Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20
Like Tree4Одобрявам

Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #1

    Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Здравейте,


    След малко търсене в гугъл все ми излизаха теми от този форум и затова реших да се регистрирам. Явно има достатъчно знаещи тук, така че ще се радвам ако някой се отзове и ме ориентира.


    Интересува ме какви са най-добрите решения в момента за отопление, като се имат предвид следните неща:


    1. Задължително искам подово отопление заради комфорта;
    2. Става въпрос за 85-90кв. чиста площ (без стени);
    3. Склонен съм за термопомпа въздух-вода, но блокът е газифициран, така че ме интересува най-доброто и изгодно решение в дългосрочен план;
    4. Трябва някак да има и топла вода, като не държа да има огромен бойлер. Дори клоня към по-малки бойлери, които се затоплят по-бързо, отколкото 200-300л бойлер, който седи ненужно топъл през по-голяма част от денонощието. Приемам обаче всякакви съвети;
    5. Апартаментът е в Сандански, където средната температура е ~4 градуса по-висока от София, във всеки един момент. Повече информация за температурите могат да се видят тук .
    6. Заради сравнително високите температури и неголямата площ, предполагам могат да се изключат много голяма част от термопомпите;
    7. Жилището е на втори етаж, като по проект отдолу има СПА и топъл басейн;
    8. Изложението е ~8м юг, ~15м запад, ~6м север, като леко клони към юг-запад, запад-север и север-изток.


    Не се сещам за друго за момента и благодаря предварително на всеки коментирал.
    Този пост е редактиран от mitch; 22-10-21 в 23:34.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #2

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Охлаждане ще има ли?
    Термопомпа е с едни 10 000лв. повече от газов котел, смятай кога ще я избиеш.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #3

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Охлаждане ще има ли?
    Термопомпа е с едни 10 000лв. повече от газов котел, смятай кога ще я избиеш.
    Всичко което се купува от обикновените хора не подлежи на избиване това съм го казвал 10000 пъти а е процес на първоначално и окончателно набутване. Затова винаги е по добре като се набутваш да си вземеш нещо което в жизнения му цикъл ще ти носи повече комфорт. Избива се само това което се купи за правене на бизнес т.е чрез него се произвежда нещо или служи за предлагане на някаква услуга запомнете го и не обърквайте хората.

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #4

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Охлаждане ще има ли?
    Термопомпа е с едни 10 000лв. повече от газов котел, смятай кога ще я избиеш.
    От дългата западната страна има много дървета и имотът е точно до река, така че може и да не става много много горещо. Доколкото разбрах има вариант с подоводото да се постигне някакво охлаждане от сорта на 3-4 градуса, което предполагам би било достатъчно в моя случай.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #5

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Ти от Сандански ли си или сега ще се местиш?
    В София апартаментът ми е със северно изложение в затворен комплекс с двор като сентрал парк в ню йорк(дървета, водни площи, трева) и не става без климатик лятото, за Сандански не ми се мисли.
    Хубаво е да предвидиш охлаждане, но не чрез подовото.
    Аз съм сложил газ и климатици, цената излиза под цената за термопомпа, като така хем имам алтернатива на използваната енергия, хем имам алтернатива ако някоя от системите се строши, когато не трябва.

  7. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #6

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Ти от Сандански ли си или сега ще се местиш?
    В София апартаментът ми е със северно изложение в затворен комплекс с двор като сентрал парк в ню йорк(дървета, водни площи, трева) и не става без климатик лятото, за Сандански не ми се мисли.
    Хубаво е да предвидиш охлаждане, но не чрез подовото.
    Аз съм сложил газ и климатици, цената излиза под цената за термопомпа, като така хем имам алтернатива на използваната енергия, хем имам алтернатива ако някоя от системите се строши, когато не трябва.
    2-3 години вече живея там и ползваме лятото климатик, но както казах само 3-4 градуса разлика биха ни оправили. Ако има възможност да стане с подовото - окей. Ако няма - тогава също окей, ще се мисли друго Защо да не го правя чрез подовото? Защото не може да охлади повече от няколко градуса или заради други съображения? Като цяло не сме по крайностите - нито зимата пускаме много топло, нито лятото правим много студено (климатика лятото го слагам на ~25).

    При теб газ-та за подово ли е или за радиатори?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #7

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Не виждам как ефективно и комфортно ще се охлаждаш с подово в град като Сандански.
    Първо няма да можеш да поддържаш голяма разлика в температурите, заради риска от конденз и също така ще повишиш влагата, което допълнително ще повиши дискомфорта.
    Поне това се сещам, тъй като преди доста време мислех начини за охлаждане чрез радиатори в къщата ми.
    Аз съм на радиатори, тъй като трябваше да къртя замаската и нямах време да се занимавам, а щеше да ми струва доста пари.
    Ти какво крайно покритие предвиждаш на подовото?

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #8

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Ти какво крайно покритие предвиждаш на подовото?
    Все още не съм проучвал, но не искам да са плочки, така че вероятно някаква имитация на ламинат, която е поне малко подходяща за подово.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #9

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Има ламинати подходящи за подово, но най-добре ще е с гранитогрес, с него можеш и да успееш да се охлаждаш.
    Ако се спреш на паркета ти препоръчвам Quickstep, много добро съотношение цена/качество, имат много натурално излъчване(моят всеки, който го е видял ме пита дали естествен) и са доста устойчиви на надраскване.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Вие верно ли допускате мисълта да се охлажда през подовото?
    Mig82 одобрява това.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Охлаждане през подовото е възможно, като се спазват определени правила, разбира се. Друг е въпроса дали ще е достатъчно. Обикновено се комбинира със стенно или таванно отопление/охлаждане.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #12

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Вие верно ли допускате мисълта да се охлажда през подовото?
    Допускам го, ако е възможно. Приятел, работещ в компания, занимаваща се с внос на различни строителни продукти ми каза, че може да се понижи температурата на помещението с до 4-5 градуса. Ако това наистина е възможно, толкова ме устройва. Ако не е - тогава ще мисля друг вариант.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #13

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Ако си с паркет забравяш за охлаждане с подово. Рискуваш да се образува конденз между замаската и паркета, което крие риск от поява на мухъл и повреждане на паркета, отделно паркетът и подложката ще ти блокират голям процент от охлаждането.
    Строителят предвижда ли вграждане на климатичен път или е по желание на клиента?
    Щом имаш газ за мен най-разумно е да сложиш газов котел и климатици, дори и с тези цени на газта е по-икономично от термопомпа, а надали в близките 5-10г. ще има значително повишение на газта, което пък от своя страна да не повлече и тока нагоре.

  17. Novice
    Тук е от
    Oct 2021
    Мнения
    7
    #14

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Строителят предвижда ли вграждане на климатичен път или е по желание на клиента?
    Преди да положи замазката имам възможност да прокарам каквото искам отдолу и те ще залеят после отгоре. Но това трябва да стане след около 3 месеца, така че нямам много време за мислене. Просто исках да избегна частта с климатиците и духането, а ако е възможно и с радиаторите.

    Добре, ще поговоря и конкретно с фирми за оферти, но явно термопомпата не е най-оптимална за този случай за такъв размер апартамент. Ако разликата е 10 хил. лв. в полза на газовото котле, може би не си струва термопомпа. Може би с газовото котле ще е и по-добре от екологична гледна точка, защото тогава отоплението ще е само от газ, а ако ползвам термопомпа тогава токът, който ще я захранва, ще е от газ + въглища + там каквито лайна позват тецовете в БГ напоследък.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #15

    Отговор: Помощ за избор на отоплителна система с подово и БГВ чрез термопомпа (въздух-вода) или с газово котле

    Тръбният път минава и през стените, трябва да го имаш предвид.
    Подово можеш да си сложиш и на газ, това не те бърка, въпросът е, че за да се охлаждаш са ти нужни или климатици, или ако избереш термопомпа - конвектори(пак духане), за които също е нужно да се предвиди инсталация.
    Просто с котле и климатици ще имаш онази диверсификация на енергийните източници, която толкова се дъвкаше преди време и ще ти струват сумарно не повече от 8000лв., а ако сложиш термопомпа + конвекторите скачаш на минимум 12 000лв.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Въпрос за термопомпа въздух-вода
    От Stern във форум Други начини за отопление
    Отговори: 18
    Последно: 17-12-17, 20:59
  3. Отговори: 10
    Последно: 29-12-16, 11:40
  4. Варианти на термопомпа въдух-вода в паралел с газово котле
    От VanDan във форум Други начини за отопление
    Отговори: 19
    Последно: 06-10-16, 21:47
  5. Закупуване на термопомпа въздух вода
    От boqnkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 4
    Последно: 04-08-16, 00:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе