Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By Ka4akow
  • 1 Post By Rakeem
  • 1 Post By pip00

Отопление с пропан

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #1

    Отопление с пропан

    Здравейте, подмених старото локално парно на твърдо гориво с изцяло нова инсталация за отопление с пропан-бутан. Котелът е Витоденс 100W 32/35 kW, алуминиеви радиатори, смятани по размер от инсталаторите за нискотемпературно отопление, отопляема площ около 120 кв.м. Къщата - частично изолирана и частично подменена дограма. Все още нямам стайни термостати и други регулатори. След 2 денонощия работа на котела, първия ден на 50 градуса, втория на 45, информация от приложението в телефона - разход на газ за отопление 42 куб.м., експлоатационни часове на горелката - 38, стартирания на горелката - 77. Всички термоглави са отворени докрай, помещенията комфортно топли. Въпросите ми са: нормално ли е горелката да стартира средно 2 пъти на час и тези 42 куб. м. могат ли да се преизчислят в литри или кг. пропан. По втория въпрос не можах да намеря еднозначна информация в мрежата - накъде 1л. пропан е 0.25 куб.м газ (лошо!), другаде 0.7 кубика (сравнително приемливо). Моля знаещите и хората с опит да отговорят.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #2

    Отговор: Отопление с пропан

    42 кубика газ в течна фаза не искам да ти пиша колко са, че ще се удариш по главата, каква глупост си написал или ще ходиш със сопата при оня дето ти е изградил системата, ако е верно толкова.
    1кубичен метър е единица за обем, в която се побират 1000 литра течност.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,574
    #3

    Отговор: Отопление с пропан

    От Уикипедия за пропан-бутана
    "Съотношението между обемите на изпарения газ и втечнения газ варира в зависимост от състава, налягането и температурата, но обикновено е около 250:1"

    Това означава че ако си изгорил 42 куб.м. изпарена газ това отговаря на 168 литра втечнена.

    Пак от Уики "
    LPG има калоричност (94 MJ/m³, еквивалентен на 26,1 kWh/m³"
    значи при изгарянето на 42 кубика си получил 1096kWh енергия. Това разхвърляно на две денонощия отговаря на 22,8kW на час.
    Дали е много? Да много е, но може и да е нормално за темперирането на голяма студена къща.
    Дали е нормално горелката да стартира толкова пъти? Не, не е нормално. При нужда от такава енергия въобще не е трябвало да гасне тази горелка. Сега колко е минималната мощност на котела не ми се търси, каква мощност могат да отдадат радиаторите ти при този нискотемпературен режим също не знам. Та котела може да е гаснал и заради това, че минималната му мощност е повече от тази, която могат да отдадат радиаторите ти при тези температури.

    Цитат Първоначално публикувано от Ka4akow Виж публикацията
    По втория въпрос не можах да намеря еднозначна информация в мрежата - накъде 1л. пропан е 0.25 куб.м газ (лошо!), другаде 0.7 кубика (сравнително приемливо). Моля знаещите и хората с опит да отговорят.
    Mда, 1л. течен пропан-бутан си е 0,25m³ газообразен(250л).
    Този пост е редактиран от espace; 04-12-23 в 19:22.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #4

    Отговор: Отопление с пропан

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    1кубичен метър е единица за обем, в която се побират 1000 литра течност.
    Това го знаят и шестокласниците. Смятам, че не пиша глупости, като питам 1 л. втечнен пропан на какъв обем изпарен газ отговаря.
    Този пост е редактиран от Ka4akow; 04-12-23 в 19:32.
    hgeorgiev одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,574
    #5

    Отговор: Отопление с пропан

    Ето една таблица за конвертирането, но да се има предвид че е за чист пропан.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от espace; 05-12-23 в 14:25.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #6

    Отговор: Отопление с пропан

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    От Уикипедия за пропан-бутана
    "Съотношението между обемите на изпарения газ и втечнения газ варира в зависимост от състава, налягането и температурата, но обикновено е около 250:1"

    Благодаря за отговора. Точно това от Уикипедия ме притесни, макар че намерих и по-благоприятни съотношения, но нищо конкретно точно по въпрос за отопление. Ами... като свърши цистерната ще тегля чертата. Надявам се все пак, че приложението вероятно е за метан и не отчита точно пропана. А за горелката - минимумът на котела е 3.2 kW и няма как при отворени на макс термоглави да падна под него.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #7

    Отговор: Отопление с пропан

    сбъркано е още на 120м2 ще топля с 35 киловата котел. вярно че сигурно може да модулира , не им разбирам но...
    другият проблем е : всички радиатори са отворени и е само "комфортно" топло - трябваше да не можеш да дишаш ако питаш мен.
    третия е че на третия ден пишем по форуми - значи наистина не е наред нещо...

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,574
    #8

    Отговор: Отопление с пропан

    С температура на водата 45 и 50 градуса на студена къща твърдението "трябваше да не можеш да дишаш" е дооста оптимистично.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Ka4akow Виж публикацията
    Благодаря за отговора. Точно това от Уикипедия ме притесни, макар че намерих и по-благоприятни съотношения, но нищо конкретно точно по въпрос за отопление.
    Виж в едно от горните ми мнения сложих таблица та съотношението в Уики явно си е вярно.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #9

    Отговор: Отопление с пропан

    Планирам разширение, за това е по-мощен котела. Вероятно нямаше да се диша, ако подавах 60 - 70 градуса на водата, а не 45. А не е наред това, че не мога да проследя разхода. Иначе проекта и изпълнението беше от читава фирма с голям опит, но ще имам връзка с тях чак след коледните празници.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #10

    Отговор: Отопление с пропан

    Цитат Първоначално публикувано от Ka4akow Виж публикацията
    Това го знаят и шестокласниците. Смятам, че не пиша глупости, като питам 1 л. втечнен пропан на какъв обем изпарен газ отговаря.
    Точно така зададен въпроса съм го пропуснал, явно защото не си го задал така.
    Но все тая, този разход е абсурден за 33часа, за това ти казвам, че пишеш глупости.
    Изчакай да свърши цистерната, където се знае какво е количеството и тогава може да се коментира.
    estqwerty одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #11

    Отговор: Отопление с пропан

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Изчакай да свърши цистерната, където се знае какво е количеството и тогава може да се коментира.
    Най-вероятно това ще е точното решение. Щеше ми се да е "по-тънко", предвид че доста инвестирах - медни тръби, доста скъпи глидери и т.н. за къща на село, в която не се живее постоянно към момента. Старото отопление беше абсолютно самоделно - заваряван от незнаен майстор котел, тръби от всякакъв калибър и панелни радиатори без каквото и да било оразмеряване, но и през най-лютата зима топлеше 90 кв. м. + бойлер със серпентина с 15-18 кубика дърва. Тогава обаче се живееше целогодишно и котела почти не се гасеше.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #12

    Отговор: Отопление с пропан

    Аз грея подобна квадратура, дори повече с такъв котел на метан и дръжа температурата между 35 и 40гр. 39-40гр сутрин до 10.30, след това до вечерта 37гр и вечертра 35гр и разхода не е надвишавал 10м3, грея се с радиатори. Приложението при мен показва 15% повече, отколкото е реалния разход, не знам с пропан каква е разликата.
    Ka4akow одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    59
    #13

    Отговор: Отопление с пропан

    Малко инфо след края на първия отоплителен сезон, ако е полезно за някой друг. След приключване на отоплението индикатора за процента пълнене на цистерната беше мръднал сериозно, та по груби сметки и сравняване с отчетените кубици от приложението излиза, че един отчетен кубичен метър е около 1,35 л. пропан. Пак правя уговорка, че изчисленията са приблизителни, но със сигурност 1 куб. м. не е 4 л. изпарен пропан.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на къща с пропан-бутан
    От бай Георги във форум Отопление
    Отговори: 61
    Последно: 04-01-24, 09:47
  2. Отопление с газов проточен бойлер на пропан бутан
    От VBOBOKOV във форум Други начини за отопление
    Отговори: 2
    Последно: 05-03-23, 08:56
  3. Препоръчайте ми котле за пропан-бутан
    От dandani във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 29-01-10, 22:52
  4. Готвене на Пропан-Бутан или на Ток ???!!!
    От curizo във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 23-04-09, 16:19
  5. Пропан-бутан бутилка от къде?
    От DerekMTN във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 19-02-08, 16:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе