Резултати от 1 до 8 от общо 8

Препоръка за отопление на къща - 160м2

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #1

    Question Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Здравейте,


    Скоро ще имам задача да осигуря отопление/охлаждане на едноетажна къща ново строителство в гр. Пловдив. Къщата ще бъде с 10см изолация. Общо за климатизация ще имам около 160м2. Едно помещение от 60, две по 20, три по 15 и три бани от по 5м2. Извинявам се предварително ако някой сметне въпросите ми за неуместни.
    Различни хора ми предлагат различни варианти и съответно ми е трудно да взема правилно решение. Вероятно тук също ще получа различни отговори, а и вероятно няма еднозначна насок, но все пак ще бъде полезно да дискутираме. Като приоритет в задачата поставям намирането на най-добър баланс между комфорт/първоначална инвестиция/месечни разходи.


    Ще се опитам с няколко думи да изложа вариантите, които са ми направили впечатление и мнението ми, което със сигурност не е базирано на достатъчно информация, но все пак.



    1. Котел с пелети и нисък клас климатици за охлаждането. Тук до колкото разбирам първоначалната инвестиция ще е над 25000лв. Зная, че имам вариант за подово отопление и/или радиатори, мисля, че подовото ще е по-комфортно. Притеснява ме недостига на пелети в момента, а и първоначалната инвестиция ми се струва малко висока.
    2. Термопомпа - тук до колкото разбрах има два варианта Вода-Вода и Въздух-Вода. След това се раздвояваме на още два варианта с Подово или с Радиатори. До колкото разбрах тук цената варира от 20 до 35000лв. Не ми е никак ясно какви предимства има този вариант и кой би бил най-удачен. Не ми е ясно и как става охлаждането.
    3. Климатици - тук до колкото разбирам първоначалната инвестиция за най-евтините нови хиперинверторни климатици е около 25000лв, но зная дали биха могли да се справят отоплението на помещението от 60м2. До колкото знам има вариант за втора употреба, но вече съм съжалявал от подобно решение.



    Моля споделете вашите гледни точки и насоки. Ще ви бъда благодарен.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #2

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Ако сега бих почвал къщата бих заложил на ТП въздух-въздух с подово плюс 1-2-3 конвектора за охлаждане и евентуално едно пелетно котле за бекъп.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,778
    #3

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    ТП вода вода е най ефективното решение, стига да можете да направите два сондажа, /и да има вода естествено/ на приемлива цена.Друга възможност е VRF система от смесен тип, като климатизацията на мокрите помещениа може да бъде изпълнена с канален тип вътрешни тела, а на останалите помещения с подов тип.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #4

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Ако сега бих почвал къщата бих заложил на ТП въздух-въздух с подово плюс 1-2-3 конвектора за охлаждане и евентуално едно пелетно котле за бекъп.
    Благодаря за отговора. Да разбирам ли, че мога първоначално да заложа "ТП въздух-въздух с подово плюс 1-2-3 конвектора за охлаждане", а пелетното котле да остане за последващ етап? Без претенция за точност, как си представяте цената на подобна инсталация?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    ТП вода вода е най ефективното решение, стига да можете да направите два сондажа, /и да има вода естествено/ на приемлива цена.Друга възможност е VRF система от смесен тип, като климатизацията на мокрите помещениа може да бъде изпълнена с канален тип вътрешни тела, а на останалите помещения с подов тип.
    Благодаря за отговора. Има ли фирми, които предлагат изграждането на подобна система Вода-Вода? Подово за отопление и вътрешни тела за охлаждане ли би използвала подобна система? Без претенция за точност, как си представяте цената на подобна инсталация?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #5

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Какви са тези термопомпи въздух-въздух и как се имплементират във водна инсталация, каквато е подовото?

  7. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,219
    #6

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Опция едно аз лично бих я зачеркнал. Много хамалогия, мръсотия и скоро ще се забрани горенето за битово отопление особено в големите градове. Всичко върви към електрификация. По-чист въздух, по-малко въглеродени емисии, по-голяма ефективност.
    Опция 2 е комфортна, но е най-голямата първоначална инвестиция. Не мога да ти дам цена трябва да викнеш някой да ти направи оферта на място.
    Ако бюджета е проблем отиди с опция 3 - най-евтиното първоначално и може би най-ефективно.
    В голямата стая може да сложиш два подови климатика в двата края и пода ще е сравнително топъл. Отопление и охлаждане ще са готови от раз. Ако ще използваш много битова топла вода погледни термопомпени (термодинамични) бойлери въздух-вода или със слънчеви панели като по морето и в Гърция. Трябва да си направиш сметката кога ще се изплати инвестициятя. Цената на тока ще върви нагоре в следващите поне 10 години. С тази система е лесно да се отоплят/охлаждат отделни помещения независимо едно от друго - това може да донесе икономия. Ако нещо се развали само едно помещение ще е без отопление/охлаждане.
    Виж дали можеш да сложиш соларни панели. Това би трябвало да се изплати бързо, ако избереш да се отопляваш с климатици.
    Изолацията и добрите прозорци (тройни стъклопакети) са най-добрата и евтина инвестиция. Колкото повече, по-добре.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #7

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Какви са тези термопомпи въздух-въздух и как се имплементират във водна инсталация, каквато е подовото?
    Моя грешка - машинална , за която се извинявам ако съм подвел колегата,за въздух-вода става въпрос .
    Котлето винаги можеш да го добавиш.През топлообменник и още една помпа, то си е само за всеки случай - авария на темопомпата/на енергото…

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    3
    #8

    Отговор: Препоръка за отопление на къща - 160м2

    Цитат Първоначално публикувано от kokovox Виж публикацията
    Опция едно аз лично бих я зачеркнал. Много хамалогия, мръсотия и скоро ще се забрани горенето за битово отопление особено в големите градове. Всичко върви към електрификация. По-чист въздух, по-малко въглеродени емисии, по-голяма ефективност.
    Опция 2 е комфортна, но е най-голямата първоначална инвестиция. Не мога да ти дам цена трябва да викнеш някой да ти направи оферта на място.
    Ако бюджета е проблем отиди с опция 3 - най-евтиното първоначално и може би най-ефективно.
    В голямата стая може да сложиш два подови климатика в двата края и пода ще е сравнително топъл. Отопление и охлаждане ще са готови от раз. Ако ще използваш много битова топла вода погледни термопомпени (термодинамични) бойлери въздух-вода или със слънчеви панели като по морето и в Гърция. Трябва да си направиш сметката кога ще се изплати инвестициятя. Цената на тока ще върви нагоре в следващите поне 10 години. С тази система е лесно да се отоплят/охлаждат отделни помещения независимо едно от друго - това може да донесе икономия. Ако нещо се развали само едно помещение ще е без отопление/охлаждане.
    Виж дали можеш да сложиш соларни панели. Това би трябвало да се изплати бързо, ако избереш да се отопляваш с климатици.
    Изолацията и добрите прозорци (тройни стъклопакети) са най-добрата и евтина инвестиция. Колкото повече, по-добре.
    Благодаря за отговора. Колега, ти би ли могъл да ме насочиш към модели климатици или евентуално фирма, която би могла да съдейства в тази задача. Предполагам, че на ЛС ще е най-удобно, за да не натоварваме темата. Благодаря предварително.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отопление на 80м2 къща
    От bgpavarotti във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 25-09-18, 00:49
  2. Отопление и БГВ на къща 200м2
    От venstano във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 14-12-16, 22:45
  3. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 12:46
  4. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 21:38
  5. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 12:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе