Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 20 от общо 20
Like Tree4Одобрявам

Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,225
    #16

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цената на газта един господ знае каква ще е в дългосрочен план в България. Аз не бих планирал отопление с ресурс, който се внася и не знаел цената каква ще му е в бъдеще. Само за последните няколко месеца скока на цената в Европа е над 600%.
    Подовото е комфортно но струва маса пари да се направи и после ое една маса да се използва. Отделно отнема доста време за промяна на температурата. Моя под е циментов и водното подово е вградено в него. С 12 киловата проточен бойлер съм. Няма охлаждане.
    Климатиците са къде по-ефективни и евтини, а могат и да охлаждат. Аз бих те посъветвал да се насичиш към тях. Ако ли не отиди към термопомпа.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #17

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    А бе стига сте препоръчвали климатици за отопление бе хора! Имайте си ги, кефете им се, ама недейте да спамите темите за отопление! Няма ли излъчване, да ти стопли кокалите, не ми го хвали. Подовото било скъпо, колко да е скъпо? Доста оферти на седмица правя, голяма част в два варианта - с подово и с радиатори, като подовото го работим с най-скъпата тръба - на Рехау. Разликата за едно жилище е не повече от 500-600лв. В някои случаи дори се получава по-евтино изпълнение от радиаторното, да не говорим за конвекторното отопление. Цената на тока в дългосрочен план е пряко свързана с цената на газа, щото тока няма от какво друго да се получава, особено след спиране на въглищните ТЕЦове, а и АЕЦа му изтича срока и нищо не правим по въпроса. Какъв друг ресурс има България? Водното подово като се изгради, после можеш да го захранваш с каквото искаш - кеф ти за, кеф ти ТП или каквото и да се появи ново начало.
    bobivg одобрява това.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Специално за Сандански ТП с подово е много добро решение. Климатът е много мек, на практика сняг няма и итрицателните температури са дни, броящи се на едната ръка, като става дума само за тъмната част от деня. Един климатик, даже не от висок клас, в дневната ще охлажда цялото жилище. БГВ става най добре със соларен бойлер, комбиниран с ток. Ако е невъзможно да се монтира соларен, то само на ток пак става.
    Lazar и bobivg харесват това.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #19

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Няма възможност за никакви соларни бойлери и изобщо нищо от слънцето. Засега остава варианта за отоплението с термопомпата и подовото. За охлаждането за момента се колебая дали термопомпата да е такава, към която може да се добави вътрешно тяло, което да духа студено лятото (още не съм сигурен кои ТП го позволяват, виждам едни на samsung TDM, които могат, но сякаш ми се ще да е друга марка) ИЛИ да се направи тръбно охлаждане (чрез ТП) но по външните стени или тавана на хола (единственото място, където мисля, че ще има нужда от охлаждане заради изложението и местоположението).

    Не искам да е с климатик, защото ще станат 2 външни тела - едно за термопомпата и едно за климатика.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #20

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Ами то болшинството ТП могат и да охлаждат

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Въпрос за термопомпа въздух-вода
    От Stern във форум Други начини за отопление
    Отговори: 18
    Последно: 17-12-17, 20:59
  3. Отговори: 10
    Последно: 29-12-16, 11:40
  4. Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле
    От VanDan във форум Други начини за отопление
    Отговори: 19
    Последно: 06-10-16, 21:47
  5. Закупуване на термопомпа въздух вода
    От boqnkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 4
    Последно: 04-08-16, 00:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе