Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #1

    Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Здравейте!
    От около 5 години се отоплявам на пелети. Разхода е около 10 тона на сезон, като се има на предвид, че последните сезони са топли. Когато ми инсталираха горелката на котела започнах да следя разхода и установих ,че той е около 60кг. на ден. Попитах човека, който я постави и той каза, че нормалния разход е около 5кг. на час, което ми се видя изключително много, ако сметнем 20 часа х 5 кг. това прави около 3 тона на месец. Извиках друг майстор, който промени настройките но разхода пак не беше много по различен, около 50-55кг. След, което започнах сам да изпробвам настройки но под 50кг. не успях да падна. Отоплявам около 140 квадрата двуетажна къща, като на втория етаж има гипсокартон с вата изолация към тавана. Къщата няма изолация, но всички прозорци са пвц. Инсталацията е нова с медни тръби и панелни радиатори, като не съм сигурен дали са сметнати правилно от човека, който прави инсталацията. Имам стаен термостат, който изключва горелката при достигане на зададената температура (повече от 22 градуса в стаята не може да качи). Горелката е B-MAX home, а котела е VIADRUS U-22 (има сложени плочи) , като имам приятел, който използва същия котел, но с друга горелка и разхода му е двойно по малък за може би по-голяма квадратура. Забелязах обаче, че при мен пелетите не изгарят напълно. По-голямата част остават, като полу изгорели черни пелети. Пробвал съм много различни видове пелети, но при всички е така. Линк към 3 снимки: https://imgur.com/a/d8vsluE .

    Чудя се от къде може да идва проблема. Дали от котела или от горелката, или пък от нещо друго, като например електричеството, ако не е постоянно 220 волта (което тествах с професионален мултицет, но веджнъв и за кратко).
    Ако не успея да намеря от къде идва проблем, вероятно, ще сменя или вида отопление или, ще купя нов котел с горелка, но не искам да давам пари отново без да има ефект.
    Всякакви съвети са добре дошли.Благодаря!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,219
    #2

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Ако ще давате пари ги дайте за външна изолация.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Кофти комбинация между евтина горелка, неподходящ котел, некадърен майстор, липса на изолация, неправилно оразмерена система и още сигурно 10 отрицателни фактора. Това на снимката не е пепел, а дървени въглища и половината енергия още е в тях, неоползотворена. Не знам само какво си чакал 5 години, та не си взел мерки. Това са минимум 10 бона, хвърлени на вятъра. Ама имал си бол пари - дал си.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #4

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    140м2, къща на два етажа какво означава? Два етажа по 70м2 или два етажа по 140м2? Хубаво е да се дават точни данни.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от MiahailA Виж публикацията
    Отоплявам около 140 квадрата двуетажна къща,
    Така написано аз го разбирам, че общо е 140м2. Не е задължително да е 70+70, може 80+60, може 65+75. Но 10т. х 400лв са си 4000лв за отопление, което е страшно много за 140м2. За сравнение аз отоплявам 240м2 със 7т. х 230лв = 1600лв (със слънчогледови пелети).

  7. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #6

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Кофти комбинация между евтина горелка, неподходящ котел, некадърен майстор, липса на изолация, неправилно оразмерена система и още сигурно 10 отрицателни фактора. Това на снимката не е пепел, а дървени въглища и половината енергия още е в тях, неоползотворена. Не знам само какво си чакал 5 години, та не си взел мерки. Това са минимум 10 бона, хвърлени на вятъра. Ама имал си бол пари - дал си.
    Дам прав си за чакането.. Първите две години майстора ме убеждаваше, че е така и всичко си е наред, след което започнах да разпитвам приятели и събирах пари да подменя котела и горелката, но не знам дали проблема е със сигурност от там. А иначе 140м2 е общата площ на двата етажа.
    Ако някой може да даде съвет за изпробвана и добре работеща система от котел и горелка ще е супер. Чудех се и за термопомпа, но за този район без подово ме съмнява да има смисъл гледах и някакви котели на ток на бош, но най-вероятно сметките, ще са като пелетите в момента.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    За термопомпа не си, изградена е високотемпературна система, но един котел Грейко 20кВт ще се изплати за 2 години със слънчогледови пелети, пък и на твоя можеш да му вземеш някой лев

  10. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #8

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    За термопомпа не си, изградена е високотемпературна система, но един котел Грейко 20кВт ще се изплати за 2 години със слънчогледови пелети, пък и на твоя можеш да му вземеш някой лев
    Ами най-вероятно, така ще стане, но дали да взема комплект котел с горелка Грейко или само котела, защото не съм сигурен дали недоизгарянето идва от котела или от горелката.

    Благодаря за съветите.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Изгарянето става изцяло в горелката, котелът е само топлообменник

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Изгарянето става изцяло в горелката, котелът е само топлообменник
    направи му една професионална консултация на човека, не го мъчи

  13. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #11

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    направи му една професионална консултация на човека, не го мъчи
    Аз започвам да се плаша вече от консултации. Идва майстора казва ей сега, ще оправим нещата взима 150лв. и накрая резултата е същия, като на снимките по-горе : ) .

    Поне в форума тук получих полезна информация!

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #12

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Да попитам някой може ли да даде препоръка за дистрибутор на Грейко в София?

  16. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #13

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Здравейте отново! Купих тази година котел + горелка Грейко и всички беше наред в началото на сезона пелетите изгарят, както трябва и разхода беше по-малък. Но от около 1 седмица и малко забелязах, че започна да тече черна течност от комина, който е външен и не е изолиран. Отворих го от ревизията при котела и го изчистих, като помислих, че може да е запушен, но не беше това причината. Течността продължи да излиза, като направи камъка на пътеката пред комина черен и започна да се стича по пътеката. Също така стената под комина цялата е подгизнала, както има и на пода при парното. Та зачетох се и намерих информация, че може би това е конденз, защото вероятно газовете излизат по студени поради изработката на котела, но не съм сигурен. С предишния котел и горелка нямаше такива проблеми по комина. Другото, което забелязах, е че налягането в системата пад може би от когато излиза и тази черна течност, която е като мазут. Напълних го преди няколко дни до 1 бар и нещо не днес пак беше около 1 бар, като проверих дали няма теч някъде, но така и не открих. Въпроса ми е някой сблъсквал ли се е с подобно нещо, и ако да би ли споделил какво, ще бъде най-удачно да направя в случая. Благодаря!

  17. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #14

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    За да се спасиш от чернилката излизаща от комина единствения начин е изолация на комина. Да, това което се стича е конденз и катран натрупан в комина ти от предното ползване. При пелетната горелка имаш контрол на горенето, който довежда до по-ниска температура на изгорелите газове и конденз в комина. До тук описаното обаче няма нищо общо с понижаването на налягането на водния кръг. За неготото решение търси пропуск на отоплителната система - Успех

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Отговор: Въпрос относно изгарянето на пелети и пелетна горелка.

    Цитат Първоначално публикувано от MiahailA Виж публикацията
    Здравейте отново! Купих тази година котел + горелка Грейко и всички беше наред в началото на сезона пелетите изгарят, както трябва и разхода беше по-малък. Но от около 1 седмица и малко забелязах, че започна да тече черна течност от комина, който е външен и не е изолиран. Отворих го от ревизията при котела и го изчистих, като помислих, че може да е запушен, но не беше това причината. Течността продължи да излиза, като направи камъка на пътеката пред комина черен и започна да се стича по пътеката. Също така стената под комина цялата е подгизнала, както има и на пода при парното. Та зачетох се и намерих информация, че може би това е конденз, защото вероятно газовете излизат по студени поради изработката на котела, но не съм сигурен. С предишния котел и горелка нямаше такива проблеми по комина. Другото, което забелязах, е че налягането в системата пад може би от когато излиза и тази черна течност, която е като мазут. Напълних го преди няколко дни до 1 бар и нещо не днес пак беше около 1 бар, като проверих дали няма теч някъде, но така и не открих. Въпроса ми е някой сблъсквал ли се е с подобно нещо, и ако да би ли споделил какво, ще бъде най-удачно да направя в случая. Благодаря!
    Greyko Expert е високоефективен котел, конструиран така, че да извлича максимално топлината от изгорелите газове. И понеже това е така, за да не се преохлаждат газовете преди напускане комина и да се образува конденз, то коминът трябва да е изолиран, т.е. - топъл. Това изискване за топлия комин не е измислено от Грейко, а основен принцип в топлотехниката и го пише във всички учебници, но ако котелът е такъв, че дава изгорели газове 300-400*С и КПД=65%, то проблеми с конденз не се забелязват, има само проблеми с КПД, т.е. ефективността. Имал съм такъв котел, топлеше ми банята, чак неприятно. При Грейко димните газове са 120*С, КПД е над 93% е важно да се спазват изискванията за изолиран (топъл) комин, температура на връщащата вода над50*С и др. такива. Така че - изолирай си комина и си сложи трипътен антикондензен вентил на котела.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. пелетна горелка
    От warm във форум Отопление
    Отговори: 64
    Последно: 24-09-19, 12:47
  2. ПОМОЩ за избор на ГОРЕЛКА на ПЕЛЕТИ
    От GuGoMaNoV във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 04-07-19, 22:27
  3. Пелетна горелка
    От Hristian123 във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 12-03-19, 15:14
  4. пелетна горелка
    От mastexa във форум Други начини за отопление
    Отговори: 8
    Последно: 26-11-18, 10:07
  5. Проблем с пелетна горелка Грейко RB
    От bozan във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 18-02-16, 23:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе