-06-11, 23:01
  5. Вътрешна изолация и радиатори.
    От felipe във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 13-03-11, 23:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе