Резултати от 1 до 5 от общо 5

Байт корекция - грешки в битовете

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    62
    #1

    Байт корекция - грешки в битовете

    Здравейте,
    нали знаете че е възможно да има загуба на информация при преноса й. Например ако аз пратя на Иван байтът 123(0111 1011), а той получи 251(1111 1011). Очевидно има грешка в първия бит. Чувал съм че мога да добавя допълнителни 3 бита, чрез които Иван може да определи има ли грешка в 2 от 8-те бита и да поправи ако грешката е само в 1 бит.
    Седях доста време и добавях битове и ги обозначавах и стигнах до там че с 7 допълнителни бита правя това(поправям 1 грешка и определям 2). Но с 7 не с 3.
    Някой да има по-добро решение? или идея? или информация?
    btw ако грешките са 3 - най-вероятно поправям верен бит и увеличавам грешките!*
    данке

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    123
    #2

    Re: Байт корекция - грешки в битовете

    Не съм наясно точно кой алгоритъм ти трябва, затова давам линкове кък добрия стар CRC и още един. Почети и виж какво ти трябва точно.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclic_redundancy_check
    http://en.wikipedia.org/wiki/Reed-So...ror_correction

    Бих се поинтересувал какъв алгоритъм се ползва от модемите за корекция на грешката.
    Надявам се да съм бил полезен.

  4. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #3

    Re: Байт корекция - грешки в битовете

    Трябва ти двоичен линеен [11,8,2] шумозащитен код.
    Но в него има думи, на разстояние 2, което значи, че не може да поправи 1 грешка...
    А по-добър код с тези параметри няма.

    Обикновено стратегията е такава: изследва се шума по канала и се преценява колко грешки могат да възникнат в пакет с дадена дължина. След това се преценява кой е оптималния код, който да може да поправи всички грешки.
    С други думи, ако очакваш да могат да възникнат 3 грешки в пакет с дължина 11, трябва да разшириш с повече битове.
    Ако очакваш 1 от 12, разширявай с 4 (утре ще опитам да сметна как, ако не си го намерил).

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #4

    Re: Байт корекция - грешки в битовете

    спомням си, че с Hamming се засичат 1 или 2 битови грешки и да се лекува 1 бит. Има нещо като Hamming + extra parity проверка за засичане 2 битови грешки и поправяне на 1 бит, или засичане 1,2,3 битови грешки без да можеш да поправяш, но не си спомням много. Или по-точно не знам много по въпроса, остава за теб варианта да се поровиш за информация по въпроса.

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re: Байт корекция - грешки в битовете

    С код на Хеминг се правеха старите памети на ЕИМ
    Помня, че към 32 бита се добавяха 7 за корекция на единична и откриване на двойна грешка.
    За 8 бита, вероятно 3 ще стигат

    http://asics.chuckbenz.com/HammingCode.html
    тук има нещо по въпроса

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Лазерна корекция на очите
    От biro във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 36
    Последно: 18-01-14, 18:54
  2. Програма за сериозна корекция на звук
    От paraiso във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 26-11-12, 12:35
  3. Програма за корекция на субтитри
    От airclima във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 8
    Последно: 19-12-07, 19:11
  4. Байт - Експо ; 6 Ное / 11:00 Сбирка
    От DeathKnight във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 25
    Последно: 05-11-04, 23:41
  5. БАЙТ ЕКСПО
    От Maznia във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 22-10-03, 10:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе