Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31
Like Tree4Одобрявам

Радиатори Demir Dokum

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    308
    #16

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    да, кръстосано трябва да е свързването при по-дълги радиатори, в противен случай циркулацията няма да е в пълния обем на тялото и се обезсмисля по-голямата отоплителна площ.
    doooon одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #17

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    По спомен кръстосано свързване се прилага при H400 за L>1250mm. Мисля, че на доста сайтове на производители има калкулатори и готови таблици.

  4. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #18

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Многократно е дискутирано подвързването на радиатори, но независимо от изискванията, дори и на късите радиатори подвързваш на кръст и забравяш за проблеми с циркулацията на топлоносителя в тях
    Gena_bs и doooon харесват това.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #19

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Здравейте, намерих тази тема за радиаторите и реших да споделя и моя проблем. Искам да увелича броя на глидерите на радиатора в хола. С добавянето на няколко броя глидери Н350, размера на радиатора ще достигне около 2.90м. От фирмата която ще добави глидерите казаха, че при този размер е необходимо да се промени и свързването на радиатора. Според тях трябва да се направи кръстосано свързване. В момента радиатора е свързан от едната страна (от горе и от долу). Ще съм много благодарна ако някой може да ми каже дали наистина е необходимо да се променя начина на свързване на радиатора.Това оскъпява значително моето начинание. Пластмасовата тръба която ще добавят я продават на 11 лв линеен метър. И поради някаква причина сметнаха, че ще са ми нужни 5 метра. Монтаж на глидерите 70 лв. Отделно кранчета, глидери и т.н. Въпроса ми е дали наистина си заслужава да се променя начина на свързване на радиатора?
    Двама квалифицирани специалисти идват у вас, носят куфари с инструменти, материали, туткат се половин ден за 125лв, дават гаранция за свършената работя и ти на това му викаш значителни оскъпяване!?! Ами хвани от улицата двама пияндета, за 2 бири ще се съгласят. Разбира се, че е задължително пресвързването на радиаторите - или на кръст, или долу/долу!

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #20

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Двама квалифицирани специалисти идват у вас, носят куфари с инструменти, материали, туткат се половин ден за 125лв, дават гаранция за свършената работя и ти на това му викаш значителни оскъпяване!?! Ами хвани от улицата двама пияндета, за 2 бири ще се съгласят. Разбира се, че е задължително пресвързването на радиаторите - или на кръст, или долу/долу!
    То пък едни квалифицирани специалисти, значи аз съм корифея на отоплителните инсталации.
    2.90 радиатор, няма ядове, важното е да вземем сухото, пък какъв ще е ефекта.
    Дължината на тръбата няма да я коментирам, явно серпентина ще правят.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #21

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Остави тръбата, тя е включена в цената, 125лв за демонтаж, сглобяване и монтаж на 2 радиатора скъпо ли е? Колко смяташ, че трябва да вземе фирмата, за да има интерес?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #22

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Остави тръбата, тя е включена в цената, 125лв за демонтаж, сглобяване и монтаж на 2 радиатора скъпо ли е? Колко смяташ, че трябва да вземе фирмата, за да има интерес?
    Остави ги парите, макар че 70лв, да вържат едни глидери не го разбирам, аз си ги вързах за 5минути, ама явно при някои специалисти ден година храни.
    Става дума, че 2.90 радиатор е абсурд и пари на вятъра.
    Ако бяха читави щяха да й предложат да вържат текущия на кръст, тъй като в момента има над 2м радиатор вързан едностранно, откъдето й идва проблема.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #23

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Аз не разбрах защо въобще е нужно това начинание?
    На централно парно ли сте или с котел?
    При втория вариант ще се промени неговото натоварване и т.н.
    Какъв тип е радиатора?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Остави ги парите, макар че 70лв, да вържат едни глидери не го разбирам, аз си ги вързах за 5минути, ама явно при някои специалисти ден година храни.
    Става дума, че 2.90 радиатор е абсурд и пари на вятъра.
    Ако бяха читави щяха да й предложат да вържат текущия на кръст, тъй като в момента има над 2м радиатор вързан едностранно, откъдето й идва проблема.
    Къде пише, че радиатор 2,90м е абсурд и няма да работи? Я погледни каталога на Корадо и ще видиш, че се предлагат радиатори до 3м, а там не предлагат абсурди. Явно според теб работата включва само завиване на 4 радиаторни нипела при всички материали и инструменти, сложени на масата, но от моя гледна точка работата включва предварително посещение за оглед от техник или проектант няколко дни предварително, изготвяне на оферта с актуални цени (защото се променят ежедневно), няколко уточняващи разговора. След приемане на офертата - поставяне на задачата на екипа, инструктаж (дотук половин час), осигуряване на материалите от склада, товарене в автомобила, товарене на необходимите машини и инструменти (дотук още половин час), транспорт до обекта, качване на машини и материали на обекта (в много случаи без асансьор), оглед на място от екипа, уточняване на подробностите (още един час, станаха два часа преди да се почне работата). Източване на системата. Демонтаж на радиаторите, източване на водата от всеки поотделно в съд, защото те си остават пълни като пуснеш кранчето на системата. Трябва да се внимава, да се работи с няколко съда, тави, легени, парцали, за да не капне капка на паркета, защото не е строителен обект, а обзаведено жилище. Докато се свалят двата радиатора минава половин час, станаха два и половина. Започва разоборудване на радиатора, да останат само глидерите. Монтаж на новите глидери, оборудване с новите китове, монтаж на новите кранчета, нови адаптори, нови крепежи и монтаж на стената, подвързване към тръбите, припасване, кербоване с пресмашина, заскобване поне с 2 скоби на новата тръба - още един час същинска работа, станаха три часа и половина. Пълнене на системата, обезвъздушаване, студени и топли проби оглеждане за течове, изчакване, подписване на документи, събиране на инструменти, пренасяне в автомобила - станаха 4 часа. За това време се полага по закон и половин час почивка, станаха четири и половина. Транспорт до офиса - 5 часа (за двама човека) при добра организация и липса на усложнения. А то рядко има такъв обект без усложнения - или тръбата е стара и напукана от слънцето, или някъде ще протече стара връзка в съседство и всякакви такива. Да не говорим, че в склада на фирмата със сигурност ще липсва нещо от необходимите материали - я същите глидери, я същите кранове и ще трябва да се набавят от доставчици. Та онези 125лв дали са много при качествено и съвестно свършена работа? Напротив - ако фирмата няма друг обект за деня, на който да изпрати екипа за 3 часа, за да им уплътни времето, то тези 125лв ще останат единствения приход за деня, който не покрива дори надниците, да не говорим за други разходи.
    Този пост е редактиран от Lazar; 06-07-22 в 02:00.
    me40 одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #25

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Цени за труд не ми се ще да коментирам, аз на майстори не съм плащал повече от десетилетие и не съм меродавен в оценката, пък не искам да обидя някой, който с това си вади хляба.
    Но виж за радиатора си държа, че е абсурд. Коментирано е многократно, колко е оптимално ефективната дължина на един радиатор, а това какво предлагат Корадо няма значение, прекалено много абсурди се предлагат, че да се оповаваме на това.
    2.90 са 36 глидера, тя иска да добави няколко, следва, че има над 30 глидера вързани едностранно, ами в това е проблема, а не в липсата на глидери, че да има нужда от още и онези специалисти ако бяха коректни, щяха да й го кажат.
    Има нужда от правилно вързан радиатор.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #26

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Не знам къде и от кого е коментирано (че и многократно), но някакви доводи за това твърдение ще сведеш ли, или на принципа ЕЖК? А иначе дадената информация е много малко, а аз не се наемам да гадая като теб колко ребра има в момента, колко и защо трябва да станат 36, дали 30 ще стигнат и т.н.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #27

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Много просто, ефективността на последните глидери рязко намалява. Няма как да накараш водата да циркулира през цялата площ при радиатор близо 3м.
    Никой не препоръчва радиатори по-дълги от 2м., ако има нужда се слагат два на отделни кръгове.
    Иначе в нейния случай е ясно, че има проблем с отдаваната мощност и се опитва да го реши с още "няколко" глидера.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #28

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Защо намалява рязко ефективността, как така не можеш да накараш водата да циркулира, през целия радиатор? Радиатор 36Н350 има мощност 3,5кВт. Същата мощност има и радиатор с 24 ребра Н600. Значи според тебе няма проблеми при 30Н600, но има проблеми при 36Н350, така ли? Къде ги пише тези неща, че не съм ги срещал?

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #29

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Следа като смяташ, че ако 1м радиатор има реална отдавана мощност 1000вата. то 3м ще има 3000в, а 5м 5000в., то не виждам смисъл да те убеждавам в каквото и да е.
    Това, което твърдя се доказва елементарно с термокамера или инфраред термометър, че дори и с допир.
    За алуминките съм на 100% сигурен, че ефективността пада експоненционална след определен брой глидери, но това си е за мен, аз инсталации правя само за себе си

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #30

    Отговор: Радиатори Demir Dokum

    Ами ти пък щом смяташ, че 30 глидера работят, но ако сложиш още 6 - те вече няма да топлят, наистина не си струва да спорим

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Вакуумни радиатори
    От lz1yq във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 10-10-21, 13:54
  2. Избор на радиатори.
    От sevastaki във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 09-07-19, 19:42
  3. Обезвъздушаване на радиатори
    От felipe във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 29-05-15, 09:21
  4. монтаж на радиатори
    От orlincho във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 05-11-12, 13:50
  5. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 21-06-11, 23:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе